Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 125

Тема: дискретна или с ОУ риаа?

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Това бих написал и аз, обаче 2SК170 отдавна не се произвежда и има доста ментета. Възможни кандидати LSK170, 2SK369, BF862.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

И защо си мислите че FET би шумял по малко отколкото биполярен.

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Никой не оспорва факта, че мжое да се реализира и с биполярни. Идеята е да се премахне входния кондензатор.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    И защо си мислите че FET би шумял по малко отколкото биполярен.

Това кой си го мисли?

Всъщност и с едните и с другите могат да се постигнат нива на шума поне 20db под шумовия праг на плочите. Останалото е въпрос на вкус - Naim например предпочитат "звука" на бополярни и си слагат входен кондензатор. Който всъщност може и да се избегне при симетрично входно стъпало.

Ако някой знае активното съпротивление и индуктивността на доза с подвижен магнит лесно можем да сметнем с кой тип транзистори би имало по малко шум. За подвижна бобина Биполярните нямат алтернатива.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    По спомени шумът при стандартна ММ доза е най-нисък с полеви, но това, поне за мен за безсмислени упражнения. При МС дози е напълно оправдано да се търси оптималното.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Тоkу що премерих един Ortofon 320 - 400mH, 700ohm.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    тук е оригиналния файл:
    http://dox.bg/files/dw?a=4acd8a8b27

любопитен съм и сигурно ще пробвам и с jfet, действително доста се опростява входната верига и ми е интересно какъв ще е резултата. Иначе единственият ми досег (за който знам) с машина с полеви на входа е с дек респром д202, който шумеше обилно
    Слагането на няколко в паралел е просто, та не вярвам да има смислен шум, схемите с биполярни, които съм ползвал са били с нищожен шум, още повече имам доста бройки и мога да си подбера тихи.
    тези в симулатора съм ги хванал за ушите от наличните, реално съм си приготвил bc549 и 559, засега подбрани с еднакво усилване и налепени на пробна платка.

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Подбора на входни fet може значително да се улесни, ако минем на двуполярно захранване + серво: така отпадат още (електролитни) кондензатори и би трябвало ниските да са по-осезаеми.
    В тази тема с подкрепата на @Berov u @Machinow стигнахме до някъде, но така и не съм пуснал реална платка със серво и фет, засега
    [color="white"]don Koko5, capo di tutti i capi :
    "За всяка работа си има хора."[/color]

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    48
    По въпроса за входни JFET-и и въобще за шума, разгледайте темата:
    http://www.diyaudio.com/forums/solid...esigns-48.html
    Syn08 е много добър дизайнер, а на сайта му пък има всички версии на неговите MC предусилватели. Може да се заимства някаква идея. Кокото до първоначалната схема, спомням си, че горе-долу такава беше първият ми RIAA коректор (от РТЕ май беше схемата). Като идея - няма да е лошо Q2 да е дарлингтон. Ако ми остане време, мога да си поиграя със схемата, най-малко за да добавя anti-RIAA корекцията, за да е по-лесно да се проверява АЧХ-то.
    Ето тук http://andyc.diy-audio-engineering.o...o_preamp.xhtml andy_c е свършил прекрасна работа за обясняване на веригите за честотна корекция и начинът за изследване на отклонението на АЧХ от стандартната. Някъде имам и една екселска таблица за автоматизирано изчисляване на елементите на корекцията, ама трябва да я открия къде е.

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Тоkу що премерих един Ortofon 320 - 400mH, 700ohm.
    Оказва се че при такива съпротивления 700ом FET (но LN) и биполярните (LN) Шумят еднакво. Оптималния шум за биполярните е при ток на покой около 1мА

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    не е тук мястото за този въпрос, но на някой ако му се занимава моля да удари едно рамо, а именно да ме светне как мога да направя в SPICE симулация тип сигналгенератор-осцилоскоп за клипване, също и за нелинейни изкривявания, хармоници и т.н.
    иначе пробвах с jfet, ама явно не оразмерявам правилно схемата, става суперкапризна т.е. според мен температурно неустойчива, а не желая да я усложняваам вместо да я опростявам... явно липсата на опит с jfet си казва думата

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Ето една идея. Усилване ~ 40dB

cartridge_pre.jpg

cartridge_pre_dist.jpg

cartridge_pre_trans.jpg

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    усилване 40дб ама без корекция. а на схемата с биполярен е с корекция за 1кхз. предполагам че след като анализирам изкривяванията ще се наложат промени, и усилването ще падне но... само предполагам

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Както ясно съм написал, горното е само идея от която да се тръгне. RIAA корекцията може да се сметне и да се добави. За опростяване на ОВ, може да се ползва разделена корекция(активна + пасивна).

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    извадих си от гардероба ученическия грамофон, но реших да вкарам в симулатора неговата схема, която е всъщност dual TVV46 с леки разлики в риаа-елементите и установих че има доста сериозен подем в ниските ( около +6дб @ 30хц ), а субективно басът е готин, но не е силен в никакъв случай, и се замислих дали ако коректора е линеен няма да страда от липса на бас?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    т.е. симулаторът ли лъже, ушиите ми са привикнали към "съвременните записи" ли, или има друго обяснение?

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    извадих си от гардероба ученическия грамофон, но реших да вкарам в симулатора неговата схема...
    Щом ти харесва тази схема, добави и изходен буфер и я ползвай. С тримерче за настройване (сложил съм го 2,2к) на режима (както е дадено и в твоята схема, и в този вариант) става още по-лесно! В симулатора лесно ще определиш колко ома да е (т.е. постояннотоковия режим) и го заменяш с резистор; захранването в случая е 24в., за да имаме около 1...2mA през фета.

Друг вариант е да използваш малошумящ ОУ с jfet вход (от рода на TL071; без разделителни кондензатори във входа и ОВ-затова подбираме подобен ОУ) и просто му слагаш обратната връзка от схемата...

RIAA_Screenshot.jpg
    Редактирано от koko5; 25 November 2014 в 10:14.
    [color="white"]don Koko5, capo di tutti i capi :
    "За всяка работа си има хора."[/color]

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Напълно възможно е, корекцията ползвана в този Дуал да не е по RIAA.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    48
    щом сте се зачесали с тези еднотактни схеми, ето ви статията от РТЕ '83 г.
    riaa_1.jpgriaa_2.jpg

Правих я преди много години и свиреше (някак си). Не и достигаше бас, но може да е било поради неточните стойности на елементите в корекцията.
    Няколко години след това правих друга схема - с ОУ и първото нещо, което разбрах, след като пуснах втория предусилвател, беше, че тази схема шуми доста повече. Е, то и елементите, които съм ползвал, не са били нищо особено (по днешните критерии - ужасни ), но такива бяха реалиите.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    друга ми беше идеята, този грамофон си е с вградена риаа, продадох си другия и сега си го слушам, а ще си сглобя една външна кутия за да мога да слушам и другите шасита.
    вкарах схемата в симулатора от любопитство, нито ще я модифицирам, нито ще я пипам, каквато е такава.
    забелязах подема в ниските, и се запитах - ако сглобя риаа с каквато трябва характеристика, дали ще изпостнее баса, т.е. дали това което изкарва симулатора е реално, защото не съм забелязал някакво превъзходство на ниските, а ако новата схема звучи "линейно", т.е. с баси 5дб под на тази дали няма да е плоско?

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    48
    Абе има къде-къде по-добри схеми от тази, а не са по-сложни. Не знам струват ли си усилията, освен ако не са с образователен характер.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    58
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    извадих си от гардероба ученическия грамофон, но реших да вкарам в симулатора неговата схема, която е всъщност dual TVV46 с леки разлики в риаа-елементите и установих че има доста сериозен подем в ниските ( около +6дб @ 30хц ), а субективно басът е готин, но не е силен в никакъв случай, и се замислих дали ако коректора е линеен няма да страда от липса на бас?
    Защо в симулацията си сложил различни стойности, от тези в оригиналната схема?
    В оригиналната схема, кондензаторите са 3,9нФ и 1,2нФ, а в симулацията 3,3нФ и 1,3нФ!
    Освен това не съм убеден, че използването на верига за "антиRIAA" по този начин е коректно, защото прави източника с вътрешен импеданс твърде различен от реалния на ММ дозите.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    48
    Краси е прав за влиянието на анти-RIAA схемата.
    По принцип в LTSpice изследването на отклонението на RIAA кривата от стандартната се прави по следния начин:

riaa_1.jpgriaa_2.jpgriaa_3.jpg

Използва се VCVS (ИНУН), като неговата предавателна функция се задава да има полюси и нули точно както е по стандарта. Само коеф. на усилване трябва да се съобрази с коеф. на усилване по постоянен ток за конкретната схема.
    В случая VCVS е Е1 с предавателна функция laplace (1+Ra/Rb)*(s*3.18e-4+1)*(s*3.18e-6+1)/((s*3.18e-3+1)*(s*75e-6+1)).
    (1+Ra/Rb) отразява усилването, другото са полюсите и нулите.
    След като се направи AC анализ, в прозореца за резултатите се дава Десен бутон - Add Trace (или Ctrl+A) и в полето се въвежда V(Out1)/V(Out). Това е за нашия случай. По този начин ще се получи графика на отношението на идеалната RIAA крива към реалната, получена в изследваната схема. От вторите 2 картинки се вижда, че отклонението от стандартната е макс. към 1.5 dB. Дали това ни устройва или не е друг въпрос.
    Има, разбира се, и още нещо - ние хубаво сме сметнали стойностите на честотнозависимата верига за ООВ, но по никакъв начин не сме отчели каква е АЧХ на самата схема, която симулираме и как тя влияе на АЧХ на коректора като краен резултат. Ако към изхода закачим същата честотнозависима верига за ООВ като товар и начертаем по подобен начин отношението на изходното напрежение V(Out) към изх. напрежение след тази верига (примерно V(Out2)), ще видим как самата схема влияе в/у формираната АЧХ. Е, трябва, разбира се, да сме сигурни, че изходът на схемата ни може да понесе такъв товар .
    След това следват няколко итерации, в които се изменят стойностите на елементите на веригата за честотна корекция, докато постигнем отклонение от идеалното, което да ни удовлетворява.
    Това, разбира се, е само "игра на думи", дет' се вика. Истината е после - след оживяване на схемата е необходимо да се измери реалната и АЧХ, като се използва инверсна RIAA верига. Най-често се ползва Hagermann inverse RIAA network.

В прикачения файл е zip-ната схема, ако някой иска да се бори по-нататък или да ползва веригата с идеална обратна RIAA корекция в други схеми.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от berov Покажи мнения
    Защо в симулацията си сложил различни стойности, от тези в оригиналната схема?
    В оригиналната схема, кондензаторите са 3,9нФ и 1,2нФ, а в симулацията 3,3нФ и 1,3нФ!
    Освен това не съм убеден, че използването на верига за "антиRIAA" по този начин е коректно, защото прави източника с вътрешен импеданс твърде различен от реалния на ММ дозите.
    в симулацията съм сложил реално действащата схема, защо съм я правил така преди 25 години .... не помня, дали не съм имал нужните, или ми е звучала по-едикакси.....

по другите въпроси - естествено че е с образователна цел, иначе щях да подходя папагалската . а за некоректното използване на инверсната риаа си взимам бележка, ще го отиграя по правилния начин, само този ми хрумна новобрански...

Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени