Страница 1 от 9 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 218

Тема: Прост усилвател с добро звучене! (според музиканти)

Прост усилвател с добро звучене! (според музиканти)

Характерна особеност е че честотните корекции са направени не за минимални изкривявания а за постигане на максимална скорост на нарастване. С тази схема беше заменен преди години един изгорял SVI4003 на усилвател Technics SU-V40 Class AA И според собственика му (музикант) звука станал доста по добър.
    Audio-P0.PDFAudio P0 V.jpg

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Характерна особеност е че честотните корекции са направени не за минимални изкривявания а за постигане на максимална скорост на нарастване. С тази схема беше заменен преди години един изгорял SVI4003 на усилвател Technics SU-V40 Class AA И според собственика му (музикант) звука станал доста по добър.
    Audio-P0.PDFAudio P0 V.jpg
    Този усилвател ,би трябвало да обажда добре, имайки предвид високата скорост на изменение на сигнала и близката стойност на изкривявания при ниски и високи честоти.Рядко има схеми които кривят еднакво при 1 и 100кхц.То в реалния условия може и да не е така де/както при симулатор/
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    За мен поне виждам веднага 3 смущаващи неща в схемата.
    1) С1 понижава дегенерацията на ДУ при високи честоти, което би трябвало да влоши линейността там, и да направи компенсирането на стъпалото по-трудно.
    2) "Главната" компенсация (С7) е от най-примитивен тип - lag compensation, която влошава именно скоростта на нарастване. Би трябвало от схемата да може да се извади повече - както от към изкривявания, така и от към скорост на нарастване. Макар че също и тази топология на VAS като цяло не е от най-"бързите"...
    3) RP1 се слага "от долу" на базовата верига на биас-спредъра (Т11), така че ако тримерчето дефектира или си отвори за момент плъзгача, токът да намалява, а не да се увеличава.
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    аз пък не виждам нищо лошо в C7 и VAS-а. Честотната компенсация доколкото схващам винаги засяга основно VAS-а и скоростта на нарастване, няма как да бъде иначе. 140V/uS е отлично постижение, за усилвател с напрежителна ООВ, по принцип.
    Има обаче нещо нередно в симулациите и "измерените" THD. Не може да са толкова много и толкова еднакви при различни нива и честоти. Санди нещо ни бъзика мисля Май го е биас-нал в дълбок клас Ц и гледа сеир
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    аз пък не виждам нищо лошо в C7 и VAS-а. Честотната компенсация доколкото схващам винаги засяга основно VAS-а и скоростта на нарастване, няма как да бъде иначе.
    За справка погледни книгата на Кордел, стр. 85. Все пак има разлики в крайния резултат, в зависимост от това как свърже човек компенсацията.

https://bgaudioclub.org/showthread.p...ooks-Must-Have

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    аз пък не виждам нищо лошо в C7 и VAS-а. Честотната компенсация доколкото схващам винаги засяга основно VAS-а и скоростта на нарастване, няма как да бъде иначе. 140V/uS е отлично постижение, за усилвател с напрежителна ООВ, по принцип.
    Има обаче нещо нередно в симулациите и "измерените" THD. Не може да са толкова много и толкова еднакви при различни нива и честоти. Санди нещо ни бъзика мисля Май го е биас-нал в дълбок клас Ц и гледа сеир
    При такава компенсация усилването на усилвателя без обратна връзка става малко но затова пък става широколентов. Поради това дълбочината на обратната връзка е еднаква до 10KHz и затова и изкривяванията са почти еднакви за всички честоти до 10KHz.

Ku-F.jpg

Синигерски прав си за тримера, че така може да направи пакост, но това беше първия усилвател който направих за един приятел преди почти 20 години. От тогава малко поумнях бъди снизходителен.
    С7 наистина намалява скоростта. Пробвал съм и без него разбира се, но за да не самовъзбужда трябваше въобще да се махни R30, а и скоростта вече ставаше неприлично висока 400V/uS. Изкривяванията обаче ставаха по големи, та затова направих този компромисен вариант.

Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    За мен поне виждам веднага 3 смущаващи неща в схемата.
    1) С1 понижава дегенерацията на ДУ при високи честоти, което би трябвало да влоши линейността там, и да направи компенсирането на стъпалото по-трудно.
    2) "Главната" компенсация (С7) е от най-примитивен тип - lag compensation, която влошава именно скоростта на нарастване. Би трябвало от схемата да може да се извади повече - както от към изкривявания, така и от към скорост на нарастване. Макар че също и тази топология на VAS като цяло не е от най-"бързите"...
    .
    Относно притесненията ти за С1 RC/300om 150pF Започва да влияе от 3,5MHz нагоре като повдига усилването за по големите честоти за да компенсира намаляването на усилването за тези честоти на краините транзистори Същото прави и R30/C6 зе честоти от 10MHz на горе. Входното стъпало е на практика най малко нелинеиното в случая, и това че от 3,5MHz нагоре ще стане по нелинеино не е кой знае каква беда.
    Относто компендсацията с С7 малко не съм съгласен че е примитивна. И ще се постарая да го докажа. Защото и ти като Кордел давате факти без да ги обяснявате. Дори и да са верни понякога.
    Cordel BJT.PNG
    Да в случая когато се ползва за драйверно стъпало схема ОЕ с генератор на ток за товар при тази корекция изкривявания са по малки
    защото така направената корекция прави изходното съпротивление на стъпалото по малко и тъй като има само два повторителя това е важно. Но има и подводни камъни Ако не се ползва токово огледало за товар на входното стъпало скоростта на нарастване за задния и предния фронт е различна. И втория камък влошаване на PRSS за минусовото захранване.
    Добре е да четеш книгите на Кордел до края все пак. Щото той напред пише едно а на края прави друго ...!
    Cordel MOS.jpg

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    Добре е да четеш книгите на Кордел до края все пак. Щото той напред пише едно а на края прави друго ...!
    Cordel MOS.jpg
    Браво, намери схемата, близнак по концепция на твоята
    Не ме мисли, доста съм чел из книгата, най-вероятно към момента повече от теб ...
    Иначе ето "оригиналът" на тази "фамилия" схеми на Кордел, ако случайно не си го срещал вече:
    MOSFET_Power_Amp.pdf
    Тази статия е публикувана доста преди книгата. Кордел явно си харесва front-end-a, защото го има на няколко места в книгата, при различни "примерни" усилватели.
    Редактирано от sinigersky; 6 November 2014 в 23:08.

Е чел съм ги любопитно ми беше да се върна в детските си години когато правех и аз такива "посредствени" усилватели.
    Ето нещо правено определено преди 1984г. Когато не знаех че тоя Кордел въобще го има.!
    !Sandy Усилвач-0.jpg
    Тогава още не знаех какво кара усилвателите да кривят толкова много. Това Кордел и компания явно още не го знаят... Разбрах го след като направих този дето го пуснах във форума. При измерванията се оказа че дори без какъвто и да е товар до половината от максималното изходно напрежение 15V някъде изкривяванията са малки а от там нагоре до 30V бързо нарастват 2-3 пъти. 3 месеца ми костваше да го измисля защо....! И после нямаше проблем с 0,00000......!!!! Както вече ви показах.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    37
    Много красиво начертана схема, само стрелките на транзисторите не се разбират PNP или NPN

Разбират се, но трябва да си сложиш очилата

Санди, Санди...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Разбират се, но трябва да си сложиш очилата

Санди, Санди...
    Е най после ... появи се! Липсваше ми. Сега разбирам защо някои "Тарамбуки" не разбират схемите. Те просто не ги виждали.
    Ми схемата е от миналия век бе. От детските ми години. Листовете пожълтяха и се разкапват вече.
    А относно "pnp/npn" е просто всички на които стрелките (емитерите) са нагоре към (+) са "pnp" и обратно всички на които стрелките за надолу към (-) са "npn"..!!!

...А относно "pnp/npn" е просто всички на които стрелките (емитерите) са нагоре към (+) са "pnp" и обратно всички на които стрелките за надолу към (-) са "npn"..!!!
    Предположих че подобно уточнение би било излишно...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Предположих че подобно уточнение би било излишно...
    Бе съгласен съм, за повечето сигурно е излишно..!

Но да се върнем към Техническите решения.
    Първоначалния вариант беше за дарлингтони BD879/BD880 преди крайните BD537/BD538 с тях нещата са по добре значително. Макар че последните 2 платки направих без дарлингтона но вече с по добри аудио транзистори. Платката обаче е двойнофолирана и не е подходяща за правене в къщи. Така че като ми остане време ще спретна една еднофолирана платка и ще я кача във форума за всички и специална за Наско, че като гледам как мераклийски прави нещата заслужава едно рамо. Че и да минат ожесточените дискусии за това кой усилвател криви по приятно в такива кой не криви ...!!
    Audio-P3.PDF

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Да се намърдам и аз тука ако е възможно.
    Правя прототип на тази схема, но в симулатора все още е много "дива". Пради over/undershoots при правоъгълни сигнали.
    sch + THD [%]; Uout = 5V; Rload = 8Оhm; f=1kHz;
    BG2_v3_THD_forum.jpg

на правоъгълник е грозна картинка
    square.jpg

Някакви идеи как да я успокоя без да смажа SR и честотната лента?

И две снимки на реалната реализация
    2014-06-29 12.39.19.jpg 2014-06-29 12.39.31.jpg
    Редактирано от Lyubcho_88; 7 November 2014 в 14:27.

Цитат Публикувано от Lyubcho_88 Покажи мнения
    Да се намърдам и аз тука ако е възможно.
    Правя прототип на тази схема, но в симулатора все още е много "дива". Пради over/undershoots при правоъгълни сигнали.
    sch + THD [%]; Uout = 5V; Rload = 8Оhm; f=1kHz;
    BG2_v3_THD_forum.jpg

на правоъгълник е грозна картинка
    Някакви идеи как да я успокоя без да смажа SR и честотната лента?
    10pF Успоредно на R22(56k)!

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Благодаря за идеята. И аз мислех за това, но някак си с все не ми се искаше да пробвам.
    На симулатора се кротват нещата с 10pF паралел на резистора в ОВ. Ще тествам на практика как е и ще сподеял платака за печат и направа в домашни условия след корекцията.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    48
    А дегенериране на входния ДУ?

Малко не ми харесваше схемата, че при ползване на различни захранващи напрежения трябва да се сменят 3 резистора.
    И реших да я направя по универсална. Нищо да не се променя при промяна на захранването от +/-10 до +/- 65V. Че да може и "тарамбуките" да нямат проблеми.
    Пък и кото ще може да се захранва с по високи напрежения платката да стане и за по яки транзистори, а то винаги могат за се сложат и по хилави.
    Вдигнах усилването от 15 на 60 че за по високи мошности да стига нивото 0,7V eff изкарва в изхода 60V max. Изкривяванията малко се вдигнаха ама те и така са мижави. Но пък скоростта се вдигна за сметка на това. Намалих пада върху R5/7 от 3V на 1,5V за да може ако се захранва само с едно напрежение със средна точка да се използва по пълно захранването.
    Дъглас Селф и компания да гледат и да се учат!!
    Audio-P4.PDFРязане 4ом-8ом.PNGKu-F.PNG

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Остави аудио конструкторите на мира........

Санди,като гледам схемата,виждам едно противоречие/ако може така да се каже/
    В базите на втория ДУ имаш много нисък импеданс /вероятно около 10ом/,а в токовото огледало импеданса в базата на Т11 имаш малко над 100ом шунтиран с капацитет.Бързодействието е различно.Как ще коментираш това.........
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Цитат Публикувано от lozef Покажи мнения
    Остави аудио конструкторите на мира........

Санди,като гледам схемата,виждам едно противоречие/ако може така да се каже/
    В базите на втория ДУ имаш много нисък импеданс /вероятно около 10ом/,а в токовото огледало импеданса в базата на Т11 имаш малко над 100ом шунтиран с капацитет.Бързодействието е различно.Как ще коментираш това.........
    Е те едва ли четат нашия форум. Така, че бъзикам се със Синигерски , че той ги защитава като Матросов пред амбразурата. Ама бъзикането е приятелски без злоба.

Правилно си забелязал че Т8/12 работят от много низкоомен източник на сигнал изхода на Т2/6.
    Това помага мюлеровия капацитет Скб на Т12 да не влияе на честотната лента или изкривяванията.
    В противен случаи ще трябва да се използва каскод, което би усложнило схемата. А използването на pnp емитерни повторители има 2 предимства пред npn вече не е нужно да са високоволтови, а нисковолтовите са бая по голяма усилване че и по бързи. И второ получава се автоматична термо компенсация на между Т2/12 Т6/8 Работната точка на Т3/5 е също много добре термо компенсирана защото ценеровия диод 6,2V има същия температурен коефицент като прехода бе около 2мV/С но с обратен знак и пада върху R6 става термостабилен.
    Относно токовото огледало Т9/11 то вдига усилването 2 пъти но на високи честоти почва много да завърта фазата което прави схемата нестабилна затова на високи честоти от 6MHz нагоре се елиминира. Губи се едно усилване от 2 пъти но престава да върти фазата.

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    35
    Много ми харесва тая темя! Имам едно малко въпросче. Не може ли тази добре премислена схема да се сдобие със серво? В крайна сметка, вече имаме избор от много FET ОУ с много нисък шум!

Цитат Публикувано от Simonov Покажи мнения
    Много ми харесва тая темя! Имам едно малко въпросче. Не може ли тази добре премислена схема да се сдобие със серво? В крайна сметка, вече имаме избор от много FET ОУ с много нисък шум!
    Не съм привърженик на използването на операционни в крайните стъпала освен за спестяване па тримера за офсета. Защото са по евтини от тримера и гласят "0" по добре. Обикновено са честотно компенсирани за усилване 1 което прави честотната им лента доста по ниска отколкото на 3-4 транзистора които ще спестиш а и подсигуряването на захранване усложнява схемата. А и не можеш да постигнеш такива параметри на усилвателя като цяло със операционен.

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    51
    Санди-имаш ли печатна платка на крайното-че аз ги чертая на ръка и много време отнема-на Вие още съм с програмите за чертаене -при захранване +-50 волта ,че имам такова под ръка само ще отпаднат ли D11 иD12

Искам да обърна внимание върху един от проблемите при симулации на изкривявания свързан с наличието на електролитни кондензатори във схемата.
    Да модела на кондензатора е идеален и не изкривява, но проблема идва че в повечето случаи той не е успял да се зареди по времето когато се смятат изкривяванията.

Симулаторите смятат изкривяванията само на последната синусоида и трябва да сме сигурни че до това време те се успели да се заредят.
    ето един пример за да се види по ясна за какво иде реч.
    Kg.jpg
    И за това или трябва просто да махнем електролитите при симулация на изкривявания, което аз правя или да зададем много синусоиди за да има време да се заредят електролитите което особено при по високите честоти е много неудобно виждате че тука установяването е видимо до 50мS колко броя трябва да са за 10KHz.... ! И колко минути ще чакаме да го симулира.

Страница 1 от 9 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени