Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 50

Тема: DIY измервателен микрофон.

Живко Стоянов Juviander's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39

DIY измервателен микрофон.

Привет и Честита Баба Марта на всички съфорумници.

Искам да си направя измервателен микрофон и ми трябват малко насоки за действие. Прегледах темите, в които е писано по въпроса, но се оказа, че повечето от тях не са доведени до краен резултат.
    Микрофона ще е на базата на капсула WM-61A на Panasonic. Мисля да го поставя на върха на алуминиева тръбичка, с вътрешен диаметър приблизително равен на този на капсулата. От тук започват и въпросите:
    1. Колко да е дълга тръбата ( ако изобщо има значение, тъй като капсулата ще е в предния й край )?
    2. Какъв кабел да използвам ( 1 жило с оплетка, 2 жила или друг вариант ) и каква е допустимата дължина?
    3. Неизбежна ли е необходимостта от предусилвател за микрофона? На първо време мисля да го тествам директно към микрофонния вход на звуковата карта, но ако се налага ще измайсторя един пред ( за което пак ще търся помощ ). Фантомното захранване на картата е 5 В. В спецификацията на капсулата дават номинално 2 В и максимално 10 В, така че 5 В би трябвало да са добре.
    4. До колко е оправдано да се прави широко разпространения мод на тази микрофонна капсула?

За сега това са въпросите, които ме глождят. По-нататък сигурно ще изкочи и нещо друго. Отворен съм за всякакви предложения от хора с опит в областта.

Поздрави, Живко.
    Sent from my ТА-4100

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Re: DIY измервателен микрофон.

А как ще знаеш колко е линеен този микрофон, че да измерваш с него?
    Моите постове изразяват моето собствено субективно мнение!

аз
    | моята система | офис системата ми | моята музика | ВАРНА АУДИО срещи | аудиофилска електроника

"Тонколоните, стаята и разположението са 95% от звука. Електрониката трябва да е правилна технически, не екзотична."
    - Нанко

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Като знаеш модела - слагаш компенсационен файл.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    Да, за този модел има компенсационен файл. Освен това разчитам и на данните от производителя, според които капсулата е с много малки отклонения в диапазона 20 - 20 000 Hz. Все пак не случайно съм се насочил именно към този модел, който е и един от най-широко използваните при направа на подобни микрофони.
    Основно ми трябва за напасване на драйвери в ОТ, така че точност в SPL не ми е необходима.
    Sent from my ТА-4100

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    За тези които го нямат - цък
    АЧХ на тези капсулчета им е много близка на отделните екземпляри. Различават се основно по чувствителност, която в случая не е толкова съществена.
    От моите три WM-61A избрах това което най-плътно се доближаваше до характеристиките на скъп измервателен микрофон.

За същия има доста изписано в нета:
    http://www.google.bg/#hl=bg&biw=1121...ea0fa476d5c376
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Аз си бях купил две такива капсули. В тази тема http://www.linkwitzlab.com/sys_test.htm е описан мод с който се подобрява качеството при измерване. В темата има схема на предусилвател с 2х9V батерии, и е описан мода на капсулката.

Общо взето мода е премахване на връзката между 2 и 3 краче като се среже пистата на платката. При мен се получи от първия път. Трябва да внимава при запояване да не се прегрее капсулата. Капсулата я сложих във фулмастер а на другия край на фулмастера жак за слушалки понеже имах кабел от микрофон който да ползвам.

Може да се монтира и на тръбичка или на част от разпъваща се антена от радио капсулата. Добре е да има стойка микрофона. Ползвах го за настройка на филтри, като измервах на открито с Spectralab, може и с Аrta също. Хубавото е че има в нета компенсационния файл на капсулата и може да се въведе в софтуера. Като се компенсира и звуковата карта на компа прецизността на измерването е достатъчна за събиране на филтри.

В нета има и други теми за капсулата разбира се. Бях намерил и тема в която се модва микрофона на Behringer който е със същата капсула за да е още по верен.
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    Направих едно микрофонче за проба - никакви модове по капсулата и без предусилвател. Ползвах кабел 2 жила + екран, като екрана не го свързах - за сигнала ползвах двете жила ( едното за маса). Тъй като капсулата не влиза в тръбичката ( за някакви части от милиметъра ), я закрепих на върха посредством термосвиваем шлаух.
    На пръв поглед резултата е задоволителен ( в някаква степен ). Тъй като нямам с какво да го сравня, го пробвах с говорител, на който знам заводските днни - frs8. Показа следното ( в близост до говорителя, който иначе е в "игла"):

Това, което не ми харесва, е че без сигнал ( в условията на относителна тишина ) показва ето това:

Нивата не са съизмерими с горното измерване, тъй като мърдах настройките на звуковата карта.
    Единствения шум в стаята при това измерване е от компютъра, който е доста тих ( но все пак леко се долавят вентилаторите ). Реших че е нещо от микрофона, за това свързах един скайп микрофон, които имам под ръка. С него без сигнал е абсолютно същата картинка. На какво може да се дължи това ?
    Sent from my ТА-4100

Пика на 50 херца най-вероятно е вентилатора на процесора с около 5 лопатки въртящ се на около 1800 оборота, а пика на 16 кхз е класически синхронизиращ дросел
    И между другото пика на 16 килохерца пак си го имаш и на измерването на говорителя.

Останалото звучи като шума на водопад, тоест фонов шум.

Не се шегувам!

Къде у нас могат да се купят такива микрофонни капсули?

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Изглежда като електромагнитни смущения.Брумове и подобни.
    50-те херца винаги присъстват но при теб нивото е доста високо.Опитай с по чисто захранване /батерийно/ и по добра екранировка.
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    Да, това е следващата стъпка. Моднах една капсула по метода на Линквиц и пуснах масата по екрана на кабела. Сега само си чака предусилвателчето, което ще е на батерии. Ама пусто и време, все не достига.
    За шума в ниските честоти ми мина през акъла, че може да е от вентилаторите на компютъра ( 4 на брой, макар и на понижени обороти), но с отдалечаване на микрофона от компютъра не се понижаваше, или поне не съществено.
    Sent from my ТА-4100

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    38
    Относно пика на 16КHz - случайно да си мерил с включен CRT телевизор или пък монитор около теб?

Иначе пиковете на 50hz и другите хармоници са от захранване - този проблем отдвана съм го забелязал с електретните микрофони, свързани с компютър. Пробвах и с различни зхаранвания, но все е тая.

Трябва наистина да се премине към независимо захранване на микрофона от батерия.
    Subsonic

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    Да, при горните измервания микрофона беше в непосредствена близост до монитора ми, който е CRT.

Малко развитие по темата. Преди два дни се заиграх малко с микрофона и ми направи впечатление, че при притискане на капсулата към тръбичката ( тъй като тя е прикрепена в края на тръбата само посредством термошлаух ), нивото на пиковете в ниските честоти спадаше в пъти. Пика на 16 кхц вече го нямаше, тъй като мерих с лаптоп. Та, Лозев отново се оказа прав. Големите пикове бяха от лоша екранировка, по-точно от хвърчаща във въздуха маса. Тръбата е около 25 см и в единия си край е контактувала с ширмовката на кабела, а в другия край не е правила контакт с корпуса на капсулата. Ширмования кабел не успях да го вкарам в тръбата ( за части от мм ), и за това връзката в двата края на тръбата ( между капсулата и ширмования кабел ) беше с два проводника.
    След кратки размисли, реших да подходя по друг начин. Вградих капсулата в метален 3.5мм мъжки жак. Междувременно направих и пред, захранван на батерии. За сега всичко е хеърчащо, но резултатите са обещаващи .
    В момента разучавам ARTA.

P.S.
    Ето така изглежда микрофончето в момента:

Sent from my ТА-4100

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    38
    Изглежда супер.

Само една забележка - колкото по-малък е диаметъра на микрофона, толкова по-малко "baffle step" ще има във високите честоти. С колегата ivos си говорихме - той е забелязал, че някой фабрични микрофони имат нацепен корпус отпред, за намаляване на отраженията.

Аз пробвах със случаен капсул, малък - 6мм - и да ти кажа измерванията са много по-линейни във високите. Прикрепил съм го към алуминиева тръбичка фи 6мм, дълга около 30см. Посредством термошлаух .

Кабелът, там където е запоен за капсула, е изолиран от тръбичката, за да не се получават неприятни контактувания.

Като го вържа към лаптоп, паразитните пикчета ги няма - само на десктопа се появяват.
    Subsonic

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    На експото разгледах един микрофон ( може и да беше този на Бобев ). Освен че върха на на микрофона беше "нацепен", пред капсулата имаше много фина метална решетка.
    Моята капсула също е 6 мм. Ако имаш предвид, че бафъл-а, който жака образува около капсулата, има негативно влияние, мога да се опитам да изведа капсулата още напред.
    Sent from my ТА-4100

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Преди два дни се заиграх малко с микрофона и ми направи впечатление, че при притискане на капсулата към тръбичката ( тъй като тя е прикрепена в края на тръбата само посредством термошлаух ), нивото на пиковете в ниските честоти спадаше в пъти.
    Детската болест на тези микрофончета е лош контакт между алуминиевата част и масата на платчицата отзад по окръжността . Хубаво е или да се запои ,което си е доста трудно ,имайки предвид че корпуса е алуминий ,или с малка отверка да се чукне на равни разстояния по окръжността ,за да се оправи връзката(премахне окисния слой) .

Видях, че ви притесняват смущения от някакъв характер и реших да видя как е при мен

Оранжевата крива е измерване с изключен усилвател , черната е нормално измерване на басов говорител с филтър , резолюцията по вертикал нарочно е 130дб. , времевия прозорец е един и същ за двете измервания .

Ако това бяха смущения трябваше да присъстват и във втората картинка / в първата съм ги насложил нарочно за да се видят къде са спрямо полезния сигнал / за мен или софтуера си "измисля" като не "види" сигнал или успява да филтрира смущенията като "види"

Та съвета ми е, направете същия тест и ако не видите смущения при подобна резолюция и нормално мерене спете спокойно

ПС целия хардуер /без ампа/ се захранва от комп. захранване кучи-марка.

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    Ето какво излиза като собствен шум ( освен това, което прихваща от работещия компютър ):

Освен това, излових виновника за 16 КХз-овия пик - телевизор Daewoo, на около 2 метра от микрофона.
    Тази вечер налепих пред-а на по-хубава платчица, като междувременно му вдигнах и коефициента на усилване. Вече долавя дори гръцката музика на комшията. Май стана прекалено чувствителен .
    Sent from my ТА-4100

Сега остана да замениш приемника на сателитната чиния с този микрофон и да шпионираш хората които са далече от теб
    Ямбол

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Привет. Как мога да тарирам (измеря собствената й АЧХ) дадена капсула в домашни условия? По какъв начин се прави това?

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    До колкото знам, единствения вариант е да се сравни с микрофон , чиято АЧХ е известна. Даже може да се направи и компенсационен файл.
    Sent from my ТА-4100

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    А самото сравняване как става? В смисъл какво се мери с тях? Някакъв еталонен източник на шум може би или нещо друго?

Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    39
    Мисля, че се прави с бял/розов шум. С еталоння микрофон се прави измерване и се запаметява. След това се измерва с неизвестния микрофон и също се запаметява. Разликите в нивата между двете измервания се използват за компенсация на неизвестния микрофон. Нещо такова би трябвало да е, обяснено най-грубо.
    Sent from my ТА-4100

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Но мериш каквото и да е, нали така? Реално не ни интересува какво мерим, а разликата между двете измервания.
    Лошото е, че нямам прецизен микрофон.
    Имам компенсационен файл на WM-61A, но той е в *.frd формат. Как мога да го преобразувам в *.mic за да го заредя в SpectraLab? Тези капсули имат неравномерност +/-4db от 5к до 15к и без компенсация ми се вижда нереално измерването.

И още нещо, нали тези файлове са текстови по начало и съдържат инфо за отместването от 0-лата (правилната черта). Как да разбера с каква резолюция са и дали данните съвпадат с тези в компенсационния файл, който съм си създал за звуковата платка и преда на лаптопа?
    Идеята е да мога да ги обединя двата и така да имам тариране на цялата постановка за да е най-близко до истината измерването.
    Някой може би я е свършил тая преди мене?
    Поздрави.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Драснах на бързо една еднослойна платка за преамп нa кондензаторните Panasonic WM61
    Linkwitz Mod of WM-61A Condenser Microphone preamp brd.png
    схема
    Linkwitz Mod of WM-61A Condenser Microphone preamp sch.jpg

Тримера 5к го няма на платката, понеже се оказа не-задължителен. Имам две капсулки, купувани преди време от ebay. Уж са оригинални, но предстои да разбера дали е така. :lol
    Трябва ми нещо бързо, с което да си меря фантасмагориЙте дето са ми в главата и сглобявам.
    Редактирано от Lyubcho_88; 29 April 2016 в 11:27.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Много странна схема. Резисторите по 10к, между +12V и -12V служат за?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени