Резултати 1 до 22 от 22

Тема: Проблем с усилвател

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56

Проблем с усилвател

Здравейте! Може ли някой да ми даде повече информация за този елемент 75N75.Или схема на усилвател Adio Basik PM1500.Някой блъскал ли си е главата с него?Благодаря предварително.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

модератор zlati's Avatar
    Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    35
    75n75 - мосфет, 75А, 75 волта - http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...UTC/75N75.html
    Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса...

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Благодаря Злати и аз го видях в нета но до тук.Използва се в въпросния усилвател но повечето елементи са SMD монтаж с двуслайна платка и срещнах проблем.

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Търся спешно въпросния транзисто 75N75 една бройка.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Кой корпус все пак ,ако е SMD TO252 ли ? Иначе в TO220 - Futurel - STP75NF75,PBF, N-Ch 75V 80A TO220

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от rope
    Кой корпус все пак ,ако е SMD TO252 ли ? Иначе в TO220 - Futurel - STP75NF75,PBF, N-Ch 75V 80A TO220
    Корпуса е ТО220.Пробвах този вариант с STP75nf75 но не става защото вътре е с ценеров диод а в оригинала е само диод.Не очаквах,че ще срещна такъв проблем с намирането.Продължавам да търся.Имам спешно стъпало за ремонт и не ме остават на мира заради тези празници.Помагайте.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Това пък с ценера откъде го измисли ? И дори да е такъв ,не може да влияе на работата на схемата . Някакъв друг проблем имаш . Къде е вързан този транзистор ,най вероятно ключ в захранването ,или някакво импулсно захранване - дай повече данни .

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Ти разбираш ли,че не става като ти казвам изпробвал съм го.В захранването е.Убеден съм 1000%.Усилвателя е захранен през въпросния транзистор.Има два транзистора на двете напрежения изгорял е единия.Като им сменя местата отпада другото напрежение.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Нещо странно ми звучи ,това за клас H ли е ? На мерене провери ли двата транзистора ,надявам се знаеш как може да се провери мосфет със зареждане на гейта от омметъра . Този с който си пробвал от където ти писах ли го купи ?

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    Ха така май същия усилвател е сега при мен.
    Пак за ремонт де.
    Проблемите му идват от килограмите 23кг.
    Ламарината уж дебела но като го вдигнеш се усуква кутията и от там радиатора и платките и хоп болтовете на транзисторите хлабави.
    Следва опичане и бум.
    Та така едното рамо на единия канал окъсява и фърля 10а бушон на високото 117в напрежение.
    Същия 75n75 е заминал заедно с единият драйвер 2са1390.
    Другото за сега изглежда наред.
    Сериозен усилвател е явно с 12кг тороид даващ 2х54 ниско и 2х117в високо след изправянето.
    Казаха че работещия канал имал брум и им изгорил колоната докато уж свири,та ще има и там какво да се пипне.
    Този 75n75 пуска високото напрежение към крайните,които все още не разбирам в каква схема са свързани че са без слюда на радиатора който пък е на маса.
    Схема няма да се намери,платките наистина са малко кофти двуслойни и частите са под радиатора та не се и виждат.

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Милене по спомен. Схемата е клас H и мисля че тази схема е много близка. Ако нещо не става обади се. Има ли вертикална платка с smd елементи на входа? Ако да внимавай там също има проблем и тя управлява H.
    file:///C:/Users/Admin/Downloads/Behringer+Europower+EP2500+-+complet+schematic.pdf

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    Да клас н е,и има на входа платката.
    Сваляна е лошо и са изпокъсани пътечки уж напоени с телчета.

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Не я пипай на първо време виж има някой краен гръмнал. Сменяй и транзистора на Н. Схемата която ти пращам е почти същата но без тази платка на входа.
    Това е и разликата от Behringer - a.

Само, че такъв линк, няма как да работи!
    Качи го, както качваш картинка.

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    https://www.electronica-pt.com/esque...hematic-16005/
    И да не забравиш да провериш емитерните резистори 022 ома те също прекъсват.
    Редактирано от chikov; 12 June 2019 в 13:33.

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    Транзисторите са здрави ,и аз се заблудих и ги свалих докато разбера че драйвера е заминал.
    Тука има два транзистора 2са1390 един до друг и ще проследявам втория какво е да не би да са по два драйвера.
    Аз още недоумявам как работи тази схема.
    Емитерите са на захранване,базите са си бази.
    Как излиза от колекторите нещо като транзисторите са без подложки на радиатора а той е на маса.

chikov's Avatar
    Членува от
    Aug 2010
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от milen petrov Покажи мнения
    Как излиза от колекторите нещо като транзисторите са без подложки на радиатора а той е на маса.
    Да колекторите са на маса без подложки затова и му дават да работи на 2 ома.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от milen petrov Покажи мнения
    Онази маса, на която са събрани големите кондензатори, е изолирана от корпуса на усилвателя.

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    Добре но всички колектори и на двата канала са на корпуса на целия усилвател,как няма късо в изходите на двата канала.всички 16 крайни и от двата канала са на маса.
    Аз мислех че през колекторите е редно да е изход но явно не.
    Изходите сякаш са си от емитерите но хваща разликата ,за това и пише на платките изход плюс и минус но не и маса.
    Малко прилича на бридж с еднотактни противотактни стъпала.
    Само от интерес разпитвам де,той по стъпалата проблеми няма.
    Само захранването и драйвера и малко режимите да се пооправят иска.
    Потенциометри са наслагали хората което е добре,лошо е че някой доста е въртял с отверката и кой знае как е оставен.
    Преди мен който го е пипал е забравил да върне втулките и крепежите които държът платките към радиаторите и сега всичко виси на краката на крайните.
    Редактирано от milen petrov; 12 June 2019 в 15:56.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Е ми наопаки е. Цялото захранване се клати заедно с кондензаторите и средната точка се явява с променлив потенциал спрямо корпуса с колекторите. В някои профи инструментални усилватели е така. Нямам схема под ръка да ти покажа. За ремонта няма разлика.

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    Греда,и аз намерих само stp75nf75 и хич да не го слагам казваш.
    Инак стъпалото е купено от макавей от едни мургави българи.Драйвера е 2sa1930 ,горе съм писал 1390 грешно.
    Редактирано от milen petrov; 14 June 2019 в 10:44.

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    Бачо Иване дали не ти е останал един 75н75 че само един намерих а са изгорели и в двата канала.
    Как е работил на -54 +117в не знам

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени