Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 5 6 7 8 9 10 11 12 ПоследнаПоследна
Резултати 201 до 225 от 278

Тема: 500W по-по-Няй-по Или как да изхвърлим скъпите кривящи MOS крайни транзистори...!!!

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    35
    След като се понапънах ти разбрах идеята за Т23 и диодите. Специално за диодите, жертвата е, че се губи захранване и усилвателя клипва по-рано, но пък не позволява токовете през VAS да се повишават, което в реалността ще доведе до по-лека компенсация. Определено режим клип на усилвател особенно с 2 различни захранвания е много важно за стабилността, компенсацията на съответното и крайния резултат.
    Редактирано от whitesnake; 10 January 2019 в 11:06.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    35
    Санди, имам сериозни намерения да ти реализирам усилвателя и искам да те попитам дали имаш вариант на схемата със серво ?

Не е правен тоя усилвател не се занимавай с него. И без това ти е тотално неясен.
    Само идей са и не е ясно няма ли и грешки даже.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    35
    Добре, кой ще ми препоръчаш тогава?

Избора си е твой естествено.
    Аз съм правил само първия най простия вариант, на простия, на младини.
    Другото са само идейни проекти. Някои реализирани с моя помощ от други хора.

Идеята на тия схеми е само се обсъдят принципи и идеи, за да могат после хората да ползват тия идей в свой проекти вече според разбиранията и възможностите си.
    За тия дето не разбират и не могат да конструират нещо сами, си има фабрични усилватели избора е голям.

Идеен проект и завършен и реализиран проект са доста различни неща.
    Нулева серия даже се прави за да се до излъскат нещата на живо вече.
    Редактирано от SandyTodorov; 11 January 2019 в 14:18.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    35
    Аз не търся готов проект да го налепя и да запали.

Да кажем, че тая схема е идеята /основата/ от която да стартирам.

Преди 6-7 години правих едни стъпала, със схеми близки до тези на Кордел, тогава такива имаше(твойте още не бяха известни) и мисля, че дойде времето да ги заменя с нещо на по-високо ниво. Изчетох доста от твоите постове и открих доста пропуски по тях. Платките, ще ги правя да паснат и да заменят текущите в усилвателите.

Бих се радвал да удариш едно рамо за топологията на схемата и някои подводни камани.

Ако не влезеш във водата никога няма да се научиш да плуваш нали?

Еми няма подводни камъни преправи схемата както ти харесва добави офсет какъвто тип ти харесва.

Все пак има голяма разлика между направа на готова схема и направа на усилвател със собствена схема.

За първото се иска да си просто добър калайджия.
    Редактирано от SandyTodorov; 11 January 2019 в 14:44.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    35
    Нахвърлях една схема в симулатора. Не съм си играл още да подбирам транзистори за съответните места затова схемата да се гледа основно като топология. Тя е 99% схемата на Санди де

Диода D6 e окъсен, защото схемата не тръгва с него в симулатора. Защо още не знам.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg post.jpg (114.8 KB, 76 преглеждания)

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от whitesnake Покажи мнения
    Преди 6-7 години правих едни стъпала, със схеми близки до тези на Кордел, тогава такива имаше(твойте още не бяха известни) и мисля, че дойде времето да ги заменя с нещо на по-високо ниво. Изчетох доста от твоите постове и открих доста пропуски по тях. Платките, ще ги правя да паснат и да заменят текущите в усилвателите.
    Малко офтопик, но поствал ли си някъде инфо за тия стъпала, които си правил? Мерил ли си ги? Какви проблеми имат?

Ако реализираш стъпало на Санди като отделен усилвател, можеш да сравниш двете...

Аз също имам мерак да пробвам някоя конструкция на Санди. Да видим дали мога с нещо да помогна, и накрая бих се кандидатирал за някой и друг чифт платки.
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    35
    Не са качвани никъде. Стъпалата са си ок и работят. Даже едното го носих на експото в Стара загора преди години. Просто не са взети мерки при клип и VAS му се променя режима и компенсацията не е оптимална. С две думи, не са изпипани толкова.
    Някакви сериозни измервания не съм правил, само шумове съм им мерил и изследване с правоъгълен сигнал.
    Няма проблем за платки само да го докараме до тях.

Цитат Публикувано от whitesnake Покажи мнения
    Добре, кой ще ми препоръчаш тогава?
    Колега, преди 2г на експото в НДК имаше усилвател по схема на Санди и по спомен звучеше доста добре. Според мен един от трите най-добри, които чух. Беше го реализирал колегата renegadel. Той може да ти каже коя схема е и повече подробности по реализирането
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Колега, преди 2г на експото в НДК имаше усилвател по схема на Санди и по спомен звучеше доста добре. Според мен един от трите най-добри, които чух. Беше го реализирал колегата renegadel. Той може да ти каже коя схема е и повече подробности по реализирането
    Усилвателят който носих тогава на беше по схема на Санди, а беше хибрида схема на Симонов. LME49811+BJT. Усилвателя е само с един чифт крайни, и посредствено захранване. И все пак ни изненада доста добре.
    Имам реализиран усилвател на Санди от темата на простия амп. На експото същия амп представи Милен от Враца.

Другия усилвател който съм правил и в която разработка е участвал и Санди е с токова ОВ, свирна по-добре от хибрида но на моменти осцилира и не съм го преборил още че до скоро нямах осцилоскоп!
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Значи е дошло време да се реализира някоя от схемите на големия Бат Санди.

Ще бъде добре за всички да стане
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

То схеми има реализирани, ма никой не се хвали.

Ти кАжи, как мина прослушването У вас?

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Значи е дошло време да се реализира някоя от схемите на големия Бат Санди.

Ще бъде добре за всички да стане
    Аз съм реализирал 6 схеми на Санди. "Прост усилвател с добро звучене", този с токовата ОВ от снимките по-горе, OP1005, OP2.4, OP2.5. както и един дискретен ОУ с PTH елементи които Санди преправи от схема на JVC. В последствие правих от него клас А усилвател като му добавих повтурител на макетна платка!

Може да спретмен усилвател по топологията на Санди за дискретните ОУ, понеже и на слух и на симулация са доста добри...
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Apr 2017
    Възраст
    47
    Санди, на тази с каскодите в изхода от пост 98 (стр.4) правил ли си й симулации че ми стана интересно?
    https://bgaudioclub.org/attachment.p...8&d=1541544062
    Можеш ли да покажеш Bode и спектър на THD за нея.

А не въобще не съм се занимавал с тая простотия просто показах на адаша как да ги върже по прав ток като идея само.
    Той имаше идей да стабилизира и мощното захранване да се грее зимата. Та викам И тъй и тъй печка може и така.

Членува от
    Apr 2017
    Възраст
    47
    А кой е... адаша? И в следващ пост си писал, че Ицо го бил правил или мислел да го прави, за кой става въпрос защото има eдин с ник ittso.

Какво й е на схемата, срещал съм каскодиране на крайните в професионални усилватели. Мисля че идеята е интересна както се вижда от симулациите в темата за буферите и няма да е лошо да й се пусне една симулация.
    Ако имаш схема нарисувана в Altium Designer, за да я симулираш какво се прави - добавяш спайс моделите на транзисторите в свойствата на транзистора, добавяш източник на напрежение и после какво.

Цитат Публикувано от A. Petrov Покажи мнения
    А кой е... адаша? И в следващ пост си писал, че Ицо го бил правил или мислел да го прави, за кой става въпрос защото има eдин с ник ittso.

Какво й е на схемата, срещал съм каскодиране на крайните в професионални усилватели. Мисля че идеята е интересна както се вижда от симулациите в темата за буферите и няма да е лошо да й се пусне една симулация.
    Ако имаш схема нарисувана в Altium Designer, за да я симулираш какво се прави - добавяш спайс моделите на транзисторите в свойствата на транзистора, добавяш източник на напрежение и после какво.
    Адаша е с ник "madrigal" но и той не го е правил поне за сега де.
    Просто добавих тия транзистори на първата ми попаднала схема за да може да види начина им на връзване, а какво точно ще прави и дали ще го прави си е негова работа вече.

Това че си видял нещо дето прилича на каскод в професионалните стъпала въобще не значи че е каскод.

Видял си схеми с превключване на захранването, а това няма нищо с каскод.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Някъде във форума се беше появила подобна схема. Регулиращия елемент беше някакъв FET транзистор, може би JFET. Нямам спомен решението да е било много сложно.
    По спомен чаркалъка се събираше на дъното на шепата...
    Ето я и въпросната схема:

Autobias for mosfet.pdf
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Прегледах една стара книга
    Тук хората са обяснили добре защо през далечните векове се е предпочитало LMOS.
    Само дето LMOS така и не мръдна технологично през вековете BJT, а помръдна бая от 3-4MHz, отиде на 30-40MHz.
    Да не говорим че страшния проблем се решава с два диода за 10ст., ама не и от аудио-дебили де.
    LMOS-BJT.jpg
    И една хубава таблица за препоръчителна скорост на нарастване на усиличите.
    Slev Limits.jpg

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Ще издадеш ли коя е книгата?
    Иначе Jung и Pass май също би трябвало да са "аудио дебили" по твоите класации
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

High Performance Audio Power Amplifiers for music performance and reproduction
    HPAPA.pdf

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Хубава книжка!

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    50
    Да, зачетох се (пак) в нея и смятам, че намерих нещо, което е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се знае при проектирането на крайните стъпала:

5.4.1 Power stage, critical layout requirements
    The physical layout or topography of parts and hence wiring, can have a far greater
    effect on signal purity and proper operation in power amplifiers, than in other audio
    equipment. Poor layout causes inter-stage feedthrough or backtalk, which cause
    various kinds of distortion, and even RF oscillation.
    Caused by instantaneous signal voltage difference, such backtalk or feedthrough
    may readily be well guarded against – if not by spacing, then with conventional
    ‘electrostatic’ shielding, e.g. shielded wires and any, even very thin, metal bulkhead.
    The scope for voltage differences in adjacent circuitry is in any event relatively
    limited − few power amplifiers have voltage gains much above 100x, and
    with most, gain is nearer to x20 to x30.

Where power amplifiers differ from nearly all other audio equipment is that peak
    output currents range into tens of amperes. With a high input impedance, the input
    current, for tens of output amperes, may be as little as 1μA. So current gain can be
    over a million times. Without a well designed physical layout, there is far greater
    scope for the induction of hostile signals by this route, notwithstanding that incoming
    signal voltages may be at a comparatively high line level. For example, when
    current differences of a million-fold exist within a few inches (millimetres even!) of
    one another, the interfering magnetic field induced, or set up by the larger current is
    far, far harder to shield against, than the electric field caused by a large voltage. To
    be at all effective, only thick steel or far better, thinner but much more expensive
    mu-metal will do. These are brute-force techniques, that are not often seen in practice.
    Instead, induced current backtalk is lessened in well engineered designs by
    three low cost, elegant means.
    First, by keeping the high current conductors as far as possible from sensitive parts
    of the driver circuitry − as magnetic field intensity falls off rapidly with distance.
    Second, by minimising the area and length in particular, of sensitive nodes. Generally,
    these are parts of the circuitry where the signal is in the form of current. In
    nearly all cases, these are the inverting input of the driver stage (assuming conventional
    global NFB) and the input differential pair’s collector nodes. The same points
    are no less sensitive when an IC op-amp is employed instead of discrete circuitry −
    but at least they then start out highly miniaturized, thus compact. The designer need
    then only keep the -ve input’s nodal tracking compact.
    Third, the radiated field is reduced further by keeping the area of high current loops
    to a minimum. This may be achieved by arranging PCB tracks so the current return
    is parallel and close, and by twisting high-current conductors, into send/return pairs.
    A good sign this has been done properly is to look for pairs of twisted wires. A third
    wire is almost certainly out of place unless it is twisted in the opposite direction.
    Even better than twisting is to use audiograde cables which employ various proprietary
    techniques to maximise mutual inductance and retard skin-effect. Such low
    inductance cables are self-shielding. PCB tracks cannot be twisted but can be arranged
    back-to-back for least series inductance. Altogether, these steps can attenuate
    the voltages or currents caused by the induced magnetic field(s) by up to 60dB,
    or 1000 times, or more.
    Българската политика е непредвидима като епилептичен припадък и ясна като изречение на Цветан Цветанов

Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 5 6 7 8 9 10 11 12 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени