Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 51

Тема: хибриден усилвател класА+класБ

Естествено, и аз също слушам от 4 години хибриден усилвател, няма какво да се успява. Крайно стъпало емитерен повторител клас АБ, и входно стъпало SRPP с лампи за усилване по напрежение. Това си е стандартна концепция. Не казвам че моя хибид звучи толкова добре колкото техния, но не е проблем направата му, та да говорим като някаква легенда че те са успяли. Та и не съм изгорил транзистори при разработката му, честно да ти кажа тая кофа транзистори или я казваш за подсилване на усещането за сложност, или не говори никак добре за фирмата, в което се съмнявам да е така. Също един колега от 3 години слуша хибриден усилвател отново SRPP входно стъпало за усилване по напрежение, и после усилване по ток със сорсов повторител, клас АБ с МОСФЕТ-и. Той предполагаше както повечето хора в този форум че с МОСФЕТ-ите никога няма да се докара достатъчно добра линейност в клас АБ, а моята теория беше че са достатъчно стръмни за да може да се компенсират нелинейностите им в режим на повторител, и така и се оказа, свири чудесно, за изненада на много хора. Та хибриди доста и всякакви, но концепцията която беше подхвърлена в тази тема е неизпълнима с лампово стъпало, просто говорим за съвсем друг вид хибрид.
    Редактирано от Supraphon; 11 April 2014 в 14:44.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Малко шантава идея
    Ами , ако в изходния траф се постави втора първична разчетена за транзисторното стъпало .......
    Идеята е да кажем до към 5вт да работи само лампата в клас А , а след това да се донапомпва мощност от транзисторите .
    Че ще работи е сигурно , ако се сметне добре ,ама какво ще излезе и кой ще навива такъв траф ....
    HEAVY METAL FOREVЕR

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    ето подобно решение:
    http://forum.vegalab.ru/showthread.php?t=65702

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от apm Покажи мнения
    ето подобно решение:
    .....и пак от същото място:

Я думаю. нет смысла в именно ТАКОМ разбиении.
    Гораздо полезнее би/три/квадро-апиинг, плюс новые веяния по поводу моно-мидбаса.
    Тоесть делаем три-ампинг:
    1) мощный транзисторный, лучше класс-Д, моно усилитель для саба
    2) мощный транзисторный, класс АВ, моно усилитель для моно-мидбаса
    3) ламповик средней мощности на СЧ/ВЧ, 2 канала.

Деление и суммирование саб/мидбас/СЧ+ВЧ - активное, на входе усилителей. Деление СЧ-ВЧ - пассивное в АС.

Или квадро-ампинг:
    1) мощный транзисторный, лучше класс-Д, моно усилитель для саба
    2) мощный транзисторный, класс АВ, моно усилитель для мидбаса
    3) ламповик средней мощности на СЧ
    4) маломощный ламповик на ВЧ.

Деление и сумировение - активное, на входе усилителей.

Цитат Публикувано от desso Покажи мнения
    Малко съм на "вие" с темата ама не става ли въпрос за Куад 405
    Правиш асоциация с Куад 405, понеже този принцип е описан в материалите на усилвателя Куад 405. Дори в модификацията на този усилвател от главния редактор на сп. РТЕ - П. Лолов, преди няколко десетилетия, е описан принципа. Макар че трудно може да се намери нещо общо между принципа и Куад 405.
    五郎

ето подобно решение:
    Това няма нищо общо с принципа който искаш да реализираш.
    五郎

Прикачване 7236
    мисля си дали не може да се реализира тази искусителна схема като усилвателя класА е лампов SE а мощния усилвател да си е транзисторен
    Няма смисъл.
    В показаната схема изходното стъпало на основния усилвател, левия, работи с голям начален ток и ниско захранващо напрежение +/-5V. Десният усилвател измества синхронно средната точка на захранването +/-5V. Той може да работи в кл. Б и дори със степенка, както е на схемата, а захранването му е +/- 20 V.
    Основния усилвател се състои от усилвател на напрежение, захранван високоволтово +/- 20 V и повторител, захранен нисковолтово +/-5V. Това нисковолтово захранване се движи синхронно с изходния сигнал.

Ако основният усилвател е лампов, неговия предусилвател на напрежение трябва да се захрани високоволтово, а изходното лампово стъпало трябва да е повторител, който да се захрани нисковолтово. Тези изисквания обезсмислят такава реализация. А дори да се реализира, нищо не се печели.

Но транзисторната реализация е много удачна. Основния усилвател може да работи в кл. АБ или дори А, с всичките му преимущества, при понижена разсейвана колекторна мощност.
    Редактирано от Goro; 7 August 2014 в 09:29.
    五郎

Какви са предимствата и недостатъците на схемата. А тя много рядко се среща.
    Ако захранването е едно (+/- 25 V) и стъпалото работи в класическия кл. А, то началния му ток трябва да е 3 А, а разсейваната мощност P=2.24.3=144 W - както в режим на мълчание, така и при максимална мощност. Дори при максимална мощност, разсейваната мощност е по-малка (изважда се изходната).
    Ако захранванията са две: (+/- 5 V) и (+/- 20 V), тогава основния усилвател ще работи със същия начален ток, но ще разсейва P=2.5.3=30 W. През десния усилвател работещ в кл. Б, в режим на мълчание, ток няма да тече. В режим със сигнал, през изхода на десния усилвател ще протича товарния ток на основния усилвател. Следователно част от мощността ще се расейва от десния усилвател, макар и по правилата за кл. Б.
    Ще има известна печалба по разсейвана мощност спрямо чистия кл. А, но и ще се намалят силно термичните изкривявания, което за някои е съществено.
    五郎

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    А тази идея със следене на входния сигнал има ли някъкво предимство пред усилвател с комутируемо захранване?

До колкото разбирам въпроса, питаш за схемата която съм дал в друга тема. Макар че това не касае тази темата.
    Класа със следящо захранване работи в кл. Б и има к.п.д. и разсейвана мощност близки до кл. D. Следящото захранване е един вид захранване не с 2 или 3 а с безброй комутации.
    Като звук е прилично. Например усилвателната централа на НДК е оборудвана с усилватели работещи на този принцип, подарък от японското правителство.
    Или не съм разбрал въпроса? Понеже и тук се следи изходния сигнал.
    Редактирано от Goro; 7 August 2014 в 12:26.
    五郎

Значи да ги опишем схемите, които следят изходното напрежение:
    1. Схема с комутируемо захранване. Комутацийте са една две или рядко повече.
    2. Схема със следящо захранване. Следящото захранване изработва захранващо напрежение с няколко волта по-високо от изходната амплитуда. Преобразувателят е импулсен dc-dc с виок к.п.д.
    3. Основен усилвател кл.Б или кл.АБ или кл.А, захранван от ниско напрежение. Средната точка на това напрежение се модулира от изхода на високоволтов усилвател кл.Б. Потенциала на тази средна точка е равен на потенциала на изходния сигнал.
    五郎

Още едно предимство на усилвателите от 3-та точка е че се елиминира ефекта на Ерли. Т.е. изменение на емитерния ток от изменение на колекторното напрежение.
    Редактирано от Goro; 7 August 2014 в 13:37.
    五郎

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Аз не съм се изразил много ясно. Имах предвид това:

Цитат Публикувано от Goro Покажи мнения
    3. Основен усилвател кл.Б или кл.АБ или кл.А, захранван от ниско напрежение. Средната точка на това напрежение се модулира от изхода на високоволтов усилвател кл.Б. Потенциала на тази средна точка е равен на потенциала на изходния сигнал.
    https://bgaudioclub.org/attachment.p...6&d=1343213158

какви предимства има спрямо това:

Значи да ги опишем схемите, които следят изходното напрежение:
    1. Схема с комутируемо захранване. Комутацийте са една две или рядко повече.

Ако правех усилвател за себе си бих предпочел първия вариант. Крайните транзистори на пасивното рамо остават с достатъчно голям ток (силно активни са) и ефекта на Ерли е силно намален. Стъпалото работи в А или АБ, а к.п.д.-то е като при Б.
    Но нисковолтовото захранване и високоволтовото е желателно да са от отделни трансформатори, заради паразитния капацитет между намотките (няколко стотин пикофарада).
    Редактирано от Goro; 7 August 2014 в 13:53.
    五郎

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Ако правех усилвател за себе си бих предпочел първия вариант. Крайните транзистори на пасивното рамо остават с достатъчно голям ток (силно активни са) и ефекта на Ерли е силно намален. Стъпалото работи в А или АБ, а к.п.д.-то е като при Б...
    Нека да опитам пак
    Аз не говоря за конкретиката на крайното стъпало с нисковолтовото захранване, което е в клас А, а за предимствата и недостатъците на двете топологии. И да се подкрепя с пример:

1. Основен усилвател кл.А, захранван от ниско напрежение. Средната точка на това напрежение се модулира от изхода на високоволтов усилвател кл.Б.

срещу:

2. Основен усилвател кл.А, захранван с комутируемо захранване.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Струва ми се, че TDA7493, е много подходяща за варианта, при който средната точка на нисковолтовото захранване, следи амплитудата на изходния сигнал.
    KENWOOD пък, имат свое виждане по въпроса. Те комутират ниското и високото захранване на паралелен принцип:
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Мисля, че е всеизвестен факт, но да го спомена отново - независимо от хитрините, никой от "хитрите" усилватели не свири като усилвател в чист клас А. Причините са много; все пак клас А не свири както свири само защото изходните транзистори никога не се запушват. Разни комутации в захранването често докарват повече злини, отколкото лекуват. Ако целта е просто компромис от ниска консумация и все пак добро качество, мисля, че има прекрасни усилватели работещи и в клас АБ - всъщност такива са болшинството най-добри съвременни усилватели.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Разните комутации в захранването се лекуват с добър PSRR на основния усилвател.

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Това май не сме коментирали, но става.
    СМСМ не се печели к.п.д., а стъпалното изменение на захранването не е за предпочитане пред плавното.
    五郎

Цитат Публикувано от berov Покажи мнения
    KENWOOD пък, имат свое виждане по въпроса. Те комутират ниското и високото захранване на паралелен принцип:
    Още едно оригинално решение за комутация на захранващото напрежение. Сигурно има още такива.
    五郎

Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    ... мисля, че има прекрасни усилватели работещи и в клас АБ - всъщност такива са болшинството най-добри съвременни усилватели.
    Мои познати притежаващи Акуфеис твърдят същото, т.е. че преминавайки от А в АБ им свири по-приятно.
    五郎

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Практическата причина че повечето усилватели днес са клас АБ е ясна - въпреки опити за повишаване кпд-то на ОТ, болшинството такива, включително и от висок клас не са никак чувствителни. Да не говорим за електростатици и разни екзотики дето са под 80db/W/m.

През осемдесетте беше пълно с разни Kрелове, Марк Левинсъни и Трешолд/Пас, които работеха в клас А почти до пълна мощност. В момента същите производители предлагат предимно АБ и Д. А усилвателите на Д'Агостино свирят май по-добре и от най-големите стари моноблокове на Крел, а са с размери на кутия за обувки.

Моите опити да слушам един и същ усилвател в клас А и АБ, само променяйки началния ток и захранването не са много еднозначни. Естествено захранването няма как да е същото и това неминуемо води до малки разлики в звука, но най-общо - клас А прави впечатление с повече дълбочина, пространство и напевност, но тези атрибути не са непременно подходящи за всеки вид музика. В същото време, звукът ми се струва прекалено мек, бавен и не особено динамичен. Нямам техническо обяснение - от гледна точка на захранването клас А е много по-доброто решение. Може би предпочитам звук с повече изкривявания от превключване и повече хармоници циркулиращи из захранването. При двутактни лампови усиватели - същото впечатление от преминаване от АБ към А...
    Редактирано от analogsa; 7 August 2014 в 20:48.

Цитат Публикувано от vgeorgiev Покажи мнения
    На картинката пише 15W при 8 Ohm. По-надолу пише

Според мен при тези захранващи напрежения и товар, няма как да се постигнат 350W.
    Наистина с тези напрежения не може да се получат 350W. Но ако десния усилвател, работещ в кл. Б се захрани от +/- 80V, а на левия се увеличи началния ток на 10 А, тогава ще се получи. При тези условия левия ще разсейва постоянно 100 W, а топлината разсейвана от десния ще достига до 160 W. Това не е малко, но ако трябва да се реализира класически усилвател кл. А то той ще разсейва 1600 W!
    Класа на усилвателя се определя от класа на левия усилвател.
    Редактирано от Goro; 8 August 2014 в 10:15.
    五郎

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    Това няма нищо общо с принципа който искаш да реализираш.
    единствената ми цел е да се съчетае финеса на ламповия звук с мощта на транзисторната(интегрална а) схемотехника. схемата от първия пост я дадох като отправна точка и да се разбере по-лесно какво искам

относно
    1. Основен усилвател кл.А, захранван от ниско напрежение. Средната точка на това напрежение се модулира от изхода на високоволтов усилвател кл.Б.

срещу:

аз съм твърдо за т.1 - това според мен е "по-аналоговия" начин да се постигне желаната цел

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    42
    единствената ми цел е да се съчетае финеса на ламповия звук с мощта на транзисторната(интегрална а) схемотехника. схемата от първия пост я дадох като отправна точка и да се разбере по-лесно какво искам

относно
    аз съм твърдо за т.1 - това според мен е "по-аналоговия" начин да се постигне желаната цел
    Сериозния производител Luxman са го направили през 1986 това в няколко усилвателя.
    Например LUXMAN LV-105
    http://www.audio-heritage.jp/LUXMAN/amp/lv-105u.html
    http://www.audio-heritage.jp/LUXMAN/amp/lv-104u.html
    http://www.audio-heritage.jp/LUXMAN/amp/lv-103u.html

https://www.google.bg/search?q=LUXMA...w=1280&bih=860
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    High-End Player SONY CDP-XA50ES & DENON DVD-A1XV /High-EndDENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology -High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени