Страница 1 от 10 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 235

Тема: Измерителен лабораторен тонгенератор от най-висок клас

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Jan 2007

Измерителен лабораторен тонгенератор от най-висок клас

Отдавна се каня да пусна тази тема, но вече му дойде времето.

Понеже оценката на параметрите на аудиосистемата от чисто техническа гледна точка е логично да се прави с подходяща апаратура и е несериозно да се ползват само тестове на слух, искам да повдигна въпроса за първия компонент на такава апаратура: тонгенератор с възможно най-ниски изкривявания.

Не можеш да измерваш усилвател с изкривявания 0,00003% ако генератора на звук ти криви пак толкова или дори повече.
    Системата включва тонгенератор, микрофон ако ще мериш и говорителя, няколко вида измерители на АЧХ, THD и др., базирани на база АЦП-та, аналогови сравнители и т.н..

Тук не става дума за тестове на слух - те са си отделни тестове и въобще предмет на друга тема. Разбира се, такива тестове практикувам задължително и няма по-голямо удоволствие да седнеш да чуеш какво си сътворил и да сравниш с други системи, но темата тук е строго технически ориентирана. Освен това няма как на слух да се измерят само параметрите на усилвателя без вързан говорител към него.
    А и ухото не е чак толкова чувствителен прибор както кондензаторният микрофон и АЦП-то. Разбира се, няма как и да се запише информацията в подходящ за анализиране вид.

Тук е мястото да спомена нещо наистина важно в аудиосистемите и пряко свързано с идеята за ползването на измерителни методи от най-висш клас:
    Оказва се, че високото ниво на четни хармоници на ламповият усилвател в съчетание с малкият му демпинг фактор оцветява толкова много и толкова специфично звука, че на някои "аудиофили" им харесва повече отколкото усилвател с малки изкривявания и голям демпинг фактор.

Аз самият преди време бях подвластен на това схващане и четните хармоници на лампата и резонанса на говорителя ми харесваха.
    Но впоследствие се замислих за разликата в понятията "вярно звучене" и "окрасено звучене". Много често се спекулира с тези понятия, едно е вярното звучене, което кара говорителя който има инерция да трепти възможно най-вярно със сигнала на входа, друго е да се украси с четните хармоници на лампата - ок, но системата трябва да възпроизвежа звук, не да вкарва маршалски дисторшън в цялата звукова картина.
    Той маршалският дисторшън е нещо много приятно (рокаджиите сме на едно мнение по въпроса), но не му е мястото в усилвателя.

Така че в крайна сметка идеята е: чрез тонгенератор, качествен микрофон и система от измерителни у-ва да се види какво става с усилвателя както и със съвместната му работа с говорителя и да се внесе яснота по някои въпроси относно дъмпинг фактора.

Ето и първата закачка: в обратната връзка на синус генератора е интересно се ползва оптрон с фоторезистор в качеството на прибор с много добра линейност.
    Редактирано от altium; 11 October 2014 в 12:47.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    И идеята на тази тема е ?
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от altium Покажи мнения

Аз самият преди време бях подвластен на това схващане и четните хармоници на лампата и резонанса на говорителя ми харесваха.
    Но впоследствие се замислих за разликата в понятията "вярно звучене" и "окрасено звучене". Много често се спекулира с тези понятия, едно е вярното звучене, което кара говорителя който има инерция да трепти възможно най-вярно със сигнала на входа, друго е да се украси с четните хармоници на лампата - ок, но системата трябва да възпроизвежа звук, не да вкарва маршалски дисторшън в цялата звукова картина.
    Той маршалският дисторшън е нещо много приятно (рокаджиите сме на едно мнение по въпроса), но не му е мястото в усилвателя.
    Чувал съм за ползващи маршали за хай-фи, но не вярвах, че е на истина Е, вече вярвам и в това

Членува от
    Jan 2007
    DIMM , ако не успя да разбереш идеята на темата, по-добре не я чети - явно е прекалено сложна за теб.
    Тя е описана в заглавието: "Измерителен лабораторен тонгенератор от най-висок клас" но може би не ти говори нищо конкретно.

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Чувал съм за ползващи маршали за хай-фи, но не вярвах, че е на истина Е, вече вярвам и в това
    Няма такива, не си прочел правилно или изобщо не си запознат. Ползват ги китаристите и то не за хай-фи, ами за специфично окрасяване.
    Само че клас А лампов усилвател вкарва подобни изкривявания, просто има повече четни хармоници в спектъра.
    Просто направих сравнение за разликата между "верен звук" и "украсен звук". Вторият някои хай-ендисти погрешно го смятат за най-верния звук, което няма нищо общо с вярността.
    Не случайно много пишман хай-ендисти въобще не дават никакви данни за усилвателите си, за да не им избяга клиентелата като види 1-5% изкривявания.

Темата обаче е за измервателен тонгенератор.
    Дотук само Санди коментира нещо практическо.
    Редактирано от altium; 11 October 2014 в 17:16.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Нещо по темата...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Ето и първата закачка: в обратната връзка на синус генератора е интересно се ползва оптрон с фоторезистор в качеството на прибор с много добра линейност.
    Закачка или шегичка? И съвсем мърлява саунд карта стига до -120db... с тоя фоторезистор

И целта била какво? Да мерим демпинг фактор с микрофон? И аз като Dimm нещо не схващам идеята.

http://www.redcircuits.com/Page82.htm
    Генератора е с фоторезистор в обратната връка, което е много по-добре от лампа с нажежаема жичка.
    Наскоро си направих такъв и поне на осцилоскопа синусоидата изглежда перфектна. Липсва стандартното разтрептяване на нивото при въртене на потенциометъра за честотата. Единственият малък "недостатък" е че при ниски честоти (< 80 Hz) нивото на изходния сигнал леко се увеличава с около 20%, което лесно се коригира с потенциометъра за изходното ниво.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    "поне на осцилоскопа синусоидата изглежда перфектна"

Туй в някаква метрика, колко ли е? И колко лесно му се мени плавно честотата из целия звуков диапазон?

Откакто има саунд карти, тези изделия са до голяма степен безсмислени за измервания. Не че не може и по-добре от саунд карта, ама хич не е лесно и с фоторезистори не става. А за отношение цена/качество и дума не може да става. Може би един входно/изходен интерфейс към саунд картата е много по-целесъобразен проект отколкото разни винчета.

Но все пак по-добре авторът на темата да обясни какво има предвид и да даде някакви параметри, които ще гони.

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Няма такива, не си прочел правилно или изобщо не си запознат. Ползват ги китаристите и то не за хай-фи, ами за специфично окрасяване.
    Само че клас А лампов усилвател вкарва подобни изкривявания, просто има повече четни хармоници в спектъра.
    Просто направих сравнение за разликата между "верен звук" и "украсен звук". Вторият някои хай-ендисти погрешно го смятат за най-верния звук, което няма нищо общо с вярността.
    Не случайно много пишман хай-ендисти въобще не дават никакви данни за усилвателите си, за да не им избяга клиентелата като види 1-5% изкривявания.
    Кажи какъв е твоят толкова верен и реален усилвател, да почерпим от безценния ти опит!Така и ще разберем каква е истинката вярност, за която толкова патетично прокламираш
    А относно маршалите, които така глупаво и неспокосано намеси по горе, имах и свирих с такъв, при това оригинален, през далечната 1982г

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    "поне на осцилоскопа синусоидата изглежда перфектна"

Туй в някаква метрика, колко ли е? И колко лесно му се мени плавно честотата из целия звуков диапазон?

Откакто има саунд карти, тези изделия са до голяма степен безсмислени за измервания. Не че не може и по-добре от саунд карта, ама хич не е лесно и с фоторезистори не става. А за отношение цена/качество и дума не може да става. Може би един входно/изходен интерфейс към саунд картата е много по-целесъобразен проект отколкото разни винчета.

Но все пак по-добре авторът на темата да обясни какво има предвид и да даде някакви параметри, които ще гони.
    Не е метрика, но нямам уред, с който да измеря изкривяванията на моя екземпляр. В линка, който съм дал са посочени изкривяванията за различни честоти.
    А за звуковите карти може и да си прав, но един малък преносим уред понякога е по-удобен за работа от компютър.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    И аз мисля, че качествени ЦАП и АЦП до голяма степен обезсмислят други сложновати измервателни уреди като сигнал-генератори, анализатори на THD и т.н. Че дори и преносимостта не е проблем, в днешно време има компактни, евтини и доста мощни лаптопи
    Със сигурност прецизни уреди ще са скъпи, дори и сам да тръгне да ги прави човек. За аудио-измервания една нискошумяща, нискокривяща саундкарта трудно може да бъде бита като цена/качество.
    Ето моето референтно АЦП, с което успешно меря изкривявания на нивa под -100dB..-110dB: https://bgaudioclub.org/showthread.p...hlight=pcm4222
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Членува от
    Jan 2007
    За съжаление няма как да измериш изкривявания под -140 -150db с ЦАП. Как изобщо успя да си го помислиш.
    По аналогов начин могат да се измерят тези неща много по-точно, няма как с дигитализация да постигнеш такива стойности.
    Говорим за много висок клас апаратура, с тази цел започнах темата.

За там си трябва (както написах в първия пост) аналогов генератор с наистина ниски собствени изкривявания и ако трябва да сме коректни - поне 5-10 пъти по малки от на това, което ще се мери.
    Пример: ако искаш да нагласиш накакво напрежение с точност 1%, трябва уреда с който го мериш, да е поне един порядък по-добър.

Колегата с Маршала - аз също съм ползвал такъв за известно време. Това комбо се състои от дисторшън ефект работещ в много наситен клас А с преобладаващи четни хармоици (да ти покажа схемите ако искаш на хай-гейна?) + мощен усилвател клас АБ или Б.

А еднотактните хай-ендски усилватели клас А имат много ама много подобен спектър, просто THD са намалени с няколко порядъка.

Исках да кажа, че еднотактниците, които се предпочитат от много хора, просто украсяват звука със специфичните си четни хармоници и аз искам да ги меря с цел една моя си статистика, но да мога да меря и усилватели с 0,0003% примерно. Сравнението с high gain-a беше просто шеговито. Аз също харесвам спектъра на еднотактника, но... темата е за измервателна апаратура, искаш ли да се концентрираме строго по темата вече?

А усилвател ще покажа, когато имам с какво да го измеря и особено как работи с говорителя. Ще се експериментират различни стойности на демпинг фактора и изходното съпротивление на усилвателя и ще се слуша не само с ушите, но и с микрофона. Имаше поредица статии на А.П. Сьйрицо в сп. Радио относно ролята на изходното съпротивление на усилвателя върху говорителя, искам да ги проверя.

Ето една схемка, която е далеч от съвършенстото, но се води една от най-добрите.
    При нея 0,0001% е до 10KHz.

А и е крайно време да се внесе яснота по некои въпроси, например как да докажем, че на Санди схемите имат такива изкривявания, на практика да не се дуе Санди толкова??!
    Че откакто почна да контактува с аудиофили нещо много нездравословно му се вдигна егото.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Редактирано от altium; 12 October 2014 в 21:56.

Членува от
    Jan 2007
    В този вече е показана пълната схема и принцип на работа и е горе-долу еднакъв клас с японския:

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    За съжаление няма как да измериш изкривявания под -140 -150db с ЦАП. Как изобщо успя да си го помислиш.
    Я да видим ти как си ги представяш нещата?!? След като даваш информация за някакъв върхов японски тестов осцилатор, на който изкривяванията са на -120dB. Ти как точно предлагаш да стане работата с "-140 -150db"?
    По аналогов начин могат да се измерят тези неща много по-точно, няма как с дигитализация да постигнеш такива стойности.
    щом казваш...

ще следя с интерес какво си успял да измериш

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    DIMM , ако не успя да разбереш идеята на темата, по-добре не я чети - явно е прекалено сложна за теб.
    Тя е описана в заглавието: "Измерителен лабораторен тонгенератор от най-висок клас" но може би не ти говори нищо конкретно.
    Мога ли да те помоля за малко по-мека форма на изразяване ? А? Забелязвам , че прекалено често влизаш така с рогата напред ... Не се познаваме и нито аз , нито ти знаем кой доколко е запознат с темата ...

А не не мога да разбера идеята на темата, защото ти в дългият си откриващ пост не казваш изобщо какво искаш от нас с тази тема - да се започне нещо като групов проект за конструиране на "Измерителен лабораторен тонгенератор от най-висок клас" или просто да предлагаме готови фабрични модели ли ? Какво ? В този пост само споделяш някакви свои наблюдения върху проблемите в измерванията плюс някакви наивно-опростени разсъждения за някакви лампи, класове А , дисторшъни и прочее ... А от идеята за фоторезистора ми стана едно такова умилително на душата , за малко да се просълзя ...

Относно генератора с THD -140 (-150 ??) - това как точно си го представяш ? Имаш ли някаква идея за какво точно става въпрос ? Не се сещам за генератор от сериозните фирми , който дори да се доближава до -140 ...
    Редактирано от DIMM; 12 October 2014 в 23:33.

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

Членува от
    Jan 2007
    Е то и на мен ми стана просълзително като ти чета поста - особено пък за оптрона. Темата не е за начинаещи.

Ето един не лош генератор, ползващ споменатият принцип: http://www.edn.com/electronics-news/...ement-circuits
    Low distortion oscillator tests measurement circuits
    Martin Rowe -May 03, 2012

Качвам цялата статия на PDF направо.
    Редактирано от altium; 14 October 2014 в 15:33.

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    52
    Сега и аз да напиша не разбрах каква е целта на тази тема?
    Да видим, че съществува такъв генератор, да гледаме схемите и да ги обсъждаме теоретично?
    Или ти го имаш и/или имаш достъп до него и/или си правил/ще правиш измервания с такъв?
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57

Ето един не лош генератор, ползващ споменатият принцип: http://www.edn.com/electronics-news/...ement-circuits

Хубаво, но практически само за фиксирана честота. Сигурно в много случаи това не е проблем.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от DAY Покажи мнения
    Или ти го имаш и/или имаш достъп до него и/или си правил/ще правиш измервания с такъв?

Проблемът е, че и да го имаш възниква сериозният проблем с какво да правиш измервания. Аз поне, за евтини устройства не се сещам.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Аз отново ще попитам : каква е целта на темата ? Какво се очаква от измерителния лабораторен генератор от най-висок клас ? Ще го измисляме ли или какво ?

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    PCM1704 K-грейд може да извади THD+N 0.0008% typ.
    Според мен ползването на ЦАП, базиран на този чип, за сигнал-генератор, може да покрие широка гама от практически нужди
    Ето още един потенциален кандидат: http://www.ti.com/product/DAC1280

Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    PCM1704 K-грейд може да извади THD+N 0.0008% typ.
    Според мен ползването на ЦАП, базиран на този чип, за сигнал-генератор, може да покрие широка гама от практически нужди
    Ето още един потенциален кандидат: http://www.ti.com/product/DAC1280
    Последния DAC1280 е за сеизмични изследвания с честотна лента до 500HZ Иначе не е лош.
    PCM1794А засега май остава най добрия 0,0004% и Dynamic Range: 132 dB (9 V RMS, Mono)
    Но дори и снего не можеш да измериш изкривяванията на твоите буфери, да не говорим за мойте!

Страница 1 от 10 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени