Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5
Резултати 101 до 125 от 125

Тема: Дискретен предусилвател OP-1000-Sandy по-по-Най-по

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Неуморен си. Дай боже и други да се запалят колкото тебе. Всъщност и на себе си го пожелавам
    Ми маки, слаба ракия съм . Дай боже някой ден да разбирам схемотехниката 1/2 колкото Санди
    Силата ми е в цапостроенето, едене и пийне
    Редактирано от renegadel; 16 November 2015 в 18:31.
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Димитър Пандов selfy's Avatar
    Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    33
    Доста интересна тема, но уви я виждам чак сега. Искам да попитам дали няма случайно "останали" чифт платки все още?
    "Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music." — Rachmaninoff

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Приближих кондерите близо до стъпалата и сложих по-дебели кабеляци. Добавих и радиатор за грецовете.
    Начален ток 1.7А, температура на радиаторите без принудително охлаждане 60гр. С вентилаторите може да го вдигна до 2А но няма смисъл, трябват си по-големи радиатори.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Добре стана! Тази многоетажност ми допада.

Малко преправих един от старите да може да работи с по голям ток на входните и VAS (5мА) за па малко шум и по голяма скорост на нарастване.
    OP-2.31.jpg
    OP-2.31 Pcb.jpg
    и 3D.pdf
    Op-2.31 3D.pdf

Членува от
    Jan 2016
    Тази схема много ми допадна, мисля да я пробвам и се каня до 1-2 седмици да пусна поръчка за единични бройки платки в Selectra PCB - Пловдив.
    Адмирации на Sandy Todorov!

Колеги, бихте ли подсказали коя версия на платката е последна?
    Ако има желаещи да се комбинираме за обща поръчка че ще излезе по-евтино, пишете на Л.С. или тук в темата.
    Редактирано от Norden; 14 January 2016 в 12:46.

DSC00314.jpg
    Ако и тръгне...!

fancooler's Avatar
    Членува от
    Aug 2014
    Възраст
    37
    Стахотно е станало!!!

Моля те, дай отзив за звученето! Пак отправям призив към колегите - хайде да поръчаме и тази схема. Така и така ще пускаме за стабилизатора

А не и аз. Не ме търсете за това как звучи.
    Както казва Ангел аз съм от слушащите с очи.
    А иначе аз за измерителни цели го глася. Да се слага такова нещо на усилватели си е излишен разход.

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...А иначе аз за измерителни цели го глася. Да се слага такова нещо на усилватели си е излишен разход.
    С едно лампово буферче след него, ще цепи мрака...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    54
    Санди, що не избараш нещо с подобни параметри, ама да може да се размаха поне до +/-100V? Обещавам ти да го чуя!

Схемата принципно може да работи и с +/- 120V да речем с по високоволтови транзистори (MMBTA42/MMBTA92), но вече няма да е с чак такива параметри. Ще трябват по малки токове, че тия SOT23 ще се опекат, а и по високоволтовите вече са и по бавни с по малко усилване..! Те понаправиха дискретен вариант, не толкова наточен де, но по същата идея. На тоя изхода е по як за да може да работи и с по нискоомни товари просто. На дискретния вече е по лесно на високи напрежения да се залага.
    Та тоя основната идея е да се ползва в синусов генератор с "неизмерим" клир фактор.

Членува от
    Jan 2016
    Идеята за измерителен синус генератор с нисък клир фактор ми е стара мечта. Измерванията в аудиотехниката са нещо важно (поне за мен - отдавам им огромно значение!) и много бих се радвал ако реализираш такава разработка.
    Скоро мисля да взимам някакъв свестен капацитивен микрофон точно с цел измервания и почнах да ровя за схеми на аудио генератори.

Трябват ми 2 платки за него, в качеството на слушалков усилвател за отскорошната ми придобивка Sennheiser HD595 и ще им е приятно да се пораздвижат с такъв усилвател, Санди при теб няма ли някакви платки?
    А скоро ще поръчвате ли на китайците нови бройки?

Ако не се очаква доставка на тези платки, желаете ли да организираме мини-групова поръчка някъде в БГ, примерно в Селектра или Вирус че платката е еднослойна и няма да има никави проблеми с виаси и др. Аз поне искам да пусна такава поръчка и който желае може да се включи, че ще ни излезе по-евтино.
    Редактирано от Norden; 15 March 2016 в 15:24.

Членува от
    Jan 2016
    Опа, то имало и още една схема на слушалков, сега я видях:
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post386698 - Усилватели за слушалки

Санди, искам да чуя откровено твоето мнение по въпроса коя от двете схеми според теб лично е най-най: от горния линк или тази на OP5001?
    Имайки предвид, че OP5001 е твоя по-нова разработка.
    Другият вариант е да ги налепя и двете и да слушам... ако изобщо успея да хвана разлика на слух де, понеже и двете са от висок клас.
    Редактирано от Norden; 15 March 2016 в 15:38.

E OP1005 не е правен за такива глупости като слушалков усилвател. За там всичко става.
    Ма като ти се играе занимавай се с каквото искаш кой ти пречи, идеи дал господ.

Ицо направи малко измервания на ОР-1005,1 това е сравнение между него (зелена графика) и LME49722 (жълта графика)
    Измерванията са при усилване 1000 за да може да се премери нещо все пак.
    При това усилване вече изкривяванията на усилвателите е с един порядък над това на самия уред.
    Може ад смятаме че при усилване Ku-1 изкривяванията ще са 1000 пъти по малки.

при 1Кома товар
    OP1005_THD_sweep_100Hz_40kHz.PNG

и 600ома товар
    OP1005_THD_sweep_100Hz_40kHz_600_ohm.PNG
    Редактирано от SandyTodorov; 13 June 2016 в 00:56.

Създаваш затруднения на фирмите произвеждащи измервателна техника...

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Ицо, ако искаш имам LME49990 само, че е SOIC8, да мериш и с него? Имам и OPA1642 май, само трябва да видя къде е.
    Редактирано от Lyubcho_88; 13 June 2016 в 23:04.

Ами Санди да прецени, има ли смисъл да се направи сравнение с двата цитирани ОУ. В случая, аз съм само технически персонал - поя кабели, натискам бутони и се отчитам какво и как съм свършил...

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Ако ще се мерят и други ОУ мисля, че имам накъде OPA1611. От Agilent ги ползват в доста скъпа измервателна апаратура.

А, има и други измервания, но Санди не е качил картинки...

OP1005 THD sweep 1kHz 80kHz Ku +1 Rl-1k.PNG
    Ми ето и още измервания, сравнение с LME49990 за сега по добър интегрален май няма.
    Измерването е при Кu +1 и товар 1ком.
    Жълтата графика е LME49990 виждаме че под 2kHz е по добре на практика това не са изкривявания а най вече шум.
    LME e с по нисък шум от ОР-1005. На по високите честоти вече това са си най вече изкривявания там OP1005 вече е по добре.
    OP1005 THD sweep 100Hz 40kHz Rl-1k.PNG
    Тука вече е при инвертиращо връзване Ku - (-1) и товар 1к
    и същото при товар 600ом
    OP1005 THD sweep 100Hz 40kHz Rl-600ohm.PNG
    А не съм ги качвал защото като гледам никой не го интересува особено.

Не знам от къде са разбрали TI че вече има по добър от LME49990 че го спряха от производство.

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...Не знам от къде са разбрали TI че вече има по добър от LME49990 че го спряха от производство.
    Ще пускат нова серия - OP1006 - OP1034. Естествено, аудиофилските ще са със суфукс "А" накрая...

OP1005.1 5Veff 1k товар. Кu 1000. Ug 0.01.jpg
    Седнах да измеря операционните с така направената и преправяна за кой ли път хвърчаща установка на генератора.
    На картинката е ОР1005,1 с усилване -1000 и потискане на носещата 100 пъти, с честотна корекция за усилване 1
    и товар 1к няма разлика между товар 1к и 5к в измерванията.
    На практика при усилване 1000 Кг = 0,0008% преизчислен за усилване 1 Кг = 0,000 000 8%
    На долната картинка е другия канал мерещ на практика собствените си изкривявания (тези на генератора са значително по малки)
    5Veff е намалено 60 пъти и на двата канала защото при това напрежение на входа на звуковата карта изкривяванията са и минимални. 0db на графиките отговарят на 5V eff

NE5534
    Кг = 0.000 0013% (5к товар)
    Кг = 0.000 0130% (1к товар)
    NE5532
    Кг = 0.000 004 (5к товар)
    Кг = 0.000 040 (1к товар)

Те са измерени при усилване 100 и потискане на основната 1000 пъти.
    Горните данни са преизчислени за усилване 1.

Тук въпреки по лошата карта беше възможно да се направят по реални измервания защото програмата позволява да се работи с повече точки в сравнение със Шварца на Ицо, милион точки и 10 пъти усредняване позволяват да падне значително нивото на шума.
    А и без ОР1005 като усилвател преди звуковата карта не би било възможно да се премерят такива неща.
    Усилвател с усилване 1000 който да не влоши изкривяванията на звуковата карта при 5V сигнал в изхода, интегрален май не съществува.

Явно освен хубав генератор трябва да се прави и прилично звуково АЦП!

Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени