Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 40

Тема: Що за схема е, кой клас?

Banned
    Членува от
    Jul 2012

Що за схема е, кой клас?

Здравейте. Кой клас работи това нещо, и какво постигат с този вид захранване?
    Отделно искам да попитам защо захранващия блок е с две първични, който се комутират с реле? Тоест при някоя ситуация се задейства това реле и един вид качва напреженето с няколко % волта на рамо?
    http://prikachi.com/images.php?images/775/7511775E.gif
    Мерси!
    Редактирано от Lyubcho_88; 2 August 2014 в 20:55.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    51
    Прилича ми на схема с комутирано захранване от рода на клас H-но не съм абсолютно сигурен-ако можеш качи цялата схема да я разгледаме-интересна концепция-а относно 2-те намотки на първичната на трафа може и едната да се ползва за мек старт-но без схема нищо конкретно не може да се каже-последното не важи за специалистите в тази сфера

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Ами именно понеже и на мене ми заприлича на клас Н за това я качих, но не е Н. Тука е интересно свързването на крайните.
    За намотките и мек старт не е
    Това e 2-ри амп с такъв вид комутация на намотките. Единия имаше две вторични всяка с грец, който издои бяга свързани паралелно, и релето като включи подава вторичната с повече навивки към грец номер 2, а грец 1 остава също свързан. по дози начин в изхода се получава захранването от втория грец. Тука е същото само че са го направили с първичната намотка. И так не разбрах тия релета кога включват!

Странна работа, виждал съм ного кина където крайните стъпала са през полеви транзисторен стабилизатор един на + и един на -, където примерно от +/-50 волта смъкват на +/-25 волта. В момента в който се усили уредбата, следейки напрежението в изхода, то вдига и това след стабилизаторите. Явно е направен о с цел да не грее като е намалено. Поне аз така мисля. Но тука не е така. Тука е друго...
    За схемата е това като цяло, има само един ОУ където съм написал пред In out. Това е цялата схема.
    Редактирано от Николай Николов; 3 August 2014 в 12:01.

Залагам за клас G или B+C.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Релето е ясно, контролира мрежата автоматично 220-240 волта. Поне а така мисля!
    Сега за класа остава

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Четете, не гадайте: https://bgaudioclub.org/showthread.p...BB%D0%B8/page2

igor65 zorobg's Avatar
    Членува от
    Feb 2013
    Възраст
    51
    Туфата-ако можеш качи цялата схема-захранването и защитата-понеже на единия ми усилвател съм слагал допълнително защита от късо подобна на тази-но управлението е моя измишльотина- работи добре-любопитно ми е все пак как работи тази-не че не съм виждал подобни схеми

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Това в изхода е точно защита от късо както правят почти всички при уредбите и авто усилвателите. Когато падне много ток върху някой от R в изхода, транзистора отпушва частично и подава дадено напрежение към захранването или релето в изхода. От там изкл. ОТ.
    Нямам възможност да кака цялата схема понеже е ПДф на много страници.

L.K. аз пак не разбрах нищо да му се не види...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    При липса на цялата схема и аз не мога да разбера.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    62
    А този pdf няма ли си линк-адрес? Иначе ще стане съчинение, но по половин картинка...И да не мислиш, че стойностите се четат?

У нас този клас е известен като B+C.
    五郎

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Какво се печели от B+C?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    КПД.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Някой би ли ми обяснил, принципа й на работа точно и как печели КПД.
    Благодаря.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51

Името "B+C" е известно само у нас, понеже е патентовано от доц. В.Василев от ТУ. Иначе този клас го наричат "G", "H" и т.н.
    Характерно е че се комутират 2 или повече захранващи напрежения. Съотношенията между напреженията е 1/2 или 2/3, като от това съотношение се определя най-високо средностатистическо к.п.д. или най-малка разсейвана мощност. Има много писано за този клас в мрежата. Включително и аз съм писал във форума формулите за различните класове.
    Има още един клас, който е по-оптимален, но не съм срещал тук да се коментира. Това е класа със плавно следящо захранване.
    五郎

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от Goro Покажи мнения
    Това е класа със плавно следящо захранване.
    Е не е ели точно това на картинката
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Тук се комутират две захранвания, но по по-необичайна схема.
    Плавното захранване се осъществява обикновено с импулсни преобразуватели dc-dc. Вижте схемите на Ямаха.
    五郎

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    не бих нарекъл това комутация. Захранването е "следящо" над стойността на ниското напрежение и фиксирано под тази стойност. Доста схеми са с ключови елементи, но тези тук са линейни ...... мисля, че двата типа спадат към различни видове ама знам ли ... както и да е, не ме интересува толкова
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    28
    Ето един комутатор, с който се комутира плавно.
    HX11 comutator.jpg

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    т.е. следящо захранване. Много хитра схема всъщност!! Всичко напред си е съвсем стандартно, просто схемата сама си се управлява от изхода, а волт-добавката разчита на /малки/ кондензатори, понеже МОСФЕТите не искат входен ток

Любчо, я си поогледай схемата, че така е много сурова и не е ясно как работи. Входа и изхода са свързани на късо. Биполярните транзистори как се управляват?
    五郎

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    идеална си е схемката. Биполярните се управляват както в нормален усилвател с биполярни на изхода. Човекот е дал само идеята за следящото захранване .....

В схемата на tufata:
    Всяко рамо е съставено от две Дарлингтон конфигурации. За положителния полупериод, когато изходната амплитуда е малка, долния Дарлингтон се захранва от 25 V през диод. Горния Дарлингтон е запушен, понеже управляващия диод в базата му е запушен. От захранването 35 V не се черпи ток. Когато изходната амплитуда нарасне над двадесет и няколко волта, диода към базата на горния Дарлингтон се отпушва, напрежението върху колектора на долния Дарлингтон нараства над 25 V, а диода към 25 V се запушва. Схемата се захранва само от 35 V. Това е комутируемо захранване с две степени.
    При схемите с плавно променящо се захранване, компаратори следят и автоматично подържат захранване с 5-10 V над изходната амплитуда, за активното рамо.
    五郎

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Да, тя се захранва от 35 волта линията, но на колектора на активните изходни тр-ри /долния дарлингтон/ напрежението се мени плавно и следва изходното. Така поне го виждам аз. В други схеми се ползват ключови елементи и захранването на изходните тр-ри прескача от едната стойност към другата без плавно изменение. В тази напрежението на колекторите на сигналните тр-ри над 25В се мени плавно, а токът се превключва "рязко" от едното към другото захр. и обратно .....

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени