Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 125

Тема: дискретна или с ОУ риаа?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40

дискретна или с ОУ риаа?

хванал съм се да си направя още една риаа, за ММ, и се колебая между 3 варианта - дискретна, с ОУ с активна корекция и с ОУ с пасивна корекция. Имам все още леко колебание дали да не пробвам дискретна с пасивна корекция, но нещото което ме спира е липсата на подготовка и познания да измеря нелинейните изкривявания.
    от четене на другите писания по темата съм се спрял на варианта - 3 транзисторна n, p, n, с ОВ между емитерите на 1и и 3ти транзистор, схемата на Ангел и някоя схема с пасивна корекция с NE5532.
    собствения шум на схемата не ми е гайле, вълнува ме кой от вариантите има най малки фазови закъснения и нелинейни изкривявания. Също така ми е много интересен въпроса с "пуканките" и "свиренето по-така" в зависимост от пасивна/активна корекция, аз не се сещам за разумно обяснение по въпроса, но понеже знам колко съм тъп, това значи само че аз не се сещам, а не че няма.
    лично аз намирам за полезни дори относително спамерските мнения, така че нека всеки който има да каже нещо по темата да го каже, а аз и другите интелигентни читатели ще отсеем ненужнуто.

ако на администрацията и се види че грамофонкаджийските теми са твърде много, да премести моята в "акордите..."

п.п. макар да слушам плочи от невръстен, никога не съм задълбавал кой знае колко дълбоко в материята, но достатъчно съм слушал това което се чува без усилвател директно (в смисъл акустично) от самата игла, за да си изградя представата, че "ярки" пуканки и неравномерности в честотната характеристика се причиняват основно от механични резонанси и неточности, а не от следващият ги предусилвател. Напоследък обаче послушах 3 различни коректора и разликата между тях е хм... очевадна, т.е. нямат нищо общо като звук, което не се предполага от еднаквия стандарт на който уж отговарят. Т.е. очевидно има огромна разлика между различните схеми и искам доколкото е възможно да вникна в детайлите на разликите, какво аджеба ги предизвиква и да направя информиран избор, ако ще и до лампова да опра.

офф - имал съм европейска и азиатска кола по 100 коня, едната вдига 200 другата 160 (изрядни технически, състояние - почти нови), едната харчи 8 другата 5, живял съм в тухлена къща, в модерна с гипсокартон, в дървена и в каравана, всичките са къщи, но различни, абе с други думи интересни в случая са ми "дребните подробности" или "ситния шрифт" с други думи , които явно имат голямо значение понякога.....
    Редактирано от ogromnii; 14 November 2014 в 21:37.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    п.п. условно приемам че бюджета няма значение, т.е. ако ползването на скъп компонент(и) носи смислено(доказано) преимущество, ще си го купя, няма проблем. например AD... единичен ОУ струва 15 кинта, а NE.... - 50 стотинки двоен, да кажем. Цената я пренебрегвам, ако наистина има значение.

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Може да копираш RIAA частта от някой висок клас усилвател, щом искаш да пробваш дискретна схема. Може просто да се осъвремени от към чарколяк.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    Ако се гони най-висококачествено решение, моята препоръка е схема с дискретни ОУ. "Пасивна" или "активна" корекция за мен е второстепенно, стига корекцията да е достатъчно прецизно сметната и изпълнена.
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    и аз съм за дискретна, за най-малко шум ще трябва да е с jfet на входа, наистина има доста идеи по "фирмените" схеми, но е добре да може да се чуят няколко идеи или да се съберат впечатления ...
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    По всички възможни топологии и с всякакви активни елементи може да се направи добра riaa. Както и лоша.

Времето на 5532 отдавна, безвъзвратно е отминало. 3-те транзистора предполагат преходни кондензатори, а с хубав ОУ може да се мине и без такива. Хубав ОУ, прилични части и хубаво, нискошумящо захранване и става прекрасна riaa с минимум усилия, та и без печатна платка. От класическите схеми, смятам че дискретната корекция в NAD 3150 е прекрасна на звук, но изисква къде по-големи усилия.

Топологията на пасивна (една или разделена) корекция между 2 или 3 ОУ не предлага никакви особени предимства. Ако ще се прави пасивна корекция, по-скоро между усилвателни модули без оов.

Преди десетина години съм правил нещо просто с AD8610 + BUF634 с активна корекция и супер-регулатори в захранването. Учудващо е колко прилично се представя в сравнение с далеч по-претенциозни решения. На изхода има 3-4mV dc без кондензатор.
    Редактирано от analogsa; 15 November 2014 в 18:16.

Току що спретнах скромен коректор по схемата от този дейташийт: http://www.ti.com.cn/cn/lit/ds/symlink/lme49720.pdf

Звучи доста добре по моите разбирания, но аз се пробвах да го захранвам с четири деветволтови батерии, но ги изсмука много бързо и ще трябва да се прави захранване...Или да слизам до колата за акумолатора
    Редактирано от ljubo66; 15 November 2014 в 18:35.
    ROCK'N'LOVE

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Дай боже и със захранването да свири толкоз добре

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Хубавото на ниските консумации е, че може да се направи захранвнае със супер нисък шум на ниска цена и без особено усилия!

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от ljubo66 Покажи мнения
    Току що спретнах скромен коректор по схемата от този дейташийт: http://www.ti.com.cn/cn/lit/ds/symlink/lme49720.pdf

Звучи доста добре по моите разбирания, но аз се пробвах да го захранвам с четири деветволтови батерии, но ги изсмука много бързо и ще трябва да се прави захранване...Или да слизам до колата за акумолатора
    може да се замислиш за акумулаторченца. Ще държат много и ще могат да се зареждат със стандартно зарядно ...
    Те имат предимството да нямат нищо общо с мрежата, което в случая може да е много важно .....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    заиграх се със симулации сутринта и утре (че нямам време) ще кача това до което съм стигнал като идея, за критики, понеже и го имам налепено до половината ще го довърша, а по дадените идеи ще си направя още една, та да открия разликата.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    "Пасивна" или "активна" корекция за мен е второстепенно, стига корекцията да е достатъчно прецизно сметната и изпълнена.
    СМСМ с това не съм съгласен - не е само до подбор на чарковете и да ги насипваме богато с лопатата

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Прав си. Пасивна и активна и с ОУ звучат различно. Но не мога да кажа, че едната се харесва категорично повече от другата, независимо от легендите в това отношение

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    45
    поне пуканките се чуват различно

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Аз таквиз работи не ям

Има логика!
    Няколко пъти обяснявах защо пукат плочите, никой не пое...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Полей още веднъж! Току -виж, разцъфнало нещо...

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    така и не успях да конвертирам удачно схемата в jpeg и да я кача, та опитите ще продължат

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    45
    направи снимка на екрана и в пейнта я запиши като JPG и си готов

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    то било проста работа, ама не е за прости хора благодаря на APM

това е започнатото, но е само работна идея все още поради това че не съм открил как да симулирам нелинейните изкривявания. Отляво на кондензатора 2.2мф е реверсен риаа имитатор. усилването на 1кхз е 44дб в тази конфигурация
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg riaa1.JPG (80.9 KB, 129 преглеждания)
    • File Type: jpg riaa2.JPG (71.0 KB, 62 преглеждания)
    Редактирано от ogromnii; 18 November 2014 в 07:47.

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    Отляво на кондензатора 2.2мф е реверсен риаа имитатор...
    Опитай да замениш Q1 c PN4393 да речем, да отпадне този електролит и да се опрости още входната верига, а и за по-малък шум. Отделно може да се мисли в насока намаляне на R1 и съответно преработка на ОВ (R6 && R7 също ще намаляват).
    [color="white"]don Koko5, capo di tutti i capi :
    "За всяка работа си има хора."[/color]

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    то било проста работа, ама не е за прости хора

За целта на дискусията и евентуални подобрения е може би по-добре да качиш направо .asc файла.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Входен кондер? По-добре да се направи с JFET на входа. Няколко в паралел!

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    40
    идеята с jfet ми допада, но имам нужда от съвет - какъв(какви) и откъде?
    довечера ще кача и файла.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    2SK170. Може и 2SK117, които са по-евтини. Недостатък е, че трябва да се подбират по Idss и затова трябва да се купят повече. Може да се направи и вариант без напасване по Idss, но е компромисен.

Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени