Страница 2 от 17 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 ... ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 411

Тема: Прост усилвател с добро звучене! (според музиканти)

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Санди, поиграх си малко да въведа схемата ти в LTSpice. Исках да видя твоите проценти THD как изглеждат на картинка в по-познатия за мен LTSpice, и така да мога да го сравня с други стъпала. Т.к. не се канех да изследвам защитата от късо, не съм я въвел в схемата. Надявам се тя да не играе решаваща роля в основната функция на усилвателя...
    PA_Sandy_P4.jpg

Ето как "свири" 42 Волта амплитуда на 10 кХц върху 8 Ома товар.
    PA_Sandy_P4_FFT_10k.jpg

Твърденията ти за скорост на нарастване обаче не можах да ги потвърдя, т.к. в LTSpice схемата се разосцилира:
    PA_Sandy_P4_step_problem.png

Прилагам и файла, ако някой иска да си поиграе. Моделите са от страницата на Кордел, http://www.cordellaudio.com/book/spice_models.shtml
    PA_Sandy_P4.zip
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    Санди, поиграх си малко да въведа схемата ти в LTSpice. Исках да видя твоите проценти THD как изглеждат на картинка в по-познатия за мен LTSpice, и така да мога да го сравня с други стъпала. Т.к. не се канех да изследвам защитата от късо, не съм я въвел в схемата. Надявам се тя да не играе решаваща роля в основната функция на усилвателя...
    PA_Sandy_P4.jpg
    2SА1381/2SС3503 не са подходящи за преди крайните максималния ток им е 0,1А
    Защитата и аз не съм я изследвал даже при симулациите намалих R27/28 на 10ома за да не се включват. Тя подлежи на дооправяне а също и температурния режим че има май с някои от моделите ми проблем не симулира при други температури освен 27С.
    Като дооточним схемата ще направя и платки де. То иначе за какво се мъчим. Който е зорлия малко да изчака.

Ето схемата библиотеките и моделите. Моделите са си обикновени текстови файлове. Не се притеснявайте от разширенията такива са заради Алтиума. Сменете разширението и ги ползвайте и за LTSpise
    Audio-P4 Sch Moel.rar

Цитат Публикувано от zorobg Покажи мнения
    Санди-имаш ли печатна платка на крайното-че аз ги чертая на ръка и много време отнема-на Вие още съм с програмите за чертаене -при захранване +-50 волта ,че имам такова под ръка само ще отпаднат ли D11 иD12
    Платка още няма ще направя де като ми остане време и дооправим схемата да стане най-по! Да ако се захранва само с по едно напрежение няма нужда от тия диоди те са само защитни да не позволяват на по високото захранване да падне по бързо.

Ето LTSpise с импулси на входа само че с същите пред-крайни като при мен няма възбуждане.
    Обаче тя програма ми взе здравето мазохизъм на квадрат е да се работи с нея.
    И моделите допълнени с KSA1220A / KSC2690A-O
    V.jpg
    Cordell-Models.txt
    Редактирано от SandyTodorov; 10 November 2014 в 02:00.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Обаче тя програма ми взе здравето мазохизъм на квадрат е да се работи с нея.
    Е кое е толкова трудно? Да натискаш десния бутон върху различните чаркове/надписи? При въвеждането на схема имаш да запомниш 2 важни шорткъта: Ctrl+R върти частта, Ctrl+E я прави огледална.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Между другото, усилването на стъпалото е - според мен - излишно голямо. 61 пъти не знам на кой му е нужно...

Между другото, усилването на стъпалото е - според мен - излишно голямо. 61 пъти не знам на кой му е нужно...
    Да то в крайна сметка може да се мърда според случая ако се ползва за голяма мощност с по високо захранване може по високо усилване ако е за по малка по малко. Ако се намали 2 пъти усилването трябва да се вдигне 2 пъти С8 да стане 100р и R22 да се намали 2 пъти да стане 62 ома. Клир фактора даже ще намалее, е скоростта също ама тя си голяма и без това.(гледам че обикновено крайните стъпала ги правят с входна чувствителност 0,77Veff)
    Е LTSpise не го познавам добре да не кажа никак... ! Ама разбрах що Александър Македонски е кръстен на адаша той е усвоил много добре LTSpise а за това се искат нерви....
    Сложи един алтиум библиотеките съм ги качил ще ти покажа ако има нужда кое как и после ще говорим. Аз си направих труда да се пробвам на LTSpise и имам база за сравнение все пак. Направи и ти тоя жест да видим да ли ще помислиш вече за LT...!

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    53
    Малко по сложна но прекрасна схема с доста добри параметри-достъпна финансово за всеки любител-за 2х400 вата това е идеална разработка-аз лично си подбирам транзисторите с възможно еднакво усилване-ще е лесна за настройване и оживяване

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Малко по сложна но прекрасна схема с доста добри параметри-достъпна финансово за всеки любител-за 2х400 вата това е идеална разработка-аз лично си подбирам транзисторите с възможно еднакво усилване-ще е лесна за настройване и оживяване
    С още няколко транзистора за стотинки в маломощната част е възможно изкривяванията да се смъкнат 5-10 пъти. Аз лично препоръчвам (и) схемата на фиг. 11.17 от книгата на Кордел. Скъпото нещо в едно стъпало са крайните, радиатори, захранване... Според мен си струва входната част да е на максимум Усилвателят на Санди го бива, но съм сигурен, че Санди може и още

Абсолютно излишен труд!!
    Както виждете надявам се изкривяванията с 4ома 8 ома и без товар въобще на практика не се променят, което иде да каже че усилването на транзисторите не играе роля. Стига да не е 1 все пак.

Ако почнем да слагаме още транзистори става друга тема .... Най добрия усилвател в света...!!!
    Редактирано от SandyTodorov; 10 November 2014 в 23:12.

С още няколко транзистора за стотинки в маломощната част е възможно изкривяванията да се смъкнат 5-10 пъти. Аз лично препоръчвам (и) схемата на фиг. 11.17 от книгата на Кордел. Скъпото нещо в едно стъпало са крайните, радиатори, захранване... Според мен си струва входната част да е на максимум Усилвателят на Санди го бива, но съм сигурен, че Санди може и още
    Кордел го остави да учи български да чете форума и да се учи ...!!!
    Като за неговите възможности е добро усилвателчето, но е скъпичко с тия MOS крайни които само дето кривят и правят лошо КПД. Динамичния товар Q6/7 излишен вдига усилването което после трябва да намалиш с R1/2 че да не се възбужда. FET-ките на входа само дето са скъпи и искат още 2 транзистора за каскод А и при такива източници на сигнала шумят повече от биполярните. Като ползваш емитерните повторители Q8/9 стават излишни Q12/13.
    Тази компенсация С2/С5/R36 е добра за търговци. Разширява дълбочината на обратната връзка за звуковите честоти и намалява изкривяванията за синусоидален сигнал, но прави една дълга опашка вав вревето за установяване. Всеки който е правил импулсни усилватели знае че за да се установи сигнала бързо с максимална точност трябва честотната х-ка на усилвателя без обратна връзка да спада от максимума до 1 се постоянен наклон от 20db на декада, без гърбици никъде. А едва ли някой ще ползва този усилвател да слуша звука от сигнал генератори. Звука май е по близо до импулси отколкото до синус.
    А както виждаш данните му не се отличават особено от предложената схема при бюджет от 16,27лв....!!!!
    Audio-P4.pdf

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Позволявам си да ти "цапам" темата именно с тази схема на Кордел, т.к. топологията е доста подобна на твоята.
    PA_Cordell_Fig.11.17.jpg

Ето изкривяванията при 1 кХц, 40 Волта амплитуда в изхода върху 8 Ома:
    PA_Cordell_Fig.11.17_FFT_1k_40V.jpg

...и 10 кХц:
    PA_Cordell_Fig.11.17_FFT_10k_40V.jpg

В най-лошия случай всички игли са на под -100...110 dB При степенка 40 Волта "вдига" 100 V/us в стръмния участък, общо време за установяване 1 микросекунда, без овършуут.

LTSpice файлове: PA_Cordell_Fig.11.17.zip

Позволявам си да ти "цапам" темата именно с тази схема на Кордел, т.к. топологията е доста подобна на твоята.
    PA_Cordell_Fig.11.17.jpg

Ето изкривяванията при 1 кХц, 40 Волта амплитуда в изхода върху 8 Ома:
    PA_Cordell_Fig.11.17_FFT_1k_40V.jpg

...и 10 кХц:
    PA_Cordell_Fig.11.17_FFT_10k_40V.jpg

В най-лошия случай всички игли са на под -100...110 dB При степенка 40 Волта "вдига" 100 V/us в стръмния участък, общо време за установяване 1 микросекунда, без овършуут.

LTSpice файлове: PA_Cordell_Fig.11.17.zip
    Е няма проблем с "цапането" Важното е да обсъдим техническата част. То аз че се бъзикам с Кордел си е едно на ръка. То е само за цвят.
    Не казах че усилвателя е лош, но като начертаеш вече работещата схема ще видиш че си става по сложна. Схемата на Кордел е почти 1/1,1 на тази от жълтия лист на пост "9"(от детските ми години) Просто входните са FET и крайните MOS. Тука идеята беше да е максимално просто но все пак да свири добре.

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    53
    Санди от коя фирма си поръчваш елементите-,че в търново не мога да намеря металослойни резистори-а и някои от транзисторите ми се струват съмнителни-поздрави игор

Санди от коя фирма си поръчваш елементите-,че в търново не мога да намеря металослойни резистори-а и някои от транзисторите ми се струват съмнителни-поздрави игор
    Комет. Тези са мтлослоини. 2SA1943-O 2SC5200-O

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    53
    Благодаря Санди-другата седмица го започвам-зор ще е с платката-докато я измисля-чертая-хвърлям листа и така докато се получи-стигал съм над 30 чертежа докато ми хареса-пробвах преди време да чертая с програма-но нещо не ми спори с мащаба-не мога да преценя размера на различните елементи

Благодаря Санди-другата седмица го започвам-зор ще е с платката-докато я измисля-чертая-хвърлям листа и така докато се получи-стигал съм над 30 чертежа докато ми хареса-пробвах преди време да чертая с програма-но нещо не ми спори с мащаба-не мога да преценя размера на различните елементи
    Бе то като ми остане малко време ще я направя. А и защитата и термо компенсацията на тока на крайните не е изчистена.
    Може да се сложат и по още два крайни, че ако се прави за 400-500W е добре да са 4.

Ето вече с оправени защити и температурни режими.
    Т14/15 трябва да са близо до Т18/19 да ги термо компенсират. Т13 термо компенсира Т20-25 които са на радиатора.
    И по коректни симулации на изкривяванията че в предната беше сбъркана стойността на R8/1M Ама за симулатора требе да се пише 1Meg.
    Audio-P4.PDF

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Eтo как и този прост усилвател стана бесно схемище.

Мисля това да е окончателния вариант.
    Audio-P5.PDF

Ето и малко симулации на Bob Cordell High-performance MOSFET power amplifier.
    Усилването и захранването са коригирани като за по горния за по точно сравнение.
    Bob Cordell.PDF

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Ами , като за един транзистор повече Кордела те отнася с един порядък по-ниски изкривявания .
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

Цитат Публикувано от DIMM Покажи мнения
    Ами , като за един транзистор повече Кордела те отнася с един порядък по-ниски изкривявания .
    Е добре де е като по замениш батерийките няма да е само един повече ама нейсе да не се вдълбаваме.
    Виж ако погледнеш втория лист на pdf-а ще стане по интересно...!!
    Е и да не си оставям магарето в калта понаточих я още малко. И направих и симулации с едни такива по трудни за намиране транзистори като на Кордела за 400MHz.
    Audio-P5a.PDFAudio-P5b.PDF

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...Обаче тя програма (LTSpise) ми взе здравето...
    И на мен ми взе здравето. Но пък тази програма е безплатна и за това е широко разпространена.
    五郎

Страница 2 от 17 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени