Страница 1 от 100 1 2 3 4 5 11 26 51 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 2488

Тема: За посоката на кабелите...

За посоката на кабелите...

Понеже няма тема, специално предвидена за това, нека тук ако имате желание да дискутираме значението на посоката на кабелите (интерконекти + speaker cables)...

На мен в момента ми е интересно дали има смисъл и значение посоката, оказана на интерконект кабел, който НЕ е псевдобалансиран (като има псевдобаланс ясно, че има значение кое от коя страна)...
    Ама не говорим аз дали го чувам, а дали има обективно значение, защото аз искам, дори и да не го чувам, все пак кабела ми да е свързан по правилния начин (образно казано)...
    С доста, разбиращи и грамотни според мен хора сме си говорили, че при небалансирания интерконект стрелките са за украса, а на едно място в американски аудио форум намерих "твърдението", че стрелките били за да знае в каква посока да се движи snake oil-a...
    Та с две думи, има ли според вас значение стрелката на небалансирания интерконект или е за украса..?

[COLOR=#ff0000]Качвам темата като "Важна", не защото съдържанието й е такова, а за да се вижда лесно. Темата е затворена. Ако се каните да създадете нова подобна, моля първо да прочетете последният пост на стр.100.

- Angel[/COLOR]
    Редактирано от badmadafaka; 16 March 2014 в 21:35.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Според мен стрелките са спомагателна маркировка.
    В трасе от няколко кабела може да помогне за идентификацията, в кой край е източника и в кой е приемащото устройство.
    Може да указва посоката на нарастване на маркировката за дължина в ролката.
    Ако кабела се изпълни с различни съединители или начин на свързване в двата края, стрелките също могат да бъдат полезни за бърза идентификация, кой край за къде е.
    Също така може да е оправдание за цената на кабела.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от badmadafaka Покажи мнения
    Ама не говорим аз дали го чувам, а дали има обективно значение, защото аз искам, дори и да не го чувам, все пак кабела ми да е свързан по правилния начин (образно казано)...

Oтговорът е съвсем очевиден - обективно значение и правилен начин няма.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Поради горното мнение, което подкрепям, темата е за Досиетата Х.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Разбира се че кабелите имат посока. А тя е следната:
    при покупка - на отиване към магазина, с пари в джоба. На връщане, с кабел в ръката.
    при продажба - точно обратното.

badmadafaka, според мен има. Кажи сега според тебе? Всичките съм си ги нарисувал с маркер, че фабрично нямат означения.
    А и както се разбра, всеки си има собствен вкус и през форума, само скандали стават.
    Система 1 2016
    Демокрацията започва с първият хвърлен фас в кофата, слободията с първия хвърлен на земята.

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    Моите кабели съм ги опосочил на слух...

Ако при твоите не намираш разлика при интензивна смяна... остави ги за седмица, две. После смени, слушай...
    Ако пак не намираш разлика, ги остави така, както са си

Цитат Публикувано от drazmahala Покажи мнения
    Отворената от теб тема е изцяло провокативна. Явно те е налегнала скуката....
    Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    ...тъпо и грозно да се провокира нова кавга между съфорумници. Евтино забавление!
    От толкова многото на брой обсъждания и теми за които говорите, аз НЕ НАМЕРИХ отговор на въпроса, който ме интересува и който е написан в първото мнение, а именно, дали има обективно значение посоката, указана на небалансиран интерконект кабел. Понеже не намерих отговор на точно този въпрос, реших да пусна тема да питам, а понеже исках тя все пак да бъде полезна, а не да даде отговор на един-единствен мой въпрос, я пуснах по този начин, защото съм сигурен, че и други хора ще си зададат сходни въпроси.
    Единствената провокация, която аз виждам, е във вашите мнения, които съм цитирал, но за да няма неразбиране и погрешно тълкуване, ИЗВИНЕТЕ МЕ ако смятате, че подтиквам някого да се кара с друг относно въпроса, който съм поставил - изобщо не ми е била това целта и мисля, че по другите ми теми можете да разберете, че просто не съм типа човек, който би направил такова нещо.
    Ако все пак мислите, че темата е провокативна и би породила караници, моля модераторите да я изтрият за да има мир, общо взето аз получих отговор на въпроса си от останалите мнения в нея, така, че изобщо не държа да я има. Благодаря на останалите за отговорите.
    Редактирано от badmadafaka; 17 March 2014 в 19:41.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Аналогса ти отговори, аз го потвърдих. Ето ти два конкретни отговора на твоя въпрос.

Krassy's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    49
    Разбира се, че има "правилен начин" и той се определя на слух
    Ако си мислиш, че си въобразяваш и чуваш посоки, то правилните начини са два

@L.K.: Да де, аз нали казах, че съм намерил достатъчно отговори на въпроса си в темата...
    Иначе, за да отговоря на въпроса на @Любомир Костадинов според мен как е, моето мнение общо взето съвпада с това на @galinvayov... Загубих си няколко часа в опити да чуя разлика и такава не намерих, но въпреки това искам, ако тя все пак има значение, да са ми включени правилно, дори и аз да не чувам разликата... Лошото е, че "правилно" е много вероятно да не съвпада с означената посока... Явно.

Другото, което ме провокира към размисъл и пускането на темата е, че в голям музикантски магазин (за професионална техника и музикални инструменти), наскоро купувах готови интерконекти от типа "жак към чинчове" от (според мен) сериозен производител на про-кабели. Е оказа се, че абсолютно всичките (общо 4) налични в магазина кабели, са асемблирани така, че означената посока на всички беше различна... Кабела представлява две трети нещо като микрофонен кабел (две жила с обща ширмовка) от жака, след което има някакво разклонение от което тръгват два отделни кабела към чинчовете. Имаше означение на посоката и на частта която е като микрофонен нкабел (от жака до разклонението), както и на всяко от кабелчетата до чинчовете. Като казвам, че всичките бяха различни, имам предвид, че на единия примерно стрелката сочеше от жака към разклонението, след което се оказва, че от чинчовете стрелките също сочат към разклонението, или пък стрелката сочи от разлонението към жака, отгоре от разклонението към чинчовете, или пък от жака към разклонението и после от разклонението към чинчовете и т.н...
    Това ме наведе на следните разсъждения: 1) или тия стрелки са пълна измишльотина и производителя е 100% наясно с това (и съответно не ги взема предвид при асемблирането на кабели в собствените си фабрики), или 2) просто въпросните кабели са силно "китайски" и въпросния производител е от*бал напълно контрола във фабриките си...
    Та с две думи заради това пуснах темата, пак извинете ме ако смятате, че е някаква провокация и ли нещо подобно.
    Редактирано от badmadafaka; 17 March 2014 в 20:33.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Не разбирам откъде такава суперчувствителност към темата "кабели" и изобщо никакъв проблем не виждам в темата ти.

Стрелките могат да означават различни неща. В повечето случаи се определят от това в кой край ширмовката е свързана към маса - това на всички е ясно. В случаите, когато обаче няма несиметрична ширмовка, производителят би трябвало да споменава някъде какво определя стрелките. Със сигурност не е резултат на измерване, защото такова няма, а ако е отразена посоката на изтегляне на жицата, би било интересно дали тази посока наистина звучи по-добре от другата и защо. И ако жицата има посока, защо да няма и изолацията? Дали двете съвпадат?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    To в същност дори и на тези въпроси няма еднозначен отговор. Затова и постоянно така става...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от drazmahala Покажи мнения

ПП интересно на каква система слушаш? Не по ленински те питам, де
    Мъчен въпрос, почти всичко, по ленински, е правено, предполагам питаш само за готовите изделия... Thorens 124/ Eminent Tech ET2, Threshold S300, Rowland Research Model 7, ProAc EBS. Кабели, естествено не ползвам

За да няма някакви предрасъдаци и сръдни ще кажа "моето мнение" , ползвам м/у компонентни VDH Orchid посоката според производителя е по пътя на надписа , това което чувам аз е една идея по-локализирана сцена не , че на обратно я няма но просто така го усещам , другата разлика е още по-малка в ниския регистър , като , че ли при правилно разположение имам един - два децибела + отдолу. Това е на най-добрата електроника и акустика която имам на средно ниво апаратура разликите стават нечуваеми , ако слушател седне за пръв път пред системата също няма да резбере ако съм разменил посоките , тове е от мен , дерзайте.
    А , и щях да забравя , микрофона не намира разлика м/у посоката на кабела .
    Перед снятием корпуса следует вынуть вилку из розетки сети питания!

Analogue Source - Telefunken s 500 hi fi, Studio Tonarm Ortofon AS 212
    DAC-Musical fidelity- Integrated Amplifiers:Tube amp AMC, Perreaux- speakers: Tannoy, Spendor BC 1
    Interconnect Cables: VDH - Speaker Cables - AudioQuest

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    За да няма някакви предрасъдаци и сръдни ще кажа "моето мнение" , ползвам м/у компонентни VDH Orchid посоката според производителя е по пътя на надписа , това което чувам аз е една идея по-локализирана сцена .

Някаква идея дали кабелът има ширмовка?

И нещо дето не е лесно за тестване, освен ако имаш два идентични кабела - може би посоката може да се промени след продължително слушане..., т.е. те свирят както свирят не заради стрелките, а защото винаги са се ползвали в тази посока. Хипотеза само

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Някаква идея дали кабелът има ширмовка?

И нещо дето не е лесно за тестване, освен ако имаш два идентични кабела - може би посоката може да се промени след продължително слушане..., т.е. те свирят както свирят не заради стрелките, а защото винаги са се ползвали в тази посока. Хипотеза само
    Честно казано не ми си развиват кабели за 600лв. , по-горе съм обяснил няма стрелки на кабела има само две лепенки с логото на производителя. Повечето от софиянци във форума са слушали при мен въпросния кабеляк така , че и те могат да напишат две , три думи за тях. Иначе на мен ми писни да ми носят всякакви модели , ръчно правени и незнам си кви си лунни материали за сравнение , даже ми носиха някакви от Наса и пак орхида ги наби поне според мен де. Ако някой прояви интерес даже може да ги взема на Експото ама не знам дали ще има възможност да се чуят и сравняват. Там поне ясно ще се чуе посоката предполагам и няма да влизаме в излишни полемики.
    Перед снятием корпуса следует вынуть вилку из розетки сети питания!

Analogue Source - Telefunken s 500 hi fi, Studio Tonarm Ortofon AS 212
    DAC-Musical fidelity- Integrated Amplifiers:Tube amp AMC, Perreaux- speakers: Tannoy, Spendor BC 1
    Interconnect Cables: VDH - Speaker Cables - AudioQuest

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от minimal Покажи мнения
    Това не е хипотеза, казва се трасиране на кабели. Фабрично го правят най-видните в бранша с бързи, високоволтови импулси, нещо като скоростно разсвирване.
    Уф, това съм го пропуснал, а е ценно. Трябва да си опресня познанията, ама да си кажа честно, кабелите са ми най-малко интересни от всичко останало. А и най-малко ги разбирам. Преувеличавам - от говорители разбирам дори по-малко.

Преди бая години си направих една разсвирвачка - програмирах едно процесорче да генерира правоъгълни сигнали от много ниски, до много високи честоти и на изхода му вързах усилвателче за повечко волтове и ампери. Кабелите терминирах от другата страна с резистори, така че да тече доста осезаем ток. Пробвах го за няколко дни на няколко нови кабела, но за жалост не чух никаква промяна.

?..терминирах от другата страна с резистори, така че да тече доста осезаем ток. Пробвах го за няколко дни на няколко нови кабела, но за жалост не чух никаква промяна.
    Хм, може не е точно това темата, но
    когато съм си играл с разсвирване на кабели по подобен на твоя метод т.е. Включени " някъде"
    Със сигнали , разликата в звученето е доста по-малка, отколкото когато кабела си е включен в
    Системата - т.е. През него минава Музика

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    @ Simon

Май наистина е така и бих искал да знам защо и какви сигнали са най-ефективни. Не че е проблем с музика...

@ Simon

Май наистина е така и бих искал да знам защо и какви сигнали са най-ефективни. Не че е проблем с музика...

Нямам обяснение .
    Преди години, бях зациклил демагнетизиращия диск на Денсен през слушалков изход на плеър -> интерконект за разсвирване -> 10 ома товарни и ...имах чувството, че кабелът се влоши като звучене...
    По другия метод - разсвиравне на кабел със сигнал от тунер (мисля беше на Канал Ком )
    И подобен товар , се подобри ...
    Пробвал съм и със sweep , warble сигнали ... , може и да е внушение, но най- добре е със Музика

П.П. Разсвирвах интерконекти, защото мислех че най-голямо влияние имат те .

stoicho85's Avatar
    Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    на средно ниво апаратура разликите стават нечуваеми
    +1

Трябва си висок клас система за да чуваш посока на кабели, въглища и т.н.

Цитат Публикувано от stoicho85 Покажи мнения
    +1

Трябва си висок клас система за да чуваш посока на кабели, въглища и т.н.
    Явно не е задължително. Всички знаем темата за въглищата и камъните. Ако кажете, че автора на темата има висок клас система, ще прозвучи несериозно, ама човека чува. . .

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Ами доколкото си спомням, ставаше и с Торенс 166, Над 3020 и Бостън Акустик А40. От това по-ниско е май само ВЕФ, но там кабели трудно се сменят.

Всяка промяна към добро се чува. Извън форума, предложих на приятели да сменят уинамп с фубар. Всички казаха - по-добре. Същото и с кабелите. виж ако не различаваш, си щастливец.
    Система 1 2016
    Демокрацията започва с първият хвърлен фас в кофата, слободията с първия хвърлен на земята.

Страница 1 от 100 1 2 3 4 5 11 26 51 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени