Резултати 1 до 22 от 22

Тема: Хибриден усилвател с междукаскадни трансформатори

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64

Хибриден усилвател с междукаскадни трансформатори

Привет!
    Най-сетне завърших и втория си Хибриден усилвател. Първият беше с прехвърлящ кондензатор между ламповият усилвател на напрежение и транзисторният буфер-усилвател по ток. Сега това става с междукаскаден трансформатор.

Ламповият усилвател е коментиран тук: http://www.bgaudioclub.org/showthrea...BD%D0%B5/page2

Транзисторният буфер е еднакъв с този на Транзисторният усилвател без ОООВ- схемата след R15:
    http://bgaudioclub.org/gallery/album...01194_copy.jpg

Усилвателят беше доста тежък за изпълнение, но оправда усилията- работи по-добре от Голямата Хирага, но вече с около 100mA начален ток на крайните транзистори.
    http://www.bgaudioclub.org/showthrea...l=1#post171696

Готов съм да отговарям на всякакви въпроси, ако има.

Новият ми Хибриден усилвател изглежда така:
    P1010080.JPGP1010094.JPGP1010093.JPGP1010091.JPGP1010090.JPGP1010088.JPGP1010087.JPGP1010086.JPGP1010092.JPGP1010082.JPGP1010096.JPG

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Aug 2011
    Възраст
    61

.....

Брилянтно изпълнение! Браво, Наско! Браво!

Имам удоволствието да споделя, че вероятно, единствен аз, от форума, знам този усилвател от чертеж и схема, до вече реализиран проект. Наско е конструирал един страхотен усилвател от изключително висока класа, с много интересни схемни и конструктивни решения. От снимките вероятно не личи, че ампа като габарити е доста компактен. Доста съм впечатлен от перфектната изработка и самата компоновка. Също и от изработването на отделните модули, че дори и единичните детайли. За колегите, почитатели на хибридните усилватели, мисля, ще е интересно, че в ампа са използвани междукаскадни трансформатори, което е един огромен плюс.
    Този усилвател беше подложен на жестоки измервания / и натоварвания/ и показа изключително високи параметри.
    Поздравления!
    Редактирано от Gosho mraka; 13 January 2013 в 22:12.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Сериозна работа - и като конструиране, и като изработка!

Вентилаторите какво и как обдухват?

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60
    Приятно е да гледаш такива изпълнения, при теб стила на работа е традиция!
    Брилянтно наистина,поздравления.

Китове, Платки

Когато двама се карат, виновен е по умния.
    Гьоте

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Отново впечатляващо изпълнение, поздравления!
    Възхищавам се на стила и методичноста на Наско!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Благодаря, колеги за отзивите!
    Както винаги, вентилаторите вкарват въздух в кутията. Така най-горещи са радиаторите. В случая това е алуминиева шина 29,5 Х 6 Х 1 см. Отворите са фи 5 мм. Охлаждането е достатъчно и при пълна мощност- синусоидален вход, изходът- близо до клип и 8 ома товарно съпротивление. Температурата на радиаторите не надхвърля 50 градуса.
    Регулирането на вентилаторите е по тази идейна схема:
    Picture 083.jpg
    Разликата е, че термисторите са два броя по 10 к.ома- за двата радиатора, и вентилаторите също са два, свързани последователно. Ползвам напрежението -36 волта. Наложи се да добавя и транзисторен делител на напрежението за вентилаторите- след развъртането на един от двата върху него остава по-високо напрежение, температурата на по- близкия радиатор се понижава, в резултат на което вторият вентилатор развърта при прекалено висока температура.
    Лампите също се обдухват, като температурата на капака над тях е към 40 градуса.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Напрява нямам думи. Много хляб има за изям докато те стигна Наско.
    Поклон.

ПП. Стана ми интересно за схемката на вентилаторите. Как закрепяш термистора на ратиатора?

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Личи си старанието и пипането с мерак. Дано да има още такива хора които дерзаят и да показват творенията си,защото напоследък форума заприлича на бит-базар. Да му се наслаждаваш с кеф Наско!

БРАВО

Отлична топология.
    Мисля че може да се сравнява с всеки DIY хибрид където и да е по света.
    Изключителна конструкторска мисъл.
    Горд съм че имаме толкова талантлив наш съфорумник.
    Не съм виждал никъде по световните форуми толкова перфектно реализиран проект на хибрид като този.
    Ако схемата не представлява "Ноу-Хау" би било добре да я публикува, защото за нас /в това число и аз/ това представлява голям интерес.
    Искам да запитам конструктор,а дали ще присъства на тазгодишното експо, и дали ще представи усилвателя, за да го видим на живо.
    Най-сладките неща в живота, са и най-тихи ... е, поне в началото ...
    ... и ... то, моженето не е като имането ...

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60
    Би било чудесно ако можем да го чуем на някоя сбирка. И аз обмислям от доста време да сътворя за себе си хибрид с подобна топология и мисля,че с междукаскаден трансформатор двете схеми се допълват на 100% ама все още не е на дневен ред.Още веднъж поздравления за изчистения дизайн!

Китове, Платки

Когато двама се карат, виновен е по умния.
    Гьоте

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Привет!
    Колега Кънев, още в първият пост съм посочил линкове към ламповата част със захранването и. Разликата е, че липсват стабилизаторите. Същото и за транзисторният буфер. И при него липсват стабилизаторите, но напреженията са същите. Не съм чертал цялостна схема като смятам, че не е необходимо. Остава да се навържат отделните блокове. Ако има конкретни въпроси, ще отговарям. А пролетното Експо не е за изпускане, там съм!
    Любчо, термисторите ги поставям в термошлаух, като предварително съм запълнил със силикон (за топлопроводимост). От медна ламарина (0,5мм) огъвам притискач към крайните транзистори- на страна на надписа. Запълвам пак със силиконова паста, и притягам.
    А това са термисторите и самото им закрепване.
    P1010081.JPGPicture 050.jpg

Много интересен и сложен за изпълнение проект!
    Впечатлен съм!
    Моите усилватели и проекти: http://stoyants-diyprojects.blogspot...faultvmlo.html

Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    55
    Браво!Перфектна изработка!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Привет!
    Днес снех АЧХ и тази за THD при 10W изходна мощност и 8 ома товарно съпротивление.
    Да се имат пред вид следните особености:
    -товарното ми съпротивление е парче реотан, и има индуктивна съставка- на високи честоти товарът вече не е 8 ома, а повече
    -прибора Distortion analyzer 334-a има вграден филтър за високи честоти извън звуковият диапазон. За това се получава неверен спад при високите честоти
    Това са резултатите:
    Picture 051.jpg

Много прилични стойности.
    При положение, че THD в случая се отнасят почти изцяла за ламповата част на ампа.
    На практика транзисторната при 10 вата няма изкривявания, или по-точно те са нищожни.

Поствам един линк, дето е тясно свързан с тази тема и поне на мен ми е нужен тук за да не го търся непрекъснато.
    http://www.bgaudioclub.org/showthrea...BD%D0%B5/page2
    Редактирано от stoyan_5; 15 January 2013 в 22:44.
    Моите усилватели и проекти: http://stoyants-diyprojects.blogspot...faultvmlo.html

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Привет!
    Вярно е, че хибридният усилвател с междукаскадни трансформатори е по- сложен за изпълнение, както и че конструктора не трябва да им предразсъдъци спрямо лампи или транзистори.
    Но дали си заслужава спрямо получените звукови качества?
    Понеже малко колеги са чули този усилвател, ето мнения на присъствали на Пролетното DIY-EXPO-2013 година в Стара Загора и изказали мнение по отношение на усилватели:

presata:
    Определено зена е доста добър,изненада ме със мекото и топло звучене през дака ти, точно такъв звук харесвам.

L.K.:
    Лозев пак сътворил нещо голямо и тежко. Добре, че сам си го носи. Той да си каже.
    Много полезно ми беше сравнението м/у Хирага клас А и АВ усилвател. И в двата намерих по нещо желано.

От ламповите усилватели този на Ceco_EL34 ме впечатли най-много - и на слушане, и на гледане.

Чичо Наско с неговия хибрид нямаше с кого да се състезава. Други хибриди нямаше. Но пък скри топките на всички!

hristow:
    На мен най-много ми харесаха на fenkillera колонките и на бате Наско хибридното усилвателче.

Ortho:
    Най-много ми харесаха (Мнението си е само мое, лично и неангажиращо), номеровани, но не по ред:
    1. Усилвателя на Наско - хибрид с божествен звук и прилична тяга.
    2. Усилвателя на Лозев - Новата разработка с балансен дизайн, доста тяга и мек, ненатрапчив звук.

Desso:
    2.За усилвателите две думи , първо свиреше една голяма машина на Лозев-голям и наточен звяр:Звук от висок клас , после малката му версия която също беше добре но определено доказа тезата че добрия усилвател има нужда от яко захранване , поне за мен.
    3.300В на бай Кольо е добра машина но нямаше шанс с тези слабо чуствителни колони с който разполагахме.

Apm:
    няма да степенувам, само ще спомена кое ми направи впечатление:
    - на Попа бюджетната система
    - на Лозев комплекта (и колоните Джамо за поредна година)
    - оушънменските колони на Фенкилер
    - хибрида на адаша
    - на Цецо ламповака и на Владо ламповака, все пуснати на неподходящи колони. за моя 6с33с направо съм без думи - добре че знам как свири на други колони иначе досега да е разглобен

oceanmen:
    Усилвателя на Пешо Лозев-доста добре обажда-харесва ми. Съчетание от необходимата музикалност, дълбочина и плътност.

Незнайно защо Хирагата на Веско нещо не се сработи добре, а всички знаем(слушали сме я и в домашна обстановка и пак на Това експо преди 2 години-представи се отлично)
    За това пък 100 ватовото му АБ свирна отлично.
    Единствено се разочаровах от представянето на „екселата”. Чудиш се как този усилвател има абсолютно всичко, но нито грам музика. Все едно плоско тенеке хвърлено на каменен под. Стана ми непоносим (за слушане) още първата минута.

Приятната изненада дойде от хибрида на Наско-във всеки един аспект. Слушахме на референтните колони на Пешо (добре познатото ни усъвършенствано Jamo Concert 8 ) В тази комбинация от „транзисторните” свирна най-добре.

Ламповите усилватели бяха слушани с единствените ОТ които бяха способни да вдигнат джангър до слушаеми нива- таноите на Радо. Според мен неспособността да възпроизведат пълнокръвно долния музикален регистър не задържа хората в залата.

Моето мнение, е че нямаше лошо звучащи (с доста уговорки за моя с PCL82 който е предназначен за спалнята) който не беше предназначен за експото, просто се оказа в Стара Загора и хората искаха да го чуят. Нещо клипваше рано и кривеше и се беше появил брум,неща които не са характерно за него. Ще го погледна да видя какво става в карантията...

Представени бяха усилватели с лампи 6П45, Г411,PL36, 6С33С. На Цецо беше отново шампион на визия и отличен на звук.
    Приятно се изненадах и от 6С33С на Наско, както и от 6П45. „Рогатката” показа отличен контрол в НЧ региона, динамика и резолюция. Повечко ми се стори „телесна”, което по моето скромно неангажиращо мнение примесено и с малко как да го кажа..”идейка грубост”.
    6П45 хареса ми и тя, но с някои от по-горните препоръки.

Моя не го коментирам (PL36) защото няма да е коректно. Бих добавил само-след това Експо не бих заменил нищо от усилвателно-озвучителната си система с някои от представените компоненти.
    Щях да се радвам, ако Кънев беше донесъл малкия сладур да го послушаме и него.

Сравнението на хибрида на Наско (негово желание) с ламповите остави у мен впечатление, че е безусловен фаворит сред транзисторните, но сред най-добрите от ламповите не съумя да демонстрира превъзходство.

Audiomaster:
    От усилвателите най-много ми допадна хибирда на Nasko, ламповите на Владо и Цецо ЕЛ34.
    Клас Д усилвателя и мен ме впечатли, много добре се представи.

Любомир Костадинов:
    Струваше си да се чуе това:
    http://www.bgaudioclub.org/album.php...chmentid=16659
    А пък като разберете с колко пари е направен...но и с колко труд.

Nikolay Kolev:
    На Цецо усилвателя свирише с прекален презънс отгоре и липсваха ниските, на Наско хибрида беше балансиран, но сваляше звука надолу, леко тъмен. На Владо усилвателя показа класа, отзвуци, баланс ммм, недостатък беше, че леко омекотяваше високите и баса , за мен това беше топ компонента на експото, евала за което.

DAY:
    2.На Ивелин DJ Popa, състояща се от източник дак с PCM 2704 /да ме поправи ако греша/, усивател Gainclone s LM 1875 и колони Радиотехика S-30, а щях да забравя и кабел от Баумакс за 30 ст/м. Това е най-добре свирещата евтина система, която съм чувал. Нищо не липсваше - пълна звукова картина, сцена и прецизност. Между другото този усилвател се сработи много добре и с моите колони, нищо че в момента бяха с импеданс 2 ома, което показва, че добрия усилвател свири добре с всякакви колони.
    3.На Пешо Лозев – безапелационно най-добрата: с модваните колони Jamo Concert 8, Четириканалния напълно балансиран усилвател 300 Вата и източника също с балансови изходи, свиреше безкомпромисно с голям динамичен диапазон и аналитично прецизен. Имам препоръка към него да подобри външния вид на компонентите, които прави.

Георги Диомов:
    1 Системата на DJPopa , особено със съотношението цена /качество
    2 Системата на DAY - любимите ми лентови на проф.Вълчев с великолепната средичка и 12ките в затворен обем...
    9 Хибридния усилвател на Владо (Наско...)- красотата на лампите , усилена до подходящ ват и в подходяща хармония .

Nasko:
    А усилвателят клас D като първа демонстрация е повече от добър. И в този си вид показва, че е нормално слушаем- да не говорим след завършването какво се очаква, особено за купончета!

Bis:
    С особен интерес чух набързо въпросното клас "D", с дака на DJPopa и колоните на Петър Велков, но въпреки високата носеща, (около 600kHz разбрах) не успя да възпроизведе така прецизно и детайлно високите честоти, дори като на обикновен, интегрален гейнклон.
    Иначе, беше ледено студен при около граничните му 2х45W както набързо го пресметнахме.
    Пипах директно радиаторчетата на транзисторите и нямаше никаква разлика с кутията/околната температура.

Стереофил:
    Много добри впечетления от хибридния усилвател на бате Наско и всеядния усилвател на DJ Popa.

Fenkiller:
    …и усилвателите на Наско (факта, че още с включването към моите колонки и те свирнаха е показателен).

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Наско, страхотен усилвател се е получил! Поздрави за реализацията! Виждал съм му само кутията на живо, когато го започна. За съжаление не бях на Експото да чуя звукът. Като минавам през Дупница, ще си изпрося едно прослушване.
    Поздрави,
    Иво

Членува от
    Aug 2011
    Възраст
    61

====

Изключително много се радвам, като чета отзивите за хибридният усилвател на Наско. Толкова качествен реализиран проект,от такава висока класа, е много рядко явление, във форумите изобщо.
    Като схемно решение и също като конструкторска реализация, всичко , като завършено цяло, е дело на Наско. Всеки сериозен конструктор знае , че да се направи хибриден амп с такива високи качествени показатели далеч не е по силите и възможностите на всеки. А и самият факт, че е с междукаскадни трансформатори усложняваше степента за реализация в пъти.
    Браво Наско!
    А да видиме, с какво скоро ще ни изненадаш.. ?!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Благодаря за хубавите думи, Гошо!
    Сега следва малка почивка, и...време за размисъл...

D - Audio cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    58
    Ти ли ще почиваш бре Насе ??!!
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

Конструкцията не позволяваше ли с реленца в близост до междукаскадните трафове (за да не се удължава сигналния път, естествено) да се превключва от разделителен трансформатор на прост (е, все пак качествен) прехвърлящ кондензатор?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Малко трудно ще стане с превключване, защото схемите доста се различават:

Picture 089.jpg DSC01194 copy.jpg

Именно за сравнение между двете лампови схеми, буферите на хибридният усилвател с прехвърлящи кондензатори и хибридният усилвател с междукаскадни трансформатори са еднакви. Разликата е, че за първият случай има стабилизатори на удвоеното напрежение за транзисторните буфери, а при вторият случай няма.
    Има и разлики в захранването на ламповата част- при първият случай има стабилизатор на анодното напрежение, а във вторият случай ползвам анодни дросели (това е по-добрият вариант). Тук се очаква разлика в качеството при сравненията.
    Може да се направи директно сравнение между двата усилвателя.

P1010080.JPG DSCN3140-1.jpg

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени