Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 61 от 61

Тема: Нискошумящ измервателен предусилвател и RMS meter

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53

Измерване LNA

Ето и някои измервания със спектрален анализатор, които направих при едни познати. Не знам доколко са коректни, т.к за пръв път работя с такова чудо и не знам дали са нужни някакви калибрации или нормализации преди мерене. Резултатите са сходни (малко занижени). Анализатор има вграден RMS детектор, който мери директно RMS при зададена честотна лента. Резултатът при RBW 100kHz е RMS average = 1.816mV. Тъй като на изхода на LNA имам 50 ома сериен резистор и той заедно с 50-омовия вход на анализатор образуват делител на 2, то реалната стойност на изхода на предусилвателя е 3.632mVrms. Oтнесено към входа при 80dB усилване: 363nVrms.

При мерене на Noise Power Density се получи 4.007µV/√Hz. Умножавам по 2 заради изходния делител: 8.014µV/√Hz. Това отнесено към входа и при 100kHz честотна лента е 270nVrms. За мен нещо не е много коректно. Стойността е занижена. А и не знам къде е точно тази честотна лента от 100kHz където става измерването.

АЧХ. Не можах да снема АЧХ при ниските честоти. Този аналiзатор иска някакви специални настройки и калибрации в миксерите и тракинг генератора за да работи коректно под 3kHz. Всичко, което успях да направя е да го накарам да работи от 100Hz нататък.
    снимка АЧХ. Тракинг генератора е с ниво -74dB (6 дБ по-ниско) заради делителя на 2 при изхода ми. Иначе входа на LNA коректно съм го терминирал с 50 ома feed through.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53

STEP RESPONCE

STEP RESPONCE или реакция при правоъгълен сигнал: 10kHz, 100kHz, 500kHz, 1MHz

На входа на LNA подавам сигнал 500mVpp сигнал от генератор, намален с атенюатори 1000 пъти. Този сигнал се усилва 80dB (10000 пъти) и се подава на осцилоскопа. Не е точно 1000 заради натрупаната грешка от трите атенюатора и 50-те ома терминатор. Но това не е важно, т.к. се изследва само формата на сигнала.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53

RMS Meter

И накрая ето измервания с RМS метъра. Тук няма какво да пиша. Стандартно изпълнение. За мен 34410A е със по-висока точност и мери до 1mV. Но е само до 300kHz, а и там грешката е голяма. До 100kHz e ok. Този RMS метър го направих само защото работи до 1MHz с относително добра точност (1% - 500kHz, 5% - 1MHz). Снимките са при DC, 100kHz, 500kHz и 1MHz.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53

Край

За завършек искам да кажа, че с този предусилвател освен да се мерят много малки шумове на захранвания и други, може да се ползва като приставка към осцилоскоп за изследване на малки сигнали до 1MHz. Освен това той е и отлична приставка към една добра звукова карта за да се получи един спектрален анализатор с изключително ниско ниво на шума.

Този проект излезе доста трудоемък. Ако знаех в началото и аз нямаше да го почвам. И тъй като едва ли някой ще вземе да го повтаря, готов съм да го предоставя на колеги желаещи да вършат някои измервания с него. Било за шумове, било като приставка към спектрален анализатор или който за каквото му трябва Естествено безвъзмездно. Но не е желателно да не го пращам по куриери или поща. При загуба, няма кой да ми възстанови целия труд вложен по него. Не говоря за пари.

Ако има въпроси на които мога да отговоря - питайте.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53
    Все пак ако някой модератор реши да раздели темата на две (т.к. от днешните постове до старите има "малък" промеждутък от няколко години) нека да запази линк към старата тема.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Много интересен проект. По-късно ще го разгледам по-обстойно. Адмирации и за публикуването му. Вложил си не малко труд за развоя и реализирането му.

Ще си позволя да дам една идея за малко усъвършенстване. Замасяването на оста на галетата може да бъде реализирано по по-елегантен и надежден начин. Навиваш около оста някакъв многожилен проводник, да кажем 4 - 8 навивки, зависи от конкретният случай. Колкото по-гъвкав е проводникът, по-добре. Запояваш единият му край към оста, а другият - където му е мястото. Ако се работи бързо, няма опасност от прегряване на галетата и повреждането и вследствие на спойката на оста. Трябва да се съобрази и дължината на проводника и това колко стегнат да бъде навит, за да не ограничава хода на ключа и неговото свободно движение.
    Решението е "тествано в редакцията" и работи безпроблемно.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Tемата е като за образец, но ние можем само да немеем и да се възхищаваме пред нея!
    Респект!
    Ще я стикна и като важна, за да не се затрупа.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53
    Е....Бисере, не ме карай да се чувствам неудобно. Много благодаря за "важната" тема и добрите думи, ама преувеличаваш. В аналоговата техника съм си любител. Може да се каже, че това си е любителски изпълнен уред, в който е просто е вложено старание и доста четене. Това не значи, че няма трески за дялане. За мен беше трудно, защото има неща, които ги научавах в процеса на правене. Тук има хора с огромен опит и със сигурност биха го направили по-добър.
    @itsso Много добра идея. Обаче при мен няма как да стане. Между предния край на галетата и предния панел ила буквално 2-3 мм. Няма къде да запоя проводник и той да може да се усуква. Това което съм сложил при мен е тел от пружина на химикалка. Тя е стоманизирана и еластична. При закрепването и със спойки към екрана на галетата - съм я обтегнал. Тоест тя е "напрегната" и упражнява усилие в/у оста. Надявам се това да работи.
    Ще имам предвид добрата идея за друг път. Иначе ето какво представлява галетите отвътре. Модулни са, позлатени контакти и може да си редиш каквито комбинации искаш. Има 12 и 24 кракови. От едни чешки пултове са (Tesla).
    • File Type: jpg galeti.jpg (361.4 KB, 56 преглеждания)

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Откакто разгледах внимателно снимките на усилвателя ме гложди следният въпрос. Каква е причината да използваш галетни превключватели вместо релета? Има доста прилични херметизирани малосигнални такива, с екраниран корпус?
    От една страна биха заели допълнително място върху платката. Също така, ще оскъпят допълнително изделието.
    От друга, дават относителна свобода, комутацията да е в близост до останалите компоненти участващи във веригата.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53
    Ицо, извинявай, че отговарям толкова късно.
    Ами няма някаква особенна причина да ползвам галети. Релетата ще са доста на брой. Особенно при филтрите. Общо около 14 броя. Ако ги нямах тези галети (за платка), задължително щях да ползвам релета. Иначе щяха да се разхождат жици до предния панел и обратно до платката. При най-чувствителното на шум първо стъпало пистите до галетата са максимално къси. С релета нямаше да са по-къси. При другите стъпала, това вече това не е от практическо значение. Но пак разполагането на галетите следва принципната схема и пътечките са кратки.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Преди време попаднах на едно интересно решение за защита на входни вериги на измервателни апаратури. Не мога да преценя дали би било удачно за усилвателя дискутиран в темата, но го публикувам, да има информация по темата.

Схемата към която давам линк е патентована, но предполагам, че за некомерсиални цели не би трябвало да има проблем с използването и...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Откакто разгледах внимателно снимките на усилвателя ме гложди следният въпрос. Каква е причината да използваш галетни превключватели вместо релета? Има доста прилични херметизирани малосигнални такива, с екраниран корпус?
    От една страна биха заели допълнително място върху платката. Също така, ще оскъпят допълнително изделието.
    От друга, дават относителна свобода, комутацията да е в близост до останалите компоненти участващи във веригата.
    Нещо се е оакал вбюлетина, надявам се да се оправи сам, примерно след този пост

Мдаааа, оправи се
    Редактирано от tarambuki; 13 October 2014 в 03:54.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени