Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 71

Тема: Оразмеряване на захранване на усилвател

crazy-master's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    27

Оразмеряване на захранване на усилвател

Тъй като прочетох два пъти и пак много много не ми стана ясно, ако може ме светнете(че само на един човек досаждам на ЛС-та и да му дам малко почивка ) колко волта и колко va траф ми трябва за да извадя поне 300W от тая ексела?

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Аз бих сложил по 1000 на канал и ще звучи добре
    Иначе по примера на индустрията можеш и 300W за двата да сложиш.

Смислено е да сложиш поне 500W на канал.
    PC -> Emu0404 USB -> Tent DAC -> Frankie OTL -> Sennheiser HD650

crazy-master's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    27
    Малко объркан пост написа...
    Значи питах какъв траф ми трябва(колко волта, и вата) за да измъкна поне 300W на канал.
    Иска ми се да сглобя 2 канала значи трябва да е повече VA(има ли значение дали се казва VA или W) траф?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Вместо спамене, дай малко информация по питането:

- 300 вата при какъв товар?
    - в какъв режим ще се ползва?

МД, ако не се ползва някакъв много-добре настроен компресор, с музика и при *нормални* условия ще постигнеш максимум 25-30% оползотворяване на мощността. Т.е. ако стъпалото има номинална мощност 300 вата, консумираната мощност от захранването няма да надхвърли 100 вата. Пък вие можете да сложите и траф 3kW щом ви е драго.. С компресор - до 50%, но ...

* нормални: разбирай умерено кривене. Ако изкараш трапец в изхода вместо синусоида - ще се вдигнат ватовете, но говорителите няма да издържат дълго.

crazy-master's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    27
    Цитат Публикувано от Angel
    Вместо спамене, дай малко информация по питането:

- 300 вата при какъв товар?
    - в какъв режим ще се ползва?
    Ами не мисля че е спамене, но както и да е
    -товар поне 4 ома може би
    -режим, ами ако разбирам точно няма да е дискотечен, но все пак ще се нагъва до последно от време на време, пък и ще се ползват вентилатори, които мисля че ще помогнат?
    А за трафа ми един съфорумец ми каза 1000вата и аз затова така съм се настройл

Все пак се колебаех м/у tda7293(мостово) и екселата, но мисля да пробвам екселата. Все пак очакванията ми са поне двойно тройно повече ватове и качество от туй тда

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    300 вата на 4 ома се получават при sqrt(300*4)=34.6Vrms, съответстващо на синусоида с амплитуда 34.6*1.41=(+/-)48.8V.

За да се получи неизкривена синусоида в изхода на конвенционална схема, трябва да й се осигури запас от поне 3-4 волта, т.е. при натоварено състояние захранването да не спада под +/- 52V.

Тъй като филтровите кондензатори са елементите, които осигуряват енергиата между зареждащите импулси, постъпващи от мрежата с честота 50*2Hz, или на всеки 10ms, налага се да изчислим какъв капацитет и какво начално напрежение трябва да има върху тях, за да не спада под 52V в края на споменатите интервали.

Формулата за напрежение при разряд на кондензатор е:

U(t)=Uo*exp (-t/T), където Т е времеконстантата, образувана от товарния резистор и капацитета.

Също така, когато няма товар - трябв да се оразмери така захранването, че напрежението да не се покачва прекомерно.

И така: ще имаме товар 4 ома (на канал), което за захранването са 2 ома. Искаме разликата в напрежението между натоварено и ненатоварено захранване да не е повече от 10%.

Следователно, exp(-t/T) > 0.9, следователно t/T<0.105

От тук следва, че при t=10ms, то T=R*C трябва да е по-голямо от 10/0.105=95ms. При товар от 2 ома, необходимият филтров капацитет ще бъде 47000 микрофарада (в рамо).

Какъв да е трафа: при натоварено състояние да осигурява

2х(52+0.7)/1.41 V или 2х37.4Vac.

Колко ще е консумацията?

Ако не слушаме синусоиди на резистори, а музика на високоговорители - гарантирано консумацията ще е 2*0.25*300=150W, към които следва да се добавят загубите в самото стъпало, около 50% от полезната мощност или общо макс 225W за двата канала заедно!

Т.е. трафа е пре-достатъчно да е около 300W за захранване на подобен усилвател.

Какво означава мощност на траф? Би трябвало да означава онази мощност, при която напрежението на вторичната намотка спада с 5%.

Следователно, трафа би трябвало да бъде поръчан за 2х37.4*1.05=2х39.2V (2х40V~) напрежение на вторичните намотки и ток 300/40=7.5A.

С този траф в покой ще има приблизително 56V на кондензаторите, което за къси пикове би осигурило 'пикова' мощност от (55-3)^2/8=351W в товар 4 ома, на канал.

(не ми приемайте сметките на доверие - проверявайте ги винаги! )

п.п. Всеки, който се е заел да проектира или изработва транзисторен усилвател с мощност над 20-30W е добре да прочете тази тема.

crazy-master's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    27
    Благодаря, много изчерпателен отговор, но сложничко обяснено(ех тия новаци като мен )
    Айде още малко въпросчета(за вас може би лесни)
    Ако се сложи траф да кажем 2x70V(неизправено) около 400W колко вата ще изкара единия канал на екселата? И с сегашните елементи ще има ли проблем или ще трябват други?

Доколкото разбрах от написаното значи с траф 2x40V ще се изкарат 351W нали

П.С.
    Това да не си допуснал някаква грешка с тия "47 000 микрофарада (в рамо)" Това са 10 кондера по 4 700 само за едното рамо
    Междо другото на какви цения са тия по-големите кондери, че аз съм от малък град и понякога немога да намеря с седмици 64V 4700мф...

TexHoTpoHuk's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Ако сложиш траф с 70 волта вторични , ще получиш около 98 волта изправено напрежение , и филтриращите кондензатори ще ти излязат доста солено според мен .
    За по-големи мощности мостово свързване на 2 стъпала , или повече крайни с по-малък товар.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Не е лесно... докато не го научиш!

Няма грешка в 47,000-те микрофарада АКО искаме захранването да 'кляка' само с 10%, когато захранва два усилвателя, всеки свързан към товар 4 ома и има пикова амплитуда в изхода. Нали такова бе условието..?

Разбира се, че можеш да сложиш по-малко. Ако сложиш по 10,000 в рамо, примерно, то Т ще стане 20ms, следователно @t=10ms:

е^(-t/T) = e^(-1/2)= 0.6 т.е. захранването би спаднало с цели 40% за периода между зарядните импулси.

Съответно при 20,000 микрофарада Т=40ms, което ще се изрази като спадане от 22%.

Всичко това се отразява на сметката за необходимото начално напрежение (т.е. на празен ход), при условие, че искаме да проектираме един читав усилвател. Иначе - просто слагай каквото падне и ще излезе нещо..

Питанията за Ексела - моля в темата. Тази е за захранвания.

Има още една 'хитрина' при захранванията и усилвателите: ако единият канал е инвертиращ и изхода му също е свързан противофазно към товара спрямо другия изход, то двата изхода пак ще са във фаза, но при синфазен 'удар' в баса - единият канал ще черпи от (+), а другият от (-) полюса. Това позволява значително да се намали филтровият капацитет (демек $$$), нужен за постигане на желаната 'твърдост' на захранването при музикален сигнал. На синусоиди този номер не минава...

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60
    Това е начинА

crazy-master's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    27
    Цитат Публикувано от Angel
    Има още една 'хитрина' при захранванията и усилвателите: ако единият канал е инвертиращ и изхода му също е свързан противофазно към товара спрямо другия изход, то двата изхода пак ще са във фаза, но при синфазен 'удар' в баса - единият канал ще черпи от (+), а другият от (-) полюса. Това позволява значително да се намали филтровият капацитет (демек $$$), нужен за постигане на желаната 'твърдост' на захранването при музикален сигнал. На синусоиди този номер не минава...
    Май ставам банален, но тук не ми стана ясно как точно да свържа нещата, а тези дни се каня да правя кутия и да завърша напълно усилвателя.
    Ако може някой да драсне една картинка за да ми стане по-ясно

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    По-добре си карай с "класическия" начин, това упражнение можеш да опиташ по-нататък, когато станеш по-опитен.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Един много удобен калкулатор за заряд/разряд на кондензатор(и): Цък тук!

- за мрежови приложения (50Hz): при двуполупериодно изправяне (Грец) интервала време между зареждащите импулси е 10ms. Ако знаете еквивалентното съпротивление на трафа, лесно ще можете да изчислите пиковата стойност на тока през изправителните диоди, а в секцията "разряд" - като укажете капацитета и товара ще знаете колко би спаднало напрежението върху кондензаторите за същия период.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    И една статия на руски от сп."Радио", по същата тематика:
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    36

Въпрос към Ангел отностно методиката

Ангеле,
    Гледах методиката и само едно не разбрах, къде използваш това при сметките: "Искаме разликата в напрежението между натоварено и ненатоварено захранване да не е повече от 10%.
    "

и тази част същи не ми е много ясна :

От тук следва, че при t=10ms, то T=R*C трябва да е по-голямо от 10/0.105=95ms. При товар от 2 ома, необходимият филтров капацитет ще бъде 47000 микрофарада (в рамо).
    Тази 10-ка в числителя какво е ?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    t = време между два зарядни импулса (10ms за мрежови захранвания на 50 Hz с мостов изправител);
    Т = времеконстанта на разрядната верига (=Rt*C, където Rt е ефективния товар, а С е капацитетът в рамо);

Целта на упражнението е: е^(-t/T)>0.9

На първия въпрос ^, а като решиш това неравенство за C, знаейки t и Rt ... сам ще се сетиш за отговора на втория.

В интерес на точността, сметката горе е малко опростена и не съвсем точна, защото не са отчетени вътрешното съпротивление на трансформатора, на кондензаторите и на проводниците от тях до товара, ..., но за практически цели е достатъчно точна.

PSUD2 е много полезно помагало за оразмеряване на захранване. Резултатите са много близки до реалните. Опитите за изчисление с няколко сметки са неточни. Причината е че стойността на филтриращия капацитет и съпротивлението на трансформатора определят ъгъла на отсечка, а той пък средната стойност на изправеното напрежение. При малък ъгъл на отсечка, зарядния ток е с голяма стойност и дава голям пад върху вътршното съпротивление на трансформатора. Това понижава филтрираното напрежение и увеличава ъгъла на отсечка, което пък намалява пика на зарядния ток (той става по-продължителен), а с това се намалява и падението върху съпротивлението на трансформатора. На всяка стойност на консумирания ток, съответствува определен ъгъл на отсечка и определена средна стойност на изправеното напрежение (и определени пулсаций разбира се).
    Стойносттра на съпротивленията на вторичната намотка плюс приведеното на първичната не са за пренебрегване. Когато се отпуши изправителя, той дърпа ток няколко пъти по-голям от консумирания. Този ток определя едно падение на напрежение, което се изважда от максималната стойност на изправените полусинусоиди, като не позволява на електролита да се зареди до пиковата стойност. При запушен изправител, кондензатора се разрежда, а пулсацийте се определят от кондензатора и консумирания ток. Пулсацийте са трионообразни, а измерената средна стойност на изправеното напрежение е в средата на триона.
    五郎

Made in Haskovo Жорж's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    Имам екселата с 2 трафа-2х49V 390W (бройката)
    изходната мощност ми е 300 W на канал при 4 ома товар.
    Конструктор: Milen_Haskovo

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Цитат Публикувано от smoove
    Имам екселата с 2 трафа-2х49V 390W (бройката)
    изходната мощност ми е 300 W на канал при 4 ома товар.
    Конструктор: Milen_Haskovo
    2x49V променливо...

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Goro, принципно си прав, но дори и това, което би сметнал с PSUD или кое да е друго нещо пак няма да е точно. Колкото и точно да въвеждаш разните параметри, товарът не е постоянен. Ако товарът е резистор в изхода на захранването - всичко би било предсказуемо и точно, но когато имаме усилвател, който усилва музика и е натоварен с комплексен товар - навлизането в дребните детайли няма никакъв практически смисъл, нали?

Ангеле, съгласен съм че е сложно и винаги неточно, до някъде, оразмеряването на едно захранване.
    Но това не трябва да ни отказва от по-задълбочено разглеждане.
    五郎

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    31
    Аз понеже съм малко скаран със тези сметки, може ли да се направи една табличка от 3 реда

Rload C

2Ohm XXuF
    4Ohm XXuF
    hm XXuF

Това да са стойностите за рамо само на едно стъпало.

П.П. Съжалявам за глупавия въпрос, но смятам че половината от въпросите нямаше да ги има във този форум ако я имаше тази таблица
    Пътят към успеха е осеян с "купчина силиций"
    Господ прощава , Токът не !
    Иван Иванов
    София.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Хехе...ама тя зависимостта не е точно такава. Има и още едно неизвестно в системата - мощността.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Bis
    Хехе...ама тя зависимостта не е точно такава. Има и още едно неизвестно в системата - мощността.

Която сякаш не видях във формулите на Ангел може и да е моя грешка
    Пътят към успеха е осеян с "купчина силиций"
    Господ прощава , Токът не !
    Иван Иванов
    София.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Погледни пак по-внимателно и помисли!

Преди това ми отговори, за 30 и за 300W мощност при 4 ома примерно, еднакъв ли е тока, че да изведеш зависимостта от по-горе:
    .....
    Rload C

2Ohm XXuF
    4Ohm XXuF
    hm XXuF
    ......

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени