Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 96

Тема: Опит за възcтановяване на осцилоскоп

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59

Опит за възcтановяване на осцилоскоп

Здравейте, пак съм се захванал с нещо което не ми е работа, но поне да опитам...
    Касае се за портативен осцилоскоп Tektronix 213.
    Взех го неработещ, с изваден бушон. Бушона изгаря. Пуснат през лампа, лампата светва.
    Тръгнах по пътя на захранването. Там двата NPN 422 424 (GE8503 нищо не намирам за тях) транзистора се държат като пробили.
    Замених ги с 2 от старо комп-захранване, защото в неделя няма магзини.
    Лампата спря да светва, но на изхода напрежение не излиза.
    Давам си сметка че и трансформаторите може вече да не са трансформатори, но се надявам причината да е в някой полупроводник. Диодите на мерене се държат нормално
    CR426 1N5761свалих, на мерене като диод в едната посока показва различна стойност спрямо другата посока.
    Та, някакви съвети за заместители и последователност при работа.
    За момента съм отделил тази част от захранването, и я мъча поне от нея да ми излезе някакво напрежение от около 2 Волта за батерията. Захранвам платката през сабилизатор с 330 волта прав ток. По нея вътре , никакви импулсни сигнали не се виждат с осцолоскоп.
    Малката платка по която действам, пълното захранване, и схема в голяма резолюция, гледаме частта с "Baterry charge converter":
    http://img189.imageshack.us/img189/3916/213smmodificacion1.jpg

P1070904.jpg
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от ctef; 9 March 2015 в 08:26.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Защо не пробваш да го захраниш с акумулатор, поне ще си изясниш дали работи осцилоскопа ?

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Пробвах през извода на батерията. Но ми трябват около 2.4 волта. С 2 батерии от по 1.5, ААА не тръгва.
    Опитах и със стабилизираното захранване, но то ми е ограничено на 50мА и сработва защитата.
    Никой не гарантира и че останалата част от импулсното е работеща. А и след него...

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Транзистор BUL382 мога ли да го ползвам като заместител?
    И нещо за 1N5761 ?

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Днес взех от Комет, единствения наличен диак, и го сложих на мястото на CR426.
    Появиха се някакви по-смислени импулси. То преди нямаше нищо. Има импулси дори и на изхода.
    Но.
    Захранвам от стабилизатора. При постепенно увеличване на подаваното напрежение, някъде към 150V рязко стаботва защитата му.
    Ползвам транзистори E13007.
    Диакът е DO32.
    И да попитам, точките на измерване по схемата уж са ясни. Но не ми става много ясно, другия край на сондата къде трябва да е вързан. За момента съм го закачил на точка "А", ама едва ли...
    На тази, малката платка, нещо не виждам земя.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Схемата прилича на леко видоизменен полумост. CR426 Би трябвало да е някакъв прагов елемент, за да може да тръгне захранването...
    Q422, 424 трябва да се еднакви и ако оригиналните са здрави, най-добре използвай тях. Тоя вид схеми са леко капризни към параметрите им...
    Осцилограмите би трябвало да са измерени спрямо точка "А".
    Понеже не си споменал, да попитам - изпълни ли оградените във жълто указания за С427?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Да първата ми работа беше да проверя този кондензатор. Въпреки че показваше че е здрав, го замених, но нищо не се промени. В последствие, днес върнах оригиналния.
    Осцилограмите ми зализат действително на 5uS. Но освен в т.1, другите не си приличат много с картинките.
    Оригиналните транзистори мисля че са пвредени. При проверка с уреда, м-у колектор и емитер, и в двете посоки ми дават късо. Докато при заместителите не е така.
    Обаче заместителите, при проверка в гнездото за транзистори, не ми дават съвсем еднакви показания. Имам една двойка които показват около 007, друга двойка но от друг производител показват около 019. По това ли трябва да се подберат еднакви?

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Под еднакви, имах предвид еднакви като вид. Съмнявам че ще е необходимо да се подбират като параметри.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Двата транзистора едва ли са GE8503. По-вероятно е да са производство на General Electric, а номерът им да е 8503 с неясно какви букви отпред. Например, има MJE8503, който учудващо добре пасва като параметри, но това е само предположение. Няма как да съм сигурен че дефектиралите са такива...

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Да, така е за транзисторите.
    Но мен по-скоро ме вълнуват и други въпроси.
    Първо, до колко диакът който съм сложил, съвпада по параметри с оригинала 1N5761?
    Другото, до колко са ми коректни измерванията, без товар на изхода?
    На изхода ми дава 20 V DC, а до колкото схващам, не би ли трябвало да е окло 2.5 - 3V колкото да храни батерията?
    И въобще, амплитудите в точки 2 и 3, макар и близки по форма с картинките, са ми много по-големи по волтаж.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Диакът, ако не същия, е близък като параметри. Той така или иначе работи само при старт на захранването и параметрите му не би трябвало да са фатални.

За товара в изхода и напреженията - от една страна трябва да има такъв, от друга, при включен в мрежата и изключен от бутона осцилоскоп и махнати батерии няма да има товар.
    Затова трябва да се види в в сервизното в какъв режим са измерени контролните напрежения на схемата и осцилограмите.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Възможно е да не потегля без акумулатор , огледай схемата !

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    В Youtube има филмче, в което до колкото си спомням уреда работи и без батерия. Уреда е наистина доста сложен, платкита се свързват една към друга посредством множество пинове. И не е много сигурно, ако са отделно дали няма да липсват цели вериги. Дори пусковия ключ е на противопложна платка. Във всеки случай, тази малката платка, в-у която е насочено вниманието ми в момента е отделно звено, и единственото несвързоно звено е изхода и', а и от там чуденката, дали товара има значение за работата и'. Да речем, лесно ще я свържа, но да няма пушеци след това!? Там следват изправителите и изходите за различните напрежения, като най-високото е 1000V!!! Множителя на напрежение който се вижда на продълговатат платка.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Рано или късно ще трябва да стиснеш зъби и да включиш всичко заедно...
    Имай предвид, че елементите размер "D" са по няколко хиляди милиамперчаса и са доста сериозен товар.

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Да, така ще е. Но малко предпазливост няма да е излишна. Да не скапвам зорлем уреда.

И ако се отклоня малко в страни от техническата част, и си поставя философския въпрос...
    Лесно мога да махна с ръка и да го зарежа. Но, има няколко но-та.
    Първо, това за времето си е бил върхов уред, ползван от NASA и струвал купища пари. Вярно че с днешна дата, всеки дори компютърен осцилоскоп би го бил, с неговите скромни 1Mhz. Но уреда същевременно има и дигитален RMS,Volt, Amper и Ом-метри.
    От друга страна е тръпката да се пусне в действие.
    Ако задълбавам в ремонта, сигурно ще се наложи да се инвестира в сервизен менюал. Най-евтиния вариант е на дигитален носител, и ще ми излезе 20-тина $. А оригинал над 30.
    Нямам никаква гаранци че и той ще ми е от полза в незнанията ми, но защо да не опитам!?

Та, сглобих отново уреда , (без малката платчица, която коментирахме), и продължих с опитите да го пусна.
    Този път с акумулатори АА. Но и те нямаха душа да го подкарат. Светодиада не запали. На точките със захранващите напрежения се появиха някакви волтажи, но далеч по-малки от необходимите. В същото време, напрежението на акомулаторите се срина до 1.4V, при необходими 2.5V.
    Ще ми се да мисля, че това е от слаби акомулатори, а не от някакво късо по платките.
    Сега ще мисля за голяма акомулаторна батерия, от всички АА елементи с които разполагам, та да видя каво ще излезе...

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Нямаш ли под ръка някое захранване 3V/5A+ за тестове? Два заредени Ni-Cd елемента са там някъде.
    А захранването трябва да може да осигури по-голям изходен ток ток, за да не кляка в преходните режими.

А машинката е готина и заслужава да и се обърне внимание...

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Ами нямам.
    Стабилизатора ми е само 50мА, но за сметка на това дава до 500V. Той е по-скоро за лампови тестове.
    Тия АА елементи които ги имам са все старички, и не се знае колко ампера държат. Затова си мисля да ги навържа в батерии.
    Другото е да се ровя за някакъв траф с ниско вторично, да правя стабилизирано захранване. Сега се сещам, че ми дадоха един руски с доста ниско вторично, и ще го проверя. Но ще е добре да има защита. За най-просто, някоя крушка във вторичното, няма ли да свърши работа?
    Нещо друго се сещам. Като ще пробвам с акумулатори, да вържа и един амперметър, да видя какви токове ще се консумират в това състояние на уреда. Но проблема е, че не знам каква е консумацията му по спецификация.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Ако ти се влачат железарии, мога да ти дам за временно ползване, докато оправиш осцилоскопа, един ТЕС 15 (15V / 10A).

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Благодаря за подкрепата!
    То на мене ми е ясно, че просто така от дистанция не може да ми се помогне, а и за да може, трябва да се вникне в схемата и да се осмисли, което ще коства време.
    Но за мене е важно, все пак да има "по-едно рамо", ей така просто за стимул, а и за общи напътствия.

Сега..., не бездействах.
    От идеята за акУмулаторна батерия са АА елементи се отказах, защото руския траф за който се сетих се оказа подходящ (ОСМ1-0.16У3). Докарва ми 4V DC без товар, с товар пада на 3.
    Първо го пуснах през ламичка 6V на вторичното. Лампичка свети, ампераж 0.15. С лампичка 12V по-малко свети. Но изходни напр. няма като хората. Иначе, осцилоскопа започва да вижда върнати импулси по захранващото DC.
    След това без лапички. Ампеража скочи на 2А, множко ми се вижда за този уред... Но изходни така и не се появиха като хората.
    И преглед на цялата платка, първо кондензатори за късо, после транзистори, до колкото е възможно.
    И, хванах една точка в която уреда пищи. Показвам я на снимката. Кондензатора пробит, транзистора дава на късо м-у две от крачетата.
    Лошото е обаче, че не мога да го открия, кой Q е в схемата. Търся по страничните елементи, стойност на резистори, конфигурация на свързването, но НЕ!
    И друго което ме смущава на първо четене. Кондензаторчето е свързано с (+)-са си към отрицателното напрежение на платката. Не мога да повярвам да са го сбъркали, и платката (уреда) да е тръгнал и работил толкова време. Но знам ли?
    Кондензаторчето е нагоряло, но разчитам 4.7 10.
    А "транзисторът", може да се окаже че не е транзистор. За 5060 излизат няколко неща. На платката е непосредствено зад болното кондензаторче, но вече е махнат. Кондензаторчето шунтира две от крачетата му.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от ctef; 12 March 2015 в 08:35.

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Опс! "Утрото е по-мъдро от вечерта."
    Но все пак имам и оправдание. В къщи нямах интернет, и сега след като се усъмних че транзистора може да е и тристор, разширих търсенето.
    Q458 и до него C456 окъсява. В най-горната част на схемата.
    Сега въпроса е дали тиристора е здрав, и дали е нормакно да ми давал като късо м-у Гейта и Катода.
    И най-важното, дали това окъсяване към маса през кондензатора , е поразило други елементи, или интегралата!?
    Редактирано от ctef; 12 March 2015 в 09:48.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Кондензаторът е танталов, а те лесно дефектират при превишаване на максималното им напрежение.
    Окъсяването му не би трябвало да е причинило други проблеми. Изходът на ИС е през резистор с достатъчна стойност и токът би бил ограничен до безопасни нива.

Въпросът ти за тиристора е доста неопределен... От какъв порядък е падът върху прехода?
    Изпробвай тиристора в работен режим - дали се отпушва при подаване на ток на гейта.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Ако все още е свален, ето една елементарна схемичка, за да провериш работоспособността му:
    p0014-sel.png
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Въпросът ти за тиристора е доста неопределен... От какъв порядък е падът върху прехода?
    Изпробвай тиристора в работен режим - дали се отпушва при подаване на ток на гейта.
    Като поставя сондите на мултиметъра м-у гейт и колектор дава като на късо.
    На схемичката не са ми е ясни прекъснатите връзки около ВIЬКЛ? Кога и какво трябва да се съедини?

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Като гледам как си го свалил тиристора със все метализациите, започвам да се съмнявам дали ремонта на осцилоскопа е по силите ти. Защо не опиташ на сервиз ?

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Мотивите биха могли да са много - хоби и/или финансова. Също така, нелеката задача за намиране на сервиз който би се ангажирал с подобен ремонт. Не на последно място по важност, че понякога, след инспекция на свършеното в сервиза, с неудоволствие се установява, че имате повод за повторна среща, а в съзнанието започват да изплуват някои твърде нехуманни помисли...

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени