Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 64

Тема: TAS5152

Banned
    Членува от
    Jul 2012

TAS5152

Здравейте!
    Пиша относно инфо з този чип. Става въпрос за домашни кина изградени с такива и подобни чипове. Производителя дава паспортна мощност да кажем от 6 канала по 100 вата рмс. Киното свири като 6х30 вата да кажем поради ниско ниво на сигнала. Реално след набиване на як сигнал, тези 600 вата РМС и колелото не реално да звучи са верни! Проблема е в тези кина всичко е цифрово и има лимитери които не могат да бъдат игнорирани. Въпросът ми е следния, има ли начин да бъде вдигнато нивото (чувствителността ) на крайните чипове чрез промяна на някой пасивен елемент към тях? Гледам единственост има един резистор на пин по даташиита OC_ADJ. Някой може ли да ми кажи какво се определя от него?

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    42
    Мисля че си изпаднал в някакво заблуждение...?!?!?
    Чипа не е 6 канален а 4 с възможност за мостово свързване в стерео режим...
    Производителя на чипа казва ,че:
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5152.pdf
    цитирам от 1-ва стр.
     2?125 W at 10% THD+N Into 4- BTL
     2?98 W at 10% THD+N Into 6- BTL
     2?76 W at 10% THD+N Into 8- BTL
     4?45 W at 10% THD+N Into 3- SE
     4?35 W at 10% THD+N Into 4- SE
     1?192 W at 10% THD+N Into 3- PBTL
     1?240 W at 10% THD+N Into 2- PBTL
    Не знам къде четеш за 600 вата?!?!??! Ако киното е изградено с поне 3 бр. такива чипове вероятно е възможно да се постигнат 6х100 , но това е пряко обвързано и с мощността на захранването предвидено от производителя на киното и няма нищо общо входния сигнал...
    Хардуерно не може да се променя чувствителността на чипа. Цитирания OC_ADJ е преведено Over Current Adjustment (настройка на защитата по ток)...
    Може ли по подробно каква е целта на занятието и какво е "киното" което ще се човърка!
    Поздрави!
    Митака.
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Е може как да не може, нали за това сме се събрали тука да чоплим...
    Този чип беше даден примерно като модел за да се ориентирате към пин-а. Иначе мисля че бяха 5142 или нещо такова... както и да е. 4 канала бяха при мост вадеха над 100 вата. В по мощи модели за суба бяха два канала в мост и още два в мост и в паралел. Демек 4-те канала за суб, и на товар 2ома тогава. Даваха го 200 вата към суб-а. Искам да кажа че крайните стъпала може да развият тази мощ. Захранването също е добре, не кляка като се натовари дори и с волт! Проблема е че само през външен н източник може да се вкара як сигнал и то пак не колкото трябва. Звуковия процесор пак лимитира да му се не види. До чуваем клипинг не се стига дори и тогава, толквоа е слаб сигнала. А като се пусни на диск или тунер свирят на 20% което е подигравка
    Мамка му, как да вдигна нивото В останалата цифрова част няма как да се коригира, няма никъде предусилватлена част или ОВ. Всичко е интегрирано в процесора. Така е написан самия софтуер.

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    23
    И да вдигнеш нивото ще направиш само джангър мейкър. Силно се съмнявам да има траф/импуслно с мощност 900W и нагоре във въпросното домашно кино. А захранването най-вече определя изходната мощност.
    По ДШ информацията е широчинно-импулсно модулирана - не виждам как ще я усилиш, освен ако не промениш ширината на импулсите. Стана сложно.
    Чипа не обработва информацията особено много като гледам блок схемата. Усилването само от чипа преди него.
    А ако промениш резистора вързан за OC_ADJ най-много нещо да изгори ако стане късо в изхода.
    Life's what you make of it.

имам импулсно и чиповете от такова домашно кино ако реши автора да се свърже с мен , може да са му от полза

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    В юзър мануала, ако разгледаме добре, има един резистор, свързан на пин с име OC_ADJ.
    До колкото разбирам, това е резистор, който зависи защитата кога да сработва. Ако не греша, какво точно прави той? Ограничава тока в изхода и съответен силата на звука при достигане на определен ток, или служи за настройка при какво съпротивление в изхода (късо) да даде грешка и да изключи.

настройва кога да сработи защитата по ток за да ограничи изходната мощност, стойността му варира спрямо режима 15-68кома

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Ясно от, него може да се коригира това до какво ниво да усилва, така да разбирам?

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Мога ли да подкарам чипа (тас5142) без помощта на модулатор преди него? По-точно този модулатор да се направи с блокови схеми да кажем някакви логики?

http://www.ti.com/lit/ds/sles091d/sles091d.pdf
    това е преди него не вярвам да можеш да го замениш с "някакви логики"
    защо не се заемеш с някакви по леки клас Д проекти ,във форума има една прясна тема за такъв проект клас д и аз имам едни китове...
    Редактирано от koceto_sh; 9 July 2014 в 01:32.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Знам много добре в какво е комбиниран има и други PWM, не само 5508. Проблемът е, че изрично не искам да използвам тях, защото за да ги подкарам тях трябва още редица куп други специализирани процесори. Тоест имам и 5508, 5538... но няма да тръгне и с тях.
    Не е целта да направя клас - Д, въпроса е да подкарам този чип, просто от интерес. Според мен този PWM не пуска нищо особено освен една носеща честота смесена с аналоговия сигнал. Тогава защо да не може да се направи един генератор да кажем на 385Кхц, както е дадено в ПДФ-а, в който да има буферен суматор и на входния сигнал?

Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    42
    Туфа,
    Не се прави със суматор , а с компаратор!
    Жокер:
    http://www.ti.com.cn/general/cn/docs...5&fileType=pdf
    стр.9
    към горното за подсказка какво да туриш преди таймера:
    http://static.flickr.com/134/328016120_e06508a4d2.jpg
    ето и още малко:
    http://omapalvelin.homedns.org/tesla.../audio-pwm.gif
    ако ще правиш бридж ще трябва и по един инвертор на канал ...
    а идеологически е това:
    http://www.maximintegrated.com/en/im.../3881Fig01.gif
    Поздрави!
    Митака.
    ПС.Трудния момент е поддържането на 50% запълване при нулев сигнал на входа (офсет)!

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Да благодаря ти много за помощта!
    Все пак да попитам, сега намерих схеми на осцилатор, да кажем 400Кхц с изходно РМС U 2V или 8V.
    Ако таи синусоида я подам на един ОУ, да кажем на инвертиращия му вход, а на правия пусна аудио сигнал със същото ново (2волта), не би ли трябвало да се получи?

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Именно това ми е идеята, което си дал. Мислих с ТЛ494 но тя не позволява до 385-400Кхц. Намерих други схеми, кварцово стабилизирани и са лесни доста, с по един транзистор... колко са надеждни не знам.

Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    42
    Така както го описваш няма да стане...!
    На единия вход на компаратора трябва да има трионообразен сигнал с генераторната честота , а на другия вход е аудио сигнала повдигнат по постоянен ток (bias) и с подходяща амплитуда ненадхвърляща тази на трионообразното от генератора.
    Буквално като на картинката:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...s/7/72/Pwm.svg
    Поздрави!
    Митака.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Хм... искаш да кажеш че иска и синусоида в сигнала ли? В смисъл освен 385Кхц, още една в другия вход?
    Това за какво е, реално нали вече има една 385кхц, другата за какво е?
    Мисля че трябва само сигнал но постоянно напр по биас както каза.

Отделно би ли ми дал инфо LMC555/TLC555 до каква макс честота работят като генератор?

Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от fenkiller Покажи мнения
    Така както го описваш няма да стане...!
    На единия вход на компаратора трябва да има трионообразен сигнал с генераторната честота , а на другия вход е аудио сигнала повдигнат по постоянен ток (bias) и с подходяща амплитуда ненадхвърляща тази на трионообразното от генератора.
    Буквално като на картинката:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...s/7/72/Pwm.svg
    Поздрави!
    Митака.
    "Синия сигнал" е на единия вход - това е генераторната честота с трионообразна форма - демек твоите 385 кхз.
    "Червения сигнал" е на другия вход - това е аудио сигнала , който трябва да е повдигнат по постоянен ток тъй както и генераторната честота (затова са показани заедно за да се разбере постояннотоковия режим - все едно ги гледаш с двулъчев осцилоскоп...).
    Лилавия сигнал е изхода - готовия ШИМ.
    Разгледай пак двете картинки - по просто не мога да го обясня!??!?
    И понеже те мързи и да четеш - таймера е до 3MHz - пише го още на 2-рия ред от datasheeta!!!
    Поздрави!
    Митака.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Именно това казвам и аз, значи правилно съм те разбрал.
    На горната графика са носещата честота + аудио сигнала.
    За това както казах, с буферен амп и да се подаде на единия вход сигнал от генератор а на другия аналогов сигнал - аудио, защо няма да стане? Това не разбрах.
    Ако използвам този LMC555 какво печеля, че имам един вход където директно да подам аудио сигнал, евентуално през някакъв ОУ но без да е модулиран нали така?

Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    42
    Туфа,
    Не знам ти какво печелиш , ама аз се отказвам....!!!
    Последно направи си тази схема:
    http://forum.allaboutcircuits.com/ca...&pictureid=665
    Аудио сигнала подай през кондензатор на + входа на LM339. D1,R7 и Q1 може да не поставяш.
    Как се определя носещата честота е написано!
    Поздрави и успехи!
    Митака.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Подозирам, че с този таймер нищо няма да излезне.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Мисля че е работи тази схема но няма как да развие 385кхц.
    Ок заебавам го.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Явно OC_ADJ не определя при какъв изходен ток да почне да лимитва размаха, а определя само при какъв да изключи.
    Аз исках друго да постигна, именно първото. Проблема е следния, в изхода не може да достигне пълния размах. Усилвателя при усилване от волуме контрола, усилва до 80%, след което няма разлика в изхода. Дали проблема е в tas схемата или в контролера преди нея?
    Преди нея има тас5508 който има всякакъв вид лимитери и DSP. Проблема е, че него няма как да го накарам да пусне по-як сигнал. Той се оправлява изцло по дата.

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    [COLOR=#3E3E3E]OC_ADJ може ли пак да обобщим какво определя?[/COLOR]

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    36
    Виж страница 21 и 22 от приложения документ.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Banned
    Членува от
    Jul 2012
    Благодаря ти, но файла не се отваря. Предполагам и дал ПДФ на чипа, аз го имам. въпроса е, че един път някой с обади и каза, че този R определя тока в изхода, което има логика да ограничава и мощността. Преди това казахме, че определя прага на сработване а защитата. Според мен е само за прага на защитата, а според Вас?

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени