Страница 2 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 139

Тема: Дискретен предусилвател OP-1000-Sandy по-по-Най-по

Цитат Публикувано от ditronix Покажи мнения
    С9/С15 във втората схема-0,1рF. Какво се предвижда-да се оформи на платката или наистина някъде се предлага тази стойност? Аз не можах да намеря никъде......Въпросът е може би малко встрани, но все пак ми е интересно.
    Ако се ползва като усилвател без или с малък капацитивен товар не е нужно да ги има. И просто съм им сложил такива стойности че да не влиаят при симулацията да не ги трия. За да е универсална платката е добре да ги има, пък според приложението да се запояват или не.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ето ако се ползва за Конвертор I-V в изхода та DAC вече усилването е "1" Е капацитета в обратната връзка се явява и товар за изхода. Тогава вече има нужда от R/C групата.
    OP-1000-Sandy BCxx.pdf

Пуснах и премерих Op-2.0
    Учуди ме че без всякакъв подбор на входните двойки 2SK3557 несиметрията без настройка (без запоен RP1) беше и на двата операционни около 7мV.

Op-2.jpgOp-2.jpg
    Измерването вече беше предизвикателство. Ето опитната постановка.
    Test.jpg
    Test.jpgOut.jpg
    Изкривяванията + шума излизат 0,0001% или 1ррм при усилване 1 и 20Vрр 7Vrms (захранване +15/-15V)
    Този метод на измерване елиминира клир фактора на генератора.
    На Осцилографа явно личи че в изхода остава най вече шум. Така че изкривяванията ся явно под нивото на шума.

Ето и малко нови измервания при товар 1к и усилване 10 000!
    Пак не може да се каже че това са изкривявания основно си е шума.
    То тука е с доста малки токове на входните 0,5мА ще ги вдигна поне на 3-5мА шума ще падне още да видим какво ще излезе.
    Test-OP.jpg
    DSC00228.jpgЗаснемане.jpg

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Оня ден налепих предусилвателя на Санди. Направих го с усилване 6 пъте, и го ползвам като предусилвател за Aleph 3 и като слушалков усилвател за Yamaha HP-1. Пее доста медено.
    Ето снимка на схемата и измервания, като съм отбелязал с червено промяната на някой стойности и съм задраскал някой елементи които може да се ползват ако се направи схемата за I/V конвертор или друга шашма . Схемата е с опция на входа да се ползват транзистори, 2SK389 (двойка jfet-и в общ корпус), BF862 (съвременни jfet-и корпус sot-23), и 2SK2146 двойка в общ корпус. Сервото има опция за добавяне генератори на ток и ценери ако се захранва с по-високо напрежение. При мен в момента е +/-15V и затова не съм ги монтирал.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от renegadel; 8 May 2015 в 23:06.
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    39
    Изчака ли го да се разсвири няколко дена? Ще се подобри звученето.
    Иначе браво на теб! Хубава занимавка си си намерил. Само това 2SK389 от къде го изкопа.. Трийсет годишното ми Сансуи е с такива на входа.
    The difference between genius and stupidity is that genius has its limits.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Днес го слушам цял ден, има леко подобрение като посвири. Входните 2SK389 ми ги даде мой познат градски, който ги е смъквал от RIAA коректора на стар японски усилвател. Поне знам че са истински, само им почистих крачетата и отново влязоха в употреба. Понеже паралелно с тоя чифт лепя други два чифта, та за там съм приготвил чифте мачнати 2SK170, само да видя как ще ги намърдам Останалите всички транзистори по схемата ги подбирах, като примерно тия единичните в генераторите на ток ги подбирах еднакви за двата нанала. Абе всичко пълна симетрия, той и затова началния ток с еднакви резистори R11 ми се различаваше с 0,1mA, понеже мачнати транзистори и 1% резистори ползвам

Доволен съм много от схемата, следващия ми цап с PCM63 ще го направя с I/V по тая схема на Санди, но ще мина на smd-та и пак ще ползвам +/-15V захранване. Не че и сега не свири добре с триъгалници за I/V и аналогов филтър но друго си е да е дискретно със много гъбки
    Редактирано от renegadel; 9 May 2015 в 00:26.
    (Arthur C. Clarke)

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от renegadel Покажи мнения
    Не че и сега не свири добре с триъгалници за I/V и аналогов филтър но друго си е да е дискретно със много гъбки
    Te и дискретните на Machinow свирят по-добре от триъгълници, пък имат много малко гъбки... Да можеш с такива или подобни да направиш сравнение?

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    39
    Днес го слушам цял ден, има леко подобрение като посвири.
    А появи ли се обем и има ли дълго отзвучаване на инструментите? Май не си много очарован..

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Te и дискретните на Machinow свирят по-добре от триъгълници, пък имат много малко гъбки... Да можеш с такива или подобни да направиш сравнение?
    Имах две платки на Махинов но ги дадох на Милен от враца че си прави цап с тях. Та Милен прави на Махинов, на Синигерски и едни дискретни smd пак по схема на Санди. До колкото разбрах дискретния на Махинов се е представил най-добре от всички в аналоговия филтър, докато на Синигерски и на Санди са свирнали по-добре като I/V конвертори.

Е то и в нета е пълно с дискретни схеми но целта ми не е да лепя и пробвам всички. Доволен съм от тая и нея че си ползвам че има повечко гъбки по нея
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Цитат Публикувано от Rumb@ta Покажи мнения
    А появи ли се обем и има ли дълго отзвучаване на инструментите? Май не си много очарован..
    Ооо баце къде ме вкара във филма, аз съм музикален инвалид. Правя схеми слушам и сравнявам с това което имам, и преценявам кое повече ми харесва. Та в случея тая схема ми харесва много как свири, не знам как да го опиша завоалирано че да си личи че съм очарован. Освен това не искам да подвеждам никого понеже всеки харесва различни неща. Аз харесвам верния звук и устройствата с малки изкривявания. Най-доброто с което мога да сравня този предусилвател е слушалковия усилвател на АTL-03 който правих и разликата е минимална което значи че и двете устройства са на високо ниво. Като недостатък за мен е това че конкретната реализация е с PTH елементи и платките са по-големички, но като я ползвам в бъдещия цап ще мина на SMD-та. Инак имам още два чифта платки от които ще си направя слушалков усилвател, и I/V конвертор в текущия ми цап. Тя и схемата главно за I/V беше мислена.

Скоро ще правя и дискретен буфер и усилвател пак по схеми на Санди, че ми харесва инженерния му подход към схемотехниката. Човека ни зарина със схеми последните 2-3 месеца а май това е първото негово изделие което правим като даери, та ще ни се убиди Санди
    Редактирано от renegadel; 9 May 2015 в 18:13.
    (Arthur C. Clarke)

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    39
    Ооо баце къде ме вкара във филма, аз съм музикален инвалид.
    Не е филм. За да можеш да подобриш дадена схема или да отстраниш някой кусур трябва да отсяваш това което чуваш. Ще се научиш с времето.
    Само с инженерен подход не става. Слушане му е майката. Но ти си доволен. Ако силно те кара да усилваш значи всичко е наред.
    Иначе колко инженерно/технически правилни промени съм правил, а повечето пъти са били грешка.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Иначе колко инженерно/технически правилни промени съм правил, а повечето пъти са били грешка.
    аз не съм - всичко, което съм правил инженерно правилно, е свирило добре и на звук, може би повече или по-малко. Изключвам интегралните ОУ-та, те са направени инженерно от други люде, а аз само мрънкам, че не ми харесват толкова на свирня
    Напоследък, най-правилното инженерно нещо, което е имало и огромно подобрение в звука , са активните филтри и мулти-ампинга за ОТ. Страхотен резултат за мен.
    Лошото е, че правилните "инженерно " неща са прекалено сложни за 99.9% от любителите ..... Далеч по-лесно е да се експериментира с различно прости решения, които понякога може да бъдат много много ефективни. Дори и 10-20 грешки да направиш, ако на 11-тия/21-вия опит си доволен, това често коства по-малко от една "референтна инженерна" занимавка .....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Добре де може и аз да се вкарвам във филма . Tа да, слушане му е мейката, но аз нямам време и нерви да слухтя, отделно нямам слушателски опит, освен моята система и на мой градски други не съм слушал. За момента предпочитам просто да си слушам системата с кеф и да си правя от време на време нови компоненти, наястно съм че никога няма да съм напълно доволен от системата ми и затова и се кефя и на сегашното ниво. Вече 3 часа бримча на макс електронна музика и метал без да ме изнервя или изморява Ще драсна тема за системата ми като ми дойде музата в подхудящия раздел!

Ако трябва да го кажа с едно изречение: Обичам да слушам музика на вярна система а не на приятна такава
    Редактирано от renegadel; 9 May 2015 в 19:05.
    (Arthur C. Clarke)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    За момента предпочитам просто да си слушам системата с кеф и да си правя от време на време нови компоненти
    Именно това е начина. С времето лека полека ще вдигаш нивото според както ти дойде желанието, възможностите и претенциите. Не е нужно да бързаш, време имаш, а чуждото одобрение по-добре никога да не ти става основна необходимост
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    А появи ли се обем и има ли дълго отзвучаване на инструментите?
    Ще се появи обем и отзвучаване когато пръдне рак!
    Rumb@ta това да не ти е крушков..... пред.

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    Ако трябва да го кажа с едно изречение: Обичам да слушам музика на вярна система а не на приятна такава
    Как разбираш, че една система е вярна???
    А аз ти пиша, че "вярна система" нe съществува!
    Редактирано от ДРГеоргиев; 9 May 2015 в 19:39.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Как разбираш, че една система е вярна???
    А аз ти пиша, че "вярна система" нe съществува!
    Разбирам лесно. Слушал съм на живо китара и цигулка. Пускам запис с такива инструменти и преценявам колко се доближава звука до истинския възпроизведен.

Вярна система може и да не съществува, но някой са по верни от други . Някой са скъпи и за нищо не стават, други надсвирват по-скъпи от тях. Аз гледам да правя разумен комнпромис и дори системата ми да не е на високо ниво, то поне да е добра за парите си! Освен това стаята ми е малка и не си струва да наливам пари за скъпи ОТ примерно, тъй като няма да покажат потенциала си. Мен не ме бърка да си слушам системата и да и се кефя, дори и никой да друг да не я хареса, това не е мерене на п***шки, не сме на 5 години. Аз не държа никой да ми харесва който и да е компонент от системата, даже бих се радвал да на критика, която ще ме движи напред

Нека да не спамим темата на Санди. Като пусна тема и опиша системата ми там може да коментираме слабите звена, и да я охрачим на воля
    Редактирано от renegadel; 9 May 2015 в 20:08.
    (Arthur C. Clarke)

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    39
    Вярно и лесно в аудиото няма! Въпросът е да се подчертаят приятните черти на музиката.
    Иначе като дуер това е задължително - да има отлична цена/качество и да и се кефиш като я слушаш, ако си дръпнал стъпка напред с новото творение, дори и да не е връхта.
    Редактирано от Rumb@ta; 9 May 2015 в 20:16.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Вярно и лесно в аудиото няма! Въпросът е да се подчертаят приятните черти на музиката.
    Иначе като дуер това е задължително - да има отлична цена/качество и да и се кефиш като я слушаш, ако си дръпнал стъпка напред с новото творение, дори и да не е връхта.
    Така е Румба, не е лестно, но пък е приятно хоби, покрай което аз лично научих доста неща макар и не толкова задълбочено. Аз предусилвател нямах никакъв та мисля че определено има подобрение с него. Остава да му диря хубава кутия за да го завърша като устройство
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    Вече 3 часа бримча на макс електронна музика и метал без да ме изнервя или изморява Ще драсна тема за системата ми като ми дойде музата в подхудящия раздел!Ако трябва да го кажа с едно изречение: Обичам да слушам музика на вярна система а не на приятна такава
    на тази музика ще чуе обем и отзвучаване другия път ... то май тези неща се чуват не на инженерно-правилни системи а на приятни

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Ще се появи обем и отзвучаване когато пръдне рак!
    Rumb@ta това да не ти е крушков..... пред.

Което отново напомня за скандалното отсъствие на транзисторни схеми без ооов тук

Не е реалистично да се търсят споменатите качества, които липсват дори в лампови предусилватели след прилагане на дълбока ооов.

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Ако продължите със спама,някой ще влезе в кошчето заедно с него.Мразя да плескате ,техническа тема ,особено строго конкретна.........
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Предусилвателя на Санди вече пее с DDDAC-a
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Jan 2009
    Възраст
    46
    Този пред се оказа доста добър и на звук.Много добра динамика и превъзходни високи.
    Редактирано от lbi1; 6 July 2015 в 22:23.

Страница 2 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени