PDA

View Full Version : зареждане на акумулаторна батерия от слънчева

TexHoTpoHuk
3 June 2009, 21:11
http://bgaudioclub.org/gallery/albums/userpics/10140/thumb_11111111.JPG (http://bgaudioclub.org/gallery/albums/userpics/10140/11111111.JPG)

Устройството е ... лампа :D
И по-точно светодиод , който свети през нощта . Ще използвам слънчев панел и акумулаторна батерия 1.2 волта , със схема която вдига честотата за да свети светодиода с почти изтощена батерия .

Въпроса ми е така както съм начертал блоковата схема , ще се зарежда ли 1.2 волтовата батерия от слънчевата ?

ittso
4 June 2009, 00:54
Какво напрежение и ток дава "слънчевата батерия" която искаш да ползваш? Трябва да е поне 1.45V - 1.55V (напрежението на зареден Ni-MH/Ni-Cd акумулатор) + 0.7V (компенсация на пада в диода).

tarambuki
4 June 2009, 01:15
Ще има пушеци :lol:

SMPS
4 June 2009, 01:17
Какво напрежение и ток дава "слънчевата батерия" която искаш да ползваш? Трябва да е поне 1.45V - 1.55V (напрежението на зареден Ni-MH/Ni-Cd акумулатор) + 0.7V (компенсация на пада в диода).

Зависи от диода. Може и с 0.3V да мине :wink:

ittso
4 June 2009, 01:33
Зависи от диода. Може и с 0.3V да мине :wink:
Тия дето са с пад 0.3 волта обикновено имат по-голям обратен ток и не винаги е удачно използването им при батерийно захранване.

tarambuki
4 June 2009, 03:42
Хора, схемата е тотално объркана. Ако не гръмне, най-много да свети само през деня! Двете батерии трябва да са в паралел, но преди да се начертае нещо, трябва да се знае вътрешното съпротивление и на двете.

SMPS
4 June 2009, 09:15
Аз те съветвам да си купиш готова лампа от Конрад. Имат си батерийка и клетка, та даже и сензор и готина кутийка и то на цена от 7лв.

TexHoTpoHuk
4 June 2009, 12:44
tarambuki , ти къде видя схема :shock: СЪпротивлението има значение ако са успоредно свързани - без диод ;)
Още по-интересно ми е как разбра , че ще свети само през деня ?
В схемата има предвиден фото диод , който не позволява на светодиода да свети през деня , а само да се зарежда батерията .
нещо много си се наплашил , два пъти споменаваш пушеци . Спокойно всичко е ОК ;)

В момента слънчевата батерия се състои от 10 последователно свързани елемента и дава напрежение 5 волта и ток 0.5мА .
Мисля да ги вържа успоредно докъто получа напрежение около 1.5 волта а ток ... колкото толкова . Мога и тока да кача , чрез още елементи . Оказа се , че диода който ограничава разреждането на акумулаторната батерия го има в слънчевата батерия . Той е 1N4148 .

Реално нямам нужда от такова нещо и за това няма да си купя готово . Предизвикателство за мен е да си го направя сам и да ми излезе няколко стотинки . Освен това се разсейвам , защото понякога ми писва от усилватели и тонколони ....