Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 88

Тема: Как се опроводява масата?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56

Как се опроводява масата?

Опростени схеми на опроводяване на масата:

Ground.png

Същото, за два канала, еднополярно захранване:

Ground2.png

Два (...или колкото искаме) канала, двуполярно захранване:

Ground3.png

Обърнете внимание, че масата и земята не е нужно да са обединени - дори е вредно в редица случаи. Достатъчно е да има резистор 100к, който да отвежда статични заряди. При желание може да бъде шунтиран с ключ, т.нар. "Ground Lift".

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

crazy-master's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    27
    демек доколкото разбрах за двуполярно 2 канала
    средната точка от трафа към платката където му е мястото, от там отива през резистор 100к към кутията а от там към 220v заземяване ли как се води.

Аз да си питам проблем ли ще е да не се правят тия "екстри" да не се свързва никакви кабелчета към кутията ами направо към където им е мястото ? И какъв е смисъла да се прави това

Цитат Публикувано от crazy-master
    Аз да си питам проблем ли ще е да не се правят тия "екстри" да не се свързва никакви кабелчета към кутията ами направо към където им е мястото ? И какъв е смисъла да се прави това
    Като ти пробие между първичната и вторичната на трансформатора ще разбереш защо се прави това .

Hint: Break dancing

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    33

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    За отстраняване на нетипични шумове понякога помага на резистора
    100Ком да се включи в паралел кондензатор 1 - 2nf / 1000V
    (при импулсно захранване е задължително)

извинявам се, но до колкото разбрах от схемата (за двуполярно захраване) всички маси в една точка, това е ясно, но не разбрах за шасито...то еквивалентно ли е на "земята" на щепслеа шуко?
    И вторият ми въпрос е трябва ли да свързвам с отделни проводници масата на входа, на изхода и тази от захранването, след като те са си на една обща писта на платката?

mitaka's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Ачо, според тебе има ли смисъл от отделени изправители и филтриране за 2-та канала (за двуполярно захранване) ... и как би изглеждало оптималното свързване на масите при тази ситуация ?
    "Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит"

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Има смисъл, защото каналите стават независими. Общата им точка би трябвало да е при входовете, както последната схема.

mialy's Avatar
    Членува от
    Sep 2007
    Възраст
    31
    Става дума за PCB-то на TDA2050 на Simonov (надявам се този пост да не е СПАМ, че не знам вече в коя тема да пиша...)

Под "зоркото" око на човек, занимаващ се с аудио усилватели, направих това (в дясно) за да може да паснат елементите които имам, естествено след като направих платката и я наситих усилвателя шумеше... Кабелите са екранирани, не минават в близост до трафа (хвърчащите платки си имали и предимство ), а когато свържа входа с джобен mp3 плейър, шум няма, но пък ако го свържа с изхода от компютъра - шума се появява, но по-слабо.

Въпросът ми е ако премахна връзката между товарната и сигналната маса (блока, оцветен в червено) по някакъв варварски начин с отвертка или нещо подобно и направя връзките както са показани в тази тема, ще е възможно ли да се оправи този проблем? За сега съм вързал положението чрез едно съпротивление около 1к паралелно на входа и масата, съвет от друг човек занимаващ се с аудио , но ми се струва че не му е там мястото.

А и друг въпрос, това 100к съпротивление между земята(нулата в моя случай, занулен е моя контакт) и общата маса, има ли значение колко вата е, защото имам едни 1/4 W мисля и не знам дали ще свършат работа.

mialy's Avatar
    Членува от
    Sep 2007
    Възраст
    31
    И тъй... Свързах земята с общата масата през 100к (ама 1W), замасих буксите още веднъж, този път директно към баш-масата.. Махнах и паралелните резистори на входа. Шум продължава да си има, но когато оставя само на ~50cm екранирани кабели - от входа на усилвателя до буксите - шум се чува като завра ухо в говорителите (и пак е едва забележим). В момента в който свържа неекранирания кабел жак към чинчове (взет от компютърни тонколони ) шума става доста силен.

Според мен си е от кабелите, и май няма да човъркам платката...
    Чудно ми е обаче, как усилвател в този вид, със същия неекраниран кабел, шум няма...

Впрочем като гледам усилвателя се чудя корпуса на потенциометрите трябва ли да се замаси също? Не че имам, но ако сложа да знам.

Добре де,аз досега не съм виждал фабричен усилвател със занулен корпус!А и тези резистори от какви съображения се монтират?

peeteerr's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    39
    Angel, би ли качил снимките наножо, че нещо не се отварят ...
    Когато загася компютъра си, всички загивате ..

http://adverts.troops-of-doom.net/bannierehorizon3.jpg

На моя усилвател гледам 1 микрофарад от маса към корпус?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от peeteerr
    Утре, ако успея, ще ги изчертая наново, защото и при мен ги няма. Много досадна история с postimage.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от Angel
    Цитат Публикувано от peeteerr
    Утре, ако успея, ще ги изчертая наново, защото и при мен ги няма. Много досадна история с postimage.
    офф: Странно, аз ги виждам като тъмбнейли.... .
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60
    Там са си но след клик - няма никой

Китове, Платки

Когато двама се карат, виновен е по умния.
    Гьоте

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Странно.....при мен отваря две от трите..... Може ли да е кеширано на харда ми? Дори ги свалих.

Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60
    Супер и аз ги отварям от при теб,тогава ако може ги качи,таман ще отървеш Ангел.

Китове, Платки

Когато двама се карат, виновен е по умния.
    Гьоте

Мисля, че ще е интересно да разширим малко темата, тъй като имам следната ситуация - имам фабричен усилвател, който моднах и вселдствие на това се наложи да му опроводя наново масата. От входния селектор сигнала се подава на тонкоректора, който е активен. От там към баланс и потенциометъра на усилването. Въпроса ми е масата на коректора и баланса към кабела от входните чинчове към стъпалата ли се вързва или пак към звездната точка?
    ex-s503

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    - по кабелите, заедно със самите сигнали. Не пускай отделна маса, защото може да се разбръмчи.

-> от звездния център подаваш маса към входовете. Ако са обединени масите на двата канала - един кабел, ако не са - два кабела. Оттам нататък това ти е "сигналната" маса за съответния канал, която тръгва заедно със сигнала и стига до входа на крайното стъпало.

Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    41
    Ако усилвателя е с метален корпус, занулен по посочения начин, и входните чинчове се монтират на този метален корпус, няма ли да се получи шунтиране на резистора и диодите и последващ брум?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Принципно е грешно да се обединяват маса и земя, но когато е неизбежно, то най-подходящата точка за връзка между тях е именно на входа.

vgeorgiev's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    36
    Ширмовката на кабелите за сигнала къде трябва да се свържат към общата точка?
    До колкото знам ширмовани кабели се замасяват и в двата края.

marvin's Avatar
    Членува от
    Mar 2008
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от vgeorgiev
    До колкото знам ширмовани кабели се замасяват и в двата края.
    Ами не е задължително. Ако масата на сигнала е разделена от масата на захранването, ширмовката може да се използва за свързване на сигналните маси. В противен случай е по-добре да се замаси само от едната страна. Всичко зависи от дизайна на платките...

vgeorgiev's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    36
    Здравейте отново.
    Имам усилвател с две TDA7293, които с ключ се превключват стерео/мост.
    Захранването е 2х25 променливо и на кондензаторите имам 2х35.
    Кондензаторите са 2х10000uF/63V български, с винтове.
    Масата е опроводена, както в първото мнение. Тоест всички маси на едно място. При мен е между кондензаторите.
    Искам да добавя още 6х10000uF/63V - китайски Sancon, купени от Пасат за 7.50лв./бр. Целта е да се получи матрица 2х3 кондензатора, на отделна платка.
    Въпроса ми е как да свържа кондензаторната матрица и предишните кондензатори и трябва ли да местя общата точка на друго място. Мисля да го направя с 1мм2 проводник или някаква медна шина.
    Благодаря предварително.

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени