Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 48

Тема: Къса хорна (BVR) с широколентов говорител ЛОМО 4А32

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54

Къса хорна (BVR) с широколентов говорител ЛОМО 4А32

Представям на вниманието на любителите на рупорни конструкции един интересен проект, до практическа реализация на който не можах да стигна, но според отзивите на DIY-ерите, на които го предоставих, резултатите са отлични и си струва да бъде изпълнен.

https://bgaudioclub.org/content.php?...0%BB-4%D0%9032

Ще се радвам на всякакви коментари и подробности за успешни реализации.
    На разположение съм за всякакви въпроси по конструкцията и изпълнението.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Нов живот за ветерана

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    Това са едни прекрасни високоговорители, които за жалост са недооценени у нас.
    Най-сладките неща в живота, са и най-тихи ... е, поне в началото ...
    ... и ... то, моженето не е като имането ...

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32

BVR LOMO 4A32

Здравейте на всички реализирах проекта на Rutcho.Мнението ми е че тези руски антики свирят много добре за парите си а мащаба на звуковата картина на 12инчов широколентов говорител няма да го коментирам.В тази къса хорна баса е много стегнат и бърз а същевременно с това слиза прилично ниско.До преди известно време го слушах сам,но има нужда от супер туитер. След 13khz има завал,в момента правя различни реализации относно подкрепата от горе.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

4А32 съм го откарвал до над 18 килохерца, но с малко по-дълбок мод. В оригинал си е до 13-14 кХц, наистина, те и руснаците така си го дават.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

http://greatsound.snimka.bg/

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32

lomo 4a32

Цитат Публикувано от Audiomaster Покажи мнения
    4А32 съм го откарвал до над 18 килохерца, но с малко по-дълбок мод. В оригинал си е до 13-14 кХц, наистина, те и руснаците така си го дават.
    Този мод ,който си правил променя ли ts параметрите?

Цитат Публикувано от slayer_8619 Покажи мнения
    .До преди известно време го слушах сам,но има нужда от супер туитер. След 13khz има завал,в момента правя различни реализации относно подкрепата от горе.
    С кои модели супертуитъри правиш проби ?Питам защото няма кой знае какъв избор до един определен бюджет, аз съм пробвал разни vintage драйвери на Foster, Fane , моднати HL50 Oberton но се оглеждам и за други.Сега се каня да пробвам http://www.skrap.org/ad/view/STX-3.5-3303
    Редактирано от stoev; 4 December 2014 в 12:47.
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    Ето ти едни много добри http://www.monacor.co.uk/products/sp...er/vnr/102450/
    Даже в момента си ги слушам

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от stoev Покажи мнения
    супертуитъри

супертуитър = най-обикновен туитър?

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    супертуитър = най-обикновен туитър?
    Не става да е обикновен Може да не e точна думата но вече като е влязла във форумната терминология ........А има и друго .Набери в гугъла "супертуитър" и "туитър" и ще видиш че ако примерно "бай Кольо Глухия" реши да се гугъл-ограмоти , няма да разбере за говорител ли става въпрос или за социална мрежа

Като гледам измерванията на Румен , може би съвсем малка подкрепа му трябва на широколентовия отгоре.Аз по принцип супертуитърите ги пускам през 0,22 - 0,33 мкф кондер, не да се чуват а само да се усещат (има разлика), почнат ли да се чуват по-скоро развалят тръпката да се слуша фулрейндж

Този мод ,който си правил променя ли ts параметрите?
    Единият варинт не ги променя много, само горната се качва, другия да, но пак могат да се ползват с BVR, със сериозно подобряване освен на честотния обхват също така и тембрално, в положителна посока.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Не става да е обикновен Може да не e точна думата но вече като е влязла във форумната терминология ........А има и друго .Набери в гугъла "супертуитър" и "туитър" и ще видиш че ако примерно "бай Кольо Глухия" реши да се гугъл-ограмоти , няма да разбере за говорител ли става въпрос или за социална мрежа

Не ми стана много ясно. Какво е супер туитър и бай Кольо канадския знае Но в случая става дума за крещяща необходимост от какъв и да е туитър, т.е. необходимостта да свири над 20kHz изглежда второстепенна в сравнение с необходимостта да свири с подходяща диаграма на насоченост много по-ниски честоти.

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Но в случая става дума за крещяща необходимост от какъв и да е туитър, т.е. необходимостта да свири над 20kHz изглежда второстепенна в сравнение с необходимостта да свири с подходяща диаграма на насоченост много по-ниски честоти.
    В това отношение си прав.Просто по форумите когато сме обсъждали подкрепата отгоре на фулрейндж е станало навик да се ползва само термина "супертуитър" без да се разграничава дали подкрепата ще почне от 12-14 кхц или над 19-20 кхц.
    Редактирано от stoev; 4 December 2014 в 15:53.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32

lomo 4a -32

С кои модели супертуитъри правиш проби ?Питам защото няма кой знае какъв избор до един определен бюджет, аз съм пробвал разни vintage драйвери на Foster, Fane , моднати HL50 Oberton но се оглеждам и за други.Сега се каня да пробвам http://www.skrap.org/ad/view/STX-3.5-3303
    Със супертуитера,който ползва Кънев monacor ht-958pa/sw и по препоръка на Ручо,филтриран с кондер със стойност 1.5микрофарада.Но в момента не мога да споделя по-конкретни впечления защото пострадах с ръката в работа и не мога да се занимавам любимото хоби за известно време.

Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    При мен е с филтър от втори ред.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от ingkunev Покажи мнения
    При мен е с филтър от втори ред.
    Благодаря за имфото ,а в каво акустично оформление ги слушаш в bvr ли?И някъкви впечатления за ломото макар и субективни.Какво ти харесва в тях и какво не?

Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    Тези туитъри ги слушам в един ТЛ проект /TQWT/ в съчетание с широколентовия 8" пак на Монакор.
    Ломото го слушах отдавна, и все още имам мераци за него, ама все не остават финанси ... за малко да забравя, беше в един странен апериодик или по точно полу-апериодик. Лично на мен ми изглеждаше странно да се комбинира апериодик и фазово компенсиране, ама го видях. Говорителите 4А32 имат голям потенциал, стига да не са "подобрявани" или ремонтирвани

Като прочетох за полу-апериодик се сетих, че бях гледал клипчета на японски със странни решения с двойни хорни за по-малки като размер фулрейндж говорители.
    По височина колоната е разделена с плоскост, а от двете страни се развиват два коренно различни контура на хорни - една къса и една по-начупена с по-голяма дължина. Камерата/ите/, която се оформя е различна за двете хорни.

Не се ли получава неравномерно натоварване на говорителя по този начин или това решение играе един вид ролята на елипсовиден говорител с излъчване на ниски честоти от "дългия" край и среди от "късия"?

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32
    Тези туитъри ги слушам в един ТЛ проект /TQWT/ в съчетание с широколентовия 8" пак на Монакор.
    Ломото го слушах отдавна, и все още имам мераци за него, ама все не остават финанси ... за малко да забравя, беше в един странен апериодик или по точно полу-апериодик. Лично на мен ми изглеждаше странно да се комбинира апериодик и фазово компенсиране, ама го видях. Говорителите 4А32 имат голям потенциал, стига да не са "подобрявани" или ремонтирвани
    Говорителите ми са в оригиналния си вариант,но ме заинтригува Радо какво може да направи с тях от към подобряване на звука,като пак мога да си ги слушам в bvr-a.Посочи ми в съвременното производство говорители като параметри на ломото и колко биха стрували .С това не твърдя че са идеалните говорители имат си трески за дялане.Тъкмо за това се интересувам от евентуален мод по натам във времето.

Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    Слушай ги в АС които са изчислявани за тях. Ако след това промениш /дори и хипотетично предполагайки - към по-добро/ драйверите, всичко отива по дяволите. Говорителите са си много хубави така както са си излезли от завода.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32
    Слушай ги в АС които са изчислявани за тях. Ако след това промениш /дори и хипотетично предполагайки - към по-добро/ драйверите, всичко отива по дяволите. Говорителите са си много хубави така както са си излезли от завода.
    Можеби си прав.Иначе не са капризни от към усилвател .Справят се много добре като за широколентов с рок и метал музика.имам опции на кутията да си слушам и в бас рефлекс,но иначе в bvr-a баса е по цист и стегнат.Много ми е интересно как биха звучали в онкенбокс,но не съм сигурен дали параметрите са им подходящи,въпреки че съм виждал такива проекти с тях в руските форуми.

... Говорителите 4А32 имат голям потенциал, стига да не са "подобрявани" или ремонтирвани
    Точно обратно, имат голям потенциал за подобряване и стават чудесни и многократно по-добри от оригинала! Самите руснаци ги модват и в техните форуми е пълно с инфо за моднати 4А32!

Цитат Публикувано от ingkunev
    Ако след това промениш /дори и хипотетично предполагайки - към по-добро/ драйверите, всичко отива по дяволите. Говорителите са си много хубави така както са си излезли от завода.
    Кънев, това, че ти не можеш да ги направиш по-добри от заводският им вариант, не означава, че друг не може и е желателно да не налагаш толкова авториотетно неадекватната си констатация

slayer_8619, какво мога да направя с тези говорители, бих предпочел на ЛС или по телефон да ти обясня, като предпочитам втория начин на комуникация. Причината за това са повишеният брой "експерти" и многознайковци във форума, които си врат гагата където не им е работа. А че мога, мисля, че няма нужда да се доказва.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32

lomo 4a32

Ето малко снимки от фурнироването,но имам още доста работа по тях.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32

снимки и от оребряването

Чудя се дали да не ги ли оребра още?

Чудя се дали да не ги ли оребра още?
    Нека ме поправят "старейшините", но за мен е необходимо да спънеш дългите страни една за друга, както и диагоналните на тях ...това, което си направил до момента, аз го намирам за неефективно и безсмислено утежняване на конструкцията.
    Обяснявам защо го твърдя, не се заяждам, не се мъча да се свръх-професионално обосновавам- обърнал си самата сглобка на оребряването и си поставил снадките точно там, където резонсите са най- големи, рискуваш ефекта от настоящото оребряване да се получи обратен, имайки в предвид консистенцията на съвременните плоскости ПДЧ- които, както си се убедил са пълна пародия на материал за ОТ!
    В аудиото е малко като в медицината..... Не винаги най- много значи най-добре!
    Проекта е готин!

Поздрави Жоро!

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени