Резултати 1 до 17 от 17

Тема: Респром ВКС 5231 HiFi

Респром ВКС 5231 HiFi

Вчера попаднах на тези два високоговорителя. Очевидно чисто нови с всички бележки с тях + кутий. Говорителите са произведени 1984г. Тежат много! 20W 8ohm честотна характеристика е посочена 0.5 - 5 kHz и пише HiFi. Прикачвам снимки на един от двата високоговорителя (напълно еднакви са). Въпроса ми е имат ли някаква стойност тези високоговорители в момента? Може ли да се каже някаква ориентировачна цена за която да ги продам? По онова време са стрували 30лв...
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    Ще ги ползваш ли. или искаш да ги продаваш?

За продажба са, но си нямам идея колко струват за това питах..

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    39
    предложи цена

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    Това са много хубави говорители. Изградени са с много качествени материали. Даже и магнита е AlNiCo !!!
    На времето двата говорителя бяха колкото 2/3 от средната заплата за страната /120 лв/
    Това ако бе произведено сега, по същата технология и материали, от някоя "именита" фирма би струвало не по малко от $150 за брой.
    Не ги продавай. Не искат нито хляб, нито вода ...
    Защото ще вземеш "някакви" парици, ще ги похарчиш, и толкова ...
    Редактирано от ingkunev; 17 January 2014 в 09:49.
    Най-сладките неща в живота, са и най-тихи ... е, поне в началото ...
    ... и ... то, моженето не е като имането ...

И цялата им хубост се обезсмисля с неподходящият материал за гофър на куполната мембрана. Да плеснеш за материал твърд поликарбонат и да се чудиш как да го укротиш после...типична соцнедосмислица.
    Алникото си е класика иначе.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

http://greatsound.snimka.bg/

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    50
    Много бъркаш за материала.
    Този говорител не е правен в гаража на някой "Муню" а е пресмятан, и са взимани технически решения, от цяла плеада научни работници, някои от които са на осбена почит и сега.
    Друг е въпроса дали ще може да се употреби от всеки "майстор" ...
    Да, този говорител не е "лъжица за всяка уста" !!!

П.С.
    Присъстващите правят изключение ...
    Редактирано от ingkunev; 17 January 2014 в 10:29.
    Най-сладките неща в живота, са и най-тихи ... е, поне в началото ...
    ... и ... то, моженето не е като имането ...

Не бъркам, Кънев, не бъркам. Окачването е слабото място, за хартиеният купол може само добри неща да се кажат, ако бе с постоянен състав на целулозата и с по-малка маса. Като цяло иначе си е добър говорител, но можеха да му сложат по-подходящ гофър, а и липсата на обем зад мембраната се усеща, комресията от това е неизбежна и липсва лекото ефирно звучене. Имам няколко чифта, разглобявал съм и съм работил над други, така че не говоря наизуст. А и надявам се, не мисля, че е необходимо да ти напомням с какво се занимавам.

П.П. Все пак, за да не сметнеш мнението ми за заяждане, съм съгласен с теб, че са по-добри от повечето сегашни среди, от нашенските, както и че са трудни за интегриране в система.
    Редактирано от Audiomaster; 17 January 2014 в 10:48.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

При този модел (както и при подобния му ВКВ3731) проблема не толкова в проектирането им колкото в процеса на производството им.Нещата са малко на късмет, не се знае дали ще е добре или посредствено произведен.От този модел (както и от други) имаше партиди за износ при които имаше подбор и като цяло по-добро качество (те бяха с други буквени обозначения).Като си спомня в средата на 80-те как аз заедно с още 30-тина човека сме чакали с часове пред магазин "Млад техник" Варна за една партида 200 броя ВКВ3731 предназначена за износ .........Успях да си взема чифт, ползвах ги доста време и имах възможност да ги сравня с говорители произведени за вътрешния пазар през различни години.
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Високоговорил ВКС 5231

Цитат Публикувано от Audiomaster Покажи мнения
    Не бъркам, Кънев, не бъркам. Окачването е слабото място, за хартиеният купол може само добри неща да се кажат, ако бе с постоянен състав на целулозата и с по-малка маса. Като цяло иначе си е добър говорител, но можеха да му сложат по-подходящ гофър, а и липсата на обем зад мембраната се усеща, комресията от това е неизбежна и липсва лекото ефирно звучене. Имам няколко чифта, разглобявал съм и съм работил над други, така че не говоря наизуст. А и надявам се, не мисля, че е необходимо да ти напомням с какво се занимавам.

П.П. Все пак, за да не сметнеш мнението ми за заяждане, съм съгласен с теб, че са по-добри от повечето сегашни среди, от нашенските, както и че са трудни за интегриране в система.
    Точно така, слабото място на тези говорители е и в лепилата. Ако сте чували за институтски, отраслови, заводски нормали /соц време/ параметрите са добри, но при самото производство се ползваха по-евтини лепила за шпулата, гънките, мембраната и т.н.т. Стареенето си оказва влияние. Разглобил съм поне 20 -сетина такива среднотонови и при всички след 15-20 години има частично разлепване на мембраната със алуминиевата планка /боядисана в черно/ или прекъсване /остаряла спойка/. При замерване говорителя си работи, но при работа прекъсва. Та моя съвет е при по-стари Hi Fi говорители, независимо родно или внос, по-внимателно. Не си струва да се правят колони с високоговорители, произведени преди 30-ина години.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Цитат Публикувано от eternal Покажи мнения
    Точно така, слабото място на тези говорители е и в лепилата. Ако сте чували за институтски, отраслови, заводски нормали /соц време/ параметрите са добри, но при самото производство се ползваха по-евтини лепила за шпулата, гънките, мембраната и т.н.т. Стареенето си оказва влияние. Разглобил съм поне 20 -сетина такива среднотонови и при всички след 15-20 години има частично разлепване на мембраната със алуминиевата планка /боядисана в черно/ или прекъсване /остаряла спойка/. При замерване говорителя си работи, но при работа прекъсва. Та моя съвет е при по-стари Hi Fi говорители, независимо родно или внос, по-внимателно. Не си струва да се правят колони с високоговорители, произведени преди 30-ина години.
    Не само в лепилата,ами най-вече в изработката! Виждал съм такива картинкиужас! ВКВ 2521-шпулите им навити едва ли не накуп,незалепени,нецентров ани. И това съвсем нови говорители,в колони купени в комплект със Студио2х35. Свирили една вечер и идват при мен-всичко попиляно.И усилвателя,и говорителите. И това не само с куполните. Всичко сякаш беше направено за да отрови нечий животец. Колкото до това дали трябва да се ползват стари говорители или не-ако магнитната система не е поразена,какво толкова. Всички знаем колко хора тук работят перфектно точно на този фронт!
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ, А КОЛКО СТРУВАШ!

Абе при положение ,че са сполучливо направени от завода и заради старостта си , ако нямат измятане на мембраните или разлепяне днес спокойно могат да бият много от сегашните производства , а за китайските да не говорим.Хубаво е да се прегледат и тестват от разбирач все пак.

Цитат Публикувано от traper2504 Покажи мнения
    Абе при положение ,че са сполучливо направени от завода и заради старостта си , ако нямат измятане на мембраните или разлепяне днес спокойно могат да бият много от сегашните производства , а за китайските да не говорим.Хубаво е да се прегледат и тестват от разбирач все пак.
    Бият на вуйна ми ... да не казвам какво , руските и бг. говорители не стават нито пък някога са ставали , всъщност да , сега като се замислих ако имаш в предвид Радимекс и компания може и да си прав...
    Перед снятием корпуса следует вынуть вилку из розетки сети питания!

Analogue Source - Telefunken s 500 hi fi, Studio Tonarm Ortofon AS 212
    DAC-Musical fidelity- Integrated Amplifiers:Tube amp AMC, Perreaux- speakers: Tannoy, Spendor BC 1
    Interconnect Cables: VDH - Speaker Cables - AudioQuest

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    Бият на вуйна ми ... да не казвам какво , руските и бг. говорители не стават нито пък някога са ставали , всъщност да , сега като се замислих ако имаш в предвид Радимекс и компания може и да си прав...
    Ай ся и ти! Ама хич не си прав! Толкова български и руски свестни говорители има! Те и коментираните тук съвсем не са лоши,ако са произведени като хората. Само че .....както се казва "Българска работа!". Ей тук е проблемът! Не може едно да се е правело за износ,а друго-с левия крак -за вътрешния пазар! Не е нормално заводът да с..е ла..на, а майсторите тук после да правят чудеса с тях!
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ, А КОЛКО СТРУВАШ!

Цитат Публикувано от ditronix Покажи мнения
    Ай ся и ти! Ама хич не си прав! Толкова български и руски свестни говорители има! Те и коментираните тук съвсем не са лоши,ако са произведени като хората. Само че .....както се казва "Българска работа!". Ей тук е проблемът! Не може едно да се е правело за износ,а друго-с левия крак -за вътрешния пазар! Не е нормално заводът да с..е ла..на, а майсторите тук после да правят чудеса с тях!
    Абе те руснаците са велики , на дедото Волгата още не е раждясала а е на 50 плюс лазарника , то е 1 см. ламарина то е понцинковане абе евала , ама 25 на сто бензин хапва а и повече от 60 само по- нанадолно ги качва.. Ето това е соца , предполагам ще остана разбран какво имам напредвид.
    Перед снятием корпуса следует вынуть вилку из розетки сети питания!

Analogue Source - Telefunken s 500 hi fi, Studio Tonarm Ortofon AS 212
    DAC-Musical fidelity- Integrated Amplifiers:Tube amp AMC, Perreaux- speakers: Tannoy, Spendor BC 1
    Interconnect Cables: VDH - Speaker Cables - AudioQuest

Десо, не си прав, от старите нашенски говорители има много добри попадения. На световно ниво при това! ВВК 201Б4 например, е разработка на базата на японски висококачествен мидбас и за времето си бе невероятен високоговорител. ВЛД също много са ги търсели в чужбина. За доста руски също могат да се кажат много добри неща - да не би 4А-32 да е боклук, случайно? Ами 4А-28? А колко руски елипси има, които могат да сложат много съвременни широколентови и средночестотни в малкото си джобче. Руските широколентови изобщо са като замисъл и доста често като изпълнение на много добро ниво за парите си.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    Абе те руснаците са велики , на дедото Волгата още не е раждясала а е на 50 плюс лазарника , то е 1 см. ламарина то е понцинковане абе евала , ама 25 на сто бензин хапва а и повече от 60 само по- нанадолно ги качва.. Ето това е соца , предполагам ще остана разбран какво имам напредвид.
    Нормално за теб....сега , като видях на колко си затова и ти куцат някой неща за някой от нашите говорители от онова време ама си имаш право на мнение де.
    Редактирано от traper2504; 10 May 2014 в 21:16.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени