Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 77

Тема: WAF Najda - all-in-one DSP (crossover, EQ) + DAC + preamp

Надявам се в скоро време да се похваля със следващия етап:

936708_10151533245266112_1331013932_n.jpg
    Моите постове изразяват моето собствено субективно мнение!

аз
    | моята система | офис системата ми | моята музика | ВАРНА АУДИО срещи | аудиофилска електроника

"Тонколоните, стаята и разположението са 95% от звука. Електрониката трябва да е правилна технически, не екзотична."
    - Нанко

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Яяяяяяя Нанко, пристигна ли?
    Ако да - радвам се за теб и искам да чуя (след сглабяне де...)!
    Поздрави!
    Митака.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Пристигна... След като я сглобим, всеки желаещ ще може да я чуе не къде да е, а на най-добрата система във вселената!

аз
    | моята система | офис системата ми | моята музика | ВАРНА АУДИО срещи | аудиофилска електроника

"Тонколоните, стаята и разположението са 95% от звука. Електрониката трябва да е правилна технически, не екзотична."
    - Нанко

Banned
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    35
    Цитат Публикувано от Crossblade Покажи мнения
    ще може да я чуе не къде да е, а на най-добрата система във вселената!
    Съжалявам Нанко,не приемам гости.

Цитат Публикувано от Crossblade Покажи мнения
    Пристигна... След като я сглобим, всеки желаещ ще може да я чуе не къде да е, а на най-добрата система във вселената!
    Ще идвате до Русе за едно кирливо прослушване?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    има ли нещо ново и интересно по тази тема? Нямам какво да кажа, но пък чета с удоволствие
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

В момента се прави аудиофилско захранване... когато е готово и послушам, ще пиша. Освен ако не е толкова зле, че да ме хване срам и се скрия

аз

- Нанко

Слушам го вече. Вчера не успях да го пусна да свири без да клипва нонстоп. Днес вече свири.... когато го използвам достатъчно, ще пиша по-дълбоки мнения. Имайки предвид, че е лято, може и да не е скоро.

Благодарности на DJ POPA!

аз

- Нанко

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Да не си забил фенка от чужд град?

Някой да сподели предпочитанията си за филтри? Разполагам с опции за BW, BS и LR. В момента, честотата на срез е 150 херца, 12дб/окт.

аз

- Нанко

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Не разполагаш ли с някакъв измервателен микрофон? Ако ще и любителски да е, пак по-добре отколкото да настройваш само на слух.

[COLOR=#3E3E3E]Иначе не знам за BW, BS и LR, но ако аз имах DSP crossover, бих пробвал 1-ви ред за първата октава над/под среза и след това стръмен филтър - примерно 4-ти ред. Така хем имаш плавен преход м/у двете ленти, хем по-малко интерференции извън въпросната една октава (под и над 150Хз). А и доста ефективно разтоварваш основните ОТ от ниски честоти - на 75Хз си на -6Дб, а на 38Хз идват -30Дб.[/COLOR]

Имам измервателен микрофон от реисйвър Ямаха. Тези дни ще го вкарам в действие, че сега нещо не става.... но аз няма да слушам измерванията

Относно идеята ти за филтър - да, много е аудиофилска и е в списъка ми. Ще я пробвам. Друг е въпросът, при това, което аз искам да постигна, дали ще е подходящо...

аз

- Нанко

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    може да пробваш всички, аз бих започнал с LR от 4-ти ред като за начало .... та всъщност гледай да качиш тези 12 дб до 24 примерно ..... Естествено и BS е в списъка /ако значи Бесел /
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Започнах с втори, пробвах "турбо" първи, после трети и четвърти ред.

До сега тествах с Butterworth (BW), но ще пробвам Linkwitz-Riley (LR)

Готино е, да си сменяш филтрите с "коренно различни" с няколко клика и без стотинка
    Редактирано от Crossblade; 25 August 2013 в 23:28.

аз

- Нанко

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    не знам как е при теб, аз бих движил основно с висок ред филтри на самите колони /ПП: като се замисля това много зависи от използваните ВГ/, между колони/сателити/ и бас/суб/ може би с нещо по-полегато /в зависимост от възможностите на двете де/. Естествено, имаш си играчка и можеш много да си играеш и да видиш кое как ти харесва

Иначе за мен също би била интересна играчка, докато си намеря/харесам различни активни филтри, които после да си направя аналогови/хардуерни
    Та в крайна сметка светни с какви ВГ и колони се бориш та да има по-смислени съвети .....

В момента ДСП се ползва само между нискочестотните (2х15" BEAG HX401 в 80л затворен обем на канал) и основния говорител (Fostex NF-1A). Филтърът между средата и високите си е аналоговия в мониторите.

В момента слушам на LR 4th order @ 120 Hz.

аз

- Нанко

Привет,

честито за реализираната идея и конкретното изпълнение!
    Различните филтри ти дават в зависимост от реда и различна стръмност/застъпване на лентите. При изцяло софтуерния вариант, който аз ползвам успешен е Butterworth (особено за 1ред), a за суб и Chebyshev (4ти ред евентуално).
    12db/oct ти излиза дефазирано и може да пробваш завъртане на фазата до 180 гр.
    Ти реализира ли частта с 12" басови говорители?
    Ако да, можеш да вмъкнеш мидбасова секция, което би било чудесно.
    в момента както иизползваш 15" + мониторите, интегрираните им активни филтри са действащи и също внасят фазово изместване.

Как се държи на 24/96 ? Тествал ли си различните конфигурации за еквалайзиране?
    Радвам се, че си усетил гъвкавостта на софтуерния подход.

Здрасти!

12"-ките си седят и най-вероятно няма да влязат в употреба. Мързи ме и не искам да се претрупвам.

Относно фазата между средата и високите.... ами то и софтуерен да беше, нали пак ще си стои отклонението на фазата? За момента смятам да седя с аналоговия филтър на Фостекс на това място....

Относно 24/96... при стартиране на филтър мога да избера дали семплиращата на ДПС-то да е 48, 96 или 192. Това ли визираш? При един и същи филтър и 48 срещу 192, не чух разлика. Но при втория, ДСП-то почти стигна на 100% цпу.... между другото аз слушам само емпетройки 16/44.1....

За гъвкавостта - ами нали това беше идеята. След като уточня филтрите между баса и средата, мисля да пробвам еквализация и преминаване към FIR филтри. В плановете принципно фигурира и точка, при която евентуално се модват мониторите с още един вход, за да се байпаснат филтрите им и да мина изцяло на ДСП филтриране, но това ме съмнява да го направя.....

Нанко

аз

- Нанко

Не съм сигурен, че съм наясно с реалните възможности на твоето устройство, но по това, което разбрах като предварителна информация, ако е вмъкне мидбасов канал нещата ще станат просто перфектни. При положение, че имаш такова количество подходящи говорители е просто изкушаващо човек да опита. Наистина 15" вероятно имат приятен тембър, но ако се отделят 15" само за суб нещата биха били по-балансирани.

За фазата - имах предвид между баса и средите. Между средите и високите по спомен беше 4-ти ред филтъра в мониторите (не съм сигурен, не мога да намеря pdf). Там няма фазово въртене, но и преливането между говорителите не е плавно.

24/96(192) - идеята е добавянето на кухи битове + ресамплинг, защото при DSP се губи по някой бит при еквалайзинга и другите действия по напасването на звука към уникалността на помещението (нещо които някои пуристи не осъзнават явно) и е добре да имаш резерв. 16/44.1 е напълно достатъчен формат за достатъчно добро качество на запис. MP3 не точно, но при стрийминга не можем да сме претенциозни, макар да намерих и радиа с flac stream. Реално при добър запис с добър мастеринг от тонрежисьора това не е проблем.

Гъвкавостта на DSP е нещото, което си от малкото, които са усетили (изключваме про музикантите, където се налага поради спецификата на работата). При другaта ми DIY мини система (отново софт филтри) на другия компютър например ползвам 125 хц разделителна честота за ниските. Пробвах от 70 до 200 заради спецификата на говорителите и на тази конкретна честота нещата паснаха. При различно положение на ОТ се налагаше да я меня. Нещо непостижимо с обикновен филтър с макари жица и кондензатори с фиксирани стойности.

При изцяло DSP обработката (дали софт или хардуерна както при теб) имаш възможност да тестваш всичко в различни посоки, което означава, че можеш по собствения вкус да преправиш филтъра на фостексите в някаква степен в зависимост от помещението и от вкуса ти. Това е незаменимо.
    Имам две бълг. ОТ с лентови ВЧ и 12", които с байпаснати филтри се използват за мидбас. Реших да включа филтрите им (2ри бас, трети ВЧ) и да чуя какво съм изпускал...
    Ами като изключим издъхващия звук на лентовите и странната 2,5кхц разделителна звуковата картина е като криво огледало. Независимо от фазировката на филтрите. Преди време имаше атракцион в парк до града в който живея със такива огледала. Ако привидно нормалната звукова картина (например на слушалки) при системата ти се стори хлътнала, изпъкнала или изкривена(сякаш един инструмент е преекспониран, а друг се губи някъде и т.н, някоя честотна зона се извива все едно си подредил оркестъра през 2 метра на изпълнител от теб), то значи филтрите не са подходящи като ред, тип или сфазиране. Ако някъде се усеща някой говорител, който се бори да изсвири нещо, а друг се губи е възможно да си дал на някой нереална честота за възпроизвеждане (например ниска честота за малък говорител). В твоя случай трябва да уточниш колко е среза на активния филтър в басовата част на фостексите, за да се прецени как трябва да е се режат басовите.
    Като цяло нещата са доста добре като перспектива към момента.

Почти готов!

отвън:

IMG_0160.JPGIMG_0167.JPGIMG_0161.JPG

вътре:

IMG_0149.JPGIMG_0153.JPG

Благодарности на Илийката, Попа и Светльо!

аз

- Нанко

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    На първо гледане ме дразнят 2 неща:
    1. Черната рамка на дисплея. Добре е да се скрие зад нещо по-истинско.
    2. Стърчащата червена жица от ъгловия траф. Ей така се генерират паразитни магнитни полета.

Как звучи? Настрои ли го към "Най-добрата система"?

Звучи като компонент от най-добрата система във вселената.

аз

- Нанко

Хубаво ми изглежда - нямам търпение да чуя разликата в сравнение с преди.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    аз бих предложил ъпгрейд на това грозно зелено LCD към такова с бяла подсветка и бели букви на черен фон. Ето как изглежда зад не много тъмно стъкло
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Цитат Публикувано от max123 Покажи мнения
    Хубаво ми изглежда - нямам търпение да чуя разликата в сравнение с преди.
    Знаеш къде да ме намериш.
    Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    аз бих предложил ъпгрейд на това грозно зелено LCD ...
    Дисплейът е с черни букви на бял фон, когато свети.

аз

- Нанко

Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени