Страница 1 от 16 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 380

Тема: Лампов предусилвател - готов модул

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37

Лампов предусилвател - готов модул

Ето едно предложение за готов модул на лапов предусилвател изграден на базата на ECC88. Предвидил съм и промяна на отоплението на 7.6V за тези които искат да пробват PCC88(като мен). Модулът има 4 входа, които се сменят с релета, посредством галета, която се монтира на предният панел. Галетата комутира управляващите напрежения на релетата, а не сигнала. Самият предусилвател представлява DC катоден повторител. Първото съпало има усилване около 11dB(G=3.5). Второто съпало е буфер, натоварен с източник на ток - 10mA. Така се постига ниско изходно съпротивление и висока линейност на схемата.

Ето какво си мисля:

Както се досещате, цялата схема ще бъде реализирана на печатна платка, за да може всеки да си я вгражда лесно и удобно.

Коментари и предложения са добре дошли

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Щастливец pnp's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    44
    Мен ме вълнува такъв повторител. Колко му е изходното съпротивление на този?
    Всеки си решава за себе си, защото така му харесва

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Всъщност товара не е от значение за определяне на изходното съпротивление. В случея е около 77 ома.

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Не разбирам защо трябват транзисторите във селектора? Безполезно усложнение според мен, при положение, че галетата може директно да управлява масата на релетата.
    Life's what you make of it.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    по-добър вариант е неизползваните контакти на релето да са свързани към маса, за да няма прослушване през паразитни капацитети - имаше такава схема във вестник АРА, комбинирана с L-регултор на усилването и според мен е перфектното решение
    ако не можеш да я намериш аз ще вя потърся и ще я постна тук

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Цитат Публикувано от gueswhoaz
    Не разбирам защо трябват транзисторите във селектора?
    Защото, ако ползваш някоя по-хилава галета, ще я сменяш през 5 месеца.

apm ще бъде интересно да видим схемата. Вулмето оставям на ALPS. Така предвиждам и на платката за сега.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    това е моят идеал за предусилвател
    ако й проектираш платката съм вътре в проекта

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Също интересно решение. Все пак ще оставя моя вариант. Така или иначе се ползват 4 релета
    Схемата като топология е същата. Разликата е в режимите естествено. Тази има голямо усилване и е по-нелинейна. Ще "дава" топъл лампов звук. Аз предпочитам да е по-прозрачна все пак. Както и да е, всеки може да се заиграе с режимите, както прецени за редно.

Келеш, с голяма уста DJPOPA's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    42
    Аз бих заменил токовите източници с лампови и бих направил стъпалата с различни лампи-примерно напреженовия усилвател с ЕСС88, а катодния повторител с 5687/ЕСС99/6Н6П, с голям ток на покой.
    "НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ НА БЪЛГАРИНА Е, ЧЕ СМЯТА ХОДЕНЕТО НА ПСИХИАТЪР ЗА СРАМНО НЕЩО" DJPOPA, 2012
    "СЕЛЯНИНЪТ МОЖЕ И ДА НАПУСНЕ СЕЛОТО, НО СЕЛОТО НИКОГА НЕ НАПУСКА СЕЛЯНИНА" народна мъдрост

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    После и втори изходен кондер, електролит, а за него закачена букса за слушалки

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Попе, твоите съвети са подходящи за един ултимативен проект. За съжеление такава платка ще бъде много голяма и много скъпа!

Banned
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    Според мен наличието на песък в схемата обезсмисля начинанието...

Цитат Публикувано от Simonov
    ... В случея е около 77 ома.
    ...R40/48 са по 100 Ома на схемата...

На ECC/PCC 88, 9-то краче не е център на отоплението, a PCC88 e със 7В отопление.
    СМСМ R3/C7 и R2/C8 , имат "лоши" времеконстанти, а R33/41 е по-добре да са "след" R34/42

radiok's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    46
    Според мен, за наточена версия е редно да се предвиди и по една (две) "плазма" в захранването. Руснаците го водят - газов стабилитрон СГ1П.
    Неусетно навъртях 10 години във форума, време е за почивка...

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Симоне, прав си. Изходните резистори си мисля направо да ги махна. Входните ще ги "лепна" за лампите след резистора към маса. Каква честота на среза на RC филтрите би избрал ти? Аз съм я сложил доволно над чуваемата област, както съм виждал да се прави на практика. Другият вариант е доволно под 20Hz. Изисква големи кондери или големи резистори и съответните последствия.

Ясно е, че екрана не е средна точка. Просто така е нарисуван в библиотеката и не ми се занимава да го оправям.

radiok Газовите стабилизатори са си шукария. По един на канал си трябва. Натоварени с източник на постоянен ток, вместо гасящ резистор формират много тихо захранване. Имат недостатък - не палят на тъмно. Платката се предполага, че ще е в кутия. Трябва да им слагам схема за осветление, която да се изключва след запалването на стабилизаторите. Става мазало. Още по-голяма платка. Ако налепя всичко, само голата платка ще струва 40-50 кинта и няма да се включат много хора във веселбата с групова поръчка

Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Какво не пали на тъмно

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Газовите стабилизатори. Поне американските не палят. Ако руските палят, значи имат радиокативен елемент в тях.

Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Повечето от руските дето съм виждал по разна апаратура са в екрани и на тъмно, като ектраните ми се струва че са за премахване на ВЧ излъчванията. Не съм имал случай да не палят, а и за първи път чувам за радиоактивни елементи в тях...

Banned
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    28
    Естествения радиактивен фон е достатъчен, за да палят всички газоразрядни лампи, които са здрави
    Явно американците дето си пробвал са заминали

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Повече инфо за газовите стабилизатори:
    http://www.tetrode.co.uk/vrtubes.html

В този проект обаче, няма да ги слагеме

radiok's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    46
    Добре де, няма да се ползват стабилитрони, източника на ток си остава транзистор, да не се раздува платката. Тя и в този вид, няма да е никак малка. Филтровите електролити в захранването са малко. Поне три по 220 микро, на клон и пак е малко компромис. Един пред, с който си играх и после го дадох на Ангел (DIY), беше реализиран с "токови" лампи в повторителя и генератора на ток, триод с голямо усилване на входа и доста капацитети по CLCRC филтъра. Като цяло усилване къде 15 се получи, искам да кажа, че няма как хем да се пести от части и размери, хем да е читаво. Поне съм го правил и давам инфо, от първо лице.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    аз не държа да се ползват режимите на схемата, която дадох - просто споделям че от всички схеми, които съм разглеждал (а повярвай ми тонове информация съм изръчкал от интерет) тази е най-елегантния и оптимизиран вариант на предусилвател, без да се ползва изходен трансформатор.
    както писах, при свободни контакти на релетата има прослушване от неизползваните входове - контактите задължително трябва да са към масата - нищо не пречи да се направи схемата с 4 входа/релета.
    също мисля, че идеята на Попа е добра - две отделни лампи, всяка оптимизирана за предназначението й в схемата. в твоя вариант също ще ползваш 2 лампи и ако не искаш двойно моно по-добре е предложението на Попа.
    захранващото напрежение също ми се вижда малко ниско
    ааа, и да оставиш достатъчно място за резисторите, щото не мисля да ползвам SMD

radiok's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от apm
    захранващото напрежение също ми се вижда малко ниско
    Вариантите за намаляване на изходното съпротивление, не са много. Единия е да се намалява захранващо напрежение, другия е да се вдига тока на каскадата. Работата опира до компромис.

Цитат Публикувано от apm
    най-елегантния и оптимизиран вариант на предусилвател
    А защо да отслабваме безмислено входния сигнал 4-5 пъти, а после да се мъчим да усилваме с катоден електролит и толкова пъти вдигане на всички собствени шумове и нелинейности?

Страница 1 от 16 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени