Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 75

Тема: Опростен Хибриден усилвател с междукаскадни трансформатори

Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    и аз понякога изпитвам удоволствие да публикувам проектите си от самото начало. Но губя доста време. Е, сега разолагам с цялото си време, но не знам каква ще е "файдата"...
    Относно "файдата": достатъчно е да "запалиш" дори един младеж да се занимава с аудио проекти, отколкото да се налива с евтина водка по граниките и да пуши трева... Така че потенциална файда винаги има, въпроса е да имаш желание да постваш

Наско, правил ли си сравнение на звука на произволен твой усилвател, когато е сложен на холната ти секция, спрямо позиционирането му директно на пода? Звученето, когато е на пода, не ти ли харесва много повече?
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Хараланов, това за файдата е ясно, а и аз съм на същото мнение.
    А как се променя звука, ако усилвателят е на пода, никога не съм и помислял да пробвам. С изключение на Експото в Ст. Загора. Но и да звучи по-добре, в моите условия нямам никакъв шанс. Ще трябва да се прескача...
    Сега ги преброих: освен всичко останало, на разни места в хола си имам 19 усилвателя...от ламповите моно-блокове до миниатюрни изпълнения...

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    сега разбирам защо правиш малки по размер усилватели - за да можеш да събереш повече бройки

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Мен много ме кефи дизайна на радиаторите. Давай напред, с нетърпение следя как ще се развие проекта.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Макаричките за единия мрежов трансформатор за транзисторната част са готови за навиване:

Picture 009.jpg

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64

Мрежов трансформатор за транзисторният буфер

За мрежови трансформатори за транзисторните буфери избрах магнитoпровод C-cor 2,5 Х 1,3 см, 3,25 кв. см. сечение. Такъв магнитопровод съм ползвал за захранващи за Мини Хирагата. Знам, че понасят магнитна индукция В=1,5 Т. При 230 волта токът на празен ход беше към 32 мА.
    Като се има предвид, че за настоящият усилвател омотъчните са доста близко един до друг, а най-вече заради дросела и междукаскадните трансформатори (които ще са с въздушна междина), за да се намалят разсеяните магнитни полета, реших да ги ползвам с намалена магнитна индукция.
    Трансформаторите трябва да са 230 на 2 Х 19 волта, към 40 вата. Увеличих навивките за волт от 9,4 на 10,4. По предварителни изчисления за половин милиметър нямаше да ми стигне място. Но пък винаги на практика ми остава повече място. Реших да рискувам да не мога да затворя магнитопровода. Навих го с данни:
    -първични по 10 слоя с проводник фи 0,30 (по 1200 навивки на макаричка)
    -вторични- по 4 слоя с проводник фи 0,80 (по 200 навивки на макаричка)
    Е, не че така лесно затворих магнитопровода...

Резултати от измерванията:
    -при мрежово напрежение 236 волта изходните са по 19,6 волта
    -активно съпротивление на първичната намотка R=48 ома
    -при 236 волта мрежово напрежение консумацията на празен ход е 16,5 мА
    -индуктивност L=45Н
    -работна магнитна индукция В=1,36Т
    -магнитна проницаемост =3100

Включен на празен ход изобщо не загрява, не бръжди.

А това е готовият трансформатор:
    Picture 010.jpg

насочен електрон Eltehno's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    44
    Много добре изглежда. Трафа имам предвид. С тези идеално подредени намотки, красота.
    Не ги обвивай с хартия, че ще им изчезне чара.
    Моите творения http://eltehnoaudiodiy.blogspot.com/

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Вторият таф за захранване на транзисторните буфери също е готов. Понеже имах малки трудности за затваряне на магнитопровода на първият траф, вложих повече старание при навиването на вторият. Стана без ядове. Разликата е, че вторият магнитопровод е по-добър. Макар и еднакви по размери- токът на празен ход е 8 mA. Имам още два такива магнитопровода, но токовете на празен ход със същите бобини са по 13 mA. Ще ги оставя комплект, еднакви.

И за любителите на сравнително добре навити бобини: така изглежда, навита само първичната намотка:
    Picture 012.jpg Picture 013.jpg

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64

Мрежов трансформатор за ламповата част и дросел

Готови са и мрежовият трансформатор за ламповата част:
    -C-cor, 2,7 Х 1 см, за около 30 вата
    -първична намотка 2 Х 1420 нав., проводник фи 0,27 мм, за 143 мА, 12,35 нав. за волт. При 230 волта мрежово напрежение консумацията на празен ход е 8 мА
    -анодна намотка 2 Х 1136 нав., проводник фи 0,25 мм за 122 мА (при очаквана консумация от анодното напрежение 235 волта към 35 мА), общо 184 волта. Изправянето ще е с диоди.
    -отоплителна намотка 2 Х 40 нав., проводник фи 0,80 мм за 1,3 А при очаквана консумация 0,75А, 2 Х 3,2 волта. Отоплението ще е със замасена средна точка.
    Запасът по мощност е достатъчен.

Дроселът е на дворн C-cor, 2 Х 1 см:
    -2400 нав. проводник фи 0,20 за 78 мА
    -извод на 1/12 от края за проби
    -четири междуслойни изолации
    -въздушна междина по 0,12 мм
    -активно съпротивление общо 207 ома
    -индуктивност L=16 Н
    Пробите ще покажат дали ще се навива нов, по-голям дросел. Знам, че притягането на дросела не е както трябва, но целя еднаквост.

Следва междинна проба на ламповата част тип "паяжина". Ако всичко е ОК, продължавам с монтаж на омотъчните в кутията.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    толкова красиво направени омотъчни изделия изискват прозрачни капаци на усилвателя

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Цитат Публикувано от apm Покажи мнения
    толкова красиво направени омотъчни изделия изискват прозрачни капаци на усилвателя
    Определено! Радоста за окото са.
    Life's what you make of it.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Благодаря за добрите отзиви! Ще опитам без изолации, стига да позволят малките разстояния. Разбира се без дросела и междукаскадните трансформатори, тъй като там напрежението е високо.

Вместо да си губя времето с междинни проби, захванах монтажа на захранващите трансформатори и дросела. Ден и половина работа, за да остане само "финосването". Събра се всичко, даже остана и свободно място:

Picture 016.jpgPicture 015.jpgPicture 017.jpg

Следва монтажа на цокъла за лампата и междукаскадните трансформатори.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    При твоят опит може и без междинни проби. А изолации слагай. То е като похлупакът на млякото.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Колега, ще го мисля окончателно, като му дойде времето...

Междукаскадните трансформатори, цокъла за лампата и потенциометъра са закрепени.
    Доста ядове ми създадоха четири отвора, по грешка изместени САМО С 2 мм!!
    Показал съм и как ще се държат взаимно екрана, платката и предният край на междукаскадните трансформатори. Финосването ще остане за по-късен етап.

Picture 019.jpg Picture 018.jpg

Следва разработка на платката.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Наско, темата ти е като учебник по конструиране на радиоелектронна апаратура
    Сигурен съм и че звученето на хибрида ще е на ниво. Още веднъж поздрави за невероятното старание и вниманието към детайлите.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Благодаря, Иво! Понякога се старая...
    А как ще е на звук, ще видим малко по-късно. Ще се отбиеш за няколко часа към Дупница...

И така и така трябваше да разглобявам трансформаторният отсек, та реших първо да почистя отделните детайли. Вчерашният ден мина с това.

Picture 020.jpg

Днес проектирах и изчертах основната платка на хартия страна спойки. И този ден отиде... Въпреки оскъдната площ, нещата се вързаха!

Picture 021.jpg

Буферът ще е по схема Диамантен повторител, но понеже е крайно стъпало, изпълнен с дарлингтонови транзистори. Изискването е да носи ток до към 5-6 А, и входно съпротивление минимум 50 к.ома.
    Схемата съм я пробвал, и работи добре. Но колко е входното и съпротивление?
    Е, включих пробното шаси и измерих към 85 к.ома при честота 1 kHz, като в паралел има и резистор към маса 100 к.ома. Не е като изпълнение с отделни транзистори (входно съпротивление в мегаомите), но стават по 8 броя на канал. Опростяването има и своята цена...

Не можах да намеря схемата...И утре е ден!

Поздрави, и успех в начинанията!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Привет!
    Между другото, платките ги правя по трудният, ръчен начин.
    Използвам растерна хартия, разграфена през 2,5мм. Лесно се постига пълна симетрия. Чертая от страна "елементи", да не се получи някой гаф. По-често нямам схема пред себе си- всичко е записано на "хард диска". Започвам от елементите, които имат ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНО място. На гумичката се отваря доста работа.

Picture 024.jpg

След това копирам страна спойки.
    Изрязвам стъклотекстолита, почиствам, поставям центрите на отворите и копирам с индиго. След това линийка, писеца, ацетоновата боя и много търпение. На края с остро ножче отстранявам дефектите.

Picture 022.jpg Picture 023.jpg

Ецвам във ферохлорид- колкото повече е остарял, толкова загрят на по-висока температура, но не повече от 50-60 градуса.

Picture 025.jpg Picture 026.jpg

Пробивам платката и проверявам за евентуално "засичане" на елементи. Уточнявам и всички други закрепващи отвори.

Picture 027.jpg Picture 028.jpg

Следва разглобяване на радиаторите, пробиване на останалите отвори, окончателно почистване на детайлите, сглобяване, поставяне на изолация под транзисторите- за случая слюда и силиконова паста. Транзисторите ще се захващат с притискаща пластина и само един винт М3.
    След това запояване на елементите на платката.

Членува от
    May 2009
    Възраст
    44
    Егаси темата.
    Наско, ти направо скри шайбата на всички. Тази тема трябва да се казва " наръчник за сглобяване на хибриден усилвател".
    Кефи ме много.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Наско, каква точно ацетонова боя ползваш?

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Людмиле (по- малкия), крайно време е да се опитам да предем опита си (е, ако някой намери нещо положително в това!). И ми е приятно!
    Боята всъщност е нитроцелулозен лак, смесен с утаена бяла автомобилна боя. Съхне малко по-бавно от истинската ацетонова боя, но такава трудно намирам, и "се спасявам" по свой начин. Най-активно ползвам сешоара за коса на булката! Но с едно шишенце от около 40-50 грама изкарвам към 5 години.

Сутринта започнах със закрепването на платката към междукаскадните трансформатори:

Picture 029.jpg

В този отсек трябва да се монтират още две платки. Но къде да са вторите крепежни отвори? Мислех на горният винт на средният радиатор. Но дали ще събера на платката всички чаркове?
    Нямаше начин да си отговоря, преди да съм проектирал и изработил платките за защита на ОТ от DC на изхода и клип индикаторите.
    Платката ще бъде "на вторият етаж". Поставих най-високите елементи, за да видя с каква точно площ разполагам. Малко... 2,5 на 9 см. Захванах ги...
    Платките изглеждат монтирани така, даже не пречат на останалите елементи!

Picture 030.jpg Picture 031.jpg

Утре продължавам с програмата от вчера...

Членува от
    May 2009
    Възраст
    44
    Людмиле (по- малкия), крайно време е да се опитам да предем опита си (е, ако някой намери нещо положително в това!). И ми е приятно!
    Това е чудесно.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    това, което не харесвам в толкова сбит формат е затруднения монтаж,пинсетното окабеляване и кошмарното сервизиране
    иначе евала за изработката!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Наско, при сбитият монтаж има много ядове с точното оразмеряване и напасване на елементите. След това е много лесно за демонтаж и замени. Тук милиметър разлика е очевидна.
    Точно окабеляването не е "пинсетно". Кутиите са ми с височина до 60 мм. и няма проблеми при запояването на проводниците. Пинсетно е подмяна на резистори и транзистори, понеже няма място и за пръстите. При настройка на режимите понякога се налага и по 3-4 смени на резистори на едно и също място.
    Точно сервизирането не го сравнявай с повечето изпълнения. Ако погледнеш от страна "спойки" на кой и да е от усилвателите ми ще се увериш, че всичко е достъпно за измерване и замени. За разлика от изпълнение тип "чекмедже", дето за смяна на едно кондензаторче трябва да разглобиш и разпоиш половината усилвател.
    Все-пак истината е, че всеки е избрал своята концепция. Идеални неща няма.
    Като външен вид на мен ми харесват минималните по размер кутии, дуралуминия в естествен цвят и пълната симетрия.

D - Audio cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    58
    Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Вторият таф за захранване на транзисторните буфери също е готов. Понеже имах малки трудности за затваряне на магнитопровода на първият траф, вложих повече старание при навиването на вторият. Стана без ядове. Разликата е, че вторият магнитопровод е по-добър. Макар и еднакви по размери- токът на празен ход е 8 mA. Имам още два такива магнитопровода, но токовете на празен ход със същите бобини са по 13 mA. Ще ги оставя комплект, еднакви.

И за любителите на сравнително добре навити бобини: така изглежда, навита само първичната намотка:
    Picture 012.jpg Picture 013.jpg
    За да не пропадат краищата на слоя ,може да ползваш "шалчета" от изолация , импрегнирани с подходящо бързо съхнещо лепило , така че слоят да се получи равен . За мрежов и така няма проблем , но за изходен СМСМ е недопустимо . Подходящо в случая е хартиено тиксо .
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Правилно, Цецо! Поради тези изисквания този мрежов трансформатор се навива за един ден, докато междукаскадният на същият тип магнитопровод за 3 дена...

Цялата механична работа по задният отсек е завършена- притягането на транзисторите, закрепена е платката за защитата, почти готов заден панел, сменен цокъла на лампата, довършено закрепването на междукаскадните трафчета:

Picture 032.jpg Picture 033.jpg Picture 034.jpg

Следва пълно разглобяване, почистване на забелязаните дефекти, сглобяване с поставяне на силиконова паста и слюдената изолация. Има за проектиране и още две платки в предният отсек.

Днес взех решение какви да са филтриращите кондензатори за анодното напрежение.
    Кондензатор 330uF/400V има ESR= 0,49ома. На негово място се събират четири кондензатора по 100uF/250V, като ESR= 0,30ома за всеки поотделно. Всички кондензатори са нови.
    И за информация: за филтриращи кондензатори за транзисторната част ще ползвам по два в паралел на рамо 10000uF/25V със ESR= 0,01ом. Ще работят на пределно напрежение.

Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени