Страница 3 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 191

Тема: Предложете добър мид-бас 8 инча

Членува от
    Sep 2011
    Възраст
    29
    По темата, пуснете една симулация със сегашните стойности и вижте къде се пресичат АЧХ на говорителите.

Аз ги виждам като -5 децибела на 5 килохерца. Идеално за Говорители извън фаза.

При 4 ома последователно на високочестотния, разделянето слиза на 4 килохерца и едновременно имаме атенюация.

При 4 мф + 4 ома последователно, разделянето слиза на 3 килохерца.

4 мф без последователен резистор, дават 3.5 килохерца на -3.5-4 децибела.

Всички симулации са за първи ред последователен филтър.

Аз бих направил една външна кутийка с всички варианти и превключватели за да правя директно сравнение.

Имайте предвид, че на общ лицев панел и с различна дълбочина на акустичните центрове, сумирането на звуковото налягане в точката на разделяне е като при удвояване на излъчващата площ, тоест +6.
    Говорителите са на около 280-290 градуса извън фаза, тоест 70-80.

Оригиналния филтър, само на високочестотния, дава -6.5 децибела на 4.65 килохерца. Тоест нещата до голяма степен се запазват при серийния филтър, което е и закономерно предвид стойностите.

Поздрави!

Едит:
    Цитат Публикувано от Dernev
    Ако не е много нахално би ли ми пратил формулите по които смяташ за да ги сравня с моите, които са от едно списание "Радио и Телевизия" от 1981 година Явно нещо аз греша До колкото знам от паспорта на колоните индуктивността е 0,5 Мх, но мога да сметна честотата на срез само в комбинация с кондензатор, т.е. явно когато е само индуктивност нещата са други.Поправете ме ако греша!
    Съмнява ме ВЧ да слезе под 2 килохерца, което ще е проблем!!!
    Точно така е. Когато филтъра е първи ред (само един елемент), стръмността на спадането е 6 децибела за октава (1/2ра от честотата надолу или нагоре от точката на разделяне е 1 октава), ако са два елемента, филтъра е 2-ри ред, тогава спадането е с 12 дб/окт. Всеки следващ ред добавя още 6 децибела към стръмността.

Използвай смело този калкулатор: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/

Понеже Линкуиц е двоен Бътъруърт, ако смяташ първи ред филтри, умножаваш бобината по две и делиш кондензатора на две и получаваш разделяне на -6 дб вместо на -3.

Виж например какво връща калкулатора за втори ред Линкуиз -Райли на 4600 херца:
    2nd Order Linkwitz-Riley

4600 Hertz

8 Ohm Tweeter / 8 Ohm Woofer
    Parts List
    Capacitors
    C1 = 2.16 uF
    C2 = 2.16 uF
    Inductors
    L1 = 0.55 mH
    L2 = 0.55 mH

Направи сравнение с първи и втори ред Бътъруърт на същата честота.

Същото ми излиза на мен на симулациите и същото става с първи ред с тези стойности.
    За да не задълбаваме прекалено, прочети в уикипедията за Линкуиц-Райли филтрите и за Бътъруърт филтрите.

При първи ред настроен на -6 дб, го има предимството, че избягваме аномалий в АЧХ, но го няма предимството на LR-2 и LR-4 на успоредните фази.

Както се казва, образовай се, лесно е, и вземи аудио щаститето си в свои ръце! И не давай на никой да ти пипа говорителите! Каквито такива, имат романтично винтидж звучене при това доста вярно и приятно! Нещо повече ако искаш или нещо различно, изучи тези, слушай ги и приложи наученото на следващите! - надявам се ме разбираш какво ти казвам

Поздрави!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от B@tman
    Да, ама не си правил този експеримент с тях и не си съпоставял малосигнални с пълносигнални параметри.
    Пак лъсна фрапатната ти техническа неграмотност .Не случайно подхвърлих за модели на Пиерлес ,DLS и ПРОФИ-драйвери .Защото при тях измерванията се правят по различен начин .Но откъде плямпало като теб да го знае .........

Впрочем да водя какъвто и да е диалог с човек говорещ за електро корозия между изолиран меден проводник и стоманен детайл е просто губене на време .
    Иначе си дрънкай колкото си искаш наукоподобни умозаключения ,ако има някой да ти се върже проблема си е негов.Не е моя отговорноста да се допуска в форума лице с явни психически отклонения и доказана некомпетентност.
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Смахнатия инженер Dernev's Avatar
    Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    38
    Е сега наистина започнах да се обърквам вече
    Време е за HARD ROCK! Брей, то и аз май трябва да съм инж. Дернев, а???

Членува от
    Sep 2011
    Възраст
    29
    Не се обърквай, а купувай кондензатори и резистори и започвай да слушаш!
    Чети уикипедията и смятай филтри в нета.

Нормално е да се объркаш .Ти задаваш въпрос на slaff , отговаря ти батманчо с дълъг несвързан пост

slaff ти предлага просто и удобно решение .Оставяш бобината от сегашния филтър за басовия говорител , а със стойноста на кондензатора за вч говорител експериментираш .Свържи паралел няколко кондера ,като ги откачаш един по един ще можеш да променяш стойноста .Най-удобно ще е да изведеш кабели от вч говорител извън ОТ за да можеш да оперираш с кондензаторите и евентуално резисторите за L-pad .Сметки ще ти трябват за L-pad , за останалото е въпрос на напасване .Изчисленията са хубаво нещо за начален ориентир ,практиката показва че в доста случаи после се налага да се правят промени след прослушването.
    Задния капак на твоите ОТ нали се сваля ?От там можеш да изведеш кабели за пробите .

Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    38
    Явно се е видяло, че ще се модифицира филтъра и тук имам един въпрос,който се отнася до кондензаторите. Разполагам с доста различни по стойност кондензатори от типа МКР(не знам какво точно означава това) като всичките са на 315 волта.В магазина ми казаха, че се използват в аудио-филтрите Жълти са на цвят и са доста големи като размер. Та въпроса ми е мога ли да използвам тях или да си купя МБГО кондензатори?Вие трябва да сте по-запознати в тази област. За МКР кондерите във ВИКИВАТ не успяха да ми кажат много , а за МБГО ми казаха, че са хартиено-маслени Това е информацията с която разполагам за сега.

Явно се е видяло, че ще се модифицира филтъра и тук имам един въпрос,който се отнася до кондензаторите. Разполагам с доста различни по стойност кондензатори от типа МКР
    Ако са тези кондери МКР които продават във Викиват ,те са предимно за профи ОТ .Но може да правиш проби с тях .Може да направиш комбинация от МКР и руски МБМ (с малка стойност 0,1-1 мкф) .

Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    38
    Значи след пробите да заложа на кондензаторите тип МБГО и ако няма стандартна такава стойност ще сложа няколко в паралел. Към производствения филтър има и едно съпротивление, но в момента не се сещам за стойността му (беше от порядъка на 7 ома , 5 вата или нещо такова) него да го махам ли или да го включа към L-пада? Оригинално сигнала първо преминава през него(+) и след това през кондензатора от 2 мф на 160 волта Или това ще се реши в последствие след прослушване???

Членува от
    Sep 2011
    Възраст
    29
    Ех, какво ухажване падна тука

Виж тази тема: http://bgaudioclub.org/showthread.php?12417

Понякога изглежда, че има нужда от L-pad, а всъщност не е така, Босе-то е аналогична на твоята система, бас пуснат направо и в.ч. през филтър съобразен с АЧХ на баса.

Живота ти ще стане много по-лесен, ако си купиш и една бобина (индуктивност) за баса, така ще имаш нещо предсказуемо с което да боравиш.

Използвай калкулатора за филтри.

Поздрави!

Значи след пробите да заложа на кондензаторите тип МБГО и ако няма стандартна такава стойност ще сложа няколко в паралел. Към производствения филтър има и едно съпротивление, но в момента не се сещам за стойността му (беше от порядъка на 7 ома , 5 вата или нещо такова) него да го махам ли или да го включа към L-пада? Оригинално сигнала първо преминава през него(+) и след това през кондензатора от 2 мф на 160 волта Или това ще се реши в последствие след прослушване???
    Можеш да оставиш накрая комбинацията от МКР и МБМ ,хем са по-малогабаритни .
    Доколкото се сещам оригиналния филтър имаше един голям зелен резистор ,след това бяха кондера и бобината ,тоест филтър 2-ри ред за вч говорител .Резистора беше преди филтъра а не след него .Не знам дали стойноста на този зелен резистор ще ти върши работа после ако правиш L-pad .Впрочем проби за L-pad може да направиш с каквито имаш резистори подръка а после като се уточни стойноста да потърсиш безиндуктивни MOX .Има едни руски С-2-10-2 ,евтини и качествени са ,само посребрените им крачета са потъмнели от стоенето на склад .

Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    38
    Тази седмица започвам сглобяването на ОТ-та, като първо ще импрегнирам драйверите и след това ще пипна филтъра.Мисля си всичко това да го документирам в снимков материал, който ще споделям с вас и ако имате някакви забележки и препоръки да ги обсъждаме на практика, а не само на теория Надявам се до края на седмицата да свирнат и ако всичко е наред да започвам другият си чифт ОТ от Кащан, на който ще търся свестен мид-бас. Само не знам дали аудио системата ми е достатъчно добра от гледна точка на правилно възпроизвеждане на музиката ? Тя се състои от :
    източник - CD player Technics SL-P370
    усилвател - Амфитон 50У-202С

Предвиждам смяна на усилвателя и на CD player-а в скоро време, тъй като нещо не се получава между тях(с две думи куцат и двете )

Смятам, че модификациите, които практикуваш са неуспешни и със съмнителни резултати
    Ок, нямам проблем с твоето смятане. То и аз смятам, че ти не си за тук и скоро пак ще докажеш, че съм прав Също така смятам и че пишеш абсолютни технически идиотизми и това се вижда. Жалките ти опити да окаляш името ми няма да се увенчаят с успех.

Със стоев съм просто любезен.
    Дали? Не че имам време да вадя постове, ама в клюкарското ти л@йнометно блогче пише съвсем друго. И от любезност си написал фамилията му с малка буква, а?

Сори за спама.

Дернев, до колкото ми позволява времето, ще ти помогна и за филтъра.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140

http://greatsound.snimka.bg/

Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    38
    Така! По сметки за филтър първи ред и честота на зрязване 3550 херца при 8 ома стойностите на елементите излизат следните:
    индуктивност-0,5 Мх(с каквато разполагам от оригиналния филтър)
    кондензатор с капацитет -7,8 Мф (за предпочитане МБГО) Предполагам, че 3ГД-31 може да свири добре от тази честота нагоре. След импрегниране на 10ГД-30Б и 3ГД-31 ще ги сглобя и ще видим дали имам нужда от L-пад за ВЧ, след като ги послушам известно време. Надявам се че от ОТ за 90лв(толокова ми излезе всичко по тях) ще свирнат като ОТ от 500 лв.
    Поздрави и благодарности на всички и очаквайте резултата съвсем скоро!

...
    Надявам се че от ОТ за 90лв(толокова ми излезе всичко по тях) ще свирнат като ОТ от 500 лв.
    Абе по-скоро не Дай да не сравняваме неща, които са много условни.

Сметките за филтъра също са 'условни' защото за жалост влияние оказват не само обявените омове на драйверите по принцип, а има значение тяхното Re, Rf (импеданса им в честотата на срез), Le, Lf и т.н. да не говорим, че от бобина до бобина разликата е огромна, от кондензатор до кондензатор също.

Затова ти казвам че реално среза с 1 ред на баса ще е около 2к, и за ВЧ ще ти трябва към 10 микроф кондензатор, но след като монтираш всичко ще забележиш....като без експерименти няма да минеш, колкото и да си теоритизираме тук...

Членува от
    Jul 2011
    Възраст
    38
    Съгласен съм с теб, за това съм си набавил достатъчно кондензатори за да мога да варирам в стойностите на капацитета. Предполагам, че ще стигна до твоите стойности, но ще пробвам първо с по-малка. Знам, че теорията се различава от практиката и за това питам хора с практически опит в тази материя, като теб slaff и Audiomaster, които ще ме насочите в правилната посока! Да не забравяме и stoev, който ще ми помогне по-късно за да направя този L-пад (ако има нужда, но ще видим) Само да уточним нещата- филтъра по схемата от твоята тема ли да го правя, т.е. общ и за двата драйвера, или бубината за 10ГД-30Б, а кондензатора за 3ГД-31? Съжалявам, ако ставам досаден вече
    Сърдечни благодарности!

Ами в твой интерес е да пробваш и двата варянта.
    Първо обаче си направи обикновен 1 ред филтър, след като достигнеш до 'крайния' резултат с кондензатора, пробвай и серийния варянт на филтъра.

Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    58

..........

Не бъркай нещата, това са два отделни филтъра значи, бобината е филтър и кондезатора също е филтър, казва се филтър от "първи ред".Щом ще пада яко експеримент ,то в едната кутия пусни двете бобини последователно към "плюс", а на високите вържи 4мФ/160в.И нещо важно,изхода от кондера който иде от "плюс", го вържи в "минус" на високите, и чуй как е.
    Костадин Крумов Рахнев-Loudspeaker fixer http://biliar.snimka.bg/arts/12-quot...07087.31040447
    skipe: kocito81
    Measurements: "T/S"parameters,''MLS''. Inductor soft.,inductors.Filters.
    0885 067 687 0896 317 930

Членува от
    Sep 2011
    Възраст
    29
    Между другото, оригиналния филтър не случайно е втори ред на 4.6 кхз на -6 дб.
    Моя опит с точно такива колони, говори, че около 2 килохерца и особено с първи ред леко започват да крякат и да приплякват. Уникалното на тези високочестотни, е че са много бързи, точни и детайлни, но в последните две октави, надолу никога не съм успявал да ги накарам да извадят чуст звук. Качват и много чувствителност по-на ниско, което може да те накара да ги подтискаш, ама им чезнат високите.

Между другото, оригиналния филтър .......
    .
    e LR на 5 кхц ,избран е заради ниския Q фактор ,понеже баса е пуснат без филтър идеята е била да не се получи презенс в обхвата от 2 кхц нагоре.

Съгласен съм с теб, за това съм си набавил достатъчно кондензатори за да мога да варирам в стойностите на капацитета. Предполагам, че ще стигна до твоите стойности, но ще пробвам първо с по-малка.
    Пробвай за начало стойност от 4,7 до 6,8 мкф на вч говорител ,едновременно и бобината вързана на басовия .После може да пробваш по-голяма стойност .Имай предвид че по-голямата стойност кондер ще пусне повече горни среди и може да ти се стори че високите са намалели ,всъщност те са си същите но средите ги заглушават .При това положение може да приложиш и бобина за вч ,както каза slaff , но ще ти трябва и бобина за басовия , ако го пуснеш чисто и той ще внесе нещо в горните среди.
    L-pad ще ти трябва ако прецениш че високите и горните среди идват в повече спрямо баса и средите .Когато високите и горните среди са в повече , на слушателя субективно му се струва че баса е малко С L-pad трябва да постигнеш баланс ,хем баса и средите (вокали и разни инструменти) да се чуват добре ,хем високите да са отчетливи а горните среди (чинели и подобни инструменти) да не са дразнещи .

Малко е субективно но няма как да го обясня по друг начин.

Членува от
    Sep 2011
    Възраст
    29
    Цитат Публикувано от stoev
    Между другото, оригиналния филтър .......
    .
    e LR на 5 кхц ,избран е заради ниския Q фактор ,понеже баса е пуснат без филтър идеята е била да не се получи презенс в обхвата от 2 кхц нагоре.
    Може ли да не се преразказват мненията ми по 100 пъти без изменение, като твои собствени мисли? Не сме в сапунен сериал!
    Идеята е била е същата поради, която са избрали затворен обем за акустично оформление - добри преходни и импулсни характеристики. Баса вижда всички сигнали без изменение, ВЧ се включва нагоре.
    Затова и тези колони са известни като едни от най-добрите за възпроизвеждане на ударни инструменти. От DC до безкрайност, като предимството, е че няма филтър, който да дискриминира рязко започващи сигнали (импулси/удари), които иначе биха били насочени само към високочестотния, който пък няма какво да ги прави. Така всички ударни и чинелите и барабаните се възпроизвеждат по най-точния възможен начин.

Това Е идеята

ЕДИТ:
    Цитат Публикувано от stoev
    Съгласен съм с теб, за това съм си набавил достатъчно кондензатори за да мога да варирам в стойностите на капацитета. Предполагам, че ще стигна до твоите стойности, но ще пробвам първо с по-малка.
    Пробвай за начало стойност от 4,7 до 6,8 мкф на вч говорител ,едновременно и бобината вързана на басовия .После може да пробваш по-голяма стойност .Имай предвид че по-голямата стойност кондер ще пусне повече горни среди и може да ти се стори че високите са намалели ,всъщност те са си същите но средите ги заглушават .При това положение може да приложиш и бобина за вч ,както каза slaff , но ще ти трябва и бобина за басовия , ако го пуснеш чисто и той ще внесе нещо в горните среди.
    L-pad ще ти трябва ако прецениш че високите и горните среди идват в повече спрямо баса и средите .Когато високите и горните среди са в повече , на слушателя субективно му се струва че баса е малко С L-pad трябва да постигнеш баланс ,хем баса и средите (вокали и разни инструменти) да се чуват добре ,хем високите да са отчетливи а горните среди (чинели и подобни инструменти) да не са дразнещи .

Малко е субективно но няма как да го обясня по друг начин.
    Спри бе човек! Преразказваш! Написано е от ясно по-ясно през едно мнение нагоре от мен!

Аз не съм казал никъде за 2 ред на ВЧ, явно нещо се е объркало в посланията ми...

За да не объркваме човека:
    1. бобината на баса =1 ред за него.
    2. кондензатор на ВЧ =1 ред, като тук се експериментира със стойността от 4,7 -нагоре до 10.
    3. Установява се дали е нужна и колко атенюация за ВЧ драйвер (l-pad).

Може да се пробва обръщане на поляритета за ВЧ драйвера (добре се спомена по-горе).

След известно слушане да се пробва серийното свързване по картинката от моята тема (без да се променят стойностите на елементите, а за L-pad'a ще нарисувам как да се сложи, за да не стане объркване).

С 2 ред филтри вече нещата стават по-сериозни и без мерене няма да успее добре да настрои нещата.

Цитат Публикувано от slaff
    Аз не съм казал никъде за 2 ред на ВЧ, явно нещо се е объркало в посланията ми...
    .
    Разбрал съм те погрешно ......
    По принцип не се намесвам в тема в която ти и още няколко човека от този форум давате съвети ,защото знам че съветите ви са ясни и полезни .А и много различни съвети от различни хора може да доведат до объркване.
    Намесих се в темата защото видях че тоя нещастник Тошко се разрихри с безумните си "съвети".

Петър Велков
    Guest
    Тошко, спомни си че си официално отстранен от форума и спри да ни заливаш с глупости, за да не си заминеш пак.

Написано е от ясно по-ясно ............
    Самата яснота :
    "Понеже Линкуиц е двоен Бътъруърт...." още един твой крупен "бисер" за колекцията ми А Чебишев какво е - може би четворен Линкуиц ?
    Километрични постове пълни с неверните ти твърдения и полети на болната ти фантазия ........И да има по случайност нещо рационално в тях то се губи под тоновете глупости .

Защо не проумееш че просто никой не се интересува от мнението на човек който говори за електрокорозия на изолирания меден проводник на звуковата бобина и стоманата на ЦПН ,драстично разширяване на честотния обхват на ОТ с помоща на бобина и резистор на входа и прочее безумни абсолютно технически неграмотни дивотии

Страница 3 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени