Страница 3 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 110

Тема: Възможно ли е : riaa коректор с TL084CN без преходни кондензаотри

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Разликата между "PHIL" и "ST" в шума при свързан филтров електролит 1000мкф през 1 ом, мерена на изхода на стабилизатора. Сондите на осцилоскопа дадени накъсо дават същата "шумова" картина като на ST. Пулсациите обаче си ги има в отрицателната шина. В положителната няма нищо - няма разлика между сонди на късо и +15.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg PHIL.jpg (34.8 KB, 18 преглеждания)
    • File Type: jpg ST.jpg (37.5 KB, 19 преглеждания)

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Нещо друго те бъзика. Не ми се вярва и двата 79 да имат такава огромна разлика с 78. Я някоя непредвидена маса от някъде към осцилоскопа, я някоя друга. До колкото разбрах и двата 7915 се държат еднакво.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от Стефан Петров Покажи мнения
    Нещо друго те бъзика. Не ми се вярва и двата 79 да имат такава огромна разлика с 78. Я някоя непредвидена маса от някъде към осцилоскопа, я някоя друга. До колкото разбрах и двата 7915 се държат еднакво.
    Не се държат еднакво - първата осцилограма е от "PHIL" а втората от "ST" 7915. Втората изглежда като от 7815 и като окъсени сонди - шума който се вижда е от кабела на осцилоскопа или от самия него. Малката подробност е подскачането, т.е. пулсациите на волтажа, при 79 ги има а при 78 не. Не се виждат на снимка - трябва клип, ама не съм задълбавал толкова.

Охоо подскача, това също никак не е добре, явно нещо не се радва на режима и живота си. То хубаво през 1 ом в изхода, ама така пак влошаваш твърдостта на товарната характеристика, верно мориш шума ама пак характеристиката не е достатъчно твърда. Точно заради тези фактори не ги обичам много тези стабилизатори за сериозни приложения. Попринцип те толерират според производителя голям изходен капацитет, та си мисля че този 1000 микро може и без 1 ом да го свържеш директно, обаче тогава може пак да не е щастлив и да се влошат нещата в някакъв аспект.

Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Разбрах те сега. А тези пулсации на определени периоди ли са и равномерни ли са? Някак си ми е странно, дъджи, държи и изведнъж скача напрежението или пропада.
    И друго, след като ги няма шумовете има ли разлика в звука? Разлика спрямо батериите. Между другото в случая, според мен колкото и да се води високо вътрешното съпротивление на елементите- много по- добре са от тези стабилизатори. Даже са с по- ниско в случая.

То вътрешното на батериите не е малко, особено в случая като са навързани 10 последователно най-вероятно е между 1 и 3 ома обаче най-важното е че това си е чисто активно съпротивление (с малка индуктивна компонента), няма обратни връзки, фазови характеристики, отскоци и пропадания при бърза промяна на товарния ток и такива щуротии. Това се отразява много положително на звука при използването на батерии въпреки по-високото вътрешно съпротивление. На свой ред изхода на 78хх има вътрешно съпротивление от порядъка на десетки милиоми (обикновено под 100 милиома) но зависи от честотата и при стъпална промяна на товарния ток се вижда как реагира стабилизатора. Именно тази характеристика е силно нежелателна за звука и от нея страдат кажи речи всички стабилизатори с обратна връзка. Може би емитерния повторител с локална ООВ и параметричен стабилизатор в базата страда най-малко от тези ефекти но неговото изходно съпротивление е доволно високо.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    пулсациите са нещо като постоянно "треперене" в рамките на да кажем един миливолт, не са периодични а спонтанни и доста бързи. Разлика в звука има - намаля шума при "пълна газ", което на практика няма особенно значение - на ниво за шумно слушане, т.е. як джангър доловим шум няма, а звученето си е "насрано" сравнено с това на батерии, не знам как да го опиша смислено, тембъра е същия, но хахаха - няма я магията. Всъщност не се смея, а се подигравам на себе си. Разлика в звученето има сериозна, на батерии искам да въртя плоча след плоча, а на ток се отегчавам. Ядосвам се на некомпетентността си - предусилвателя е една брънка по веригата от плочата до звуковото налягане в стаята, останалите компоненти са фабрични "боклуци" и очевидно изпълняват предназначението си задоволително, за да усетя разлика в захранването, а усилвателя се захранва от същия контакт, нали? Т.е. нещо концептуално ми убягва....

Хубавото е че има предизвикателство за борене, мисля си за някаква "надзвукова" работа на схемата и дали да не добавя по 10-20пф към обратните връзки за да ликвидирам някакви евентуални ВЧ явления....

fancooler's Avatar
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    37
    Колега, защо не пробваш със стабилизатора на Санди. Моят предусилвател у дома е с ST 7815/7915 и при първа възможност ще го заменя с горепосочената схема. Вече съм купил и платките от темата.

Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    При тази батерия, от алкални елементи- едва ли ще е повече от 0,3 ома! Хайде и ,5 да е.
    Редактирано от Стефан Петров; 18 November 2016 в 22:52.

Стефчо, когато изкараш 50 милиома от единична алкална батерия AAA ела и ми се похвали! Все пак не говорим за оловен акумулатор или никел-кадмиева батерия.
    Огромний, предлагам ти като направя зулцера да дойда и да правим слухови тестове спрямо него, батериите и 7815/7915. Това може да ти даде насока в каква посока да действаш. Не случайно сериозните аудио изделия не се хранят с такива интегралки. Мога да донеса и захранването към настоящия ми пред, с параметричен стабилизатор и емитерен повторител след него, не е хубаво ама е също разновидност.

Да спомена за протокола че 78хх и 79хх имат различна вътрешна структура и 79хх изисква минимален товар. В противен случай, не бачка коректно.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    То с 79 и усилвател се прави и бачка дори.

Няма да пищя, само ще спомена бегло (пак), че имам доста ST
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Оказа се че офсета на изходите е 1 и 2.2 волта на двата канала, стана си много "аудиофилска" темата (от моя страна) - слухтя за разлика в захранването, а то самата схема не работи.
    С подбор на ОУ докарах офсета до 0.6 и 0.8, имам екземпляри които дават 2.6 и 4.5. Изглежда или съм се сдобил с ментета, или схемата от ДШ е с илюстративна цел. Понеже от самото начало съм сложил 6,8мкф неполярни на изходите "за всеки случай" съм успял да не опукам нищо, но явно няма да мина без кондензатори поне с тези операционни.

Любопитен съм на Супрафон схемата какъв офсет дава?

Също така развъртането на мотора вкарва лек брум, явно при увеличена консумация пулсациите върху първите електролити са значителни и мисля да преработя захранването да е с отделен изправител и филтрираща група за мотора, и съответно да пробвам да разделя намотките и да ползвам 2бр 7815 за предусилвателя.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    На 78хх и 79хх в изхода слагайте към маса резистор 1к и електролит 100uF. Може и 0.1uF да добавите.

При мен с OP37 от Комет офсета на изхода на първия ОУ е между 1 и 2 миливолта в зависимост от това дали е свързана или не дозата. Изхода на втория ОУ е с офсет под 60 миливолта, естествено с разлики между двата канала. Затова още в началото на темата казах на Пичагата че в тази схема трябва да се използват само ОУ с нисък офсет, защото входния офсет на първия се усилва по целия коефициент на усилване на предусилвателя, като и втория си дава своето към офсета усилен по неговия си коефициент на усилване. Та така, не е много разумна връзката по постоянен ток между стъпалата, обаче с ОУ с нисък офсет не е проблем. Този LME гледам има входен офсет от 100 до 700 микроволта, докато OP37 има от 30 до 100 микроволта, затова и по-добре се представя в моя случай. Има и друг момент, макар с много малък входен поляризиращ ток все пак за оптимално представяне е добре съпротивлението в инвертиращия и неинвертиращия вход да бъде еднакво, това нещо в тази схема не е изпълнено - няма и как да се изпълни, за второто стъпало означава или да се намали резистора 27к на 144 ома което е абсурд от гледна точка на корекцията - получават се огромни стойности на капацитетите. Другия вариант е да се увеличи импеданса на обратната връзка. Второто също не е препоръчително защото ще се увеличи шума в изхода породен от топлинния шум на резисторите. То не че и сега няма доволно количество изходен шум от резистора 27к. Затова в повечето активни корекции се държи сметка да няма резистори по-големи от няколко килоома на критичните места. Та това са горе-долу нещата със тази схема. Но въпреки тези 0.7 миливолта максимален входен офсет не е редно да имаш 2-3 волта на изхода на схемата. Смятай в най-лошия случай 0.7*625 + 0.7*25 = 0.44V офсет. Значи или тези ОУ не си отговарят достатъчно добре на параметрите от дейташийта или са ментета. От къде ги купи?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Купих ги от прочутите с качествени компоненти "елимекс"

Но пък промените в захранването дадоха своето отражение - в крайна сметка изправих захранването за шасито с отделни диоди, но запазих последователното свързване на намотките на трафа, защото при стартиране на мотора само на една намотка напрежението клякаше под 20в. Филтрирах захранването към стабилизаторите с 470мкф, 51ома и 1000мкф. Резултата е звук като от батерийните пакети, така че поне в този аспект се чувствам удовлетворен.

Да чуем заедно предусилвателите е разкошна идея, не знам как ще го синхронизираме във времето, но все ще успеем някой хубав ден, тъкмо ще видиш и недовършения ми батериен "Тулан", но свърша ли "унитрата" до задоволително ниво го подхващам

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    ето и снимки - първата на моя чип, другите 2 от нета. Очевидно липсва щръбката на корпуса откъм 1-ви крак.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg lme2.jpg (42.9 KB, 15 преглеждания)
    • File Type: jpg lme1.jpg (106.2 KB, 20 преглеждания)
    • File Type: jpg lme.jpg (6.8 KB, 13 преглеждания)

Мда, наличието или отсъствието на вдлъбнатина отпред не съм сигурен че е показателна за автентичността, обаче при офсета който цитираш и източника от където си ги купил гарантирано говори че не са съвсем истински. Това че свирят добре все пак е добрата новина. А относно модификациите в захранването - филтровата група която описваш преди стабилизаторите ли е свързана? Т.е. имаш филтров капацитет непосредствено след грец-а 470 микро, след това 51 ома и след това 1000 микро и направо стабилизаторите, като в изхода им си запазил схемата с 1 ом и 100 микро? Интересно е че това е дало положителен резултат в звуково отношение - не че не може де, но имаш ли блокиращи керамики паралелно на диодите от греца?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    имам по 100нф керамични успоредно на първия електролит, на входа и изхода на стабилизатора и на цоклите на ОУ от захранванията към маса и между двете. И колкото и скверна да е идеята при следващото палене на поялника ще лепна и по 1 на изходните 6,8микро.

Сигурно ме хваща някакъв тежък аудио-вирус, последните 2 часа няколко пъти отпоявам-запоявам товарни 56пф на входа, освен ефекта върху ВЧ с тях има бас, без тях не , гледах с осцилоскопа за признаци на генерации или нещо друго съмнително, няма. Еба.. ма..та ?????? Какъв пък е тоя филм?????

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    п.п. а в изходите - 1 ом и 1000 микро, а не 100, самите стабилизатори - по ДШ , 78 само със 100н, 79 със 100н и 1 микро, не че с 1000 микро през 1 ом има значение 1 микро, но го лепнах за украшение.

1000 е много!!!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    ogromnii, а защо не ползваш втори стабилизатор (още по-добре за всеки ОУ) след 78хх/79хх изпълнен с ценери - сигурен съм че ще се приближиш към батерийния вариант на захранване. слагането на по-големи електролити вече не е проблем
    Редактирано от apm; 21 November 2016 в 09:46.

Да, индивидуален шунтов стабилизатор с ценер за всеки чип е много добра идея! Не разбрах дали имаш керамичен кондензатор 100 нано паралелно на всеки един диод от изправителите, не само за предусилвателя а и за мотора. Това е важно, и мисля че го знаеш. Другото което ти е казал Тарамбуки е вярно, 1000 микро на изхода, макар и през 1 ом е доста! Макар че попринцип по дейташийт не са сложени ограничения на изходния капацитет, то определено съм имал доста случаи когато такива стабилизатори с голам капацитет в изхода генерират триони, подскоци и какво ли не. Не се кефят просто. Ако товарния ток е 500 милиампера може би би толерирал 1000 микро, но при такива малки тоци става опасно, реакцията на изходното напрежение става много бавна.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Не, нямам кондензатори на диодите, а със и без 1000-та микро стабилизаторите се държат еднакво. Ще поровя после в запасите, мисля че имам 220 и 500. Сутринта си приготвих елементи за разделена корекция и мисля да тествам каква ще е разликата просто ми е любопитно да я чуя. Теоретично първия ОУ работи с около 10 пъти по малък сигнал (ако са ми правилни сметките) и би трябвало да е ако не друго поне с по-голям запас. Надявам се да споделя в късните часове резултата.

Страница 3 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени