Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5
Резултати 101 до 125 от 125

Тема: дискретна или с ОУ риаа?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    за протокола - отказах се от споделено с шасито 12в захранване, няма смислен вариант за задоволителен резултат , все пак идеята е за решение свирещо осезаемо по-добре от повечето вградени във фабрични усилватели коректори.
    ако и да се вгражда в шасито ще си е с отделно захранване
    реално на под 30 волта захранване еднотактната (ми) схема свири компромисно, по ред причини, каквото и преоразмеряване да претърпи....

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Димитър Пандов selfy's Avatar
    Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    34
    В момента слушам с пасивна RIAA с по 2 jfet-a на канал по известната схема на Pasific Audio. Обикновено пасивната корекция е обивинена, че ѝ липсва точност, но това се оправя като се запаралелват по няколко кондензатора във коригиращата верига. Въпреки, че е с проходни и изходни кондензатори зукът много ме радва!

От известно време насам съм и с шунтово нискошумящо захранване (Salas) и с него звукът стана доста по-спокоен и благ. Като следваща стъпка смятам направо да реализирам RIAA по схемата на Salas. Уви, намирането на транзисторите си е малко труда работа!

ПП: В един от другите форуми съм пускал тема, така че може да видиш там за подробности...
    "Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music." — Rachmaninoff

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    "финалния" засега вариант на платката е налепен и го тествам докато си играя със захранването. При 30В спокойно понася 10х претоварване по напрежение, първи признаци на клип се появяват при стойности на изхода +-12.5В, падна и голяма игра със напасване към дозата и капацитета на кабелите, като стигнах до извода, че "товарния" капацитет на дозата, образувайки резонансен кръг на около 20КХц, макар да "повдига" високите води до бавното им затихване и фазовото им изместване. Съответно теоретичния оптимум, до който се домогнах е минимум капцитет на кабелите и входа на коректора и съответна компенсация на високите в РИАА корекцията (или т.нар. нойманова константа, която на практика компенсира донякъде недостатъците на високоиндуктивните ММ дози, и едва ли има отношение към записа, както се твърди из литературата....)
    за илюстрация - максимума по отношение на линейност до който се домогнах е затихване с 0.8 дб на 20КХц, започващо от 15 при коректор вграден в шасито с кабели от рамото запоени на платката. Всяка намеса на интерконект влошава осезаемо картинката, независимо колко нискокапацитивен е той. Т.Е. зависимо - със свестен негативния ефект е по слаб , но значителен.
    когато завърша меренето и го чуя, и ако евентуално ми допадне, ще публикувам и окончателна схема и проби които съм правил.
    наздраве

п.п. цялата главоблъсканица е все пак с ММ доза, теоретично с МС нещата са на порядък по добре, но за съжаление нямам такава за да пробвам
    всичките ми изводи се отнасят за "електрическата" част от тракта

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    максимума по отношение на линейност до който се домогнах е затихване с 0.8 дб на 20КХц, започващо от 15 при коректор вграден в шасито с кабели от рамото запоени на платката. Всяка намеса на интерконект влошава осезаемо картинката
    Да задам очевидния въпрос - това с 47к ли е и ако да, защо?
    Редактирано от analogsa; 26 June 2015 в 21:50.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от selfy Покажи мнения
    Като следваща стъпка смятам направо да реализирам RIAA по схемата на Salas.
    Folded simplistic сглобих преди доста време. Много по-добър е от Pacific, но не съм сигурен и че ще остане любимият ми коректор. След продължителна борба с преходните кондензатори така и не успях да постигна комбинация, която напълно да ме устройва. Може би просто не съм фен на "fet звука" - независимо от изключителното ниво на детайл, нещо ми белее и светлее прекалено.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    с 82к е на входа. с 47к резонанса се гаси по добре, но на 20КХц имам към -3дб.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Ясно. С тази доза явно толкова. Не че спадът е съществен.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    дозата е към рамото така че колкото толкова. И без това най-добрата игла за тази доза е елиптична, по висок клас не е произвеждан.
    следващото шаси живот и здраве ще е със сменяема доза, лошото е че това което искам е почти ненамираемо... та може и да се гмурна в DIY ъпгрейд

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    след много мерене, подбор на режими, симулации и пак от начало се получи чудесен на измервания резултат.
    снощи послушах - ефекта е уаааау! не мога да повярвам че след толкова почесване и гласене резултата е ... пълно говно
    четох и четох какво причинява съскането (sibilance) и не стигнах до никаде.... очевадно проблема не е в кофти игла, след като с друг коректор проблема го няма.
    понеже ми писна замразявам заниманията до края на летния сезон, имам по-удовлетворяващи занимания, а живот и здраве като застудее ще продължа...
    и без това лятото слушам основно spotify
    весело лято на всички, ще ъпдейтвам, когато има развитие

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    леко развитие по темата, преди няколко дни един приятел ми поиска някакво старо авторадио да си сложи в караваната, дадох му аз един грундиг, върна ми го, искал код, дадох му друго ама го отворих грундика да видя какво интерсно може да пусне преди да замине към кофите - и не замина, пълен със прилични чарколяци. взрях се в предусилвателя за главата - ТА7325Р, отворих дейташита на тошиба, гледам - има риаа, 10волта захранване, и си рекох я да я пробвам.
    налепих я на пробна платка, свирна прилично, ама малко ярко, вкарах схемата в симулатора, поиграх си със коригиращата верига и свирна ... изключително прилично. с 10волта захранване не, но с 12 е ок, а с 14 е бонбон
    хванах се да направя платка, тия дни ще е готова и ще я поръчам, но се оказа леко ялова задача набавянето на самия чип, в БГ намирам заместители, оригинални тошиба има в и-бей по 7-8 долара парчето, ще пробвам все пак елимекския "заместител" , но съм песимист за качествата му.
    ако някой има идея откъде да се сдобия с истински или какво друго да ползвам моля да ми даде идея преди да съм поръчал платки
    друга главоблъсканица ми е с кондензаторите - за входен и изходен ползвам танталови филипс, вадени от стари платки, но свършват, а не намирам същите, свестни ли са тия, които се продават примерно в комет, ако не - къде?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    така или иначе поръчах 15 платки
    на платката предвидих джъмпери за конфигуриране на товарния капацитет и на резистора, поизправящ ВЧ характеристика в горния край. По схемата в дейташита е 2К2 а при симулация оптималната стойност е 1К1, с 2К2 високите са преувеличени и неестествени, ама нямах време да пробвам с по-малък.
    На 2-3 места има от корейския заместител KIA7325P, водеща се пълен аналог, та ще взема една и ще налепя една платка и с нея за директно сравнение с тошибата.
    ще видим какво ще излезе от цялата галимация

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Folded simplistic сглобих преди доста време. [...] Може би просто не съм фен на "fet звука" - независимо от изключителното ниво на детайл, нещо ми белее и светлее прекалено.
    Да, и при мен оставя едно такова усещане за изцъленост и липса на "тежест". Отдавна не съм се занимавал, а и има какво да се подобрява по елементната ми база, но щом и ти такива наблюдения имаш, явно проблемът е генеричен...
    "Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music." — Rachmaninoff

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    а някой тествал ли е и съответно има ли мнение за "le pacific" в различните и модификации? върти ми се идея за първото стъпало, последвано от второ с ОУ вместо оригиналното второ, но се колебая дали да мъча оу на еднополярно захранване, или да ползвам ОУ, носещ примерно +-25, и първото стъпало да работи от положителната шина? заедно с чуденката дали разделителния кондензатор да е на изхода или на входа на второто стъпало? в първия случай ще се наложи да е електролитен, а във втория - не, и съответно и с малък капацитет, втория ми се струва по-читав, но пък избора на ОУ се стеснява значително.
    Редактирано от ogromnii; 7 January 2016 в 20:11.

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    34
    Значи... аз в момента се колебая дали да не направя RIAA с пасивна корекция и дискретни операционници и да з***а Пасифика/Salas (Folded Simplistic)

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    слушаш го и не ти харесва, или друго?
    четох че в оригинално изпълнение нивото на втори хармоник е малко по-добро от -40дб, а от трети нагоре не се регистрират, та маи ще налепя оригиналната версия, да я послушам, пък след това ще разсъждавам...

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    върти ми се идея, която е леко в страни от темата, но е натрапчива, а именно да вградя едностъпален буфер в основата на рамото, с което да елиминирам влиянието на кабела. идеята ми е да реализирам стъпало с по 1бр 2sk170 на канал, което да работи като повторител с ММ доза, или като пред с МС. идеята за комутация в стъпалото ми звучи малко мърляво, но ако се реализира с джъмпери или свестни превключватели с позлатени контакти би могла да се получи. понеже засега е само идея ще се радвам на всеки коментар по въпроса, +-, пробвал ли е някой и т.н.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    53
    Аз винаги съм ползвал рииа на стъпалото и до сега не виждам проблем. Най ми харесва с него!

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    От простите концепции с еднополярно захранване препоръчвам единствено схемите на Naim, но без старата им елементна база, която задължително включваше танталови преходни кондензатори. Всякакъв опит да се комбинира MM/MC в едно устройство ми се струва неприемлив компромис - за да са оптимални от гледна точка на шум и претоварване е най-добре да бъдат независими предусилватели. А иначе има хубави сигнални релета, ако наистина трябва да се превключва допълнителен усилвателен блок. С dip ключенца е решен проблема в Pass Xono, който независимо от възхваляващите ревюта смятам за съвсем посредствен коректор.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    основната ми идея е да развържа ММ доза от капацитета на интерконекта, и да ползвам външна риаа. тъпото на идеята е че ако ползвам low output MC въпросното стъпало ще пречи, а с high output MC е излишно, т.е. пак ще пречи.
    опция е да го реализирам като малка приставка с мъжки/женски чинчове на корпуса, която да се включва между рамото и интерконекта, и да се маха когато е излишна... ?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    а в интерес на истината никога не съм усещал разлика между схема с кондензатори в сигналния път, ако са оразмерени правилно, и без, и ще съм благодарен ако някой ми обясни на какво да обърна внимание, къде да очаквам разлика в звука.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    от доста време слушам риаа ала пасифик, наистина свири изключително неоцветено, но входния капацитет въпре всички чалъми за намаляване си е висок за ММ. разсъждавах надълго и нашироко как да избегна досадния резонанс, въртящ се все около 10-те килохерца, без да купувам нискоиндуктивна доза. от 10-тина дни за проба слушам с премахната вч корекция на предусилвателя, и доза натоварена с нисък импеданс за вч корекция. плюсовате на идеята са че по този начин се демпфа относително добре резонанса в чуваемия диапазон, също и ниското ниво на вч още от входа би трябвало да води до по-малко изкривявания в първото стъпало.
    идеята е стара, не е намерила широко приложение, но вярвам немалко от вас са експериментирали. не съм мерил нищо, просто вътя плочи докато си върша друга работа и си слушам. първото впечатление беше за много различен звук. второто е за много по стегнати високи. дори откровенно неслушаемо сибилантни плочи станаха доста по приемливи, и то с посредствена доза. това ме подтикна да ви помоля да споделите мнение по въпроса. абстрахирам се от трудния подбор на товара за всяка доза, интересно ми е за след това??

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    дори откровенно неслушаемо сибилантни плочи станаха доста по приемливи, и то с посредствена доза. това ме подтикна да ви помоля да споделите мнение по въпроса.
    Според мен това идва основно от пасивната корекция... но е само предположение

Аз също съм с Pacific RIAA, но ми липсва плътност и сочност в звука. При изпозването на ОУ се постига известно уплатнявне, но за сметка на загуба на детайл и естественост Уви пълно щастие няма, а и все още не съм пробвал новите сискретно ОУ-та в RIAA

ПП: С какво захранващо напрежение си на Le Pacific? Аз бях с 18V (2x9V) батерии, но в последствие минах на шунтов стабилизатор Salas BiB на oколо 26-28V... определено този вид схемотехника и пасивните фонокоректори обичат високите напрежения!

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от selfy Покажи мнения
    При изпозването на ОУ се постига известно уплатнявне, но за сметка на загуба на детайл и естественост
    Имам същите наблюдения сравнявайки подобна на Pacific топология vs opamps. Дали не ти е дошло време да добавиш няколко порядъка повече микрофония и да се наслаждаваш на безкомпромисен лампов звук?

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Дали не ти е дошло време да добавиш няколко порядъка повече микрофония и да се наслаждаваш на безкомпромисен лампов звук?
    Ох, ами от доста време насам се замислям за лампова RIAA, но там вече нещата са мнооого по-сериозни! Тъй като не слушам много грамофон, а и нямам много хубави плочи, все отлагам ламповата RIAA.

Може би като за начало ще пробвам тая дето Милен я направи с пясъчния жиратор "отгоре"... А някой ден, като порас'на, ще разкарам и пясъка, и пентодното свързване

ПП: как съм успял да напиша "уплАтняване", ужас! Баси и негеамотника съм почнал да ставам!!!
    Редактирано от selfy; 3 August 2016 в 11:57.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    не е дошло. не за друго, а поради липса на време. полека - лека набавям чарколяци, но ако правя лампова риаа искам да я направя както трябва, а засега не мога да отделя толкова време, та проекта изчаква по-добри дни.

пасифика е на около 35 волта, 48 и R-C филтрация. пада върху филтъра зависи от консумацията, и съответно волтажа мърда малко при промяна в режимите.

проблема във въпросната топология според мен идва от високия "милъров" (или както се транскрибира на български) капацитет. той не е константен, а функция на нивото на сигнала, и внася особенни по характер оцветявания. във времето пробвах каскодиране на първото стъпало, емитерен повторител преди него, и най-задоволителен резултат постигнах с намаляване на усилването му, с около 120 ома сорсов резистор. но от известно време си разсъждавам, че причината за оцветяването в крайна сметка е резонанса на индуктивността на дозата и капацитета на целия тракт след дозата (кабеляк и входно стъпало). и съответно се замислих за най-елегнатния начин за избягването му. теоретично по-нискомния товар демпфа резонанса, дори би трябвало в някаква, може би минимална степен да демпфа резонанса и на кантиливъра (вярвам сте си правили експеримента да въртите с ръка DC моторче с дадени на късо изводи ).

конфигурацията в момента е доза натоварена с 3К1 и без ВЧ корекция, и определено свири по-реалистично от предишния вариант (с около 47к и вч корекция)

Страница 5 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени