Резултати 1 до 22 от 22

Тема: BG2 miniamp v3 ЧРД

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28

BG2 miniamp v3 ЧРД

Здравейте. Ще покажа стъпките през които минах за направата на един усилвател на мой близък приятел. Тъй като беше предназначен за него дизайна и екстрите в усилвателя трябваше да отговарят на неговите виждания за визия и всекидневна употреба. Търсеше се – надеждност, красота, максимално високи параметри при минимален брой използвани елементи (сведени до минимум без това да влияе на звука), сравнително висока мощност (около 150W), прозрачност (усилвателят да не привнася от него „подправки“ в звуковата картина).
    И така разгледахме доста снимки, които съм събирал на бутикови DIY усилватели правени от ентусиасти по целия свят, като той се спря на тази визия.
    lme49811gainclone.jpg
    Най-общо – дървени страници, преден/заден панел алумин, радиатори разположени отгоре (много изчанчен за сглобяване, не бих се наел да правя втори).
    За схемно решение избрах следното, като отговори най-добре на изискванията за висока точност на изходния сигнал, с нисък клир фактор и сравнително проста, но стабилна температурно топология.
    sch.PNG
    THD при 8ома товар и 5V изходно ниво според симулатора е 0,021%
    fft.PNG
    Slew Rate при пълен размах в изхода, 1kHz и 8ома е 30V/us.
    SR.jpg
    АЧХ 3Hz-218kHz.
    АЧХ.jpg
    Дойде време за PCB – ецване, лепене, тест и монтиране на предварително подготвените радиатори
    1.jpg 2.jpg
    До тук със симулациите. Страниците трябваше да са дървени и най-бързото и лесно нещо беше да отрежа 4бр. ПДЧ парчета с еднакви размери, като слепя 2 по 2 за да стане по масивно. Разбира се след слепването задължително трябваше да мина с кит и търкане за да не си личи преливката.
    3.jpg
    Eто как замислях да са разположени основните компоненти вътре в усилвателя
    4.jpg 5.jpg
    Облепих страниците с подходящо фолио, което да се върже „интериорно“ с останалата визия на бъдещия усилвател.
    6.jpg
    Пробих отвори за вентилация в основата и закрепих радиаторите със стъпалата пробно за страниците за да добия представа за получаващата се кутия.
    7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg
    Тук за първи път ми заприлича на усилвател и бях що годе доволен от получаващото се.
    11.jpg 12.jpg
    Предния панел е минат с груба шкуртка 200-300-500 за да отпадне боята. След това минат със водна шкуртка 800-1000-1500 за да стане огледално гладко, след което е полиран с Brazzo и пръснат с безцветен лак за да не оставя петна от пръсти.
    13.jpg 14.jpg
    Ето как изглеждат монтираните стъпала на двата радиатора преди да са окончателно свързани и закрепени към кутията.
    15.jpg
    Снимки от вътре и долната страна на кутията. Виждат се отворите и DIY крачетата на усилвателя.
    16.jpg 17.jpg
    Редактирано от Lyubcho_88; 26 December 2014 в 18:35.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Още снимки на вече завършения усилвател от всички страни точно след като беше официално завършен.
    18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg 32.jpg
    В заключение ще кажа, че доста трудоемко беше да направя този дизайн на кутията от 0-лата. Всичко е DIY без да има намеса на каквито и да е подизпълнителни фирми J
    Параметрите на усилвателя са:
    Захранващи напрежения +/-42VDC
    Мощност 2х150W/4ома 2x90W/8ома
    Филтриращи кондензатори 4х10000uF/63V HITANO
    Ток на покой 50mA на канал.
    Наличие на USB аудио DAC на базата на PCM2704 и RCA вход, които се избират с ключе на задния панел.
    Наличие на защита за ОТ (озвучителни тела), с мигновено изключване на релето при отпадане на захранването и отложен старт.
    Клип детектор с индикатор на предния панел, който светва на 1V от достигане на ограничението.
    Друг индикатор показващ кога усилвателя работи.

Предстоят ми практически изпитания под товар с осцилоскоп за да валидирам резултатите от симулациите.
    След прослушване и стрес тест при високо ниво на музикалния сигнал, температурно режимите са компенсирани. За звука (въпреки, че все още се формират електролитите) – Усилвателят свири наистина неутрално и ярко. С великолепно изразени среди и ВЧ в по ниския регистър (10-12к). В ниските има присъствие и сериозно разклащане в някой пасажи въпреки, че средните излизат едни гърди напред. Баса е наситен и мащабен. Средите са открити и ясни. При нормално ниво на слушане се усеща резерва по-мощност.
    Гласовете са открити, детайлни и някак си грапави. Цялостното възприятие на музиката изглежда разбираемо, напевно, ясно и добре очертано.

Въпреки, че не умея стриктно да опиша напълно това, което чувам се опитах без да съм банален да предада усещането при слушане.
    Ако за някой е интересно и моя приятел се съгласи с радост ще го вземем на експото в Стара Загора за да се чуе от повече хора.

Поздрави.

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Браво, 6+ e, кутията грабва окото.
    Вдигна се още по-високо летвата за DIY-ърите.

Въпрос: на схемата вляво от R14 и R15 май си пропуснал електролитите?
    [color="white"]don Koko5, capo di tutti i capi :
    "За всяка работа си има хора."[/color]

Евала за пореден път - красота на изпълнението!

Златни ръце, Любчо!

Ще ми направиш ли едни стойки?

Изключително съм доволен от отказа на ЦК гадното ключе на оригиналния проект!!!
    Не се вижда необходимост от подизпълнители, с изключение на платките
    Но кой ще чака 2-3 месеца и после ще отваря да се звери вътре
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Страхотен е, по-голям минимализъм от това само при densen.

petko's Avatar
    Членува от
    May 2012
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от koko5 Покажи мнения
    Браво, 6+ e, кутията грабва окото.
    Вдигна се още по-високо летвата за DIY-ърите.
    Любчо това че няма да има отвори отгоре на капака не е ли проблем е верно че отдолу има,но все пак топлината отива на горе.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Добре изглежда. Бих положил усилия да убедя клиента да сложим охладителите отстрани.

6+ !

Я пак
    Хоризонтални отстрани е по-добре от хоризонтални отгоре?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    Любчо, добре е станало! Много симпатично!
    Топлинни ядове не би трябвало да имаш. Щом като е за ежедневна употреба, при мощност за пиковете към 90 вата, средната не би трябвало да надвишава 10 вата. Няма от какво да прегрява. Но и 10 вата са твърде много за у дома.

Единствено дали е удобно захранващия ключ да е под захранващия кабел.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    32
    Според мен няма нужда да се драматизира къде е могло да са охладителите? Свършен факт. Чета мненията на Любчо от много време и съм убеден че са оразмерени достатъчно добре и с кърпа отгоре ампа да не дефектира! Нека не цапаме темата в знак на уважение към неговия труд.

Любчо браво! Много ти се радвам от сърце! Ампа е чудесен, сигурен че и качества му са такива. Пожелавам все по-мащабни проекти, все пак само това е правилния път
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    32
    Браво. : )!!! Радват усилвателите ти,Любчо...
    Няма как да се събудя след като не лягам !!!

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Поздравления Любчо. Много симпатично ампче.
    Алуминиевите панели ти ли ги ряза и как?
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Благодаря за добрите думи. Много е стимулиращо като виждаш, че нещата стават и на хората им харесва крайния резултат.

Коко - В действителност на схемата по горе не са начертани 2 кондензатора след R14/15, но на платката ги има. 100uF са. За симулацията са ненужни защото при идеалния захр. източник няма клякане под товар.

Буки - За платките освен, че щяха да са по красиви не виждам друга причина да са правени в платкаджийница. На снимката по горе са преди да ги калайдисам.
    Eто една снимка пък преди да ги пробия https://www.dropbox.com/s/w6pi89antc...02.48.jpg?dl=0

Петко - Проблеми с охлаждането няма защото най-горещш са радиаторите, а те са отвън. За по голяма сигурност съм оставил фуга м/у тях и капака около 3-4мм, ако много застои въздуха да се проветрява

Люси - Аз също предпочитах радиаторите да са отстрани. Дори конструктивно щеше да е по здраво според мен и много по лесно за изработка, настройка и сервизиране. На приятелчето обаче му хареса този вид и нямаше как да не му угодя. Все пак ме изчака от м.Март, та чак до сега. И дори не го е виждал още на живо, защото е при мен да го слушам няколко седмици, ако нещо изникне да го отстраня, пък и да му се нарадвам

Наско - малко неудобно може и да бъде това, че ключа ON/OFF е само отзад. На мен обаче не ми е особен проблем защото му свикнах сравнително бързо и не го опипвам много много докато го намеря с пръсти като бъркам зад него. Имах идеята да сложа и автоматично on/off функция с допълнително малко трафче, дето да пуска големия. Място в кутията има и ако Ицо, за които е усилвателя не му се нрави за го "цъка" отзад ще добавя и тази функция. Въпреки, че в idle режим консумацията от мрежата е около 5W-10W и може дори да не се изключва

Ице - плоскостите ги рязах на ръка със зеге и после здраво търкане по ръбовете, докато придобият прави форми.

Още веднъж благодаря на всички за добрите думи.

Поздрави.

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Справил си се супер, не си личи че на ръка са рязани. На мен ми се беше наложило да режа така доста плоскости за кутия, както и капак от 0.5мм алуминиев лист, но намерих в града гилотина на която да ги срежа право иначе щях да видя зор
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Ето платки на стъпалата, който иска сам да си ги изработи
    BG2 Miniamp v3 sch brd pcb.pdf
    Редактирано от Lyubcho_88; 9 April 2016 в 10:07.

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    51
    Любчо-от чисто любопиство се интересувам ампа освен настройките на офсета и тока има ли нужда и от други-понеже правя платките на Простия у-л на Санди-а схемотехниката е близка-как са двете полувълни в изхода ако си ги мерил с осцилоскоп-за пръв път ще правя такава схема и ми е интересно дали има особенности и какво е предимсвото на тази схема пред другите според твоите наблюдения

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Здравей Игор,
    Други настройки освен тока няма. За офсет няма тример, поне в моята реализация на платката, но той се настройва опитно с промяна на R3 (ако гледаш схемата).
    Схемата не е близка с тази на "простия" усилвач на Sandy, поне аз не виждам прилика. Там VAS-a е по различен. По ми прилича на Symasym 5.
    Двете полувълни са напълно симетрични една спрямо друга, както би трябвало да са на всеки един аудио усилвател. Ти какво друго имаш в предвид?
    Предимството на тази схема спрямо коя друга ме питаш, защото не си уточнил? Като цяло е проста и се отличава със сравнително висок Slew Rate и г/д ниски нелинейни изкривявания. А и е компактна. Относно звука мисля съм се опитал да обясня какво чух.

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    40
    Браво Любчо, супер се е получило. Крайният резултат определено радва окото, а почти съм сигурен, че и ухото. Не знам как съм я пропуснал тая тема, но като се има предвид че е било покрай новогодишните празници ми е простено.
    А аз се чудех по едно време откъде се взе тоя "странен" аватар...
    Редактирано от badwolf; 25 February 2015 в 21:19.

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    51
    Здравей Любчо-имах предвид Амп като ексела-за сравнение-може и по елементарен като схемотехника-направи ми впечатление че Твоя и на Санди усилватели имат нещо по особенно-или аз греша-втория транзистор на диференциалния у-л който е във веригата за обратна връзка също подава сигнал-само че на долното рамо -но с обратна фаза-или може би няма нищо вярно в мнението ми-просто забелязах разлики в схемите

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Схемата тук прилича на Ексела, но ако се загледаш ще видиш, че има и основни разлики. Основната е в типа на транзисторите (PNP, NPN) в диференциалното стъпало, във VAS-a и т.н.
    Интересно е, чухме я на експото със Ексела, но аз съм пристрастен. Някой друг ако има впечатление и види темата ще сподели.

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от Lyubcho_88 Покажи мнения
    Схемата тук прилича на Ексела, но ако се загледаш ще видиш, че има и основни разлики. Основната е в типа на транзисторите (PNP, NPN) в диференциалното стъпало, във VAS-a и т.н.
    Интересно е, чухме я на експото със Ексела, но аз съм пристрастен. Някой друг ако има впечатление и види темата ще сподели.

-С интерес очаквам мнения и коментари от Експото-поздрави -игор

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени