Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4
Резултати 76 до 97 от 97

Тема: Минималистичен Push pull 6П3С

D - Audio cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    57
    Стабилизираното отопление на драйверите , СМСМ , добре се оправя в китарни усилватели - няма шум и не пречи на кривоча . Но.. в най-енда , не го харесвам .
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ами не успях да преборя брума който идва от драйверната лампа по друг начин нито с резистори към маса от отоплението нито с даване на единя край на отоплителната намотка към маса. Филтрирането на захранването ми е с два кондензатора 470мф дросел 2Н и още два кондензатора по 470мф,общо е и за двете стъпала.

А пробва ли да повдигнеш потенциала на отоплителната жичка над този на катода на драйверната лампа и с кондензатор към маса съответно? Пробва ли с друга лампа (да не е дефектна тази) и също може да пробваш и със жичен потенциометър да симетрираш. Но първо пробвай повдигането, може да се изненадаш.
    А освен това понякога брум влизащ през отоплението говори за самовъзбуждане на усилвателя. Виж дали е стабилен, grid stopper резистори няма да навредят.
    Редактирано от Supraphon; 7 April 2017 в 11:28.

С жичен понтрнциометър и смяна на лампа съм пробвал това с повдигането на потенцияла не ми стана ясно как да го направя схемно.За самовъзбуждането ако се самовъзбужда защо с изправено отопление няма брум,а забравих трафа ми бръмчи малко но в момента е на метър от усилвателя той предстой да се лакира и изпече поне още веднъж.

Повдигането на отоплението става като свържеш един високоомен делител на напрежение от анодното напрежение към единия край на отоплителната намотка. От същия този край на отоплителната намотка към маса свързваш кондензатор 1 микро или повече. Получаваш заземено по променлив ток отопление и повдигнато по постоянен ток над потенциала на катода на лампата. Добре е като повдигаш да е потенциала на катода + амплитудната стойност на отоплителното напрежение + няколко волта запас.
    За самовъзбуждането - понякога когато се получи самовъзбуждане предусилвателното стъпало примерно осцилира, като обаче амплитудата на тези осцилации много лесно се модулира от променливото отопление, в крайното стъпало пък в първа решетка се детектира осцилацията от самовъзбуждането и остава „модулацията“ с 50 херца. Този брум се отличава с голяма амплитуда и рязко променяща се я при намаляване на силата на звука от потенциометъра до минимум я от нещо друго. Естествено като набучиш изправено отопление почти не се модулира тази амплитуда на паразитните осцилации и естествено брума изчезва. Но не това е начина да се бориш с проблема, защото дефакто бориш следствието а не самия проблем. Та такива работи, пробвай да видим какви ще са резултатите.

Добре благодаря за съвета при първа възможност ще пробвам и ще пиша, че отново имам доста друга работа.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    И като няма брум с изправено отопление какви са кахърите не мога да разбера???
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Цитат Публикувано от ditronix Покажи мнения
    И като няма брум с изправено отопление какви са кахърите не мога да разбера???
    Всичко е за науката и познанието което ще се придобие. Освен с изправяне има ли друг начин да се оттървем от брума.
    И още повече, ако все пак се окаже че брума се дължи на самовъзбуждане на предусилвателя то последното трябва да се отстрани. В противен случай това самовъзбуждане макар и вече нечуваемо продължава да се отразява негативно на звука формирайки интермодулационни продукти с полезния сигнал.

Доста време нямах възможнжст да работя по усилвателя днес завърших всичко по монтажа без забавения старт настроих усилвателя както е по описане и направих някой измервания показани по-долу на схемата.Захранващото напрежение кляка с 10V при пълна мощност на двата канала крайнте са с ток 35mA на покой.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Мислех си да добавя едно ключе което да превключва режимите ултралинеен и триоден но ми се иска да има възможност да превключвам и в пентоден режим като реализацията месля да е с резисторен делител с резистори 110К и 220К при което се получава 240V на втората решетка.Забравих да пиша как преборих брума в крайна сметка нещата значително се подобриха когато повдигнах отоплението с един високоомен делител на напрежение от анодното напрежение към единия край на отоплителната намотка, но пак имаше чуваем брум и после забелязях че съм забравил да свържа корпуса който е частично метален към общата маса когато го направих брума изчезна тотално.
    Редактирано от evgenyiy; 10 June 2017 в 19:57.

Отдавна не съм писал но просто нямам време тея дни ми попаднаха два такива(https://www.tme.eu/gb/details/tgl40_...del/tgl-40001/) трансформатора и ми се искаше дори само за проба да ги сложа и да видя какво ще се получи.Вярно е че не са нищо особенно но просто от любопитство,исках да попитам дали ще сработи така само с настройка тока на покой на крайните лампи или ще е необходимо и друго да се направи.

Ще работи. Ламповите схеми винаги работят. Вече дали ще се извлече максимума е друг въпрос.

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    49
    Хм ... какво ли ще е това трафо ... има някакви изходни параметри като звуков, а пакета е събран като захранващ без междина, а и май е лакиран ... интересно какво ли ще се поллучи
    Заснемане.jpg

Успех!
    Най-сладките неща в живота, са и най-тихи ... е, поне в началото ...
    ... и ... то, моженето не е като имането ...

ivo_dj's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Аз ли нещо не виждам , но май не е секциониран ?

Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от ivo_dj Покажи мнения
    Аз ли нещо не виждам , но май не е секциониран ?
    Аз вече имам "пенджури" Викам им бинокЕлЯ

Скиф хиър:

Заснемане2.jpg

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Зумвайте на воля!

Трансформаторите вече са Indel секционирани са ,покриват си честотната харектеристика на осцилископа поне от 35 Hz до 20 000kHz, нямам база за сравнение но се чуват по-добре от предните който бяха сложени,тока на крайните е 40mA. Други настройки и измервания не съм правил само на бързо го мернах на осцилоскопа ще направя като се поосвободя.

Браво!
    Радвам се, че не слушаш хейтърите
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

насочен електрон Eltehno's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от ingkunev Покажи мнения
    Хм... има някакви изходни параметри като звуков, а пакета е събран като захранващ без междина, ... интересно какво ли ще се поллучи
    Заснемане.jpg

Успех!
    Браво бе, от теб не го очаквах. За PP , как искаш да е събран пакета ?
    Моите творения http://eltehnoaudiodiy.blogspot.com/

Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от Eltehno Покажи мнения
    Браво бе, от теб не го очаквах. За PP , как искаш да е събран пакета ?
    А пък аз обаче си мислих за SE даже се чудех дали ще се оправи с режима при по-нисък товар ... вярно че темата е за РР ... недогледал съм ... виноват

П.С.
    А пък снощи даже си мислих дали да не предложа на човека да направи РР с този траф, обаче не се доредих до компа в отопляемата стая ...

П.С. 2
    Туй лак ли е или парафин /композиция/ ???
    Редактирано от ingkunev; 13 February 2018 в 12:05.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    63
    Колега evgenyiy.
    При измерването на ламповите усилватели отправна точка е честота 1kHz. Там всеки лампов усилвател работи най-добре.
    Използвай активен товар. Има разлики в сравнение с товар ОТ, но който е запознат с ламповите усилватели ще си направи своите изводи.
    Повишавай входното напрежение, докато при 1kHz започнат видими изкривявания на изходящата синусоида. Намали на около 80% и при това ниво снемай АЧХ.
    При честота 30Hz дозаряда на филтриращите кондензатори е около 3 пъти за един период. И ако филтрацията на анодното напрежение е недостатъчна, ще са видими 3 "чупки" по изходящата синусоида в рамките на един период.
    Иначе при много ниски честоти започва насищане на магнитопровода на изходния трансформатор и изкривяванията на синусоидата са добре видими по осцилоскоп.
    Пример: лампов РР, честота 15Hz и изход 24V PtP:
    15 Hz, 24 V PtP, sim. nas..jpg
    Ако имаше някакви проблеми с филтрацията на анодното напрежение, то в рамките на един период трябваше да са видими към 6 "чупки".
    Успехи!

Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени