Резултати 1 до 21 от 21

Тема: Накратко за впечатленията ми от Low Cost Horn с Визатон FR10

Накратко за впечатленията ми от Low Cost Horn с Визатон FR10

Преди известно време ме помолиха да се заема с асемблирането на този проект .Нямаше да се навия ,но ми предоставиха готови разкроени детайлите .Самото разкрояване беше изключително качествено направено ,което неимоверно улеснява труда по сглобяване на хорничките .Сега ,след като хорничките са вече готови ,ще нахвърлям набързо впечатленията си .

Първо започнах с измерване на чисто новите драйвери .Очаквано параметрите им се различаваха от посочените от производителя . Например при обявена от производителя Fs=88 хц. единия показа 108 хц. , другия 110 хц .Оставих ги да се разработят ,ново измерване показа че все още не слизат до обявените параметри .Наложи се да прибягна до разни “хватки” , насочени най-вече към третиране на трептилката .Окончателно параметрите се заковаха на Fs=82 хц , Qts=0,54(при обявен 0,67) .Това е много добър резултат който дава възможност на иначе маломерните драйвери да просвирят по-убедително в нч регистър .
    Допълнително третирах мембраната с импрегниращ разтвор ,с цел подобряване звученето като цяло.

След това беше рутинната работа по лепене на кутията и фурнира .Използвания фурнир е естествен технически ,лака е безцветен Sadolin (леко е скъп но си заслужава ! ), лепилото е Henkel Wood Expres .Резултата преди да залепя страничните панели
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...5.24301156.big

Тук трябва да вметна две-три неща .

Използвания материал ,както се вижда на снимката е ПДЧ .Да се ползва OSB не бих препоръчал на никого ,това е възможно най-неподходящия материал за каквито е да е ОТ (освен ако някой не си пада мазохист ).Препоръчваната дебелина на материала 15 мм е малка ,по-добре е 18 мм.А въобще – 20 мм MDF би бил най-удачния вариант .Но трябва да се презчисли чертежа ,защото с по-дебел материал се намаляват площите на гърлото и част от контура на рупора.Не съм правил сметки но може би увеличаване на вътрешната широчина на кутията ще може да компенсира по-дебелия материал.

Закрепването на входния терминал отстрани на кутията в района на СС е излишно занимание ,грозно е и неудобно.Разликата между такова закрепване и закрепване отзад горе на кутията е 25 см кабел .Така или иначе спикър-кабела играе роля ,най-добре е предварително да се избере подходящ такъв и с него да се окабелява вътре в ОТ ,същия да се ползва и между ампа и ОТ .Впрочем който смята че 25 см разлика в кабела ще даде доловим резултат при драйвери като FR10 , нека слага входния терминал отстрани ,науката не отрича плацебо-ефекта Аз лично предпочитам да направя канал в горния капак и в него да положа кабела преди сглобяването на кутията .Което обаче забравих да направя при тези хорнички и се наложи да полагам кабела след сглобяването ……..Използвания кабел е Еagle Cable Silver Special 2х2,5 квадрата .Този кабел дава по-освободен вч регистър ,FR10 е хилав във този регистър така че избора на кабел беше продиктувано от това.Който търси по-неутрално звучене бих му препоръчал QED Original 2x2 квадрата (или QED Micro 2x1,3 квадрата).

Стените на СС е добре да се обработят преди залепването на страничните панели ,после през отвора за високоговорителя е много трудно .В случая с показаните хорнички стените са облепени с тънък но плътен тестилен материал .

Готовите хорнички
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...5.24380735.big

Дойде ред на прослушването и меренето ………..
    Като цяло свирят прилично ,според възможностите на високоговорителите .Понеже леко ги моднах ,със сигурност ще свирят по-добре от немоднатите .Но все пак чудеса не трябва да се очакват .На мен лично не ми е съвсем ясна идеята заложена при проектирането на тези хорнички ,като какви ще се ползват ? Букшелф ,флоорстенд ,настолни ?Проблема е следния – както при всички видове рупорни ОТ (Хорни ,BRV ), разстоянието на устата спрямо пода и стените на стаята дава доста голяма промяна в звученето .
    Най-оптимално ,от гледна точка на обхвата под 100 хц . би било разположение на пода ,в ъглите на стаята .Това би осигурило почти прилично звучене на хорничките и без подкрепа от субуфър .Проблема е че при такова ниско разположение на драйверите ,съответно и сцената е ниско разположена ,вокали и инструменти се чуват на 50 см от пода .Освен това дори и при седнал на ниска мебел слушател ,работната ос на говорителите идва по-ниско .Налага се предния край на хорничките да се повдигне с 2-3 см в зависимост от разстоянието до слушателя . Аз лично ги повдигнах но нямаше как да ги сложа в ъглите .Разположението при мен беше – 70 см до стените встрани и 1 метър до стената отзад .При тази позиция правих измервания .Постановката при измерванията е – мери се в мястото на слушателя .Приемам че за комфортно ,релаксиращо слушане са достатъчни 91-92 дб в тази точка .Затова подавам сигнал на двете хорнички докато постигна това ниво за обхвата над 100 хц ,после меря какво се получава под 100 хц .Разбира се стаята участва здраво при измерванията но така или иначе същата стая ще участва после и при слушането на музика.На 95 хц имах 90 дб , на 85 хц – 84 дб , на 75 хц – 82 дб ,на 65 хц-82 дб , на 55 хц – 78 дб , на 45 хц -76 дб .При описаната позиция на ОТ в това помещение винаги имам рум-лифтинг за обхвата 42-45 хц , така че с помоща на помещението хорничките се представят добре .
    После пробвах добавяне на вата в СС .Това даде подем средно с 3 дб за обхвата 75-90 хц .Не е зле като резултат . При такава дължина и площи на рупора ,с този модел драйвер - даже хич не е зле.
    След това пробвах повдигане на хорничките на поставки за да дойде сцената по-високо .Повдигане на 35 см от пода доведе до спад средно с 4 дб за обхвата 75-95 хц ,повдигане на 70 см от пода доведе до спад средно с 6 дб за обхвата 40-95 хц .Звученето на хорничките в нч регистър стана рехаво ,може да се слуша с компомиси и така , но според мен си иска подкрепа отдолу със суб.

Мнението ми за проекта - като цяло приятно и прилично звучащ .На пода в ъглите хорничките може да се ползват почти като самостоятелни ОТ ,има определена група потребители на които ще им допаднат .Подпряни със суб биха удовлетворили изискванията на по-голям кръг слушатели .Най-големия минус е неизяснената концепция на употреба .Правил съм Бушхорни и Фругелхорни - при тях още на фаза проектиране е заложено как и за какво ще се ползват (и съответно се представят по-добре).Успях да се вместя до 100 лв за материали ,за някои това може да е нискобюджетен проект ,за други - не .Вярно че ползвах качествени лепила ,лак ,фурнир ,кабел , можеше да ползвам по-евтини но не виждам лично за мен смисъл да правя компомиси .Чувството ми за вътрешна хармония щеше да е нарушено
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

TexHoTpoHuk's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    30
    Благодаря за инфото и предоставения снимков материал .
    Стоев , ти си един от малкото останали колеги които продължават да творят и уважават форума .

ortho's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Мерси на Жоро за пространното описание и добрия анализ.
    Слушал съм 3 такива готови проекта и при всичките бях учуден от доброто поведение в басите, но се забелязваше явен недостиг на високи. Или по-точно практическата им липса. Как се представиха модифицираните говорители при тебе?
    dr.ivo

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Стоев, много неутрален и обективен анализ! Уважавам хора, които освен на ушите си вярват и на измервания.

За този размер на ОТ фурнирът и лакът ми идват тъмнички.

ortho , модването подобри звученето в областа на басите и даде малко повече детайлност и ефирност на средите .На високите импрегнирането на мембраната почти не се отрази .Колебая се дали да приложа импрегниране на тясна ивица в основата на вч конус ( 2-3 мм откъм лицевата му страна) тъй като досега по конуса не съм пипал нищо . Вероятно тези дни като ми остане време ,ще пробвам , би трябвало такова импрегниране да се отрази на високите .По-голямо влияние на високите даде спикър-кабела.Конкретно този модел на Eagle Cable , за когото писах , подобрява вч регистър .Оцветява леко горните среди но прецених че при FR10 няма да е фатално .Ако някой иска по-добри високи от FR10 бих препоръчал между хорничките и ампа да се ползва същия кабел ,или подобен (меден посребрен) .Ако е монокор меден посребрен ще е още по-добре.
    Другия вариант е допълнителен вч .Понеже и при FR10 както и при доста видове евтини фулрейндж ,проблема е отчасти че високите са по-слаби и отчасти в това че са насочени и не звучат пространствено .За второто мод по говорителите не помага кой знае колко много ,просто си иска вч говорител с широка диаграма на насоченост .

trudy's Avatar
    Членува от
    May 2011
    Възраст
    42
    Подпряни със суб биха удовлетворили изискванията на по-голям кръг слушатели
    Това май е проблем на повечето хорни , а и за размера си тези говорители едва ли биха дали точна представа за бас . Стоев ти подпря ли ги със суб , и ако си ги подпрял идват проблемите с честота на срез на суба ?
    Аз съм българче свободно,
    в край свободен аз живея,
    всичко българско и родно
    любя, тача и милея.

Цитат Публикувано от trudy
    Подпряни със суб биха удовлетворили изискванията на по-голям кръг слушатели
    Това май е проблем на повечето хорни , а и за размера си тези говорители едва ли биха дали точна представа за бас . Стоев ти подпря ли ги със суб , и ако си ги подпрял идват проблемите с честота на срез на суба ?
    Зависи ,има хорни и хорнички Една пълноразмерна хорна с 8 инча драйвер няма да страда от липса на бас .
    Не съм пробвал със суб ,иначе щях да пиша .Но ако опре до суб ,задължително трябва да се ползва активен кросовер .Може би най-добре ще е хорничките въобще да не са ограничени от кросовера а с промяна честотата на срез на суба да се търси оптимално звучене.

Цитат Публикувано от stoev
    .Колебая се дали да приложа импрегниране на тясна ивица в основата на вч конус ( 2-3 мм откъм лицевата му страна) тъй като досега по конуса не съм пипал нищо . Вероятно тези дни като ми остане време ,ще пробвам , би трябвало такова импрегниране да се отрази на високите .
    Жоро, за подобряване на високите разтвори НЦ лак с малко коресилин и импрегнирай само ВЧ конуса с тази смес. Не ползвай мекия демпфащ импрегнант, понеже за ВЧ конус с него резултата може да е обратен. Аз го ползвам силно разреден за намазване на фабрично твърди ВЧ конуси и постигам чудесни резултати, но ако ВЧ конуса е мек, първо трябва да се втвърди. И това трябва да се направи внимателно, за да има положителен ефект. Както във всичко, нужен е баланс, за да има подобрение, ако само се втърди ВЧ конуса с неподходящ твърд лак, може да се разкрещи здраво говорителчето. За съжаление, на пазара вече няма НЦ лакове а и от тези, които имаше преди, единствено цапон лака даваше най-добър резултат, естествено аз го ползвам с още някои добавки, но и в оригиналния му вариант не беше зле.

Цитат Публикувано от stoev
    Другия вариант е допълнителен вч .Понеже и при FR10 както и при доста видове евтини фулрейндж ,проблема е отчасти че високите са по-слаби и отчасти в това че са насочени и не звучат пространствено .За второто мод по говорителите не помага кой знае колко много ,просто си иска вч говорител с широка диаграма на насоченост .
    За по-слабите високи по-горе дадох един ефективен лек. Пространствената х-ка се подобрява, като се махне хартиерната куполна капачка и се монтира нова, текстилна, полусферична. Може да се премахне и нацяло ВЧ конуса и да се сложи само текстилната капачка. И в двата случая тя трябва да е импрегнирана или с полиизобутилен, или с моя импрегнант.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140; 0879 857 140 - номерът е на bob

http://greatsound.snimka.bg/

Pадо ,не бих ползвал импрегнанта за мебрани с цел третиране вч конус .Имам цапон-лак (НЦ 2403)разбира се , но съм правил проби и с епоксидна смола ,полиестерна смола ,пластмаса разтворена с подходящ разтворител ,безцветен лак за метал под формата на спрей ,хитозан разтворен с огранични разтворители .........

По принцип по вч конус трябва да се пипа внимателно.Най-добре е да се нанася съответния импрегнант на ивица 3-4 мм в основата на конуса,да се изчака да изсъхне ,да се прецени получения резултат и ако трябва да се нанася още една ивица малко по-високо в посока периферията на конуса.Не е желателно да се третира целия конус ,в доста случаи и полвината е много .

Успях да пробвам днес върху ФР-ите промазване на 1/3 от височината на конуса .Високите станаха с една идея по-добре ,по-отчетливи станаха четки които се плъзгат по чинел ,някои струнни инструменти .Спрях импрегнирането когато усетих че започва да влияе на горния обхват на вокалите ,не е желателно да им се променя баланса на звученето .

Успях вчера да сложа и допълнителни магнити върху основните .Диаметър 7,5 см , височина 1,5 см , малко по-големи са от магнитите на FR10 .Ползата от тях - добавиха 0,5-1 дб за обхвата 75-85 хц , на прослушване - малко по-добра детайлност при слушане на тихи нива .Между другото на ФР-ите им трябват поне по 2 вата подадени ,за да може слушател на 2 метра от тях да ги прослушва внимателно и преценява .

Да, такива проби и експерименти и аз съм правил и правя непрекъснато, а иначе импрегнантът за мембрани, ако е силно разреден с вода, може спокойно да се нанесе на тънък слой, който почти не добавя маса към ВЧ конусчето след изсъхването и ефекта е точно като на текстилните куполи за високочестотни мембрани.

Жоро, аз искам да помогна с каквото мога, ако не си пробвал какъв е ефекта на импрегнанта ми, нанесен точно както го описах, на куполните текстилни мембрани, пробвай. Ще останеш изненадан.

Нанесен по същият начин върху хартиен ВЧ конус, прави чудеса, но едва след внимателно втвърдяване на част от конуса, макар че понякога е необходимо и целия конус да бъде обработен.

Между другото, същият този импрегнант, но в гъста форма, го нанасям на стегнато окачване за профи говорители, оцветен в черно и на това се дължи и подобряването на звука им, а на външен вид не се отличава от качествено покритие за гофрите на маркови професионални говорители.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140; 0879 857 140 - номерът е на bob

http://greatsound.snimka.bg/

Членува от
    Jan 2011
    Възраст
    25
    Може ли снимки на говорителя след обработката му а ако има и по време на нея ?

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Поздравления и от мен!

Харесал съм си същият говорител, но мисля да пробвам игла, че ми струва по-просто за изпълнение. Първо ще ги закача за разработване на Клиото, че са със същият размер, ако ми хареса звука, може да му купя и на него

Въпрос къв stoev - същите импрегнантинти като Audiomaster ли ползваш?

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Темата е от 2011 г.!
    Не си губи времето с FR10, не си заслужава усилията, единственото им предимство е, че са евтини. Тези говорители, за които пише Стоев, бяха при мен, мъчих ги да свирнат неуспешно и след това заминаха в неизвестна посока. Може да направиш иглите с Tang Bang, има теми за това във форума. Със сигурност резултата ще е в пъти по-добър.
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

И с HiVi M3N става също, харесаха ми как звучат в Иглите.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от DAY Покажи мнения
    Темата е от 2011 г.!
    Не си губи времето с FR10, не си заслужава усилията, единственото им предимство е, че са евтини. Тези говорители, за които пише Стоев, бяха при мен, мъчих ги да свирнат неуспешно и след това заминаха в неизвестна посока. Може да направиш иглите с Tang Bang, има теми за това във форума. Със сигурност резултата ще е в пъти по-добър.
    Стара си е темата, но аз винаги съм харесвал професията на архиелога
    Да, отдавна се каня да си направя незатворен тип колонки... и има толкова неща за учене и съобразяване.

Знам, че иглите са с FRS 8 или Tang Bang WS-817S и е добре да се върви по утъпкана пътека, но в момента е наличан само 1 WS-817S на цена 39,17 лв. без ДДС. Не знам каква е разликата с "S"? Освен това е 3" и не става за другата ми цел. FREQUENCY RESPONSE - 110 Hz - 20 000 Hz.
    От друга страна, адаша Стоев е написал добри неща за FR 10 с цена 18.67 лв. и 80-20000 Hz, което ми изглежда по-добре за в колата, монтиран на пластмасовото табло без каквито и да е разонатори...

Може да разкажеш по-подробно - Стоев е доволен от резултата, но решава да разглоби готовите хорни, дава ти говорителчетата да екпериментираш с тях и после ти се отърваваш от тях?!?

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Ше ти обясня най-подробно . Какво е правил Стоев нека обясни самият той. Аз направих точно тази хорна и впечатленията накратко:
    1.Липса на високи
    2.Мътни среди
    3.Преобладава баса, но това може да се дължи на т.1
    След промазване на ВЧ конус се получи леко подобряване на високите, но силно недостатъчно.
    Крайна оценка: Освен единственото предимство -ниската цена, няма никакъв смисъл да се губи време повече с тях, след като чух максимума, който може да се постигне, ги засилих за по 10 лева на някой друг да си играе.
    А какво ще правиш ти, си решаваш сам. От мен толкова!
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

Цитат Публикувано от deo71 Покажи мнения
    Въпрос къв stoev - същите импрегнантинти като Audiomaster ли ползваш?
    Не , но са подобни като постигнат ефект .Разбира се трябва да се отчита че темата е стара и през изминалите години Радо кой знае колко нови или подобрени стари импрегнанти е въвел в употреба.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Благодаря, а поддържаш ли си още старото мнение за говорителите, сравнително доволен си бил, че тук ги оплюха?
    Редактирано от deo71; 21 February 2017 в 16:42.

На фона на говорителите (от подобен размер) които се появиха през тези години , визатоните бледнеят .Да не говорим за vintage говорители които при съвсем ниска сегашна цена отнасят доста по-скъпи съвременно производство .
    Темата съм я пускал преди години в други форуми .В тях има продължение на темата от 2012 година, защо го няма тук вече не се сещам но качвам линк
    http://forum.audioplatinum.com/viewt...hp?f=36&t=3159 , както се вижда от продължението късите рупори с говорители Атлас се представят по-добре от хорните с Визатон .

Хорните с Визатон са "ни рак ни риба" За декстоп ОТ са големи ( по-добре за целта е проект с 3 инчовия визатон) , за букшелф са компромисни а за флорстенд не стават.
    Редактирано от stoev; 21 February 2017 в 17:24.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Прав е Стоев. Излизат нови добри говорители. Ето пример в този размер https://bgaudioclub.org/showthread.p...BA%D1%81/page2

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от stoev Покажи мнения
    Цитат от http://forum.audioplatinum.com/viewt...&t=3159#p16288

В момента довършвам проект за BVR (къс рупор) с 4” фулрейндж Atlas Sound FC104 .
    http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i-dr ... 1.25941847
    Размерите на говорителя са същите като на визатон FR10 , параметрите му са подобни ,размерите на BVR кутиите са същите като на хорните с FR10.Това ми даде възможност да направя интересни сравнения между двата типа акустично оформление – Хорна и BVR .
    Атлас FC104 има малко по-висока Fs ( с 10 хц)и малко по-нисък Qts (с 0,15) от визатон FR10.Хорната с FR10 има рупор 1,5 м.дълъг и СС около 1л. , BVR с Aтлас FC104 има рупор 60 см дълъг и СС около 4 л.За съжаление хорните с FR10 не са при мен да направя директно сравнение но гледам измерванията които съм им направил и разчитам на паметта си за звученето им.

Подадох сигнал на BVR-ите докато нивото достигна 90 дб за 90-100 хц ,толкова беше и при хорните с FR10 за същия обхват .После мерих какво се получава надолу .За обхвата 95-55 хц BVR-ите показаха по-висок SPL средно с 2 дб от хорните с FR10.По-надолу спада на BVR-ите беше стръмен ,за разлика от хорните с FR10 които на 45 хц показва с 6 дб по-висок SPL.Разбира се честота 45 хц е прекалено ниска и за Хорна и за BVR с тези малки драйверчета ,не може да се очаква кой знае колко ,говорим за 70-76 дб SPL.Но измерването даде възможност да се сравнят АЧХ които се получават при тези два сходни но и различни вида акустично оформление.Като цяло BVR-ите показаха по-равномерна АЧХ.

И двете конструкции могат да се слушат самостоятелно с известни компромиси откъм басовия обхват .Или да работят съвместно със субуфер .Според скромното ми мнение един теснолентов бандпас настроен на 30-40 хц ще си пасне добре с BVR-ите ,докато напасването на хорните със суб ще е по-трудно ,при тях ще трябва да се компенсира плавния спад който започва още от 90 хц надолу.

Иначе заради доста по-високата си чувствителност FC104 дава обемно звучене още на малка мощност ,при по-голяма мощност не се “дави”като FR10 , по-голямата звукова бобина е по-благоприятна от гледна точка на термични режими и т.н.Много широката диаграма на насоченост при FC104 дава доста широка и обемна сцена .В момента пробвам с добавяне на супертуитър и резултатите са доста интересни ,при поставени на пода ОТ сцената не е толкова ниско разположена колкото при хорните с FR10 .Много интересни резултати се получават и при синфазно и противофазно свързване на супертуитъра .И при двата вида свързване баланса на звуковата картина не се променя ,влияе се само широчината на сцената .При противофазно свързване сцената е затворена в пространството между двете ОТ ,при синфазно сцената се разширява вляво и вдясно съответно от лявото и дясно ОТ.

Не е добре работата, хвалите ги тези, но първо са екзотични за доставка и като размер (за Клиото), после този FC104 е с много свита лента.
    За колонки не е проблем размера, даже като визия са по-добре.
    Аз не бързам, има други неща за довършване...
    Редактирано от deo71; 22 February 2017 в 09:40.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени