Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 86

Тема: Проводници: сечения, съпротивление, допустими токове, ...

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Щом подменяш цяла инсталация пусни отделен токов кръг 4кв. мм....
    Благодаря, така и мислех да направя, ама се навъдиха едни разбирачи покрай ремонта и всеки дава различен акъл та реших все пак да питам...
    Редактирано от badwolf; 11 April 2017 в 21:38.
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Винаги можеш да им подадеш лист и молив, за да докажат твърденията си.

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    ...и за бойлера отделно 4мм. кв. с отделен предпазител...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    И таблото смени. За селска къща много добре е да е тип метална кутия, защото с времето идват други идеи и трябва да има място за тях. Ако сега правих табло в апартамента щеше да е такова.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    За един любознателен колега: Мечо Пух е онзи, който е казал "колкото повече - толкова повече". В математиката се нарича права пропорционалност.

Всъщност, сечението на проводниците се избира заради допустимо прегряване и като така
    за "истински" медни проводници за домашни нужди, спокойно може да се работи и с
    "формулата" 1мм2 < 7 А *. Т.е. с 2.5 мм2 , спокойно може да се захранят до 4 кВт уреди.
    Проблемите почти никога не са от проводниците , а от ЛОШИ връзки и неправилни предпазители .
    Все пак, на практика за кухня и баня (бойлер **), се полагат 4мм2 проводници !
    Колкото до пад на напрежение, при "дълги" линии, пак в повечето случаи са виновни лоши връзки ...

* т.е. с максимална плътност на тока за прав проводник = 7А/мм2
    ** ама ако е проточен, може и 6 мм2 да не стигнат

Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    ...
    Проблемите почти никога не са от проводниците , а от ЛОШИ връзки и неправилни предпазители .
    Все пак, на практика за кухня и баня (бойлер **), се полагат 4мм2 проводници !
    Колкото до пад на напрежение, при "дълги" линии, пак в повечето случаи са виновни лоши връзки ...

* т.е. с максимална плътност на тока за прав проводник = 7А/мм2
    ** ама ако е проточен, може и 6 мм2 да не стигнат
    +1, но той с това ще се справи

С проверка и дозатягане след седмица, месец и после веднъж годишно!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Като допълнение към горните... Кабел 4 кв.мм. е твърд и неудобен за работа, трудно се свързва към стандартни аксесоари, например контакт... Според мен е по-удачно, от последната разклонителна кутия, до крайната точка да се пуснат 2 двойки по 2 - 2.5 кв.мм.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Това е една от причините готварските печки да се свързват в стенни конзоли директно, без щепселно съединение.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Мда, което не прави операцията по-лесна...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Хванал съм му цаката, само да е дълбока конзолната кутия. В дъното сгъвам проводниците на зиг-заг и ги насочвам там, където са клемите на контакта. След това изтеглям напред, подрязвам до необходимата дължина, оголвам, нанизвам контакта, стягам клемите и после прибирам назад като проводникът сам се сгъва на стария зиг-заг. При нова инсталация работи безотказно. За трипроводна инсталация не съм пробвал.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Пробвал съм няколко пъти. Да кажем, свързването горе-долу бива.
    Виж, прибирането на кабелите е доста драматично. Хем си чупиш пръстите, хем не става както трябва. Най-гадно беше при едни български бойлерни табла. Буквално започваха да се разпадат от механичните усилия на кабелите...
    И тъй като съм ги пробвал тия пинизи, последния път реших да пробвам как би се получило с 2 двойки по 2.5кв.мм... Накратко - бяла работа...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Жицата излиза с 25% по-скъпа.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Е, това вече е до индивидуални разбирания. При мен не е било решаващо.
    А и ако трябва да издребняваме, 2 х 2.5кв.мм е с почти толкова по-голямо сечение от 1 х 4 кв.мм.
    Тоест, като цена е сравнимо.
    Както и да е...

Членува от
    Aug 2015
    Възраст
    42
    И за бога, хора, калайдисвайте!
    Ако не разполагате (а дори и тогава) с модерни материали, инструменти и познания, доброто старо стегнато засукване на проводниците с клещи върши чудна работа, ако е поне 2,5 см дълго поне и ако се калайдиса връзката. И става завинаги, с гаранция против оксидации, развиване от термично разширение и свиване и т.н., а ако се покрие с лепилен термошлаух става и влагоустойчиво.
    Редактирано от ldv6; 12 April 2017 в 13:52.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Така е, ама знаеш ли колко бързо и удобно се работи с WAGO клеми?

Цитат Публикувано от ldv6 Покажи мнения
    И за бога, хора, калайдисвайте!
    Ако не разполагате (а дори и тогава) с модерни материали, инструменти и познания, доброто старо стегнато засукване на проводниците с клещи върши чудна работа, ако е поне 2,5 см дълго поне и ако се калайдиса връзката. И става завинаги, с гаранция против оксидации, развиване от термично разширение и свиване и т.н., а ако се покрие с лепилен термошлаух става и влагоустойчиво.
    +1000

Аз калайдисвам всичко!

А WAGO е велико. Засега само в мазата и в банята
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Хванал съм му цаката, само да е дълбока конзолната кутия. В дъното сгъвам проводниците на зиг-заг и ги насочвам там, където са клемите на контакта. След това изтеглям напред, подрязвам до необходимата дължина, оголвам, нанизвам контакта, стягам клемите и после прибирам назад като проводникът сам се сгъва на стария зиг-заг. При нова инсталация работи безотказно. За трипроводна инсталация не съм пробвал.
    Ужасно е .
    На този етап съм.
    Иде ми да се застрелям , че до толкова много контакти пуснах 3х4мм2. Зиг-загът направо изхвърля контакта 2-3мм навън след 1 ден.
    Побъркващо е , а вече всичко е и шпакловано и с боя.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от hifiresearch74 Покажи мнения
    Ужасно е .
    На този етап съм.
    Иде ми да се застрелям , че до толкова много контакти пуснах 3х4мм2. Зиг-загът направо изхвърля контакта 2-3мм навън след 1 ден.
    Побъркващо е , а вече всичко е и шпакловано и с боя.
    Ако конзолната ти кутия е ментак, така се получава! Има едни конзолни кутии със стенички отстрани - те тия не пущат нищо да излезе навън като натегнеш винтчетата на контакта!
    Редактирано от Виктор Симов; 12 April 2017 в 20:18.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    От моята на моменти злополучна практика съм стигнал до извода, че изборът на конзолна кутия е по-важен от избора на ключ/контакт. Тя остава зазидана и винаги трябва да я съобразяваш. Добре, че сега има избор. Тези за гипсокартон са много подходящи. Трябва да се гледа дълбочината.
    Ето една с дълбочина 45мм - http://oeg.bg/product.php?state=12&gid=1002431
    Тази е още по-дълбока - http://oeg.bg/product.php?state=12&gid=1002447&id=96
    Ето с дълбочина 35мм - https://vikiwat.com/product/16355/ku...psokarton.html

Няма ваго, няма маго! Истината е в запояването! Това ваго не става за нищо според мен! За мързеливи хора е ЕКСТРА!
    В моят дом, освен спойка, друго не признавам! Ако ще и 10 киловата в нормален контакт да включиш при мен, няма да загрее повече от стайната температура!!! Пробвано до 6 киловата, независимо от времето!!!! Всичко ми е със спойки! Нямам щепсел на уред(кеф ти печка и там какво се сетите) или контакт в къщи, който да не е минал през поялника! Е не греят!!!

Членува от
    Aug 2015
    Възраст
    42
    За на Wago кои точно клеми става въпрос? Ползвам от всичките им бързи връзки почти ежедневно.
    За твърд кабел модела (с напъхване) е ОК. Държи жилото стабилно, носи на товар горе-долу. Не ми харесва, че както на всички модели от този вид държи проводника с няколко ръбчета и позволява оксидация на медта с времето, съответно има предпоставка за лош контакт някога.

За многожилен кабел стария модел (сивия) е с по-сериозна пружина, но иска да се внимава повече при заголване и напъхване на кабела. За временни връзки съм го ползвал и за твърди жила и държи сносно. Новият модел (прозрачен) позволява да видиш какво и докъде си напъхал, а и е по-компактен, но силата на натиск е твърде слаба като за постоянна връзка, каквото и да разправят от Wago! Категорично не препоръчвам дори и за временни връзки към едножилен кабел. За всички видове клеми на Wago е под въпрос запазването на натиска на пружината с времето.

Когато правя инсталация, предпочитам и много повече ползвам т.нар. кербовки (изолирани с PVC - непрозрачни или PMMA - полупрозрачни гилзи) със съответните клещи, поради пресоването на кабела в гилзата се получава в пъти по-сигурна връзка, на по-сериозна площ. За места, където има опасност от влага ползвам пак такива, но с термосвиваема лепилна изолация. Получава се връзка мечта!

С изключение на последното, всички останали са незащитени дори и от нормалната атмосферна влага, а тя с времето води до повърхностно окисление и почерняване на медта, и съответно до лош електрически контакт. И пак с изключение на последния вариант (който е малко труден за работа поради лигавата външна повърхност на термосвиваемата изолация), нищо не може да бие по качество добре направената връзка с калайдисване, нито по площ на ел. контакт, нито по защита на проводника, нито по дълготрайност на връзката. Случвало ми се е да работя по инсталация моя направа (старателна, с модерните материали) на 7-8 години, и по такава, правена по някое време през социализма. Е по-добро от класиката няма! А Wago за постоянно за инсталация в собствения си дом не бих сложил...

Относно квадратурата на кабелите в кутиите - що се хабите да пускате 4-ка, като няма Шуко контакт, на който да може комфортно да се стегне 4мм^2 (при мовечето модели даже не влиза), а и самите контакти са все до максимум 16А? 4-ка се пуска като захранване през разпределителните кутии, а оттам надолу до конзолите по 2,5. В празна разпределителна кутия четворките не пречат. А, и когато имам избор винаги вземам най-дълбоките конзоли. Тука е като дупката на геврека - нищо може да не е, но да е по-голямко!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    що се хабите да пускате 4-ка, като няма Шуко контакт, на който да може комфортно да се стегне 4мм^2 (при мовечето модели даже не влиза), а и самите контакти са все до максимум 16А?
    Не става въпрос за контакти. Говорим за такива:

Има и по-добри (яки).

За WAGO - сивите. За влажни места се правят влагозащитени инсталации.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    За многожилен кабел
    Ама ти сериозно ли!?
    Как в силова инсталация можеш да говориш за такова нещо? Надявам се поне да правиш разлика между консуматори и силова инсталация! Иначе темата приключи за мен!
    Относно почерняването на медта в силовите инсталации, то пак си в грешка! Тя не почернява от влагата, а от натоварването! От влагата е друго...

Цитат Публикувано от Виктор Симов Покажи мнения
    Ама ти сериозно ли!?
    Как в силова инсталация можеш да говориш за такова нещо? Надявам се поне да правиш разлика между консуматори и силова инсталация! Иначе темата приключи за мен!
    Относно почерняването на медта в силовите инсталации, то пак си в грешка! Тя не почернява от влагата, а от натоварването! От влагата е друго...
    Точно така!!! Смешки се пишат!
    Това, ако ми го врътнат в къщи... направо ме е жал за майстора!
    Редактирано от Стефан Петров; 12 April 2017 в 21:29.

Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени