Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 71 от 71

Тема: Оразмеряване на захранване на усилвател

V-MOS Power Lover astankov's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от fenkiller
    Цитат Публикувано от astankov
    ... За усилвател с крайни биполярни е обяснено перфектно обаче тези са МОС и губят повече напрежение затова много бих бил благодарен ако обясните как да сметна за конкретните транзистори....:
    Това твърдение съвсем не е вярно - спада на напрежение върху прехода на транзистора зависи от много неща и не е коректно да се дава крайна оценка на база тип!
    сега на въпроса:
    -За постигане на 60 вата върху 8 ома товар е нужно усилвателя да осигури 22 волта ефективна с-ст - което иде да рече че върховете на сигнала ще достигнат до +/-31 волта (това е чисто в изхода).
    -Твоите транзистори са Rdson 0.2 ома. Пиковата стойност на тока ще е 3.88А което е спад около 0.8V върху транзистора. Понеже не знам схемотехниката на твоята схема (ако е повторител - токов усилвател на крайното стъпало ще трябва и малко напрежение за драйверните транзистори...) бих оставил запас поне 3 волта върху изходното напрежение.До тук го докарахме на +/-34 волта.
    -Остана да прибавим и спадове от филтрация , активни загуби във вторичната на трнсформатора - да речем по 5 волта (аз толкова бих сложил!) на рамо. резултата е +/-39 волта (за да е кръгло +/-40 )
    Резултата е че захранването което трябва да осигуриш на твоя усилвател трябва да е около +/-40 волта изправено и филтрирано което се постига с трансформатор с променливо напрежение на вторичната приблизително 2х30 волта ефективна ст-т.
    Общата мощност на трансформатора трябва да е не по малка от 150 реални вата за 2-та канала и то при особено добра филтрация...IMHO
    Поздрави!
    Митака.
    Много благодаря за изчерпателния отговор.
    Да крайните са свързани като сорсови повторители.
    И аз го докарах до +/- 40 волта но исках да чуя компетентно мнение по въпроса.
    А това че губят повече напрежение имах предвид по-високото напрежение на сработване от биполярните а за тях е описано вече как се смята.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    60W RMS или синус.
    То каква е разликата ,я кажи ,целия съм в слух ? Относно Мосфетите ,загубите при тях не са от напрежението на насищане ,а от напрежението ,което трябва да ги клати G-S ,особено при латералните ,там се губят не по малко от 5-6 волта - примерно при стръмност 0.6A/V каквато е например тя при 2SK135/2SJ50 ,за 6А дрейнов ток трябва 10V Ugs ,а за гореспоменатите IRF някъде към 5V за 4А ток ,това е !

resprom's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    24
    Цитат Публикувано от Angel
    И така: ще имаме товар 4 ома (на канал), което за захранването са 2 ома.
    Това не го разбрах. А ако товара е 8 ома или 10 ома на захранването колко ома се пада ?

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Зависи колко канала имаш. Ако са два при 8ома за захранването са 4 ома, ако са 10 съответно 5 и тн.

resprom's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    24
    Ясно ама имам друг един друг въпрос за филтровите кондензатори. Да кажем, че за усилвател 2x100 вата кондензатора трябва да е 40 волта 1000mF. Ще има ли проблем ако сложа 100 или 150 волта примерно, би трябвало да го зарежда само до 40 волта ако не се лъжа. "извинявам се, че въпроса е малко извън темата"

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Повишаването на пробивното напрежение не води до нищо, но не е рентабилно - с по-голямо пробивно кондензаторите са по-скъпи.
    Life's what you make of it.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Не е вярно, че не води до нищо. Високоволтовите кондензатори са предназначени за работа под високо напрежение и характеристиките им при ниско такова се различават.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Я кажи някоя характеристика ,че нещо не се сещам ? Капацитета ли , ESR ли ... ? И кондензатор 10 000 микрофарада на 100V дали ще е с друга стойност при 50V да речем ? Единственото нещо ,за което се сещам е заредената енергия CU^2/2 , но тя е една и съща при едно и също напрежение и капацитет , нищо че единия кондензатор може да е два пъти по-високоволтов .

resprom's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    24
    Мерси за отговорите!
    Извод: Да слагам кондензатори с по високо пробивно напрежение за по сигурно "за да не изплякат"

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от rope
    Я кажи някоя характеристика ,че нещо не се сещам ? Капацитета ли , ESR ли ... ? И кондензатор 10 000 микрофарада на 100V дали ще е с друга стойност при 50V да речем ? Единственото нещо ,за което се сещам е заредената енергия CU^2/2 , но тя е една и съща при едно и също напрежение и капацитет , нищо че единия кондензатор може да е два пъти по-високоволтов .
    Аха значи кондензатор с пробивно 10V и 1000V ще работят еднакво с 8V така ли? Ако е така защо всички кондензатори не са 1000 волтови?

Цитат Публикувано от Lyubcho_88
    Цитат Публикувано от rope
    Аха значи кондензатор с пробивно 10V и 1000V ще работят еднакво с 8V така ли? Ако е така защо всички кондензатори не са 1000 волтови?
    Ами защото са по-скъпи и много по-големи

resprom's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    24
    Това значи ли, че при 30 W (2 канала) пак на 4 ома ще са ми нужни 47 000 uF ?

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Kaкво значи нужни? При филтриращите има едно правило - колкото повече, толкова повече. Ако искаш да постигнеш определени стойности на пулсациите, то можеш да си изчислиш точно колко капацитет ще трябва. Иначеслагаш най-голямото, което можеш да си позволиш като размер и бюджет, гледаш да не е под 10 000 uF в никакъв случай и си ти. (това е моят rule of thumb)

resprom's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    24
    Ако е така както казваш защо тогава Ангел направи толкова много сметки?

Николай Николов's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    Ангел си е поставил някаква цел и според това,което иска да постигне е направил нужните сметки.

resprom's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    24
    И аз си поставих някаква цел и според неговите сметки установих, че само съпротивлението на говорителя е важно и, че няма значение изходната мощност за капацитета на кондензатора.

Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    55
    А за клас D 2Х500W на 4 ома какво захранване ще е нужно? Какво напрежение колко вата и колко mF кондензатори? Според формулата не мога да сметна.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Цитат Публикувано от Angel Покажи мнения
    t = време между два зарядни импулса (10ms за мрежови захранвания на 50 Hz с мостов изправител);
    Т = времеконстанта на разрядната верига (=Rt*C, където Rt е ефективния товар, а С е капацитетът в рамо);

Целта на упражнението е: е^(-t/T)>0.9

На първия въпрос ^, а като решиш това неравенство за C, знаейки t и Rt ... сам ще се сетиш за отговора на втория.

В интерес на точността, сметката горе е малко опростена и не съвсем точна, защото не са отчетени вътрешното съпротивление на трансформатора, на кондензаторите и на проводниците от тях до товара, ..., но за практически цели е достатъчно точна.
    Ако говорите за това: това е начин да се пресметне как да не ви кляка напрежението с повече от 10%, аз говорех за пулсации на напрежението. (тоест разглеждане на кондензатора като филтър, не като резервоар за енергия)

Груба сметка, по написаното горе: за 4 ома ОТ ви трябват 20 000uF, за 8 ома - 10 000uF кондензатор на рамо. (май смятам правилно ) Разбира се ако отчетете ИЧХ на ОТ ще видите, че някъде импеданса пада до ом-два, така че: Колкото повече, толкова повече.

Аз имам въпрос .
    Защо не транзисторен филтър с емитерен товар вместо кондензатори с огромен капацитет?
    Ами използването на компесационни стабилизатори ?
    Вместо използването на огромни трансформатори и още по големи кондензатори с цел осигуряването на максимум 5 % пад на напрежението.
    Виждал съм такива решения например в едно старо българско радио мисля ,че беше Мелодия 20 стерео .
    с опорен елемент д808 мисля.
    Да мощностите са малки в примера но аз съм пробвал да захраня един малък усилвател около 40 вата един път с такъв стабилизатор и един път с неговото си захранване
    изградено с трансформатор грец и кондензатор и опита беше в полза на компесационния стабилизатор.
    С този тип стабилизатор няма ли да се осигури една по-динамична картина на звученето .
    Няма ли да е по удачно захранването да реагира адекватно на различната консумация при променящия се импеданс за различната честота?
    Защото съм виждал и крайности като реле време за включване на захранването към стъпалото за да могат да се заредят кондензаторите в захранващия блок .
    Български форуми - Българско село!

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Ами защото при 5-10А консумация и 5V пад върху регулиращия елемент имаш едни 100W излишна топлина, елементарно Уотсън !

atanas716's Avatar
    Членува от
    Aug 2013
    Искам да попитам дали е правилно тук или има вече такава тема( извинявам се за което но ако съм пропуснал да я вида), но никаде неможах да намеря да пише за резисторите при филтриране(от 1W и нагоре като най често съм срещал 5-10W и всеки път с различно съпротивление). Също така в тази тема не се споменаваше и за тези малокапацитетни кондензаторчета(ако мога така да се изразя) които също присъстват в схемата за изправяне. Ако може някои да ми даде малко сведения за тях и да ми каже как се изчисляват и защо и как тея дреболии са там?
    П.П. Пак се извинявам ако има теми за тях.

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени