Страница 3 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 125

Тема: дискретна или с ОУ риаа?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    след бърз анализ на входния импеданс на схемата ми настръхна косата - разликата е само един порядък между ниски и средни честоти
    явно първото стъпало трябва да е извън честотно зависима обратна връзка или корекцията да е пасивна. или за по просто - ОУ. понеже принципа е "оти требе да е просто, кога мое да е сложно", ще се опитам да измъдря нещо с биполярни, ще ви потормозя с досадно глупави въпроси, и накрая ще клекна на изпитано решение

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    след бърз анализ на входния импеданс на схемата ми настръхна косата - разликата е само един порядък между ниски и средни честоти
    явно първото стъпало трябва да е извън честотно зависима обратна връзка или корекцията да е пасивна.
    Не ми оставяш избор
    Бих припомнил една тема - еднотактен или с ОУ, първото стъпало е относително линейно.
    Единственото подобрение, което мога да добавя е R10 да се замени с bootstrap (за още по-голяма RIAA точност; схемата от пост №12)
    [color="white"]don Koko5, capo di tutti i capi :
    "За всяка работа си има хора."[/color]

Едно компромисно решение уж интегралка ама от старите дето са все едно дискретно решение.
    Две предимства:
    1. без пари 0,6лв
    2. Голямо усилване за звуковия диапазон понеже няма вътрешна корекция за да не се самовъзбужда.(NE5532/LM833 имат такава)
    Тук а има
    TA7325.pdf

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Ето друго интегрирано решение, в пъти по-добро от горното:

http://ezphysics.nchu.edu.tw/prophys...et/SSM2017.pdf

Тествано с отлични резултати!

Не съм съвсем в час с грамофонните дози. Извинявам се ако въпроса ми е тъп. Има ли дози с диференциален изход, че да се ползва пълноценен диференциален усилвател.
    Иначе LME49990 12.7лв, MAX9632 16.58лв, AD797 17.46 лв OPA1612 14.54лв не са по лоши. А дискретно може да стане и още по добро....

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Няма. Това не пречи да ползваме добри чипове обаче.

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Не съм съвсем в час с грамофонните дози. Извинявам се ако въпроса ми е тъп. Има ли дози с диференциален изход, че да се ползва пълноценен диференциален усилвател.
    ...
    Хмммм в интерес на истината почти няма дози , които да не са диференциални и на , които студения край на двата канала да е свързан вътрешно в самата доза...!!!
    По скоро изходите на повечето грамофони не са диференциални заради великия "чинч" , но пък не съм виждал такъв дет да не може да се преформи в диференциален! Според мен най добре е РИАА-та да се вгради в грамофона и да е диференциална както предлага Симонов!
    Поздрави!
    Митака.
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Десния минус на дозите е вързан към корпуса им. От там, ако и рамото е метално, по подразбиране се ползва и небалансирано свързване. Евентуално може да се пробва напълно балансно решение, но трябва да се изолира дозата от рамото или да се ползва неметално рамо.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Имам двайсетина дози и от тях - една метална - изкопаема с археологическа ценност Grace F9.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    45
    на моя грамофон дозата(на някои дози лесно се откача екрана от крачето защото са външно свързани) и окабеляването са направени за балансно свързване - преобразуването в небалансно е просто въпрос на включване. в момента мога да ползвам балансен, псевдобалансен или небалансен коректор

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Никога не съм забелязвал някаква полза от балансно включване. Всъщност единствено с INA103 съм си играл. А пък цяла диференциална riaa, от вход до изход ми се струва направо лудост. Ненапразно почти няма хай-енд коректори с диференциален вход, макар и да има (друга лудост) доста с балансен изход.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Никога не съм забелязвал някаква полза от балансно включване. Всъщност единствено с INA103 съм си играл. А пък цяла диференциална riaa, от вход до изход ми се струва направо лудост. Ненапразно почти няма хай-енд коректори с диференциален вход, макар и да има (друга лудост) доста с балансен изход.
    Аз имам разработен RIAA пред с балансен вход - с качествени ОУ-та. Постигна наистина впечатляващо ниско ниво на брум и шум. Но е сравнително сложен, свири доста добре, но не може да надсвири висококачествения дискретен пред на Пер-Андерс. Ще взема да пусна една тема да го представя

Основното предизвикателство е шумът на входа, небалансно много по-лесно се постига нискошумящо входно стъпало. Аргументацията за това има в книгата на Селф за предусилвателите.
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    интересното за мен е че схемата от пост20 няма подобни проблеми с входния импеданс - еднакъв е на всички честоти, и съответно ще я довърша
    ако някой вижда в нея някакви недостатъци, нека ги сподели моля ви

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    бях замразил "проекта" поради липса на време, празници, счупен хард диск и т.н. но го подхванах пак. 1%-ните компоненти са на разположение, но се заиграх с ноймановата времеконстанта. според симулатора честотната характеристика до 20кхц почти не се променя, но фазата при 20кхц изпреварва с почти 10гр. Изчетох доста противоречиви мнения по темата, но ми е любопитно да чуя и вашето мнение по въпроса. Като схемно решение всичко се свежда до стойността на един резистор, та промяната се прави елементарно. ще налепя платката с нея, и цар ухо ще се произнесе дали да или не. имате ли наблюдения?
    Редактирано от ogromnii; 15 January 2015 в 07:59.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    пуснах я , не тръгна от раз поради моя грешка, не тръгна и от втория път заради дефектен кондензатор, но от третия тръгна .
    едновременно съм очарован и разочарован, звукът е изключително коректен в целия спектър, с изключение на високите. нямам време да се занимавам повече, но постигнах чудесен касетков звук, много е добре, но нещо отгоре го няма....
    имам съмнения към кабела до усилвателя, понеже е някаква автомобилна измишльотина 2м, но чак пък толкова... ще тествам с друг в понеделник.
    имам съмнения и към електролитите, блокиращи по АС обратната връзка, ще ги дублирам с по 100n, и друго не ми хрумва
    схемата има дребни промени, които ще публикувам в понеделник, но са в режима на първия транзистор и входната верига.
    Редактирано от ogromnii; 17 January 2015 в 09:44.

Не, че се съмнявам в теб, но огледай си пак стойностите, че аз заради една грешно написана десетична запетая пет пъти разпилявах и събирах моя...Вместо 22,6к съм поръчал 2,26, иначе 1%
    ROCK'N'LOVE

Цитат Публикувано от ljubo66 Покажи мнения
    Не, че се съмнявам в теб, но огледай си пак стойностите, че аз заради една грешно написана десетична запетая пет пъти разпилявах и събирах моя...Вместо 22,6к съм поръчал 2,26, иначе 1%
    +1

Иначе, бравой Нойман!
    Дай последната вярна схема и измери всички резистори, дори с цветен код има грешни
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    верно евала на нойман и задпоялното устройсво
    резисторите съм ги мерил до един, вместо 820К са ми пратили 820R, след подбор на товарни кондензатори за дозата се пооправиха нещата, преди да правя друго ще изиграя сигналгенератор - осцилоскоп и ще извъртя още няколко плочи, да не се окаже че ушите навикнали на кофти звук не приемат истината......

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Дай последната вярна схема
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    действителната схема
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg riaa.jpg (66.4 KB, 66 преглеждания)

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    извъртях 2 плочи на случаен принцип, свири адски реалистично, утре като съм сам ще си пусна и нещо което ми е дублирано на диск за да сравня, ще си кача и осцилоскопа вечерта и ще меря.
    върти ми се в главата да не би обратната връзка, която във високи е доста нискоомна, да товари изхода, а симулацията да не го отчита. твърде субективно е за да е сериозно, но имам чувството че звука е великолепен до ... да качем 14-15кхц и нагоре липсва...

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    след половин страна "love over gold" почвам да мисля че пиша глупости, явно доста съм послушал звуци, липсващи в записа....
    и май е време да помисля за нови ОТ....
    Редактирано от ogromnii; 18 January 2015 в 23:12.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    ранно ставане, почесване където не ме сърби, едно кафе и ми дойде идея
    сложих пред схемата риаа-имитатор с нойманова корекция - и хоп рязък завой надолу на 13Кхц. 2 минути в симулатора, 20 да подбера 2 еднакви 5% резистора и воала - всичко си дойде на мястото.

открийте 2-те разлики
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    45
    а сега си направи RIAA с пасивна корекция и я сравни със сегашната ти разработка и открий разликите

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    ще, но няма да е сега, първо да се порадвам на тази

Страница 3 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си