Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 50 от 50

Тема: DIY измервателен микрофон.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Маркирани са в червено елементите, с които може да се реализират нормална и модната версия на капсула. Нали тука е описан мода
    http://www.linkwitzlab.com/sys_test.htm
    Не всичко се монтира заедно! А схемата е по мотиви на Линквиц. Окончателно ще снимам моята финална реализация щом съм готов.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Много интересна тема и мислех да пусна нова подобна, но видях че вече има такава.
    От известно време ровя за информация по студийни микрофони с цел да го ползвам за измервания. Навил съм се да купя или цял микрофон или само капсула.

Споделете повече информация за капсули, микрофони и др. в ценови диапазон 200 долара. Дали се предлагат за продажба само капсули, понеже тялото и електрониката вътре винаги може да се направи?
    Даже според мен е по-добре електрониката да се прави самостоятелно, има толкова хубави ОУ на Texas instruments за такива цели, а и виждам че тук във форума има рaзработен дискретен операционен усилвател OP5001 с добри параметри.

Цитат от сайта Linkwitz Lab: "A high quality measurement and recording microphone with flat frequency response could be constructed using the Panasonic omni-directional back electret microphone cartridge WM-60AY. It was priced at $23.41 for 10 units(!) under Digi-Key part number P9959-ND, but is now obsolete.
    A replacement is the WM-61A (P9925-ND).
    На други места прочетох мнения като: "Панасоник капсулите са много добри като честтна характеристика, но динамично не са най-удачния избор. "

В крайна сметка какъв е вашият опит с капсули от сравнително по-висок клас, както и с готови изделия. Например в момента като първи избор на разумна цена ми се струва Behringer ECM8000 - Ultra-Linear Omni-Directional Measurement Microphone.
    Редактирано от Arcturus; 4 May 2016 в 13:10.

Ето и малко данни от реални измервания на АЧХ на 55 доларовия Behringer ECM8000, оказва се че не е толкова ултралинеен: http://www.cross-spectrum.com/weblog/2009/07/
    ecm8000_frequency_response_large.jpg
    Редактирано от Arcturus; 4 May 2016 в 13:31.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Трябва ми малко помощ. Направих една снимка на капсулите, които съм взимал преди време от ebay като за WM-61B

IMG_3221.jpg

Може ли някой да каже дали наистина са такива или ще се наложи да си търся от друго място капсули?
    На корпуса им отстрани пише 61 L 36

amxcs's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    28
    Тества ли ги и читави ли са?
    И ако да - дай линк от кой продавач ги взе.

amxcs's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    28
    Тук има още малко останали бройки, ако на някой му трябват http://futurel.bg/index.php?pg_id=2&...&qty=0&lang=bg
    Питах ги, казаха че са си оригинални панасоници.

amxcs's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    28
    Ами... не знам колко са оригинални, ама хич не ми приличат на тези снимани в нета или от datasheet-a
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Членува от
    May 2007
    Възраст
    50
    Здравейте , на някой да му се намира излишен капсул на Панасоник , че нещо не се намират вече . Или пък идея какво може да се ползва като алтернатива ?

Здравейте.
    Спретнах си и аз един "измервателен" микрофон от тези които се продават от футурела:
    P1090723.jpg

Това което ме притеснява, че не приличат по корпус на "оригиналните" , които са снимани из нета и по официалните PFD-и.

Прилагам снимка на моя от футурела и снимка на "оригинален" . Зелената точка липсва при футурелските . Някой ще е хубаво ако има "оригинален" и направим сравнения с "оригиналния" уж от Футурела.

оригинал:

electret-panasonic-wm61a-upclose.jpg

"оригинал" от Футурела

wm-61.jpg

Иначе пък прерових къде що има микрофони из нета, които се продават в момента и никой от корпусите не прилича на този от моята снимка. Т.е едва ли продават някакъв друг вид за Панасоник.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Нямам спомен да съм купувал чарк-менте от Фючърел...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Намерих една лаборатория в Германия , като за 25 евро прави измерване и ти дават калибрациони фойлове за микрофон които им изпратиш. Замислям се от любопитство дали да не пратя този който направих. Някой ако иска да си направи измервания и на собствени микрофони може да направим партия за транспортните разходи поне. Може да разгледате сайта им. Доста микрофони са минали през ръцете им и наистина има големи разлики в характеристиката на уж продаване за линейни микрофони.

https://hifi-selbstbau.de/grundlagen-mainmenu-35/softwaremesstechnik-mainmenu-66/480-1000-mikrofonkalibrierungen-eine-uebersicht

Интересна е графиката за ECM8000 , които до колкото знам е с WM-61a (тук вече би трябвало да на 100% оригинален Panasonic ) Доста различни характеристики между отделните екземпляри, така че излиза , че "стандартен" калибрационен файл не върши работа. Трябва си индивидуален.
    MicCal_ECM8000a125.png

Срам- не срам, някой ще ме светне ли на тая схема защо е 10db коеф. на усилване. Какво пропускам при сметките? Не е ли отношението на R в обр. връзка към R в инв. вход 10к/5к ?
    mic-amp.jpg

Ами нищо не пропускаш, усилването е (10+5)/5=3 а 20*log3=10db.

Пропуснал си само основното електротехническо образование.
    Редактирано от SandyTodorov; 10 December 2018 в 22:20.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от teodorpc Покажи мнения
    Срам- не срам, някой ще ме светне ли на тая схема защо е 10db коеф. на усилване. Какво пропускам при сметките? Не е ли отношението на R в обр. връзка към R в инв. вход 10к/5к ?
    mic-amp.jpg
    Не. Ку=1+10/5=3 приблизително 10db

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Пропускаш транзистора в микрофона.

Имаш делител 15к/5к изход/инвертиращ вход.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Пропускаш транзистора в микрофона.
    Който усилва колко?

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Много странна схема. Микрофонът се захранва с отрицателно напрежение спрямо маса.
    Половината ОУ си почива, вместо да сдела инвертиран сигнал за пин 3 на XLR конектора.
    Редактирано от ittso; 10 December 2018 в 22:39.

JFET транзистора е сорсов повторител затова е захранен с (-)

Цитат Публикувано от berov Покажи мнения
    Не. Ку=1+10/5=3 приблизително 10db
    От кой Гугъл я изсмука тая не вярна формула
    Ако на входа имаш 1V и на 5к има 1V значи през 10к ще тече същия ток като през 5к и върху него ще има 2V общо в изхода 3V

Като приведеш с малко математика моята формула не става ли като твоята 5/5+10/5
    Редактирано от SandyTodorov; 10 December 2018 в 23:01.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    JFET транзистора е сорсов повторител затова е захранен с (-)
    Типичното свързване на електретен микрофон е друго, но тук е свързан по по-особен начин...

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...Като приведеш с малко математика моята формула не става ли като твоята 5/5+10/5
    Туй ще е от JFET-тя

Схемата на преда е на Линквиц и съответно и микрофона е моднат пак от него. Благодаря за отговорите, то малко като ПУЦ стана темата ама.....

Грешно е свързан микрофона съпроитвлеинето 10к трябва да се захрани от (+)
    JFET си е в микрофона а значи и съпротивлението което трябва да има между SG си е в микрофона.
    Иначе на JFET спокойно могат да се разменят S и D.
    WM-60.jpg

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Линквиц мода, включва и преработка на капсула:
    microphgb2.jpg
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени