Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 47 от 47

Тема: Distortion and source impedance in JFET-input op amps

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Нещо май си се пообъркал тоя път.
    Я потвърди твърденията си с някоя и друга картинка. (графика)
    Просто човека сравнява тази последната графика дето си я пуснал , със тези от предишната статия в началото, не забелязваш ли ?
    Редактирано от rope; 10 January 2019 в 21:01.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Ами вземи погледни по-добре , а?
    Kris Dimitrov написа:
    Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!

Цитат Публикувано от DIMM Покажи мнения
    Ами вземи погледни по-добре , а?
    Просветлете ме де. Дайте картинки за сравнение.
    То аз знам че обикновено аудиофилите не можете да четете данни камо ли да ги разбирате.
    Това не ме учудва.
    Учудването е че ще трябва да допълвам списъка на аудиофилите с нови не очаквани имена.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64

Ха сега виж изкривяванията на втората графика, примерно при 20К , спрямо тези на TL ката от първата графика ! Друг е въпроса, какво са имали предвид под "Traditional JFET Amplifiers" . Туй да не е от Кордел ?
    Редактирано от rope; 10 January 2019 в 22:22.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от rope Покажи мнения

Ха сега виж изкривяванията на втората графика, примерно при 20К , спрямо тези на TL ката от първата графика ! Друг е въпроса, какво са имали предвид под "Traditional JFET Amplifiers" . Туй да не е от Кордел ?
    Коя на ТЛ-ката да гледаме - при 20 Ома източник, или при 10 кОма, като теста на ОПА-то?
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Традициотти са тия от старото поколение TL072, LF352, LF356, OPA134/604.

Явно сте слепи щом не виждате че TL072 от първата картинка има почни 10 пъти по големи изкривявания от OPA1642 втората картинка, при 10к източника на сигнала.
    А има и бая разлика между THD при 20ом и 10ком източник.
    Докато за OPA1642 разлика в THD при 20ом 10ком източник, няма.
    OPA1642.jpg
    Въобще типичните изкривявания на ОРА1642 за 3Vrms вързан като повторител са 0,00005%
    Бих искал да видя някой от старите с такива изкривявания при това връзване.
    Това се дължи на новата технология, транзисторите са изолирани от подложката със силициев окис и липсват паразитните варикапи между колекторите им и подложката.
    ОРА827 е по същата технология, просто е малко по стар.

За съжаление пак се потвърди тезата за слепите аудиофили не можещи да четат и разбират данни.

А за това че само особено луд аудиофил може да ползва JFET операционен при 20ом източник на сигнал въобще няма да говоря срам ме е.
    Редактирано от SandyTodorov; 10 January 2019 в 23:02.

И за особено интелигентните аудиофили само да отбележа че при ОРА1642 това до 20KHz въобще не са изкривяавния, а е просто шума на съпротивлението 10к. (THD+N)
    Докато при TL072 са си чисти изкривяавния, защото са бая по големи от шума.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Кой ти сравнява OPA със TL , май все още не ви стана ясно . За по бавно схващащите аудиофили /в това число и Санди/, сравнете графиката за типов JFET , от втората , със тази на TL072 от първата картинка . Има ли прояснение ?

Кой ти сравнява OPA със TL , май все още не ви стана ясно . За по бавно схващащите аудиофили /в това число и Санди/, сравнете графиката за типов JFET , от втората , със тази на TL072 от първата картинка . Има ли прояснение ?
    Има едни такива същества дето никога не казват какво мислят и все искат да се сещаме за мислите им и желанията им.
    Ама те май бяха от другия пол.
    Така че ако искаш да кажеш нещо кажи го не ме карай да се сещам. Ако ти е трудно до го формулираш ще ти помогнем.

Иначе разбирам че не разбираш същността на въпроса просто.
    Разликата между параметрите на старите (традиционни) интегрални схеми и по новите.

Е да даже и традиционните не всички са еднакви, и много от тях са значително по добри от TL072, но въпреки това са по зле от ОРА164х.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    ...със тази на TL072 от първата картинка...
    В първата картинка с TL072, кояти си дал, има 2 /две/ графики. Червената е за импеданс на източника 20 Ω, черната - за 10 kΩ. Кажи първо с коя от тези две графики да сравняваме?
    И двете графики на TL072 обаче показват покачване на изкривяванията от около 2-3 кHz честота нагоре. При OPA164x покачването на изкривяванията започва чак над 20 kHz. През целия звуков диапазон THD+N за OPA остава около 0.00025%. При TL072, дори и при 20 Ω импеданс на източника, THD-то до 1 kHz e 0.001%, или 4 пъти повече. С повишаване на честотата нещата се влошават, и червената графика за TL072 достига THD 0.005% на 20 kHz.

Само може да се спекулира кой точно ОУ са имали впредвид в ДШ на OPA164x, написвайки "Traditional JFET-Input Amplifier". Но квалитативно TL072 се класира като такъв, т.к. изкривяванията му също започват да нарастват насред звуковия диапазон. А и има разлика в изкривяванията, в зависимост от импеданса на източника.
    Редактирано от sinigersky; 11 January 2019 в 15:29.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Ще ти го кажа, като за бавноразвиващи се , не се обиждай, но проявяваш всички признаци . Когато DIMM ти написа "Ха, ми той TL072 е по-добре от тая графика ..." , имаше предвид точно сравнението между втората публикувана от теб графика на типов JFET/OPA-то го оставяме настрана/ и тази от първата статия. Никой не е коментирал качествата на съвременните JFET, просто двете графики за стандартните такива/доколко е вярна втората също не е много ясно, затова питах дали не е от Кордел/. Сега изясни ли си ? Ако още не разбираш - вдигам ръце !
    Синигерски, не беше за теб, но си ме изпреварил, остави това OPA на мира, както и графиката при 20 ома, сравнението трябва да е при еднакви условия .
    Редактирано от rope; 11 January 2019 в 15:32.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Тези оградените ли искате да сравняваме? TL072 срещу ОУ "Студио Х" ?
    TL072_comparison.jpg
    Какви точно изводи целим с такова сравнение?

Намам проблем с обиждането.
    Точно като за бавноразвиващ искам да ми обясняваш, че даже и като за дебил на квадрат.

Защото пак не разбирам къде и в коя точка TL072 е по добър от типичните JFET операционни.
    Може аз да съм слепияq ама ми изглежда точно обратното като типични са взети такива с значително по добри данни от на TL072, примерно OPA604/134.
    Проблема е че в данните за ОРА134/604 никъде не дават изкривяванията им при източник на товара >10кq навсякъде измерванията са при нискоомен източник, Rout на генератора.
    Никой не се хвали с проблемите си.
    Ама кой уважаващ себе си аудиодебил гледа условията на измерване на нещо.

А иначе тия картинки не са от аудиодебили, а от фирмата произвеждаща OPA164x, Texas Instruments
    Фукат се хората и има с какво.

Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    Тези оградените ли искате да сравняваме? TL072 срещу ОУ "Студио Х" ?
    TL072_comparison.jpg
    Какви точно изводи целим с такова сравнение?
    Ами просто слепци, ама то аудиофили какво да ги правиш усмихваш се и ги подминаваш, те и числата не познават горките.
    Трябва някой да им каже къде да гледат и пак не е сигурно че ще видят нещо.

Колко е разликата между изкривяванията на TL072 и традиционните на честота 10KHz ???? Май е все около 0,02%

Просто THD на другите (не TL072) продължава да намалява при по ниските честоти, 1KHz, 100Hz докато на TL072 вече на 1KHz е по височка и не намалява повече, при по ниските честоти.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Колко е разликата между изкривяванията на TL072 и традиционните на честота 10KHz ???? Май е все около 0,02%
    Ами очевидно е малко като абсолютна стойност , но процентно 0.04 спрямо 0.02 е 200% ! Или сте забравили простата аритметика ?
    Да не говорим , че данните в дейташита на 072, измерени при неизвестно какви условия , са и те различни от първата графика. А туй , че графиката от дейташита на OPA-то, за типовите JFET спада линейно- не е много ясно колко е вярно също. Иначе като цяло е ясно - TL072 не се препоръчват за аудиофилски схеми вече, не че някой ще го чуе това 0.02 , поне аз не .
    Редактирано от rope; 11 January 2019 в 19:56.

Аз се извинявам че трудно схващам полетите на аудиофилската мисъл, в стил ама вие защо си биете негрите....!!
    Ама темата е все пак за нелинейните входни капацитети на старото поколение JFET усилватели и как то влияе на изкривяванията при високо изходно съпротивление на източника на сигнал.

И примера с TL072 е само да се види разликата в изкривяванията при различно изходно съпротивление на генератора 20-10к, просто като типичен представител на това поколение, в сравнение с по новото такова.

Картинката от данните на ОРА164х е просто сравнение на тия изкривявания между старото и новото поколение при 10к на източника.
    Е за старото поколение е избрано нещо средно и типично просто.

Е не можех да си представа че някой ще се мъчи да сравнява изкривяванията на TL072 с усреднените такива на различни видове от неговото поколение.
    Нормално е между тях да има и по добри и по лоши от ТL072.

Е аз разбирам че за аудиофила е по важно да каже нещо, пък това че няма общо с темата какво от това, като те темата въобще не я и разбират.

Ами естествено че картинката за изкривяванията на TL072 при източник на сигнала 10к не е като тази в дейташита му просто защото такава там няма.
    Както няма и на никой друг от старото поколение.
    Там винаги се дават изкривяванията при източник с ниско съпротивление.
    Даже при OPA627 няма такива въпреки че входа му е със следяща ОВ която намалява влиянието на капацитетите на JFET, но остават тия към подложката.
    Никой не дава данни за чарковете които биха ги представили не в много благоприятна светлина.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ъм, може ли думата аудиофила автоматично да се изтрива в постовете на Санди от платформата? Баф тоя аудиофил колко е тъп...
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Не са тъпи хората недей така.
    Просто са с не традиционно мислене.
    Думата аудиофил в моите писаници да се чете нежно.
    А иначе когато не става дума за електроника са хубави хора. (някои )
    Редактирано от SandyTodorov; 11 January 2019 в 22:51.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ама Санди, то повечето аудиофили не разбират от електроника. Повечето сменят главно кабели с надежда да вдигнат нивото на звучене или стъпалата, но по-рядко.
    Ок, вече ще чета нежно даже целите ти постове.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Абе и аз така мислех ама последните успяха да ме изненадат.
    Гледаш го хубав човек даже и от електроника уж разбира и изведнъж те изненада....!

Ама ако си посипят главата с пепел и почерпят по бира, ще ги извадя от списъка.

А иначе ОРА1642 че и 1644 има и в MOUSER и там са по евтини от Комет.
    Редактирано от SandyTodorov; 12 January 2019 в 12:33.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Sandy написа :
    Ами естествено че картинката за изкривяванията на TL072 при източник на сигнала 10к не е като тази в дейташита му просто защото такава там няма.
    Дали ? При какво съпротивление на източника не е указано но характеристика има.
    Иначе, май понятието "аудиофил" , в постовете му , трябва да се замества със "инаквомислещ" !
    Редактирано от rope; 12 January 2019 в 22:27.

Ама чети какво пиша, а не каквото ти изнася.

Не съм написал че няма въобще данни за THD като функция на честотата или каквито и да са, а че няма такива измерени при източник на сигнала >10k
    А само при такова измерване можем да хванем изкривявания дължащи се на нелинейния входен капацитет на операционния.
    И е указано даже че е <1к.
    THD TL072.jpg

По точно все пак е да се заменя май думата "аудиофил" с "инаквонемислещ", хем по точно, хем еврогеиско толерантно.
    Редактирано от SandyTodorov; 12 January 2019 в 22:55.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени