Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 110

Тема: Възможно ли е : riaa коректор с TL084CN без преходни кондензаотри

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    В единия случай имаме кантиливър и леко магнитче или телче, в другия - кантиливър с бобинки.
    нали не си мислиш че МС дозата има стотици навивки в бобинката - някъде бях чел че има дози с под 10 навивки.... това се вижда и от изходното напрежение което дава дозата

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Тези неща до голяма степен зависят от конкретната реализация. Традиционно, MC дозите имат по-ниска маса на трептящата система от MM дозите, защото бобината тежи по-малко от магнита, а класическите MC дози са с много малко навивки в бобините в задната част на иглодържача и съответно с много ниска индуктивност, нисък импеданс, но и много ниско изходно ниво. Оттам обаче става критично усилването на толкова слаб сигнал и борбата с външни смущения. Оригиналната Ortofon SPU например е с повишаващи трафчета директно вътре в дозата, но повечето MC дози разчитат на външни устройства.
    Подвижната маса в ММ дозите, зависеща от генериращия елемент също може да се намалява и това се прави - в миналото основно са ползвани алнико магнити, сега се ползват неодимови и т.н. - магнитът става с много малък размер, но силен. Някъде границата в подвижната маса между MC и MM (както и MI) дозите, зависеща от този елемент, почва да се стопява.
    Високото изходно ниво винаги е предимство, но то идва на цена. Пиезо дозите имат най-голямо предимство в това отношение. Има пиезо дози с изход до 10 волта, но това идва на цената на по-голям кристал и съответно повече необходимо усилие за огъването му. Керамичните дози обикновено са с по-нисък изход - до 1-2 волта. Отделно хубавите пиезо дози моделират вътрешно механично RIIA корекцията с добра приблизителна точност, зависят основно от резистивния товар, тъй като практически се явяват много малък кондензатор, имат много ниска маса - една стерео доза съдържа само два керамични (кристални) елемента, демпфер и предавател - но механичния и еквивалентния електрически модел на пиезо дозата е изключително сложен, много по-сложен от този на магнитните дози и практически конструирането им в голяма степен е емпирика. Но това е цяла друга тема.
    Редактирано от AK; 5 November 2016 в 14:39.

Да докладвам отново по темата финалните резултати и впечатления от схемата на предусилвателя с пасивната RIAA корекция. Хванах да си поиграя с другия ми предусилвател изпълнен по схемата на стр.6 от този апликейшън ноут: http://www.ti.com/lit/an/snoa586d/snoa586d.pdf
    Беше изпълнен както споменах по-рано с NE5534 който е съвместим по пинове с OP37 и на всичкото отгоре е на цокъл, веднага му забодох OP37 и уеднаквих товарния капацитет на дозата за двата предусилвателя за да може да се прави пряко сравнение, същевременно шунтирах и електролитния кондзензатор 200 микрофарада който е към маса и го коментирахме във темата за Унитра директ драйв. Та за радост или съжаление определено с еднакви операционни усилватели старата схема при която част от корекцията е в обратната връзка лично на мен ми звучи недвусмислено по-добре от гледна точка на детайл и обем на звука. Просто тази с пасивната корекция за мен звучи някак по-плоско с по-слабо изразен детайл и малко по-вял бас. Все още ми е интересно защо схемата с пасивна корекция по-малко ми допада и защо остава по-назад в звуково отношение поне за моя вкус, но така или иначе за мен въпроса е решен, оставам си със стария предусилвател „ъпгрейднат“ с по-добрия ОУ. Направих два идентични записа от плоча сингъл на 45 оборота в минута съдържаща Moonlight Shadow и Rite of Man с двата предусилвателя, с надеждата че може би разликата ще се чуе, но като че след като се прекара през звуковата ми карта разликата се стопява и поне аз лично не можах еднозначно за себе си да чуя разликата на записа, но това е предвидимо разбира се имайки предвид двукратната аналогово-цифрова и после цифрово аналогова трансформация. Все пак ще кача записите поне да се чуе как е разликата в отношение на сибилантност и пукане (лично според мен и в това отношение няма почти никаква разлика). Качвам записите във FLAC 16 бита 192кхц в DOX където ще са налични за сваляне 2 седмици от днешна дата:
    предусилвателя от AN-346:
    http://dox.bg/files/dw?a=d3092e5963
    Предусилвателя с пасивна корекция чиято схема е в мнение #1 от тази тема:
    http://dox.bg/files/dw?a=e77fcb3791
    Дозата е Ortofon OM-5e, товарния капацитет е около 400 пикофарада (смятано с капацитета на свързващите кабели от самата доза до предусилвателя) не съм смятал входния капацитет на операционника.
    Относно сибилантността наистина колегата ogromnii е много прав, като закачих променливия кондензатор пак за „тунинг“ на товарния капацитет към другия предусилвател и той стана малко по-нестабилен и пукаше от статично електричество а същевременно и сибилатността се появи на места на които иначе я няма, така че наистина този въпрос е много интересен и има голямо поле за проучвания и експерименти в тази насока.

За мен, при неколкократно прослушване и сравнение, ясно се чува "хомогензирането" на звука в първия файл, което е характерно за корекциите в обратната връзка. В пасивната имаш една идея повече "дихание" и по-добри динамици. От тази песен - толкова, с други записи сигурно ще изскочат още неща.

Днес пак слушах двата предусилвателя сравнително и вече самия аз започвам да се разколебавам. Разлика в звученето има очевидна но вече не мога да реша кой повече ми харесва. Затова направих още малко записи този път от албума Crazy Love на Michael Buble. Cry me a river, All of me и Hold on съответно първи, втори и последен трак на страна А. Трите трака са един след друг в общ файл като има два отделни файла единия е с единия предусилвател, другия е с другия. Умишлено няма да кажа в момента кой файл с кой предусилвател е, да се възползвам от възможността да получа мнения за звученето от един такъв „сляп“ тест. Ще се радвам който има възможност да чуе файловете и да даде своето мнение кой му харесва повече като звучене и евентуално предположение кой предусилвател е с пасивната корекция. Естествено това няма за цел да проверява системите и ушите на съфорумниците, а е за лична информация да видим дали отново мнението за по-доброто звучене на пасивната корекция ще съвпадне. Двата файла качвам в DOX където ще са налични две седмици от днешна дата.
    http://dox.bg/files/dw?a=cf28c59324
    http://dox.bg/files/dw?a=35a41cb683

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Разликата между двата записа е недвусмислено чуваема за мен, моя звук е от файла "саунд1" , в другия има едно "замазване" най-грубо казано.
    Ще се радвам да споделиш коя от схемите в кой запис участва, пред вид това че ще правя една от двете. Насочил съм се към разделената корекция, и чисто субективно вярвам че записа, който харесах повече е от нея Но ако е обратното - сподели, за да си правя пасивната.

п.п. Ортофона е класно по-звучен от Шура. Поне за мен.....

Чакаме още няколко отзива за звука и ще направя публично достояние кой предусилвател кой е.

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Може ли точният номер на изданието на плочата?

Номера който се намира в празното поле при Lead-out браздата написан на ръка е: B984646-01 (A1/B1 съответно на страна А и Б) 1-520733 (A/B също на съответната страна)
    На етикета иначе пише следния номер: 936249719-4

Членува от
    Aug 2011
    Възраст
    53
    Според мен саунд1 е с пасивната риаа корекция - по-свободен , "въздушен" и свободно леещ се звук, докато другият файл звучи по-напрегнато (като CD). Категорично саунд1 е моето предпочитание.
    Опитът ми в риаа коректорите се базира главно на предусилвателите, които имам:
    С активна риаа:
    Yamaha c-4
    Yamaha c-2a
    Kenwood basic c2
    С пасивна риаа:
    PS IV STEREO PREAMPLIFIER
    Nikko beta40
    От многото сравнения мога да кажа, че предпочитанията ми категорично клонят към пасивната риаа корекция.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Сърце юнашко не трае - налепих схемата от 1-ви пост, но ползвах lme49720, чипчето от чийто дейташит е тя. Захласнах се! Може да е и само първо впечатление, но най-основното за мен е че динамиката е уникална. Впечатляваща! Нарочно пуснах една плоча на цепелин, руско издание от неизвестна за мен фирма, не е мелодия. Бях убеден че е прекарана през компресор, така се намачкваше на места досега. Сега съм разколебан - може и да няма компресия, просто да съм я слушал през компресор. За протокола - от мързел избурих и захраних схемата с 2 пакета от по 10 ААА батерии, подготвени за друг проект, подозирам че ще видя зор докато повторя звученето от 220, но тъкмо имам стимул

Действай, пАри нема
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Действай, пАри нема
    пАри като въшки, ама треа и акъл!

Tреа, маааму!

Дай да ти отля малко...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Предполагам че до края на следващата седмица ще съм готов с печатните платки и аз ще мога да чуя и двете схеми със зулцер и ще докладвам как се отразява върху звука спрямо 7815/7915. С батерии няма да мога да пробвам за съжаление. LME също за съжаление няма да мога да чуя за сравнение защото проекта ми е за единични ОУ и освен на експериментална платка тип хвърчащ монтаж друг шанс няма. Ще видим, темата е интересна. Айде преди оповестяването на окончателните резултати от слепия тест в публичното пространство чакам още някой отзив за звука. Не знам защо AK не се включва.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Пуснах моята платка на ток, през 7815/7915 и сега я слушам. Има разлика спрямо батериите - без съмнение шума се увеличи, сякаш има и известна деградация в звука, макар да не мога да дефинирам конкретно каква. Сякаш пострада леко динамиката, та се замислих какво е вътрешното съпротивление на пакет от 10 ААА алкални елементи и на 1000мкф кондензатор??? И каква може да е логиката, при положение че изхода "драйви" 100к вход??? Или първото стъпало, "драйвещо" пакета корекция през 27К?

може ли разликата да е в резултат на пониженото напрежение - пакет батерии дава 16.7 в?
    Редактирано от ogromnii; 17 November 2016 в 20:04.

Всичко може да е причината, но основно е твърдостта на характеристиката на източника. Без съмнение кондензатора има много по-ниско вътрешно съпротивление, но така или иначе капацитета му не е достатъчно голям и явно има някакво пропадане, не знам, те тия неща са си малко „тъмна индия“. Затова ще видим аз дали ще забележа подобрение в звука със зулцера спрямо 7815/7815. Вътрешното съпротивление на пакета батерии може да рабереш какво е като го натовариш с някакво съпротивление и измериш тока и премериш бързо пада на напрежението т.е. да изключиш грешката от разряд на батерията. После делта U/ делта I и ще ти даде вътрешното им съпротивление. И със сигурност ще е доста над това на 7815 / 7915. Може би ако захранването води до повишаване на нивото на шума (както си го чул) и известно количество и брум (не казваш има ли) това е достатъчно за да доведе до субективното усещане на по-замазан звук с по-лоша динамика и липса на микродетайл. Достатъчно е нивото на шума да се вдигне да кажем от -80 на -75 децибела за да се забележи негативна разлика. В случая вероятно не говорим изобщо за ниво на шум под -60 децибела защото то само собствения шум на дозата усилен по KU горе долу сигурно толкова ще даде, пък и шума на 27к резистора ако и да е шунтиран от корекцията след него, както и топлинния шум на 150 омовите резистори в ООВ към маса.
    Та така, а освен това тези интегралните стабилизатори са ужасни, като ги загледаш с хубав осцилоскоп на чувствителност 1 миливолт на деление се вижда в изхода им поне 3 миливолта шум и още отгоре на това някакви периодични разтрептявания със затихващ характер и амплитуда над 10 миливолта. (не говорим за 100 херца честота на повторение, иначе е лесно да се предположи че са от комутация на изправителя). Така че чипетата не са върха определено за Hi-End аудио.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Благодаря, проблема е локализиран. 7815 производство на ST е убийствено тих, шума му е недоловим, пулсации - никакви. За сметка на това на изхода на 7915, марка PHIL, каквото и съкращение да е това бозата е страшна. Силен шум, който филтрирах през LC и пулсации с които няма да се боря. Просто ще се разходя до комет, където видях че имат L7915CV на ST

Сега тарамбуки ще писне "само пишете без да четете" и ще е прав. Ангел е направил чудесна тема в "токозахранващи", ама трябва и да се чете.....

@supraphon - Мисля че зулцер ще е излишен ако подбереш читави регулатори, на изхода наистина има непотрепваща права черта!

Ами моите са от Комет и са точно L7815CV и съответно 79 но шума на изхода и пулсациите са налични. Хем съм му запоил директно на изводите по 0.1 микро керамика, макар че на входа му препоръчват да бъде 0.33микро. Така или иначе е запоен на един крак дължина разстояние от филтровия електролит и според производителя това е достатъчно за стабилността и керамика не е нужна при такава близост. В изхода си играх и с капацитивния товар - и с 330 микро и без никакъв капацитет извън керамиката е едно и също положението. И с резистивен товар към маса си играх и все си има шум и пулсацийките. Даже 7815 си осцилираше по едно време постоянно - непрекъснато някаква осцилацийка с амплитуда да кажем 5-6 миливолта. Тази черта която си гледал с какъв осцилоскоп и на каква чувствителност я гледаш? Тук говорим за неща които се виждат добре само на чувствителност 1 миливолт на деление.
    Но да оставим това, тези стабилизатори не са максимално подходящи за целта не само заради ефектите в изхода, които да приемем че може и да се оправят, ами заради реакцията им на импулсна промяна на товарния ток, виж фиг.13 на стр.28 от този дейташийт как подскача изходното при промяна на товарния ток:
    http://www.jameco.com/Jameco/Products/ProdDS/889348.pdf
    Освен това на предходната страница на същия дейташийт може да разгледаш характеристиките на изходното съпротивление в зависимост от честотата и коефициента на потискане на пулсациите на входното напрежение в зависимост от честотата. Така или иначе всички тези подробности правят стабилизатора с посредствено представяне за аудио цели спрямо зулцер, и мисля че поставянето на такъв ще подобри значително звученето (но това ще бъде потвърдено или отхвърлено на практика след някой друг ден надявам се).

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Гледам на чувствителност 5мв/дел + потенциометъра за плавно регулиране докрай, т.е. реално на 1-2мв. 7915 само на керамика на изхода шуми през целия екран с електролит 100 и нагоре спада шума, но има пулсации около миливолт-два. 7815 е като кардиограма на мъртвец - има шум колкото лъча да изглежда леко разфокусиран, но на тъмно, с минимална яркост, иначе не се забелязва. Довечера ще пробвам и 7915 ST и ще пиша....

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Една идея... ако вторичните намотки на двуполярното захранване са галванично разделени, ползвайте два токоизправителя и два 7815.
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Да, това е вариант в моя случай са разделени. Обаче смятам че е по-добре когато цялата вторична е галванично свързана към масата на устройството а не се свързва и развърва периодически през отпушващите се диоди. Мисля че това е предпоставка за по-чист от смущения изход. Относно 7915 натоварил ли си го с минимум 5-8 милиампера? Имай предвид че тази схема за разлика от 78 серията която може да работи адекватно почти без товар, то тя иска минимален товар няколко милиампера, иначе и изходното напрежение започва да лети и т.н. поне така е с тези от Комет на ST. Така или иначе не се надявай много на тези стабилизатори да са добре като звук. Пак ти казвам, правата линия в изхода е необходимо но не достатъчно условие стабилизатора да е добър. Но нека не приказвам празни приказки, ще прослушам схемата със зулцер и интегралните стабилизатори и ще докладвам ако чуя разлика.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Разделени са галванично, но не ми се разбишква вече направеното. Ако не работи добре 79 обаче ще постъпя точно така. При мен единствената допирна точка на масите е предусилвателя и няма значение. Но така ще захранвам мотора само от едната вторична, което може да доведе до по-сериозен пад и пулсации, ама ще видим....

натоварил съм и двата с 3к9.
    Редактирано от ogromnii; 18 November 2016 в 13:59.

Ами при мен кометските 7815 като че са на една идея по-зле от 79 по поведение. Не храни големи надежди да излезе нещо върхово от тези стабилизатори. Чудесни са за среден клас апаратури.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    паля поялника и ще докладвам

Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си