Страница 1 от 30 1 2 3 4 5 11 26 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 736

Тема: Асинхронен пренос XMOS USB-I2S - завършен

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61

Асинхронен пренос XMOS USB-I2S - завършен

От известно време се задълбах в асинхронен пренос на аудио сигнали. Стъпих на XMOS решение поради факта, че XMOS предоставят отворен проект с разрешение за свободно доразвиване на кода при запазване на платформата, което спестява време и нерви. Минах през три етапа, като първия бе импровизация с допълнения на reference design-а им. Втория бе версия с 64 пинов корпус вместо с 128 пиновия в reference design-а, има няколко причини за това които няма да коментирам. За целта естествено се наложи да се понаучи езика им за програмиране и да се направят малки промени в кода.

Снимка ляво-първи етап, дясно-втори етап.

И третия етап - снимка ляво асинхронен пренос краен вариант, на другите две снимки се вижда куплирана незадължителна платка с малко дакче.

Третия завършен и окончателен вариант се сдоби и с галванично развързване на изходите, както и премахване на импулсното захранване за ядрото на XMOS, което доведе до увеличаване на температурата на платката, но далеч под допустими стойности, както и за намаляване на джитера, нещо което реши дилемата за премахване на импулсното захранване мигновено след измерванията.
    Към основната платка( асинхронен пренос) бе разработена и добавена малка платка с индикация на приеманата честота, както и малко дакче. Дакчето е AK4420, избора бе на основен критерий евтино и всеядно- да покрива 44.1 – 192kHz, целта му беше мониторинг, а идеята е да се ползва преноса докато пусна качествен дак, какъвто преноса заслужава.
    Основната платка може да се ползва пълнофункционално и без платчицата с дакчето за осигуряване на I2S към всеки друг дак.

Естествено, пуснах малко измервания на преноса с евтиното дакче, резултата бе изненадващо добър, причината за това предполагам, е в добрия пренос, но и
    asahi-kasei са свършили добра работа!
    Дакчето куплирано с преноса последния месец бе подложено изпитания и прослушване от приятели чието мнение ценя, на които Благодаря за отделеното време, и полезни отзиви. Специални благодарности на Ангел ( DIY) който се съгласи да чуем
    XMOS асинхронния пренос свързан по I2S към неговия Buffalo DAC (за мен беше важно, да чуя преноса към класен дак с ES9018).

В крайния вариант, основната платка претърпя козметични промени за вместване в изискванията на добър производител на платки, към малката платка ще добавя само S/PDIF изход както бе посъветваха приятели, а идеята ми се стори уместна.
    Възможностите на преноса са: асинхронен пренос
    USB - I2S, USB - S/PDIF изход, подръжка за 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 и 192 kHz, 16/24 бита, индикация на приеманите честоти на семплиране, възможност за външен клок, а и промяна на изходния формат от I2S към ляво подравнен(по желание).
    Ето и резултатите от измерванията правени с EMU 0202:
    PDF файл с резултати от RMAA тест. Измерване 11кНz с висока резолюция за оценка на джитера.

Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Браво, впечатлен съм.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Поздравления. Интересно би било техническо и аудио сравнение с най-близкия подобен продукт - WaveIO. Някъде мисля имам такъв, който не ползвам ако ти е интересно. Все пак е на четирислойна платка с U-fl конектори.

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Поздравления Жоро, радвам се че скоро родните ни меломани като мен които са фенове на PC-базиран източник ще могат да се сдобият с качествен пренос. А не да се набутват с китайски дакчета от ebay.
    Аз се зарибих по този транспорт и вече си поръчах китчето Xmos с цел опзнаване и изучаване на софтуера понеже никога не съм програмирал код който ще се изпълнява от контролер или процесор и ми е интерестно дали ще успея да заредя дори референтния им софтуер
    Промяната в изходния формат от I2S към LJ, може ли да се направи от софтуера, понеже имам SM5842 който не приема I2S?
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    joro, имаш лично!

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    Бравооо, еваларка!! С радост ще очаквам да се пуснат в продажба. Има ли груба прогноза за себестойността? Ще ни бъде интересно, как се конкурира с WaveIO.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от renegadel Покажи мнения
    Промяната в изходния формат от I2S към LJ, може ли да се направи от софтуера, понеже имам SM5842 който не приема I2S?
    Това ми се струва направо фантастика освен ако човек не напише свой код. А и не е ли съвсем излишно да са ползва хардуерен филтър?

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от 50AE Покажи мнения
    Ще ни бъде интересно, как се конкурира с WaveIO.

A и с Amanero, който все пак е 384кHz + DSD.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Това, което чух, звучеше обещаващо. Очаквам крайното изделие и цената.

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Това ми се струва направо фантастика освен ако човек не напише свой код. А и не е ли съвсем излишно да са ползва хардуерен филтър?
    Защо да е фантастика? До колкото знам може и хардуерно да се направи с един шифт регистър, но защо да се слага на платката допълнително регистри и да се превключват форматите като това може да стане по-елегантно в софтуера.
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Жоро е страшна работа Той ми оправи и една моя "оригинална" XMOS платка, която имаше проблем да работи с дъното, което специално купих за аудио ASROCK E350M1/USB3.0. Е, проблемът се оказа софтуерен, нерешим за мен и решим за Жоро От тогава насам PC-то ми е най-качествения, feature-full и удобен източник.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    ...... U-fl конектори... Интересно би било техническо и аудио сравнение с най-близкия подобен продукт - WaveIO.......
    Близки продукти, U-fl конекторите ми е малко чудно че са поставени тук при положение че не обхващат галваничното разделяне, а и това не работи в гигахерцовия обхват........но всеки си има виждане..........
    Аудио сравнениe съм готов да направим! Засега с друг USB прием е сравнявано само с ехаU2I и с PCM2707.
    ................... Все пак е на четирислойна платка с U-fl конектори.
    A и с Amanero, който все пак е 384кHz + DSD.
    И аманерото, и референс дизйна на ХМОС, както и моето решение, са на двуслойка. В случая четирислойката ще смъкне един-два градуса, без други ползи, е, освен покачване на цената разбира се. Що касае ЕМС, няма проблем да ми погостуваш с WAVEIO-то, ще ги закачим на спектралния анализатор, и ще се убедиш, че разлика няма да има. WAVEIO е с четири слоя, защото е с двустранен монтаж, при мен, както и при аманеро монтажа е едностранен, с цял полигон "разлята маса" отдолу, е при мен са два полигона заради галваничното разделяне. Това са прости платки, без кръстосани писти на критични места, затова и четирислойната платка помага повече маркетингово, отколкото реално. Говоря конкретно за разглеждания случай!!!
    Що касае DSD и 384к предвиждам да поработя по въпроса, в сайта на ХМОС има решение за DSD, щом някой го е направил, мисля че и аз бих се справил........................това ще е само софтуер, firmware се сменя за секунди с вграден USB dfu bootloader.
    Веднага мога да демонстрирам с ХМОС-а, ако ако имаш подходяща установка на която вярваш с прием на дясно подранявняване, а и не само, по-горе писах, че имам и с ляво подравняване, кода за различните от I2S стандарти написах собственоръчно за забавление, е, не е с автоматично определяне(нямам нужното време, а и едва ли ще е нужно някому), но доколкото никой не сменя даковете непрекъснато, това няма значение.
    Цитат Публикувано от 50AE Покажи мнения
    .... Има ли груба прогноза за себестойността?
    Ще има до няколко дни, причината е, че имах други грижи от няколко седмици, и не съм поискал цени на машинен монтаж.............

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от joro Покажи мнения
    Засега с друг USB прием е сравнявано само с ехаU2I и с PCM2707.

Еxa-та определено ми е еталонът. WaveIO, Amanero, HiFace съм ги купувал само за пълнота на колекцията

Секрет ли е как се представи в сравнение с EXA? Очевидно хардуерът е съвсем различен - EXA има голям Фифо и не лоши отделни осцилатори...

Ангел Миланов
    Членува от
    Jan 2007
    При мен разликата между ексата и XMOS -а на Жоро е по скоро в характера на звучене и аз лично бих я преживял спокойно, особено при ценовата разлика, която се очаква. Възможно е на друга система да да има други разлики. Много ми хареса устройството и се радвам, че в лицето на Жоро имаме производител на техника на световно ниво. Очаквам когато има производство и други почитатели на компютърно базирания източник да се възползват от тази прекрасна платка.

Поздрави,
    Ангел

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    "Що касае DSD и 384к предвиждам да поработя по въпроса, в сайта на ХМОС има решение за DSD, щом някой го е направил, мисля че и аз бих се справил"
    Златна Ти уста Йоане!!!!!!!

Много добре звучи, и аз ще наблюдавам с интерес прогреса. Успех!
    ROCK'N'LOVE

Поздравления за майсторската работа
    Радвам се, както за идеята, така и за споделеното във форума готово изделие.
    Щото напоследък май всички ни влекат само "Акордите..." и "Смех"
    Гледам и не вярвам на ушите си...

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    Благодаря за добрите думи на всички!

....Секрет ли е как се представи в сравнение с EXA? Очевидно хардуерът е съвсем различен - EXA има голям Фифо и не лоши отделни осцилатори...
    Не е секрет, но доколкото е мой продукт, не е уместно аз да говоря за това.
    Няма проблем, ако желаеш, да сравниш лично с Еxa-та, връзките се променят за минута, все пак Еxa-та е на клеми. Що касае осцилаторите, мисля че и WAVEIO, и ЕХА, както и аз сме се ориентирали към едни и същи фирми, но всеки по малко по различен начин ги ползва. Това което е в повече при мен, е възможноста да се изключат вградените осцилатори, и да се ползват външни такива.

Joro, поздравления! Още повече се радвам, че това ще е "комерсиален" продукт и хората ще могат да го закупят - желая ти успех и дано това помогне да се вдигне компютърно-аудио културата в БГ над нивото "USB дакче за 50 лева"

Само платки ли ще продаваш или ще има опция и "в кутийка" с куплунги за тъпите потребители като мен?
    Моите постове изразяват моето собствено субективно мнение!

аз
    | моята система | офис системата ми | моята музика | ВАРНА АУДИО срещи | аудиофилска електроника

"Тонколоните, стаята и разположението са 95% от звука. Електрониката трябва да е правилна технически, не екзотична."
    - Нанко

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    може би ще е добре темата да има повече ревюта и мнения дори на "предварителни" потребители като мен. Аз бих отбелязал обаче, че сравнения 1:1 са много разтегливо или условно понятие и силно зависят от конкретната тестова установка /от ползван ЦАП и хардуер, до система и лични вкусове/.
    Аз например ползвам такъв тип ус-ва като "advanced" потребител и за мен е важно например:
    - дали мога да подам външни клоци - уруглешката - изкорубвайки вградените осцилатори, или интелигентно, подавайки сигналите на предвиден за целта конектор
    - дали системата е чуствителна към поведението/наличието на външните клоци
    - дали мога да правя надежден външен реклок
    - дали мога да получа сигнали кой клок кога да работи, MUTE, signal OK и т.н.
    - дали се инсталира лесно софтуерът и дали работи надеждно

Ясно е, че за повечето потребители е интересно само по-простото решение - подаваме I2S към някакъв всеяден ЦАП в стил Buffalo или друг, който получава клок от тази USB платка, но мен този вариант не ме интересува особено - ще оставя другите да разпитват и коментират повече. // При мен се очаква клоците и др. неща като USB кабели да не оказват влияние върху звука или поне не дотолкова , колкото при потребители, дето ползват вградените осцилатори//
    По-горе забравих да отбележа няколко важни за мен неща:
    - след ъпгрейда на фърмуера от Joro платката и компът вече не забиват, след като по някаква причина му изчезнат клоците , дето съм му набутал отвън уруглешката. Това доста подобрява за мен надеждността на работа на ЦАП-а. По този показател EXA също беше на добро ниво, но оригиналният FW на XMOS демо платката не беше.
    Редактирано от machinow; 7 January 2013 в 16:39.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    По този показател EXA също беше на добро ниво, но оригиналният FW на XMOS демо платката не беше.

Еха-та съм го поразглобил да му сложа отделни захранвания за клоците и fpga-то. Доста голяма подобрение. Много удобно би било да има предвидени за целта изводи.

И все пак препоръчвам микро BNC или някакви други съгласувани конектори поне за мастър клока..

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    технически, при външен клок, който се ползва там някъде в самия ЦАП, не би трябвало да има разлика какви са конекторите за подаване на клока към XMOS чипа. Принципно съм против всякакви екстри, които не са нужни със сигурност, но пък силно влияят на цената на продукта и го правят по-недостъпен /примерно - не ми се дават $10-20 за качествени конектори, от които за мен вероятно не би имало никакъв смисъл/, Добрият продукт на пазара има правилно подбрани функции и екстри и съответна цена - в зависимост от целевата група.

Ангел Миланов
    Членува от
    Jan 2007
    Вчера отново направихме прослушване, този път имаше и един TAS1020B базиран USB\I2S и Amanеro. И двата отстъпват доста като звук на XMOS -са на Жоро и ексата. Пробвахме и ap-linux инсталиран на един Асус Атом нетбук, по зле свири от Win7\64 с J.river. Възможно е проблема да е USB портовете на Асуса. Интересното е че аманерото имаше най малка разлика в звука, когато се сравнява между Linux и Win.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Добре е да опишете поне малко тестовата постановка. Доколкото знам слушате с някакво BUffalo II, което ресемплира, т.е. има асинхронен IIS вход, и ползвате клоците на съответния USB източник, като подавате само BCK, Data, LRCK към ЦАП-а.

Ангел Миланов
    Членува от
    Jan 2007
    Да, точно. Дака на който правихме пробите е Buffalo 2, с Legato 3 аналогов изход. Всички платки, които тествахме са с I2S изход, съответно подаваме BCK, Data, LRCK към Buffalo -то.

Страница 1 от 30 1 2 3 4 5 11 26 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени