Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 71

Тема: Оразмеряване на захранване на усилвател

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Angel
    Целта на упражнението е: е^(-t/T)>0.9
    Предполагам, че това е сърцето на формулата. И двете времеконстанти не зависят от мощността. Т=R*C, t=10mS(100Hz),

Затова аз смятам че не ни е нужна мощността а само Rload.

Единственета разлика според мен е при различните пробивни напрежения на кондензаторите при различните мощности (което пък определя друга енергия във всеки кондензатор)
    Пътят към успеха е осеян с "купчина силиций"
    Господ прощава , Токът не !
    Иван Иванов
    София.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Заряда е произведение на напрежението и капацитета на кондензатора. Което значи че кондензатор с пробивно 63V зареден до 45V има същия заряд като кондензатор с пробивно 50V и зареден до 45V при еднакъв капацитет.
    Истината е че колкото повече капацитета толкова по-добре.
    Life's what you make of it.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от gueswhoaz
    Заряда е произведение на напрежението и капацитета на кондензатора. Което значи че кондензатор с пробивно 63V зареден до 45V има същия заряд като кондензатор с пробивно 50V и зареден до 45V при еднакъв капацитет.
    Истината е че колкото повече капацитета толкова по-добре.

И аз имах това предвид за напрежението до което се зарежда кондензатора, иначе да "колкото повече толкова повече" но има праг след който е безмислено да се дават парички за кондензатори
    Пътят към успеха е осеян с "купчина силиций"
    Господ прощава , Токът не !
    Иван Иванов
    София.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Добре, ще бъда по-конкретен. Мощността я дадох, като лесносмилаем пример за пряката връзката между тока и напрежението, тока, който се потреблява в отделните случаи и оттам изменението на напрежението......
    Това, на което обръщам внимание е, че формулите са точни в конкретен отрязък от времето и не трябва да се взема чисто рафинирания вид и да разчитаме на него, защото ще се подведем и пак те питам.......
    Какво става с напрежението, когато натоварим максимално захранващия източник (тук вече участва фактора мощност)?
    Един захранващ блок се смята така, че да издържи режима за който е предвиден да работи най-често, и отклоненията трябва са предвидени в сметките. На 30W e едно а на 300W "кляка" напрежението. Разбира се това е частен случай и едва ли касае всеки, но който държи да си сметне по-точно, трябва да го има в предвид.
    Прочети и руската статия.

М.Д. Не всичко е във фарадите и тяхната кратност. Ако намесим и параметрите на всеки конкретен капацитет става страшно......
    Например вътрешното съпротивление е различно на различните кондензатори, дори с еднакъв капацитет и оттам и Ieff е различен....
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от DemonCry
    Целта на упражнението е: е^(-t/T)>0.9
    Предполагам, че това е сърцето на формулата. И двете времеконстанти не зависят от мощността. Т=R*C, t=10mS(100Hz),

Затова аз смятам че не ни е нужна мощността а само Rload.

Единственета разлика според мен е при различните пробивни напрежения на кондензаторите при различните мощности (което пък определя друга енергия във всеки кондензатор)

Колко енергия има в кондензатора при съответното напрежение е несъществен въпрос, пък и отговорът е ясен. Същественият въпрос е дали кондензаторите имат достатъчно малко ESR (екв. последователно съпротивление), за да са в състояние да осигурят нужния ток без съществен спад на напрежение. Именно по този параметър скъпите кондензатори си оправдават цената, както и слагането на няколко по-малки кондензатора в паралел вместо един голям дава по-добри резултати.

Във формулата за необходимия капацитет има едно облекчаващо обстоятелство:
    периодът на изправените импулси с мрежова честота (50Hz) наистина е 10ms, но през ~3ms от тях диодите са в проводящо състояние, защото зареждат кондензаторите. Времето, през което кондензаторите се разреждат е ~7ms. Такава е стойността на t в горната формула.

За да се изчисли пълният спад на напрежение в натоварено състояние, (1) извадете ~2V от изчислената изправена стойност на вторичното напрежение, което е спада в изправителите и (2) извадете омическите загуби в трансформатора, като изчислите произведението на средните токове в съответните намотки и техните съпротивления.

По отношение на времеконстантата: колкото е по-малка, толкова по-големи пулсации ще има при натоварване, което се чува като 'клипинг' с удвоената мрежова честота, наложен върху звука. Именно затова е препоръчително да се ползва по-голям капацитет от *минимално необходимия*, когато искате да постигнете по-добри резултати при максимална мощност.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Казано по-просто:
    -за клас АВ и достатъчно силна ООВ е достатъчно 4000 uF за всеки 1А пиков ток
    -за клас А и слаба ООВ може би към 20000 uF за всеки 1А пиков ток
    Това е от практически опити.

amxcs's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    28
    Здравейте,
    реших и аз да правя Excela, но първо трафа.. Преди да купувам какъвто и да е бил, ще ви помоля да ми проверите сметките. Знам че няма място за грешки, но все пак искам някой друг да погледне, че си нямам много доверие

Благодаря!

...За да се изчисли пълният спад на напрежение в натоварено състояние, (1) извадете ~2V от изчислената изправена стойност на вторичното напрежение, което е спада в изправителите и (2) извадете омическите загуби в трансформатора, като изчислите произведението на средните токове в съответните намотки и техните съпротивления...
    В тази си част нещата са много по-неприятни. Върху кондензатора се получава почти триъгълна компонента, с максимална стойност равна на максималната стойност на напрежението на вторичната намотка от което се изважда сумата от пада върху изправителните диоди и произведението на сумарното омично съпротивление на намотките с максималния заряден ток, който е от 2 -20 пъти по-голям от работния. Минималната стойност на триъгълното напрежение се определя от стойността на кондензатора, товарния ток и времето за което изправителя е запушен (ъгъл на отсечка). Ъгълът на отсечка е динамичен и при повишаване на натоварването се увеличава, а при намаляване на товара се намалява. По-важното е че ако се увеличи съпротивлението на трансформатора само с 1 Ом, то върховата стойност до която се зарежда кондензатора ще намалява n-волта за всеки ампер заряден ток (n=2-20 - отношение между зарядния и разрядния ток т.е. отсечката). Средната стойност на изправеното напрежение е в средата на височината на триъгълника.
    Увеличаването на кондензатора, намалява отсечката, което довежда до увеличаване на зарядния ток за сметка на по-краткото време. Но пък спадането на напрежението върху кондензатора, когато изправителя е запушен, е по-малко.
    Аналитичният израз за изправеното напрежение е прекалено голям и няма смисъл от него, след като се разпространява безплато програмата PSU Designer II.
    五郎

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от amxcs
    Здравейте,
    реших и аз да правя Excela, но първо трафа.. Преди да купувам какъвто и да е бил, ще ви помоля да ми проверите сметките...
    ОК, само токът няма да е 3А, а 1,5А, защото мощността се консумира от двата полюса. Съображенията за необходима мощност на трафа биха били в сила, ако се каниш да ползваш усилвателя си като UPS. За усилване на музика средната мощност е поне 2-3 пъти по-малка от пиковата.

Goro е прав по принцип, но и по 'бакалският' начин се получават задоволителни резултати. Недей да пестиш от капацитет.

amxcs's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    28
    И още нещо искам да попитам не баш по темата. Колоните ми са с TVM-226 8ohm + FRS8M. Басовия по datasheet e 70W(140W), a frs-a 30W(50W). Честота на срез е 550hz. Ще издържат ли говорителите на 60-70W? Няма да слушам постоянно на такава мощност, обикновено тихичко слушам, но по някой път усилвам повечко за няколко минути да се покефя на музиката и най-вече на баса.

Та кой от следните варианти е по-удачен в моя случай

1. Да изкарам максимална мощност (~100W) с кондензатори 50V /такива мисля да си взема.. 7-10 бр. х 4700uF на рамо/, т.е. напрежение 2x33Vac като от сметките ми и след това да намаля коеф. на усилване за да не си изгоря колоните.
    2. Да използвам по-ниско напрежение 2х26Vac за ~60-70W.

Първият вариант ми харесва повече, защото ще дам още 5-10лв за траф а мощността ще е почти двойна, по-натам ако си направя по-мощни колони ще мога да ползвам по-голяма мощност от усилвателя Също така знам, че е добре да не се ползва амп-а на макс, до това заключение съм стигнал и от личен опит, поне при интегралните схеми, при които е нормално към края да кривят повече, но при екселата четох в темата, че не е така, т.е. изкривяване 0.01 от начало до край. Но главният проблем е как да избера Ku, за да използвам макс-а на колоните без да ги изгоря.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    С по-слаб усилвател в кривящ режим е по-лесно да изгориш колоните. Направи го по-мощен. Пиковете не са проблем, освен ако говорителите са много зле изработени, но тези май са прилични (не ги познавам).

Не зная с какъв източник слушаш музика, но ако заложиш подходящ коефициент на усилване на схемата можеш да ограничиш бъдещи 'изцепки' с volume-то. Аз залагам типична чувствителност 0.7Vrms, т.е. Ku=|Vs|.

amxcs's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    28
    Ок, значи ще е над 30V, но сега интересното е до колко ще издържат кондензаторите? Те ще бъдат Fujicon 4700uF 50V. Ако някой ги е ползвал при по-високо напрежение нека сподели.
    Най ме блазни първият , но 49,3V са му почти на границата. Иначе втория май ще дойде идеално. Вие кой ще ми препоръчате?

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Добре е да оставиш запас 20%- 10% за мрежовото напрежение и 10 за самият кондензатор. Освен ако не са "фирмени".

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    36
    Вземи си на 63V вместо на 50V. Разликата в цената е стотинки. Но сложи поне по 10 броя на рамо. Имай предвид, че 35 променливо няма да стигне 49V, имаш загуби в диоди и трансформатор.

DMS's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    31
    Практикува ли се слагането на дросели в захранващия блок на транзисторните усилватели. Става въпрос за така наречения П-образен филтър от трети ред. Ако да - защо? ако не - също
    ***DNB-PSY-GOA***

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Не, защото подходящ дросел освен че ще тежи много, ще е на габарити много по-голям и по-скъп от голям капацитет на негово място. Да не говорим, че въпросния дросел има и загуби на напрежение... Как го виждаш при 20 волта захранване да изгубиш 5 или 10 в дросела

Цитат Публикувано от DMS
    Практикува ли се слагането на дросели в захранващия блок на транзисторните усилватели...
    Аз го практикувам. Сравнението със и без дросели винаги е било в полза на дроселите. Използвам стойности - няколко десетки милихенри.
    五郎

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Бате Goro, доколкото знам, той иска да слага на Екселите дросели в захранването...... няма ли да са големички за необходимия ток?
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Аз съм ги използвал в транзисторни усилватели 2x120W. Вярно е че са малко големи и са с въздушна междина, но захранването е в отделна кутия. Ако размера на кутията му е ограничен, те не са задължителни. Аз отговарям само по принцип, че е възможно използването на дросели в захранването.
    "П" филтър с дросели има едно голямо преимущество. Първия кондензатор може да е по-малък, с което да се облегчи импулсния режим на изправитвеля и да се намалят смущенията от комутацията на диодите. А основната филтрация се реализира с втория кондензатор.
    Има и един малък недостатък, че филтъра резонира на свръх ниската резонансна честота.
    五郎

Единствените причини да не се използват дросели са парите и размерите. Е, можем да добавим и мързела, но не е проста работа.
    Виждал съм отворен HighEnd усилвател изобщо без кондензатори - само с дросели, ако се примолите на rogev ще ви слижи и снимки
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    По мое мнение филтрираши дросели може да се ползуват и е по-добре, където консумзцията е постоянна: лампови усилватели SE, PP в чист клас "А" или транзисторни в клас "А". Променливата консумация ще доведе до колебание на филтрираното напрежение, от там и колебание на изходният офсет. Предимствата и недостатъците навсякъде са еднакви.

V-MOS Power Lover astankov's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    34
    Здравейте! Направих една схемичка с крайни IRFP240/9240 да вдигам
    джангър в домашни условия. Сега остава само захранването. И въпроса е какво да бъде то. За усилвател с крайни биполярни е обяснено перфектно обаче тези са МОС и губят повече напрежение затова много бих бил благодарен ако обясните как да сметна за конкретните транзистори. Искам да плуча 60W при товар 8 ома. Колко горе -долу трабва да ми е напрежението?

Благодаря предварително

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    36
    60W RMS или синус.

За RMS около 40-45V изправено напрежение ще ти стигне. Т.е. 2x45v. Зависи от схемата и загубите в нея. До колко знам в МОС транзисторите се губят към 5V.

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Цитат Публикувано от astankov
    ... За усилвател с крайни биполярни е обяснено перфектно обаче тези са МОС и губят повече напрежение затова много бих бил благодарен ако обясните как да сметна за конкретните транзистори....:
    Това твърдение съвсем не е вярно - спада на напрежение върху прехода на транзистора зависи от много неща и не е коректно да се дава крайна оценка на база тип!
    сега на въпроса:
    -За постигане на 60 вата върху 8 ома товар е нужно усилвателя да осигури 22 волта ефективна с-ст - което иде да рече че върховете на сигнала ще достигнат до +/-31 волта (това е чисто в изхода).
    -Твоите транзистори са Rdson 0.2 ома. Пиковата стойност на тока ще е 3.88А което е спад около 0.8V върху транзистора. Понеже не знам схемотехниката на твоята схема (ако е повторител - токов усилвател на крайното стъпало ще трябва и малко напрежение за драйверните транзистори...) бих оставил запас поне 3 волта върху изходното напрежение.До тук го докарахме на +/-34 волта.
    -Остана да прибавим и спадове от филтрация , активни загуби във вторичната на трнсформатора - да речем по 5 волта (аз толкова бих сложил!) на рамо. резултата е +/-39 волта (за да е кръгло +/-40 )
    Резултата е че захранването което трябва да осигуриш на твоя усилвател трябва да е около +/-40 волта изправено и филтрирано което се постига с трансформатор с променливо напрежение на вторичната приблизително 2х30 волта ефективна ст-т.
    Общата мощност на трансформатора трябва да е не по малка от 150 реални вата за 2-та канала и то при особено добра филтрация...IMHO
    Поздрави!
    Митака.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Обстоен преглед на темата "захранване на усилвател":
    http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html

Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема