Резултати 1 до 14 от 14

Тема: Акустика на стаята за слушане на музика

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    55

Акустика на стаята за слушане на музика

Звукът е вълнов процес, при който механична енергия се пренася през еластична среда. При всяка среща с препятствие, то става нов източник на вторични вълни съгласно принципа на Хюигенс-Френел. При среща с твърда повърхност звуковите вълни се отразяват огледално. При попадане на мека (пластична) повърхност звуковата енергия се преобразува в топлина (затихва).

Типичната стая в жилище е с формата на правоъгълен паралелепипед и сравнително твърди стени. Ако в стаята възникне звук, той ще се отразява многократно от всички околни повърхности, като при всяко отражение ще губи енергия, докато затихне напълно. Този процес се нарича реверберация, а времето, за което звукът затихва до нула се нарича време на реверберация. Частният случай на еднократно отражение се нарича ехо.

Интересно свойство на правоъгълния паралелепипед е да връща отраженията по посока на източника им. Когато две вълни с еднаква честота се движат срещуположно, то възникват зони, в които вълните се сумират във фаза, и такива, в които сумата им е с обратна фаза. Това довежда до зони с максимуми и минимуми в силата на звука - т.нар. "стоящи" вълни. Очевидно е, че размера и разположението на тези зони са честотно зависими, защото са функция на дължината на вълната (честотата). Ако вълните са с еднаква амплитуда - минимумите ще са нули, а максимумите - с двойна амплитуда.

Звукът се разпространява във въздух със скорост ~ 340м/сек., като и самият въздух има своя честотна характеристика. Скоростта на звука във въздух и честотната характеристика зависят от температурата, налягането и влажността му.

Можете да си представите каква "салата" от звуци - преки и отразени би се получила в гола стая с твърди стени и форма на "кутия за обувки". Ако не можете - пуснете си музика в банята, като преди това извадите всички хавлии, завеси и други меки материали. Ако този звук ви хареса - моля спрете да четете нататък.

При запис и последваща обработка на музика се прилага умишлено допълнителна реверберация на гласове, инструменти или общо на целият микс. Повече реверберация ни кара да мислим, че източника е далече от нас, по-малко или липса - че е по-близо. Има и други "хватки", с които опитните майстори могат да ни накарат да мислим, че чуваме звуците отгоре, отдолу, извън "базата" на колоните, а дори и отзад, където колони може и да няма! Но това е друга тема...

Общото за всички записи е, че те са "готови за консумация" и не предполагат значителна допълнителна реверберация. Всяка добавена реверберация влошава "сцената", "позиционирането" и прави звуците "мътни" и неразличими. Мозъкът ни се бори с така поднесената "салата", като се напряга да разчлени и осмисли информацията, от което резултата типично е главоболие и нежелание за слушане.

Задачата по подобряване на акустиката на помещението за слушане на музика се състои в понижаване на собствената му реверберация и стоящите вълни до "приемливо" ниво.

Има два подхода - чрез затихване на отраженията и/или чрез "дифузно отражение" - пренасочването им в неопределена посока, за да се намалят зоните на минимуми и максимуми (стоящите вълни). Логично е, че ако стените поглъщат 100% - реверберация и стоящи вълни няма да има. Акустиката на такова помещение би приличала на тази на открито пространство, около което няма никакви повърхнини. Постигането на пълно поглъщане е трудна задача, но не невъзможна - така са устроени "акустичните камери", в които стените са покрити с дебел слой от различни материали с форми, които не позволяват отражения.

Престоят в такова помещение не е от най-приятните изживявания по причина, че мозъкът ни се ориентира за околното пространство именно по отразените звуци, които анализира на фона на директните. Друг проблем е, че при липсата на отразен звук се налага източника да създаде много по-силно звуково налягане, отколкото в "нормални" условия, за да възприемем звука с еднаква "гръмкост".

Не на последно място са и необходимите габарити на поглъщащите елементи, които за да бъдат ефективни в целия звуков диапазон ще са с размери по няколко метра и трябва да са разположени на всички стени, пода и тавана. Типичната "акустична камера" е с полезен обем 500м3 след обработка, а подобни стаи в жилищата ни май няма.

Ако поглъщащите елементи са с по-малки размери - те биха били неефективни за най-ниските честоти, от което общата честотна характеристика на помещението ще се деформира поради отразената енергия в басите, за които подобни поглъщащи елементи няма да действат ефективно.

Къде е "средният път"? Постигането на "приемлив компромис" се състои в комбинирането на поглъщащи и разпръскващи елементи в стаята така, че общата й реверберация да е "приемливо къса", да няма силно изразени зони на стоящи вълни и/или да няма повдигане или затихване в общата й честотна характеристика. А това е наука, която граничи с изкуство. Истинско предизвикателство е да се постигне "добра" акустика на "приемлива" цена и с "подходяща" естетика... все индивидуални преценки на клиента.

По правило - меката мебел, килими и завеси подобряват акустиката, защото поглъщат звуците в средния и високия диапазон на честотите. Стаи с "типични размери" и стени от гипскартон, зад които няма вата имат възможно най-трудната за подобряване акустика, защото са склонни да резонират в диапазона 200-300Hz, което е звука на мученето. Получилите се резонатори в стените поглъщат или подсилват конкретни зони от звука със силно изявени резонанси и предизвикват пикове или липси, най често в мид-бас регистъра, от което следва или "мучене", или "кух" звук, а най-често и двете заедно! Постигането на "оптимална акустика" е забавна, макар и не съвсем лесна задача.

Един извод се налага от самосебе си: инвестицията в скъпо-струваща и "добре-свиреща" техника би била малко безмислена, ако ще я слушаме в неподходяща в акустично отношение стая, при допускане, че това е бил замисъла на придобиването й...

За повече инфо: www.rpginc.com и http://www.bgaudioclub.org/uploads/d..._Acoustics.pdf

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Върти ми се нещо в главата от доброто "старо"врем

Геле ,напомняш ми на записките по "акустичното въстание"срещу Попянев........но си е самата истина.виж как я "оплескахме " с втора зала в НДК-то.Нещо за термина от доброто старо време /обърнатата мида/ ,беше нещо Q/на квадрат от 1/4 ландата и т.н.
    всичко звучи добре когато е направено с мерак и професионализъм......

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от illusion Покажи мнения

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    44

Хавлии

Това е не по-малко полезно ... и изненадващо -

Проба миналата пролет при мен - 2 сгънати на по 4 дебели плажни хавлии заглушават повече 1 букшелф от 5 см каменна вата .
    А пирамидките от ДиТрейд направо почти са без ефект при такава проба ...
    Повече от година не мога да се наканя да отида до Яна Лъскова за хавлиен плат на метър за проба ...
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Точно в десятката. Сърбяха ме ръцете да се включа и аз.
    По въпроса с хавлиите - понеже у нас банята е най-топлото място, зимата жена ми суши прането там. Когато е пълно с дрехи, акустиката се променя до неузнаваемост (в положителен смисъл). А веднъж беше извадила всички хавлии за да мие стените, тогава звучеше наистина като в баня (при това таванът е с панели, които поглъщат не малко отражения).

Другото, което искам да споделя е съвсем прясно. Вчера занесох цялата си система у един приятел, който има по-малка стая от моята, но прилично третирана (без да е прекалено). Два солидни бас трапа в ъглите зад ОТ, 4 абзорбер панела на страничните стени, два панела дифузори с дървени пирамидки на стената зад ОТ и няколко малки пана с дунапренови пирамидки зад слушателя. Таванът не е третиран. Малък, но рошав килим. Диван и два фотьойла. Голяма стъклена маса пред дивана за слушане. Използва стаята и за домашно кино, което значи, че в нея има поне 7 спящи ОТ, и един пржоекторен екран, два компа, двойни завеси и т.н. Та, въпреки лошото разположение и импровизираното прослушване, вчера за първи път чух моята система без никакви дефекти на звука. Усилвах повече отколкото вкъщи, нямаше никакво мучене, никакво думкане, никакво досаждане от прекомерна сила на звука.

Установих, че системата ми звучи сходно на няколкото системи, които съм чул с годините у приятели и съм възприел като референтни за мен.
    Както се казва в първия пост от темата - "това е пътят и истината".
    Не наливайте хилки в системите преди да сте си оправили акустиката на помещението, където ще слушате.

Явно стаята за музиката е като шосето за автомобила
    Редактирано от jean-philippe; 3 December 2018 в 14:20.
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Аз от години ви го приказвам, че акустиката в помещението за слушане има огромно значение и там си струва да се харчат пари и да се ползва този потенциал, ама някои още въртят кабели в несвяст.
    Колкото снимки на разни "гурута" с претенциозни уредби съм виждал тук, все нямат взети ефективни мерки за акустична обработка...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Голяма стъклена маса пред дивана за слушане.
    Веднага да и метнете поне една хавлия.

Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Установих, че системата ми звучи сходно на няколкото системи, които съм чул с годините у приятели и съм възприел като референтни за мен.
    Както се казва в първия пост от темата - "това е пътят и истината".
    Не наливайте хилки в системите преди да сте си оправили акустиката на помещението, където ще слушате.
    Явно стаята за музиката е като шосето за автомобила
    Радвам се, че си стигнал до такова заключение Сега ти предстои най-важното и трудното - да го осъществиш

” Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш.”
    Стивън Кинг

А осъществяването е тясно свързано с възможността да бъда изхвърлен от жена ми заедно с цялата ми техника.

Няма да е лошо да се види какво предлагат разните фирми на материали за акустично третиране, което да е с висок WAF-фактор.

Може да се постнат разни линкове към такива фирми, за да бъде темата още по-полезна
    Минимал

колегата Багер

Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Аз от години ви го приказвам, че акустиката в помещението за слушане има огромно значение и там си струва да се харчат пари и да се ползва този потенциал
    +1
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Колкото снимки на разни "гурута" с претенциозни уредби съм виждал тук, все нямат взети ефективни мерки за акустична обработка...
    Да, но тук вече има някои фактори, които може би не позволяват това Например липса на помещение, отредено само за тази цел, властни жени и т.н..... Но това не ги оправдава, а ги изключва автоматично от категорията "гурута"- каквато и аудио система да притежават

” Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш.”
    Стивън Кинг

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Ами, вместо да се хвърлят 10 000-15 000Е (че и повече) за суета и имидж, можеш спокойно да си купиш апартамент с още една стая само за това и да си правиш кефа...
    И да ти писне един ден, спокойно можеш да си ползваш помещението за друга цел.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Започва се с едни стотина лева за измерване и грубо проектиране на акустичното третиране. После поетапно се слагат елементите и се махат излишните мебели като шкафове със стъклени витрини и стъклени маси. С максимум протакане за година-две и 2-3000 лева помещението може да стане приятно и акустически неузнаваемо. Което пък няма да пречи в него да се гледа телевизия, да се посрещат гости или да се вършат други домашни занимания. Няма да може да се готви и да се пуши.

Е, може тези пари и усилия да се хвърлят в кабели и пинги, при това на няколко пъти.

Цитат Публикувано от hifiresearch74 Покажи мнения
    Това е не по-малко полезно ... и изненадващо -

..
    Пича от видеото малко се е объркал с начина по който сравнява абсорбиращите свойства на различните материали. По неговата логика гранитна плоча ще се представи най-добре . Ще е добре някой да го светне , че акустичната енергия , попаднала върху дадена преграда поема в 4 посоки .
    1 част се отразява от повърхнината съобразно ъгъла под който е паднала .
    2 част преминава през преградата
    3 част се превръща в топлина поради сили на триене на въздушни частици ако материала е пориозен .
    4 част се превръща в кинетично-потенциална енергия , представляваща разколебаване/разтрептяване на повърхнината
    Последната порция енергия в последствие също поема в 4 посоки .
    1 вторично излъчване в зоната от която е дошъл звука
    2 вторично излъчване в зоната зад преградата
    3 превръщане в топлина в следствие вътрешно триене
    4 продължава през преградата , разтрептявайки конструкцията , на която тя е окачена .
    При абсорбция имаме 2 прегради с междина и става още по-сложничко ако трябва да разберем каква ще е върнатата енергия в помещението
    В случая пича мери преминалата енергия , като така съди за отразената енергия
    Иначе идеята с хавлиите много ми хареса . При обработка на слушателско помещение , което почти винаги е и обитаема стая за съжаление имат важност няколко неща .
    цена/ефект , задържане на прах и миризми , отделяне на власинки , Waf фактор . Хавлиите стоят много добре в тази светлина , ако при конструкцията могат да се откачат и перат . Дори имат потенциал за басабсорбция , ако се изпълнят като висящи от тавана панели .Така освен че ще се намират в зони , където могат да се борят основните моди чрез абсорбция, ще се запази визуално обема на помещението , при по-богата фантазия може да се направи примерно аркообразен таван и въобще някакво по-разчупено изпълнение , приемливо за всички обитаващи .http://www.oeler.com/catenary-banners/
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg baf_m.jpg (3.6 KB, 173 преглеждания)
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

https://www.youtube.com/watch?v=8b1W7QgqhR8

Ценен материал. И датчаните го обясняват по-ясно от американци и англичани.
    Минимал

колегата Багер

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени