Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 45 от 45

Тема: Таблица за Ш-образни трафа до 1000W

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    С Ш-образни ламели е.
    http://postimage.org/image/35fzsa7wk/
    Life's what you make of it.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Banned
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    От най-неподходящия ъгъл си го снимал

Изглежда голем, сигурен ли си, че си измерил сечението вярно?

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Не е моя снимката. Откъде да го снимам, за да се разбере?
    Ако вит магнитопровод е това: http://www.mastercity.ru/old_forum_a...0365600154.jpg не е такъв трафа.

Banned
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    От горе, и от страни, за да се види в перспектива.

http://www.ljclub.net/materqli/transwormatori/T9.jpg

Да, това е вит магнитопровод.

Николай Николов's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    Снимай го така, че да се виждат 3те измерения. Сложи и нещо за мащаб.

Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Tрафа с 10W резистор на него
    Сечението е площа на средния пин, около който е навито всичко, аз така знам. Страните му са 40 и 39мм, със закръгляне 16cm^2.
    BTW и от първата снимка си личи, че не е вит.

Май е време модератора да премести глупостите ми в първи стъпки.

Banned
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от gueswhoaz
    BTW и от първата снимка си личи, че не е вит.
    Това се разбра, даже без снимки, тяхната цел беше друга, и тая последната и тя нее точно това, което трябва, но става

Трафа ти със сигурност e 180 - 190W

Ето как изглежда един 500W траф:

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Да ти снимам ли 250 вата траф, мотан по японския стандарт и с японско желязо На габарити е г/д колкото български 70 вата. Направих си труда, опит да го изгоря. Пет часа бачка на 270 вата натоварен - яката се напече, но не успя да изгори. Формулата ват/килограм не винаги отговаря, както и сечението на квадрат по еди-къф си коефициент - за ориентир в някакви граници (+-30-40%) може и да отговарят, но не бих се надявал на по-голяма точност. Обикновено на вече навит траф най-показателен е диаметъра на първичната намотка - по него се смята мощността при 2А/мм^2 натоварване при трафовете с повече слоеве и къса намотка или до 2,5А/мм^2 при трафове с дълга и ниска намотка. Ако трафа е мотан с жица с клас на изолацията F, има шанс да откара до 3А/мм^2 дълго време при работна температура около и над 100 градуса, но най-малкото ще е вредно за всичко около него, като се започне с електролитите.

Та, виждам, че жиците на първичната и вторичната са изведени удобно, хвани един шублер и ги измери - веднага му давам точна присъда

п.п2 тва било трафа на аlexander888.... пф, трябва по-внимателно да гледам...

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Таблиците наистина не са мерило, а бегъл ориентир за мощността на трафа. Goro си го е казъл.
    На теория мощността на трафа е точно тази, която той може да отдаде за неопределено дълъг период от време (не примерно за 3-4часа). Аз също съм се питал много пъти, колко е мощноста на трафа ми. Най точния метод според мен е практическото измерване. До колкото си спомням измерването се правеше в рамките на 1ден (24часа) и се смята, че щом е издържал толко, значи за безкрайно дълъг период от време ще се държи по същия начин. По спомени под товар температурата на трафа се покачва до 70-100° (и най калпавата импрегнирана тел ще издържи 120°С). При така поставения товар се смята тока и от там мощността.
    Предполагам, че има и други методи също точни, но смятам този за най точен.
    Доста трудна работа е в домашни условия да се тества. Признавам, че до момента не съм тествал траф по този начин.
    Сметката на Наско е за максимална мощност при този магнитопровод. Тоест перфектно навит и тн. Това не означава, че конкретния е също толко.
    Някой казват, че максималния ток през трафа е този когато напражението падне с 10%. Тоест, това е тока при безкрайна работа и от там пак се смята мощността... Нали разбирате, че трафа може да отдаде и повече ток за кратък момент от време без да има проблеми, но за сметка на напрежението.
    Нека нещо, ако съм изпуснал някой да добави.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Aug 2013
    Възраст
    39
    Здравейте, понеже доста пъти съм пренавивал трансформатори, неточно се изчислява диаметъра на жицата, като някъде дават плътността на тока 2A кв.мм., другаде 3A и непълно се използва магнитопровода. Затова диаметъра може да се изчисли по размерите на намотката. Броя на навивките за 1V ги изчисляваме по опростената формула 45:Sя=W/1V, където Sя е сечението на ядрото в кв.см. После измерваме височината на намотката до средата на макарата и я делим на приблизителния диаметър на жицата и намираме броя на слоевете, после делим дължината на диаметъра и намираме навивките на 1 слой и ги умножаваме по броя на слоевете и получаваме общия брой навивки. Ако навивките са повече от изчислените, избираме по-дебела жица и повтаряме, докато се съберат. Това е диаметъра с изолацията, а при новите стандарти е двойна. За да измерим реалния диаметър, оголваме жицата с ножче и навиваме плътно 10 навивки върху молив. С линийка измерваме дължината на слоя и делим на навивките. Измерването е по-точно с повече навивки. Забележка: Не оголвайте проводника с изгаряне, тъй като изтънява и измерването ще е грешно, щом го засичам с обикновен шублер. Вторичната намотка изчисляваме по същия начин, до запълване на макарата. Важно е да се знае, че не трябва да се извеждат допълнителни напрежения от намотките, тъй като при по-ниско напрежение токът се увеличава, следователно и по-дебела жица. Ако ни трябва 110V, трябва да се навият 2 намотки по 110V с диаметър изчислен за 220V и се свързват паралелно или последователно за 220V. Ако ни трябва 127V навиваме една намотка с дебела жица за 127V и една за 93V с диаметър за ток при 220V и свързваме двете намотки последователно. Вторичната намотка се навива до запълване на макарата, ако напрежението стане по-високо е добре, но ако е прекалено високо не трябва да развиваме от намотката, а да се пренавие с по-дебела жица за да използваме пълната мощност на магнитопровода с максимално КПД. Ето една таблица, в която диаметъра е изчислен при 1,5A кв.мм., което е малко и проводник с диаметър 0,09мм. и 4620 навивки практически не се събира в макарата (1 ред). Има и по-точна формула U:(BS.50.4,44), където B=1,1, S е сечението на ядрото в кв.см., делено на 10000. Според тази формула навивките са 4290 и диаметър 0,07 мм. при 2,5A кв.мм. Ако имате допълнения и препоръки, нека ги чуя.

Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    64
    Не съм си помислял, да обиждам когото и да е. Ако така си ме разбрал-извинявай.

Цитат Публикувано от mbg Покажи мнения
    Ето малко по-подредени таблици -
    Вярното наистина е 45/Q и т.н.
    Когато умрем, всички ставаме добри хора. Защо да не бъдем такива и когато сме живи!

pircufimcev
    Guest

маркировка

1.jpg1a.jpg2.jpg2a.jpg2+3.jpg3.jpg

имам един сандък с немски трафове, за сечение и мощност нещата са ясни в общи линии ала дали има възможност по буквите на маркировката да се установи брой на намотки и сечение

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Aко Гугъл и Яндекс не казват нищо - трудна работа.

pircufimcev
    Guest

ре

чичко гугъл , като яндекс е твърде придричив когато търсим нещо на руски , примерно за едни зелени руски трафове , ако не бях написал "транс" или "трансик" вместо трансформатор нищо не излизаше при едно мое търсене, после в руските форуми често показват че има инфо ала не ме пускат , под предлог "а ты русский, братец?",изобщо врътка си е ... попитах по-горе в темата щото имам подръка бая трафове /няколко сандъка/ добре изглеждащи - надписани с букви и цифри , но немските са заляни с някакъв корав лак,а руските със зелена, бяла и жълта боя и варианта с разглобяване и пренавиване е кауза пердута

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Май е по-лесно да си направиш една постановка за измерване с понижено променливо напрежение и да "прекараш" трафовете през нея.

Да не си добарал някой бивш военен свързочен склад?

Колегата не един склад е добарал, сред тях и доста военни. Него не го мислете

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Въпросът е, защо след като има друг активен профил тук и е влизал с него последно на 13.01.2016, ползва и този?! Нали знаете, че с натискането на един бутон ги виждаме тези неща...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Те Бенгата бяха двама, дето влизаха през един профил.

За руските военни трафове има информация през Яндекс.ру.

pircufimcev
    Guest
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Те Бенгата бяха двама, дето влизаха през един профил.

За руските военни трафове има информация през Яндекс.ру.
    бяха, ама сега е един ... медицината напредна и вече разделят сиамски близнаци и и профили в аудиофоруми

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Да, принципно може с едно IP да пишат различни хора, особено ако е служебно, но тук съвпадението е 100% с твоето...
    bengata ip.png
    Не искам да подхождам мнително, и ще приема този статус, но ако някой тук се оплаче от потребителя bengata, ще си помисля, че умишлено е сменен профила...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени