Страница 1 от 9 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 206

Тема: Висококачествени line-level буфери - защо и как :) Двутактни

Висококачествени line-level буфери - защо и как :) Двутактни

Ето доразвита идеята на Синигерски за двутактов вариант. Е само идея за обсъждане.

2T-Bufer-Sandy-1.PNG

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Ето доразвита идеята на Синигерски за двутактов вариант. Е само идея за обсъждане.

2T-Bufer-Sandy-1.PNG
    Може много по простичко да стане без загуба на качество.T13,14,15,16 изчезват от схемата.Базите да дясната страна на ДУ се разделят и отиват в емитерите на изходните транзистори през резистори.Същото се прави с лявата страна на ду където се добавят два базови резистора.Общата им точка е входа.Ако добавим емитерни резистори в Ду ще може да ги изчислим така,че пада в/у тях да е винаги по голям от максималния пад който се очаква да има в емитерните резисстори на крайните транзистори и да осигурим оптимална работа на работа в ду /Р и N часта/
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Да Браво имаш една ракия за идеята!
    Това дори ще дигне скоростта на нарастване защото ще е нужно да се коригира с по малки капацитети но вероятно ще подигне малко изкривяванията. Но пък тогава лесно биха се сложили още по един повторител... Което вече ще е хип хип ура...!!! Щото на първите лесно ще се елиминира h22/об както си обичам АЗ!

2T-Bufer 11.PNG

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Да Браво имаш една ракия за идеята!
    Това дори ще дигне скоростта на нарастване защото ще е нужно да се коригира с по малки капацитети но вероятно ще подигне малко изкривяванията. Но пък тогава лесно биха се сложили още по един повторител... Което вече ще е хип хип ура...!!! Щото на първите лесно ще се елиминира h22/об както си обичам АЗ!

2T-Bufer 11.PNG
    Това е сънуваната ми версия/без майтап/,само дето плаващото захранване при мен беше с първобитен бутстрап в началото ,но другото е почти същото.
    Името е Морфей.Ще се радвам ако от тук нататък се нарича така.Имам усилвател който е направен по тази концепция преди 5-6 години,в началото беше хибриден,с лампа на входа,но после с други предусилватели и така...........

Да стана супер, че се сети за работната точка. Така стана елегантно. На практика стана двутактен вариянт на схемата дето измислих като еднотактен. Ще бъде и с такива параметри вароятно. И ще позволява повече да се товари вече. Това си заслужава и цяла бутилка да изпием. Ща поканим и Синигерски че ако не беше той да се зачекнем....!!!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Да стана супер, че се сети за работната точка. Така стана елегантно. На практика стана двутактен вариянт на схемата дето измислих като еднотактен. Ще бъде и с такива параметри вароятно. И ще позволява повече да се товари вече. Това си заслужава и цяла бутилка да изпием. Ща поканим и Синигерски че ако не беше той да се зачекнем....!!!
    Имам хубава ракия,направена само от гроздов сок/без джибри/ с тройна преварка........
    Това със разделените бази го има в един усилвател на Мюзикал Фиделити но в много тъпа схема с усилване по напрежение.
    Вероятно оттам е съм го прихванал в съня и съм го комбинирал с другата част.
    Интересното е че при акуратна настройка крайните транзистори почти не се запушват защото трябва да поддържат базовия ток на ду.
    С ваша помощ схемата може да се развие още и наистина да си заслужи ракията,и мезето.

А Ето и резултата. То май темата приключи преди да я почнем благодарение на Лозев.
    По хубаво от това и аз не мага да направя!
    2T-Bufer Sch.PNG2T-Bufer АЧХ.PNG2T-Bufer PSRR.PNG

За мен не е добре. Диференциалния усилвател е разбалансиран с R4,5, за да се създаде режим за Т13,14 и ОВ е взета от R8,9, където са големите хармоници на двете рамена. При измерването не личи, понеже схемата е натоварена високоомно с 2 kOhm, но при по-нискоомно натоварване ще си покаже рогата.
    Лозев, ти схемата с R4,5 ли си сънувал?

Санди, продължаваш да брЪзаш и да брЪкаш.
    Редактирано от Goro; 1 October 2014 в 11:18.
    五郎

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    50
    ето малко и от мен:

s_l-1.jpg

THD при 10 kHz, 5V амплитуда на входа, 100 ома товар, ток на покой на крайните тр-ри 50 mA:

Fourier components of V(vout)
    DC component 0.000723584

Harmonic Frequency Fourier Normalized Phase Normalized
    Number [Hz] Component Component [degree] Phase [deg]
    1 1.000e+04 4.903e+00 1.000e+00 -0.01° 0.00°
    2 2.000e+04 7.661e-06 1.563e-06 -60.23° -60.22°
    3 3.000e+04 1.099e-05 2.242e-06 67.46° 67.47°
    4 4.000e+04 8.508e-08 1.735e-08 -153.99° -153.98°
    5 5.000e+04 6.077e-07 1.239e-07 -105.33° -105.32°
    6 6.000e+04 5.749e-09 1.173e-09 20.58° 20.59°
    7 7.000e+04 3.681e-08 7.508e-09 72.72° 72.73°
    8 8.000e+04 4.089e-10 8.339e-11 -170.77° -170.77°
    9 9.000e+04 2.158e-09 4.402e-10 -106.79° -106.78°
    Total Harmonic Distortion: 0.000274%

спектър:

s_l-2.jpg

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    SandyTodorov даде хубава идея с LM310, после я заряза.
    Ето опит да я натъкмя за огледална топология:
    Buffer_LM310_symm-2.jpg
    Единствено Q2 & Q6 ми излизат с около 28mA ток, и не знам как да го контролирам
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ами не го контролирай. На тях има закачени доста вериги и е нормално да са понатоварени. Ако разтовариш нещо друго ще се влоши.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Крайните стъпала не е нужно да са сдвоени. Втори хармоник си е все на -140dB, със и без удвоен изход!

Цитат Публикувано от Goro Покажи мнения
    За мен не е добре. Диференциалния усилвател е разбалансиран с R4,5, за да се създаде режим за Т13,14 и ОВ е взета от R8,9, където са големите хармоници на двете рамена. При измерването не личи, понеже схемата е натоварена високоомно с 2 kOhm, но при по-нискоомно натоварване ще си покаже рогата.

Санди, продължаваш да брЪзаш и да брЪкаш.
    Идеята на Лозев за начин на поддържане на работния ток на крайните транзистори беше Гениална. Жалко че не я разбирате.
    Това позволи да превърнем моята "гениална" идея за еднотактен буфер във двутактов.
    Горо горо зелена! .... Диференциалния усилвател е разбалансиран само в твоята глава.
    Един диференциален усилвател се счита за разбалансиран ако токовете на двата транзистора се различават.

Ако въобще има някакво разбалансиране то може да дойде само от лошото съгласуване на токовото огледало Т1-Т11
    Което сигурно знаеш е лесно да се оправи с 2 резистора в емитерите. Което тука нарочна не е направено щото симулатора ползва един модел и за двата и не знае че може да съм ги извадил от различни чекмеджета. В окончателната схема естествено ще се догримира. Но това не влияе за симулациите.
    Ако можеш да докажеш че е разбалансиран докажи го. Ама просто така приказки за участие на олимпийски игри...!! Докажи че двата тока са различни или само гледай може и да понаучиш нещо.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    А Ето и резултата. То май темата приключи преди да я почнем благодарение на Лозев.
    По хубаво от това и аз не мага да направя!
    2T-Bufer Sch.PNG
    Мисля, че може и повече. Според мен главният автогол тук е, че базите на "десните" транзистори от ДУ (Т9, Т10) взимат сигнал от емитерите на Т15, 16. Така ООВ не гаси изкривяванията върху товара.

За да не съм голословен, ето моето предложение:
    Buffer_SandyLozefSinigersky-2.png
    Тук режимите са бетон, еднозначно изчислими. Според симулатора обаче има сериозни разбалансирания на статичните токове из двата ДУ. Въпреки това изкривяванията излизат брутално ниски
    Buffer_SandyLozefSinigersky-2-FFT.png
    Ето FFT от по-чиста симулация (със стъпка 1е-9 s):
    Buffer_SandyLozefSinigersky-2-FFT-fine.png
    Редактирано от sinigersky; 1 October 2014 в 16:00.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Goro Покажи мнения
    .
    Не,при мен ген на ток и плаващото напрежение е организирано малко по различно.Но сърцето на схемата е същото.......
    Да не би с R4,5 да имаш на предвид емитерните в диф стъпало.......там има резистори ивъв всички емитери.

Що се отнася до ниските товари мощтния буфер който правих се държи отлично и при много ниски товари/1-2ома/,но се наложи да направя форсираща група между десните транзистори/за да намаля изкривяванията при високите честоти/ в ду във вече работещото устройство при реално измерване на параметрите.
    Аз не съм ползвал симулатор при изграждането на моята схема.Крум/змея/ми помогна в началото с някои симулации и после всичко съм го смятал с молива.

За да реални сравненията направи първо Симулация с твоята програма на първоначалния вариант. Да има адекватна база за сравнение щото различните програми дават и различни резултати.
    След това за да видим до колко влияе това връзване просто шунтираи R12 и R13 с по един капацитет от поне 1Фарад Което бе елиминирало проблема Да сравним двата резултата.
    Идеята е да видим първо има ли такъв проблем и до колко е забележим.
    И второ да можем да сравним твоята идея с базовата като мерим с еднаква линийка все пак.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    ........ Според мен главният автогол тук е, че базите на "десните" транзистори от ДУ (Т9, Т10) взимат сигнал от емитерите на Т15, 16. Така ООВ не гаси изкривяванията върху товара
    Това не е недостатък ,а предимство.Така се трепят термични изкривявания,които в класически вариант си остават.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от lozef Покажи мнения
    Това не е недостатък ,а предимство.Така се трепят термични изкривявания,които в класически вариант си остават.
    Хммм. За момента не го виждам как така ще се трепят термични изкривявания. В моите представи термичните изкривявания на крайните зависят от големите амплитуди на размаха на тока и напрежението, които не ги виждам как ще се променят, ако вземеш обратната връзка от еди-къде-си. Според статии и книги, които съм чел, термичните проблеми на първо приближение се намаляват чрез каскодиране, като има специални каскодни схеми, които се целят в този проблем.

А тия яйца не са за тази кошница. Какви термични изкривявания в маломощно стъпало клас А.
    А и никой симулатор не ти смята такива неща.
    Да има разлика 10k THD: 9.57542E-006 % за базовия вариянт и 10k THD: 4.44915E-006 % за този с шунтирани с капацитет резистори Ама не го смятам за съществен чесно казано. Твоята схема прави стабилен тока на краините транзистори на на тезо преди тях си остава много много проблематичен А и да слагаш на 2 килоома успоредно на токовото огледало значи да му намалиш драстично усилването. Но сравни двете схеми във твоя симулатор да видим какъв точно е ефекта.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    А тия яйца не са за тази кошница. Какви термични изкривявания в маломощно стъпало клас А.
    А и никой симулатор не ти смята такива неща.
    Тук се преплетоха темите - тази за буфери с крайното стъпало "Морфей" на Лозев.
    Да има разлика 10k THD: 9.57542E-006 % за базовия вариянт и 10k THD: 4.44915E-006 % за този с шунтирани с капацитет резистори Ама не го смятам за съществен чесно казано. Твоята схема прави стабилен тока на краините транзистори на на тезо преди тях си остава много много проблематичен А и да слагаш на 2 килоома успоредно на токовото огледало значи да му намалиш драстично усилването. Но сравни двете схеми във твоя симулатор да видим какъв точно е ефекта.
    Бързаш Sandy, според мен си претупал моята схема.
    Buffer_SandyLozefSinigersky-2.png
    Хитростта тук е, че на R22, R23, R8 всичките им краища "подскачат" със сигнала, т.е. те са бутстрапнати и през тях не тече сигнален ток Следователно те не товарят динамично ДУ. Този ефект със сигурност се отразява от симулацията, и резултатът го потвърждава! Пробвай в твоя симулатор

Алтернативно може да се сложат два светодиода последователно на мястото на R8, а на мястото на D5 да кацне резистор.

Извинявай просто забравих да кача картинката на това което симулирах. Вторите по малки изкривявания са си на моята схема с шунтираи емитерни резистори за да елиминира влиянието на ефекта за които споменаваш. Въпроса не е в това има ли го или го няма а колко е голям и има ли смисъл да се захващам с него.
    Ясно ми е че тези резистори са обхванати от плаващата схема и благодарение на нея влиянието им е доста по малко, но не е да го няма.
    Да ще пробвам твоята идея за сравнение. Но тя е принципно температурно зависима пробвай да пуснеш симулация при по висока температура да видиш колко ще измърда тока на Т13/14.

2T-Bufer-Sandy-110.PNG
    Редактирано от SandyTodorov; 1 October 2014 в 18:00.

2T-Bufer-Sandy-1.PNG
    Твоята идея всъщност ни връща пак тука но с още един емитерен повторител в изхода.
    Аз просто смятам че тая малка разлика в изкривяванията не си заслужава разправията.
    Иначе вместо да слагаш R22 Просто направи R2 2 пъти по малко от R1 и така Q5 ща дава 2 пъти по голя; ток от Q2 който ще отиде в R8

А R8 най добре го намали и сложи последователно 4 диода или там един транзистор както си се прави класическо за термо компенсация.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Колко ще да е критична термо-компенсацията? В маломощните вериги общо взето не се задълбавам чак толкоз дали токът на покой ще мръдне части от милиампера нагоре или надолу...
    При мен е по-просто - спестяват се 2 токови генератора. Иначе твоето предложение за биас на крайните, само без термо-компенсацията, ей го като идейка: https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post380016

Да първата идея беше скапана и на мен не ми харесваше. Не само заради допълнителните генератори ами и заради това че не им се компенсира h22/об Затова ми хареса гениалната идея на Лозев защото тя прави тока на покои брилянтен без никакви термо зависимости.

Затова го качих само като идея дори без да е смятано.

Елегантноста на решението си изтърпява незначителната разлика в клир фактора.

Синигерски
    Какъв е тока на тока на покои на първите емитерни повторители че с твоите стойности на елементите при мен излиза множко 53мА

Страница 1 от 9 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени