Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4
Резултати 76 до 88 от 88

Тема: Как се опроводява масата?

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Няма грешка.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Къде се свързват "Left board signal GND" и "Right board signal GND" освен една към друга?
    Не се свързват една към друга! Това са две физически отделни платки за ляв и десен канал с отделни сигнални маси за всяка.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    @ivos, ако добавиш потенциометри за усилването, къде ще бъде свързан корпуса им (и защо според теб) по схемата от pdf-a и още, магнитопровода на трафовете заземяваш ли го и къде (предполага се да е шаси-Chassis, но все пак да се уточни допълнително; някой може да препоръчва магнитопровода да няма връзка с шаси, за да не вкарва смущения)?

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от koko5 Покажи мнения
    @ivos, ако добавиш потенциометри за усилването, къде ще бъде свързан корпуса им (и защо според теб)
    http://www.bgaudioclub.org/showthrea...l=1#post269870

...магнитопровода на трафовете заземяваш ли го и къде (предполага се да е шаси-Chassis)...
    Да.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Няма грешка.

Не се свързват една към друга! Това са две физически отделни платки за ляв и десен канал с отделни сигнални маси за всяка.
    Мда, който не гледа... Бях пропуснал връзката по екрана на кабела на входа.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Има ли разлика в опроводяването на opamp краен усилвател и еднотактни пред. у-ли изпълнения? За да е по-конкретно, нахвърлях една схема - как бихте свързали масата, ако е препоръчително между кои точки (от A до Е)може да е прекъсната (вход/изход), с цел отделно опроводяване и къде евентуално е най-удачно да е "повдигната" (аз не съм срещал повдигане при подобни схеми)?
    п.п.: разглеждаме дадения предусилвател като отделен блок със свое захранване, за да е максимално конкретен въпроса!
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

зарибен koko5's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    1. Kak входен потенциометър с 10k e c 2,5k последователно съпротивление-ако може 2-3 думи жокер.
    Хмм, жокера бил ниското изходно съпротивление на предходното стъпало, което се явява в паралел... Тъй като не във всички случаи е пренебрежимо ниско, то горното не е аксиома, но както се казва "еврика"
    Остана някой по-запознат да сподели за особености при замасяване и екраниране на еднотактни стъпала-от предходния ми въпрос (пост №80)...

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    49

И на кое да вярваме сега?

Най от пред на темата има схемичка, как се опроводява маса при двуполярно свързване - и концепциията е: всичко свързано с входната верига (ООВ,входен потенциометър и пр.)в една точка / от там на входните чинчове - обединяват се двата канала и от там с общ кабел към "централната звездна точка". До тук добре.
    Ама проблема идва от една тема в diyaudio.com - някой си Кортес, се опитва да си изгради 6 канална система и пита как да опроводи масите. За целта пита за стандартна стерео система - и един от начините е аналогичен на показаната на първата страничка схема .Съответно пита :
    "And what about a layout like this?

input RCAs close together on the chassis
    PS wires can create a "loop"
    signal GND goes directly to main GND
    signal GNDs arent connected to local PS GND on the amp PCB at all"

и съответно получава отговори :
    "You have a big loop area around the input , amplifier board, power supply and back to the input. Any flux from the power transformer intersecting this loop will probably generate hum. "

И още :
    "The input pair must run as a pair for the whole route from RCA to Amplifier.
    The extra wire from Input RCA barrels to Zero volts creates a pair of LOOPS.
    Those loops will inject interference. "

И ето и още нещо от един руснак - "аудиокилър": как се свързват блоковете вътре в усилвателя:
    http://www.electroclub.info/article/connect1.htm

Нали форума е DIY, а въпроса е базов за "направи си сам" - сега на кое да вярваме: на схемите от първа страница или на съветите на колегите от другите форуми?

а ето и схемичката на Кортес , от темата "6 channel Monoblock Grounding" - http://www.diyaudio.com/forums/solid...ounding-4.html

както и начина на опроводяване според аудиокилър
    • File Type: png no-loop.png (16.8 KB, 69 преглеждания)
    • File Type: gif sch3.gif (23.9 KB, 65 преглеждания)
    Редактирано от syr_pi4; 22 February 2016 в 22:39.

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Един звезден център, шест връзки към изходите и шест връзки към платките на крайните стъпала като сигнална земя но с увеличено сечение. Тази сигнална земя продължава след това до входовете. Входовете са изолирани от шаси. Реално погледнато проводника между платката и панела е продължение на интерконекта и все едно интерконекта е включен директно в платката. Това при положение че източника е един, тогава ще имаме шест паралелни "земни" съединения с еднакви потенциали в двата края. Ако сигнала идва от няколко устройства, диференциалните входове са по-доброто решение.
    Редактирано от galinvayov; 22 February 2016 в 23:18.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от syr_pi4

Нали форума е DIY, а въпроса е базов за "направи си сам" - сега на кое да вярваме: на схемите от първа страница или на съветите на колегите от другите форуми?

а ето и схемичката на Кортес , от темата "6 channel Monoblock Grounding" - http://www.diyaudio.com/forums/solid...ounding-4.html

както и начина на опроводяване според аудиокилър
    Аз препоръчвам схемите от първа страница на тази тема. Може да се консултираш с някоя книжка за усилватели, за да се убедиш, че и там препоръчват същите неща. Обясненията на този руснак звучат като врели-некипели. Той не ти обяснява, че през масата на чинча протичат изравнителните токове между шаситата на пред и крайно стъпало. А не искаш тези токове да ти цапат масата на платките. Ето защо те се пускат по отделни жици към звездната маса. Същото важи и за големите, „космати” тоци от товара - и тях не ги искаш обратно на платката ...
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Оставете човека да твори.. Някои казват, че брумът подобрявал звученето

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от Angel Покажи мнения
    Оставете човека да твори..
    Аа не, не съм теоретик - схемотехниката ми е далечно хоби . Творчеството го оставям на хора дето разбират теорията на схемотехниката, като примерно ти, Санди Тодоров ,Синигерски и т.н. Аз съм по практическото реализиране на творчеството на други.

" Някои казват, че брумът подобрявал звученето " - сигурно ги има и такива, други казват, че еднакво дебели кабели на различни фирми, звучат различно, но никой още не е взел единия милион долара награда, предложени за разпознаването на кабели при сляп тест.

Та като споменах практиката - аз за това и питам, и само един пример на платка от кит - с червеничкото съм оградил как входната маса отива в общата маса на платката и от там по кабел до центъра на големите кондензатори.Двата чинча са изолирани един от друг, както и от шаси,масата от чинча- отива директно до потенциометъра и от там във входа на платката - за другия канал, същото. Иначе казано, входните маси не се обединяват като на схемите от 1 стр. и въпреки това не бруми, няма шумове - тихичко е.Слухтя за шумове и брумове, със слушалки. Имам и други платки от китове, на които входа е по подобен начин - няма брумове и прочие. Правил съм си и платки за тда7293 по "рецептата" на руснака (аудиокилър) - никакво бръмчене. Синигерски, казва - обясненията на руснака били врели некипели, ама той руснака май е някакъв доцент, дето чете лекции на студенти по електроника, и има издадени книги и статии по темата. Поне той така твърди на сайта си - не го познавам лично все пак.
    От друга страна, преди време правих слушалков усилвател (еднотактен кл.А - във форума имаше даже тема от Любчо) , омасяването буквално повтаряше картинката от първа страница и бръмчеше та се късаше - до толкова, че като прибливжавах ръка на около 5 / 10 см. от творението брума изменяше интензитета си. После си направих друга платка опроводена по друг начин и си слушам усилвателчето и до ден днешен (когато има време де).
    Та с оглед на горните Практически патила питам - както казах електрониката и схемотехниката са ми само хоби.
    • File Type: jpg mx50se.jpg (256.8 KB, 51 преглеждания)

Втората картинка като се редактира, махнат излишните кабели и се екранира, заприличва на третата. Нарочно съм оставил светкавиците да обясните от къде се появяват при така поставените условия:
    ground.gif

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Я помисли, така, като си изтрил нулевият потенциал (масата) и не стига такъв до захранващите изделия, какво става?
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени