PDA

View Full Version : Excela

Страници : [1] 2 3 4

Angel
14 December 2006, 15:29
Тестовете приключиха, можете да си търсите компоненти. За платките - който е от Софето - можем да се сБирим в събота..? :wink:

Ето схемата в [почти] финалният й вариант (със стойности).
[виж схемата долу!]
Ако има мераклии ще драсна и варианта само с NPN изходни. Платката го позволява, добавя се един диод (примерно 1N4001), останалите компоненти са същите. Драйвери - каквито има за Icm>1A; Uceo>2Vs.

По схемата:
N/C - компонента не се монтира :!: (някои компоненти бяха заложени на платката "за всеки случай". Други бяха забравени и ще се наложи монтаж отдолу или отгоре - двата ускорителни конданзатора в защитата. За щастие са компактни и няма да е мнооого грозно..:lol: )
ЛЕД-чето при мен има ~2V при 3mА, което први ~6mA на генераторите на ток. R10 се избира със стойност така, че да текат 2-3 mA, за да свети (за красота..). Режима на генераторите може да се променя с емитерните резистори, казали сме как. Не прекалявайте - 10mA е разумният максимум, като ще искат и радиаторче. Схемата работи перфектно и при 3-6мА, ако е по-малко тока може да се наложи завишение на R16. D1 е желателно да допира междинното радиаторче (ако има) или корпуса на Q5 за минимален температурен дрейф на офсета. Ако не - изчакайте поне 5 мин за прецизна настройка на офсета.

Схемата влиза в режим от около +/- 6 волта нагоре (250mW/8!), което несъмнено ще зарадва любителите на микро-стъпала с мноооого ефективни ОТ... Нагоре по волтовете и ватовете - колкото поемат транзисторите ви.
Ток на празен ход - тук ще стане много забавно... - бих препоръчал 40-100мА общо...
Бъдете предпазливи - може и половин ампер, ако намерите смисъл и с какво да охлаждате транзисторите - опитайте - с тримерчето е лесно и много митове и легенди ще се изпарят мигом. После защитата ще ви отнеме думата. За първо пускане - тримера да е на макс стойност и през лампа 60W последователно на първичната на трафа задължително, без товар, докато настроите режима.

Загубата на напрежение е около 4 волта от всеки полюс, леко предпочита положителния в клип.

Защитата сработва от 2 ома надолу и е настроена за около 1А в късо съединение. За различни настройки може и формулка да ви спретна, а може и сами да си я спретнете - очевидна е.

Неотбелязаните резистори - 1/8 ват (1.8x3.5mm). Ако имате 1/4 ват - ще се наложи да стоят прави. Мощните - 5х15mm (0.1 ом, 3W) от Пулсатор или подобни.
Тримерите са "BARONS" - има ги в Комет, 500 ома (може и по-малка, ако си преизчислите резисторите наоколо.)
Внимавайте с кондензаторите - тези в захранването трябва да са поне 10 волта над него, тези в изхода и локалните ОВ на транзисторите - минимум захранването *3 :!:
Елемента TSW е термо-реле, нормално затворено до 105оС (примерно от кафеварка). Ако няма да се монтира, не се монтират и QTH, RTH.

Елементите с (*) са специфични за конкретното захранващо напрежение, коефициент на усилване и специфично приложение:

R14/R9+1 = Ku;
R14*C6 = T1
R9*C3=T2
R2*C1=To
R3*C2=T4; R3<1K; C2<1nF

Препоръчвам ви следните пропорции:

Кu=Vs
To~50-60ms;
T1=18-24ms
T2~1.5-1.6*T1=27-40ms;
100ns<T4<500ns

Попе, при +/-35V захранващо напрежение:

R1=470K, монтира се "по желание"
R2=56K;
R9=1.5K;
R14=56K;
C1=1uF;
C3=22uF/35V;
C6=390nF;

Съотношението между Т1, Т2 и Тo влияе силно на поведението на схемата в басите, което ще ви покажа по-нататък с графики при различни коефициенти с базовата времеконстанта Т1.
Ако някой иска - може да си драсне подобна схемичка на ООВ с кой да е ОУ и да симулира АЧХ - много интересно е.

Edit 28.09.2009

Стойности на компоненти за различни коефициенти на усилване:

K=26dB (20x)
R14=22k
R9=1.15k
C6=1u
C3=22uF

K=31dB (35x)
R14=51k
R9=1.5k
C6=470nF
C3=22uF

K=34dB (50x)
R14=51k
R9=1k
C6=470nF
C3=33uF

K=37.5dB (75x)
R14=56k
R9=750
C6=330nF
C3=33uF

Edit:Lyubcho_88 06-Февруари-2014
Файлове за принт по ЮЛП метод. https://bgaudioclub.org/showthread.php?5-Excela&p=102821&viewfull=1#post102821

Angel
14 December 2006, 15:41
Ето схемата във варианта, в който най-ми харесва. :D

28847

Разликите са минимални, ще установите сами. Дадена е сметката за режима на съществените звена. От заначение е да бъдат спазени времеконстантите за оптимално поведение, ако ще променяте коефициента на усилване. С горните стойности е х21, ако е недостатъчен за вашата цел: R9=1.5K; C3=22uF ще даде около х38.
Съответно, с намаляване на R9 или увеличаване на R14 - какъвто искате, но спазвайте времеконстантите (!).

ВАЖНО (16.2.2009г.): стойността на R5, R8 се променя от 33 на 150-220 ома (еднакви, разбира се!). Това подобрява устойчивостта на схемата срещу самоосцилиране.

Преди първото пускане: убедете се, че:

1. Всички необходими мостчета на платката за изпълнени коректно (!)
2. Има връзка между масата на входа и тази в средата на платката - през централната точка в захранването(!).
Масата за входа се подава от централната точка на захранването към входния куплунг и от там по сигналния кабел обратно към входа на платката.(!)
Масата в центъра на платката се подава директно от централната точка на захранването с отделен проводник (поне 1мм2).
Масата за изхода - може и от платката, но тогава сложете поне 1.5мм2. Най-добре отделен проводник.
3. Тримера за начален ток е завъртян на поне 200 ома, този за офсета около 100;
4. Правилно са свързани полюсите към захранването;
5. Няма товар в изхода.
6. Няма сигнал на входа и потенциометъра (ако има такъв) е завъртян на минимум.

Задължително прекарайте захранването на първичната намотка на трансформатора през ел. крушка 60-100 вата(!), докато настроите началния ток на всеки канал поотделно.

Правете настройката на каналите един по един, за да сте сигурни, че са еднакво настроени.

Свържете ПОЛОЖИТЕЛНИЯТ полюс на настройвания канал през мултицет в режим амперметър, обхват 200мА. Другият му полюс - директно към захранването.

Другия канал по-добре да е изключен (отворено мостче TSW или разкачен положителен полюс). Подайте захранване. Крушката ще присветне, докато се зареждат кондензаторите в захранването, след което почти ще угасне. Ако свети силно и постоянно - изключете и проверете връзките и дали са направени вярно всички необходими мостчета на платката (!).

С настройка на тримера BIAS настройте начален ток ~80-100 mA при стайна температура. Изключете, повторете за другия канал. Ако сте монтирали Р2 = тример 100 ома и не можете да постигнете начален ток, увеличете R17 до 270 ома и повторете процедурата за настройка.

Изключете и махнете крушката. Подайте напрежение и донастройте тока, ако има нужда. При 100 мА - ще измерите около 10 миливолта между емитерите на противостоящи изходни транзистори, при емитерни резистори 0.1 ом.
Токът на покой ще намалява с покачване на температурата на изходните транзистори и ще е ~ 70% от номиналния за 65оС, ~35% при 85оС. Ако извършвате донастройка "на топло" внимателно, защото тока може да нарастне много за "студено" състояние. 100 mA на студено са достатъчни, според мен.

Изчакайте 5 минути и нулирайте отново офсета в изхода.

С това настройката е завършена. Можете да свържете колони и да чуете как свири.

Желателно е да монтрирате алуминиева пластина както е показано, на която също да допрете D1. Това ще минимизира промяната на офсета с температурата, а и ще помогне за по-добро охлаждане и уеднаквяване на температурите на транзисторите.
Размер на пластината: d=1.5, W=60, H=15-20мм; три отвора Ф3.5, първият на 10, следващите два през 18 милиметра, разположени на 8мм височина от долния ръб.

28849 28850

Термозащита:

Ползва се нормално-затворено термо реле с температура на отваряне не по-висока от 105оС. Монтира се на радиатора в непосредствена близост или директно върху един от крайните транзистори. Изводите му се свързват на платката с усукан многожичен чифт, чиято изолация е специфицирана поне до 105оС. Ако не се монтира, или не монтирайте транзистора QTH, или окъсете изводите за термо-релето.

28851

Минимално захранване: +/- 9V (2.5W/8ohm, за любителите на малки стъпалца).
Максимално препоръчвано захранване за тази схема: +/- 70V. Максимална мощност - до 400 вата със съответното охлаждане и транзистори (!).

Ако има въпроси .. давайте! :D

EDIT: това, което не е очевидно от снимката е, че транзисторите са монтирани на слюдени подложки. Тези, които ползвам са с размера на корпуса и остават невидими след монтаж. (!)

EDIT (18.09.2007):

1. Картинката на схемата е заменена с по-голяма резолюция.

Много важно:
2. Монтажа на крайните транзистори трябва да започне със закрепването им първо към радиатора, след което платката се нанизва на изводите им и се запоява. Не нанизвайте платката плътно до разширената част на извода - оставете поне 5мм от началото на тънката част до спойката. След това сглобката се демонтира, транзисторите се намазват с паста, слагат се подложки и се монтират окончателно.

3. [11.12.08] Ако установите несвойствено загряване в покой, има вероятност схемата да е изпаднала в осцилации (установява се с осцилоскоп). Причината е, че с някои транзистори, с които би могла да бъде реализирана, се изменя 'запаса по фаза'. Корекцията е описана подробно на 27-ма страница: на платката са заложени места за компенсационни кондензатори база-колектор на драйверното стъпало, в граници 150-390pF, които може да са нужни за да се постигне стабилност и в положение N на мостчето за тип ООВ.

Може да се окаже и че 'ускорителният' кондензатор C_c в ООВ е излишен в конкретна реализация.

Още един начин да се постигне устойчивост е като се намали усилването на входния диференциален усилвател, като се завишат стойностите на емитерните резистори от 33 на 100-200 ома.

edit: сменен сървъра за изображения, добавена точка 3. горе.

edit 30.3.09: Ако ползвате MJE340 / MJE350 вместо KSE340/KSE350, имайте предвид, че корпусите им НЕ СА изолирани и ще се наложи да ги монтирате с подходящи изолационни подложки :!:

Angel
14 December 2006, 15:42
Ето още няколко картинки, този път без светкавица.
Обърнете внимание на мостчетата около драйверите: има две при Q11 и три при Q12. В случая са показани за драйвери в корпус ТО220, на които краката са BCE отляво надясно, когато гледате транзистора откъм надписа с краката му надолу.

28852 28853 28854

В другия корпус (KSE3xx) краката са подредени обратно (ECB), следователно - ако ползвате такива или подобни (BD-та), мостчетата за база и емитер ще са на Х, както е в най-първата снимка на монтирана платка. Двете мостчета с черен проводник за са PNP транзистори отдолу - когато се ползват комплементарни двойки в изхода.

Това е схемата на РАЗЛИКИТЕ за NPN транзистори отдолу:

28855

И тук - ако ползвате KSExxx или BD1xx за драйвери- ще трябва да Х-нете база и емитер, като внимавате - диода се свързва към другия извод на драйвера (!).

Със зелените мостчета тази част от схемата се трансформира в това:

28856

Някои хора "забравят" диода в подобни схеми. Горещо ви препоръчвам да го слагате винаги, когато правите съставен PNP транзистор, макар, че работи и без него. Разликата е, че с него не се насища долната двойка транзистори, когато драйвера е напълно отпушен. Насищането е много вредно...

Angel
14 December 2006, 15:43
Ето още една снимка - вариант на монтаж на ускорителните кондензатори на защитата CP1, CP2, които бяха забравени за проекта на платката:

28857

Стойността им е 2.2-3.9nF/63V. Не е критична, но трябва да е в тези граници и е желателно да са еднакви. Ако е по-малка - при сработване на защитата има леко възбуждане в първия момент на фронта. Ако са по-големи - ще ограничава максималната амплитуда на 20kHz (което не винаги е вредно..!).

Някой вече започна ли да твори?

МД, понеже ме питаха няколко човека - тази партида платки свърши. Мога да пусна нова, която ще е готова за седмица. Има ли други желаещи?

EDIT: сменен сървъра за изображения. Платки ИМА при radev Поръчвайте директно на него. :wink:

Angel
14 December 2006, 18:24
Пуснах нова поръчка, този път със синя солдер маска и калай/олово вместо "златото". Други разлики няма. Очаквам партидата до понеделник.

Ще останат десетина платки, ако има мераклии - пуснете ми лично с бройка и адрес. Нова цена - 8.50лв/бр.
Доставката с ЕКОНТ струва около 4.50лв отгоре.

Уауу....тези, които си взехме платки от "златната серия" май сме привилегировани! :wink: GOLD EDITION /PLUMBUM EDITION

- PLUMBUM EDITION: Hard & Heavy! :lol:

DIMM
14 December 2006, 20:07
Перфекция !
Само една забележка - тази защита има склонността да вкарва изкривявания в зоната на отпушване на транзисторите. Вместо това може да се използва защитата на известния УМЗЧ на Н. Сухов - тя е тригерна. Същата се ползва и в големите Ухери .

DIMM
14 December 2006, 20:10
А - и защо следиш тока на драйвера , а не на крайните транзистори ?

Angel
14 December 2006, 20:15
Имаш право, и би било така при неподходяща настройка на трите резистора, от които се определя инфлексната точка на сработване.

В случая - с тези стойности сработва само, ако в изхода има под 1 ом. Криви леко между 1 и 2 ома, а нагоре е много далеч от прага и не влияе. Ще направя малко снимки от екрана на осцилоскопа щом мога.

Схемата на Сухов не ми харесва именно защото е тригерна. Друг неин недостатък е, че сработва безусловно на пиков ток, а това в зоната около нулата на изходния сигнал може да повреди транзисторите.

Angel
14 December 2006, 20:18
А - и защо следиш тока на драйвера , а не на крайните транзистори ?

Няма принципна разлика, а идеята на платката е да поема и дарлингтони в изхода. Ако я бях оразмерил за базите на крайните каквито са в момента - това нямаше да е възможно.

DIMM
14 December 2006, 20:20
Хм, вече 15 години няма повреден Суховски усилвател от защитата ( поне от моите наблюдения , де) , ама... А и в Ухерите работи бетонирано - имам един приятел , който на неговите Ухери редовно им окъсява изходите вандалски и държат вече 10 годин...

Angel
14 December 2006, 20:26
Сигурен съм, че си прав, но тази платка и схема, за разлика от други е проектирана да работи и при +/- 100Vp захранване, което поставя някои допълнителни проблеми за решаване. Те са решени тук. :wink:

Цветомир
15 December 2006, 00:38
Ангеле можеш ли да дадеш малко повече инфо за усилвателя или по конкретно честотна лента и при какви напрежения си тествал схемата и съответно какви мощности е вадила при твоите тестове ако пък си мерил и дадеш други параметри цена няма да имаш :D .Кефи ме схемата и може да я направа ама ако дадеш некви параметри и ми допаднат бих ускорил работата пък и за други ще е интересно.

Angel
15 December 2006, 00:54
Сам знаеш, че схемотехниката е близка до грънчарството, в някакъв смисъл. :D

Нямах време да седна и методично да изложа начина на оразмеряване на тази схема за произволни условия - мощност, напрежения, товар, скорост на нарастване, честотна лента и пр. Фасулска работа е, щом му "хванеш цаката".. и съм обещал да го направя и публикувам. Дано стане тая година!

А ако е полезно - в момента съм я сглобил с по 2 бр. MJL1302/MJL3281 в паралел (230V, 15A, 150W, 30MHz; H21~80@10A), на захранване +/- 74V (защото в момента такова имам под ръка - никаъв особен умисъл няма..) и доста здраво раздвижва мембраните на две Черни Кутийки. Същата платка, на +/- 16V с лека корекция на тримера за началния ток вади достойните 10W, каквито бихме ползвали за "Голямото" надсвирване.

Скоростта на нарастване я свалих до около 20V/us, защото и много висока не е добре, а честотната лента, ако не се разкача входния RC филтър е права линия до около 100 kHz. Без него ще стигне много нагоре, защото всички транзистори са много бързи, а платката позволява и чудовищни режими - има радиатори навсякъде.

Не ми е под ръка в момента аналайзера, за да й измеря подробно параметрите, но на база това, което чувам - очаквам да се представи достойно и в числов вид. :wink:

Цветомир
15 December 2006, 01:56
Благодаря ти за споделената информация ще зема да тествам едно :wink: Само ако може едно разяснение има една джъмпер на платката FB-mode
1-2"S"
2-3"N"
Ta това за какво е и кога се използва мисля, че знам ама питам този малко смешен въпрос за да не стане "инфекция".И още 1 малко въпросче тримерите защо си ги написал като стоиности от 200-500 толко е опхвата в които трябва да работчт смисал да не падат до нула или това са като цяло стоиностите които могат да се използват-суответно да знам и да зимам мерки да не стане авария в тенджерата, че мисля направо с високите напрежения да е по весело ако стане грешка така нема да се чуда а направо ше виждам и чувам грешката :lol: :lol: :lol:

Angel
15 December 2006, 12:37
FB-mode:

1-2"S" - "Special" - ООВ се взима от усилвателя по напрежение, демек изхода е без (непосредствено свързана) обратна връзка и теоретично намалява влиянието на върнатото от говорителя обратно ЕДН, защото емитерните повторители всъщност са импедансни преобразуватели.

2-3"N" - "Normal" - класическата конфигурация на ООВ. Пак теоретично, в тази конфигурация изходния импеданс е най-нисък, което пак намалява влиянието на върнатото от говорителя обратно ЕДН.

Чуйте, сравнете и споделете. Но не превключвайте при подадено захранване, освен ако си мразите колоните. :twisted:

...тримерите защо си ги написал като стоиности от 200-500...
Такива са стандартните стойности на тримери. Достатъчната е 200, като настройката и на двата е около средата.. Става и с 500, но е малко по-чувствителна настройката спрямо ъгъла на завъртане на оста.

EvtimDjerekarov
16 December 2006, 03:24
Нов съм във форума, и не съм запознат настоящия проект, но бих се радвал, ако автова може да резюмира накратко усилвателя.

Още нещо - забелязах, че се използва тример за балансиране на диференциалния усилвател, което, макар и да се среща често, е лоша практика. Не, че е фатално, но тримерите са доста непослушни по природа. Според мен, ако на някой му се занимава, би било добле след настройка, тримера да се замени с резистори.

Angel
16 December 2006, 09:09
... би било добле след настройка, тримера да се замени с резистори.
:up:
Някои тримери са с достатъчно добро качество, за да не са налага замяна. Аз предпочитам схеми без тримери, но целта в тази схема бе да се заложи възможност за монтаж на неподбрани компоненти. Когато усилването на двата транзистора в диференциалния усилвател се различава с повече от 10% - би се получил осезаем офсет в изхода, но и това е функция на стойността на резисторите в базовите им вериги.
Офсета се влияе и от температурната разлика между някои компоненти - диода база-емитер и самият транзистор - усилвател на напрежение.

Concord
16 December 2006, 19:17
СНИМКИ (http://store3.data.bg/borisantipov/Samodelki/EXCELA_v1.0/) :) След малко пущам музиката и пак ще пиша. Само не коментирайте 'радиатора', щото нямам друго под ръка подходящо :oops:

Venelin
16 December 2006, 19:45
Добре си се справил, браво!
Само един съвет, ако може :), като сменяш радиатора, преди да монтираш стъпалото на новия радиатор, повтори спойките на крайните транзистори откъм страна елементи, за да си сигурен в качеството на контакта :)

Concord
16 December 2006, 21:04
Добре си се справил, браво!
Само един съвет, ако може :), като сменяш радиатора, преди да монтираш стъпалото на новия радиатор, повтори спойките на крайните транзистори откъм страна елементи, за да си сигурен в качеството на контакта :)

Да, на всички силови елементи ще повторя спойте от горната страна на платката.

До сега слушах най-различни дискове. Отначало ми се стори, че чувам разни смущения, но ми направи впечатление, че се чуват много ритмично с музиката и установих, че това са просто елементи, които чувам за първи път... Невероятен нисък регистър - много присъствен! В началото ми се стори, че ниските са повечко, но бързо свикнах с 'убото. Басите и ниските среди се чуват доста отчетливо. Високи - също приятна изненада - сочни и звънливи. Като цяло усещането ми е, че усилвателят свири с лекота, ефирност. Дори при високи нива балансът се запазва и не дразни. Това са общо взето субективните ми първи впечатления :) Скоро ще направя и втората платка и ще послушам стерео и пак ще пиша.

Усилвателят почти не грее! Независимо, че е с този малък винкел (захранен е с 2х44Vdc).

Angel
18 December 2006, 14:37
Както ще забележите - разликата е само в цвета на солдер-маската и калайдисаните пътечки, дори под нея. "Рециклирахме" фотошаблоните, затова падна и цената - да не се питате - да не би Ангел да е станал Комунист? - не съм. :lol:

Plumbum edition, Hard & Heavy!

http://i.data.bg/06/12/18/159035_t.jpg (http://img.data.bg/i.php?id=159035)

"Голем Бизнес" стана с тая платка - ще пускам нова партида, май, ама ще направя скоро и v2.0 - със серво, DC защита и клип-детектор. За лимитер - не е гот да е на нея, защото LM13700 е двоен - голяма фира ще е. Мога да направя отделна входна платка със селектор, чинчове, потенциометър и клип-лимитера в едно.

Селектора - микро-релета, управлявани с C-MOS тригери с памет, прости бутони. Ако на някого му се занимава с пикчета или атмелчета - може да сътвори едно управление с дистанционно.

п.п. Покупката на платки не влияе на приятелството ни! :lol:

andro
19 December 2006, 21:25
Какви драйверни транзистори е добре да се използват, без да се обръщат мосчетата. А те ( мосчетата ) в цялата платка са 5 до двата драйвера и 2 в средата свързващи 1и2 , 3и4, нали?

Angel
19 December 2006, 22:03
2SA1837 / 2SC4793 Toshiba. "Това е бирата!" за аудио - драйвери. Днес имаше в KSP, ама не съм си носил рентгена, за да кажа дали не са от "особените"... Моите не са от там. :wink:

andro
19 December 2006, 22:04
А при захранващо напрежение +-35в. какво се има в предвид- 35 от трафа или 35 след кондерите :)

Angel
19 December 2006, 22:12
Въпросът ти е за друга тема, ама да ти отговоря: захранващо напрежение когато ако е дадено с +/- се подразбира ПОСТОЯННО напрежение, демек след изправителя. Иначе е прието да се бележи примерно 35Vac, или ~35V.

Въпросът ти ме навежда на съмнение - да не си помислил, че схемата работи ИМЕННО при +/- 35 волта?? Ако е така - заблудил съм те с някаква неяснота в текста, май.?!

Схемата работи с произволно напрежение, каквото биха понесли използваните от теб транзистори, с някои допълнителни съображения, разбира се.

Преизчислява се единствено стойността резисторът, с който се задава тока на светодиода, за да е около 3-4mA, за да светне "приятно", но схемата работи и с по-малък ток през този диод.

@Concord: що не преместиш в сортиран вид "сметката" тук? :D

Concord
19 December 2006, 22:19
@Concord: що не преместиш в сортиран вид "сметката" тук? :D

За светодиода ли?

Избираме си желан ток в допустимите граници - примерно 5мА, защото се смята по-лесно :) Ако падът на напрежение в/у светодиода е 2V, вадим 2V (или колкото е падът) и заместваме в закона на Ом.

Пр. Захр. напрежение +/-50Vdc, 50-2=48, R=U/I=48/0,005=9,6кОм, избираме стандартна стойност 10К. Смятаме и разсейваната мощност б/у резистора P=U^2/R=48.48/10000=0,23W и слагаме една цвъчка 0,25W :)

andro
26 December 2006, 21:23
А може ли да се сметне Дъмпинг фактора на тази схема или трябва да се измерва?

Angel
27 December 2006, 01:40
>400 @ 8 ohm, но само ако изпълниш правилно топологията на жиците! - "Звезда" на масата. :wink:

Angel
27 December 2006, 20:06
"Демпинг факторът" е съотношението между товарното съпротивление и еквивалентното изходно, за съответната честота. Тъй като в схеми с ООВ имаме известна честотна зависимост на еквивалентното изходно съпротивление (нараства с честотата), то и "демпинг фактора" ще е различен за различни честоти.

Съвсем грубо:

DF ~ Rt/(Ri/Aо*Au + Rc), където:

Rt = товарен импеданс;
Ri = номинално вътрешно съпротивление ( ~ емитерните резистори в изхода);
Au = коеф. на усилване с ООВ
Ao = собствен коеф. на усилване без ООВ
Rc = импеданс на кабелажа

Всички тези числа са честотно зависими...

За тази схема, при 1kHz:

Аu ~ 30 (задава се с резисторите на ООВ)
Ao ~ 10,000
Ri ~ 0.05
Rc ~ ??? (зависи какви кабели и куплунзи ще ползваш, да речем ~0.01ом до куплунга при 1.5мм2, "къси" проводници)

@Rt = 8 ohm

=> DF ~ 8/(0.05/10,000*30 + 0.01) = 8/0.01015=788

На 10kHz, Ao~3,000

=> DF ~ 8/(0.05/3000*30 + 0.01) = 8/0.0105 = 761

Angel
30 December 2006, 10:13
Какво захранване ми трябва за 100 вата на 4 ома?

100 вата на 4 ома означава 20Vrms или 28.3Vp.
Като добавим загубите по напрежение в схемата (3V), това прави 31.3V (32V) захранване в натоварено състояние.

=> трафа и филтриращите кондензатори трябва да осигурят 32V минимална стойност на напрежението на полюсите при максималния товарен ток (= 28.3/4 = 7А, ~5Arms).

- напрежението след изправителя при натоварване ще е около 10% по-ниско, отколкото на празен ход => трябва на празен ход да имаме 32/0.9 = 35.5 (36V).

- ако си поръчвате траф за изходна мощност 2х100 вата на 4 ома - нека вторичната му намотка е оразмерена за 2х25Vac, 5A (250VA) - защото това е усилвател за музика, а не UPS => коефициентът на натоварване на захранването няма как да превиши 50%.

- по горната логика можете да сметнете какви напрежения са нужни за произволна мощност и товар, като предела за 2 транзистора от този тип в паралел е 300Wrms., при адекватно охлаждане, което да не им позволи да се нагреят над 85оС. :!:

За инфо виж тук. (http://diyaudio.web.data.bg/phpbb/viewtopic.php?t=201)

Angel
30 December 2006, 15:20
Въпроси / отговори:

1.Значи като крайни транзистори кои да ползвам?
- такива, които имат максимално работно напрежение и допустима разсейвана мощност поне 25% над необходимите за целта, която си си поставил. Бих препоръчал комплементарни двойки 2SA1943/2SC5200, които са "идеалният вариант", цена ~ 8лв/чифт.

2.също на каква цена са платките на този усилвател?
- 8.50лв/бр + доставка (около 4 лв с ЕКОНТ)

3.Има ли големи изкривявания?
<0.05% при всички нива до максимума, преобладаващи ниски хармоници.

4.Звука изкаран от този усилвател доближава ли се до звука от висококачествен лампов усилвател?
Не. Ламповия би се доближил до този, ако не "оцветява" прекалено.

5. Може ли да се сравнява с Quada на млад конструктор?
Да. Всичко може да се сравнява с всичко друго. И ЗАЗ, и БМВ са автомобили, имат по 4 колела и вървят на бензин. QUAD бе достойна схема за времето си.

6.Чувствителността стандартната 0.7в ли е?
Чувствителността е = захранващото напрежение/коеф. на усилване по напрежение, който може да се задава почти произволно.

Venelin
30 December 2006, 15:35
А би ли ми дал формулките за изчисление на R1, R2 , R9-да ти си ги дал за захранване при +-35 волта ама аз искам да ги сметна и при +-16 волта. А този Ц1 , който е 1 микро (при +- 35) нещо ме притеснява- да му сложа ли тантал или да го шунтирам с 100 нано :)

C1 е добре да е слоест полипропиленов. Няма нужда да го дублираш със 100nF. Има ги в Комет и струват стотинки...
R1 може и да не го монтираш. R2 си остава както е на схемата. Той няма отношение към захранващото напрежение.

Жоро
30 December 2006, 15:39
Въпроси / отговори:
1.Значи като крайни транзистори кои да ползвам?
- такива, които имат максимално работно напрежение и допустима разсейвана мощност поне 25% над необходимите за целта, която си си поставил. Бих препоръчал комплементарни двойки 2SA1943/2SC5200, които са "идеалният вариант", цена ~ 8лв/чифт.
А ако сложа МОС транзистори като крайни няма ли да е по добър звука :wink: :?:

Angel
30 December 2006, 16:35
Ако много те влече - опитай. Две неща ще се случат:
1) ще нарастнат загубите по напрежение, дори за празен ход без товар, защото MOS транзисторите имат типично 2-5 волта "прагово" напрежение, за разлика от биполярните, които губят най-много 1 волт, типично 0.7V.

2) ще нарастнат загубите в схемата (топлина) и при натоварено състояние, поради увеличените загуби на напрежение (умножени по пиковия ток), които ще са още по-големи заради значителното съпротивление на канала в отпушено състояние.

За да сложиш MOS транзистори в изхода ще се наложи преоразмеряване на Vbe умножителя, с който се задава режима (тока на покой).

Звук - едва ли ще има "подобрение"..

Ако ще пробваш - недей да си губиш времето със "стандартни" MOS транзистори (с вертикален канал, каквито са 99.9% от предлаганите на пазара) - трябват ти такива с надлъжен канал - lateral MOSFET, каквито предлагат само няколко фирми - Toshiba, Hitachi, Exicon..

САМО в едно от звената си струва експеримента - замяна на транзистора в Усилвателя по напрежение с MOSFET. Замяната е възможна и с тази платка без корекции, само се променят стойностите на няколко резистора, но първо ще я оживя в този вариант и после ще публикувам промените. :wink:

Angel
30 December 2006, 17:00
А би ли ми дал формулките за изчисление на R1, R2 , R9-да ти си ги дал за захранване при +-35 волта ама аз искам да ги сметна и при +-16 волта. А този Ц1 , който е 1 микро (при +- 35) нещо ме притеснява- да му сложа ли тантал или да го шунтирам с 100 нано :)

R9 се избира, а другите стойности на елементи се пресмятат по формулки и препоръчителни зависимости са написани на самата схема - горе в средата. :wink:

п.п. шунтиране има смисъл САМО за електролитни кондензатори, а това е заложено в схемата.

Жоро
30 December 2006, 17:31
А ако сложа МОС транзистори като крайни няма ли да е по добър звука
В една книга четох че усилвателите с МОС транзистори в крайното стъпало плътно се доближават до ламповите усилватели и затова попитах дали тази схема може да се подкара с такива транзистори :P

Звук - едва ли ще има "подобрение"..
Но щом няма да има разлика ще си го правя по Default :wink:

Angel
31 December 2006, 00:07
Получих следният въпрос на лично, не е важно от кого:

..да те питам твоята схема или на Д.П схемите са по добри

- разлики има и те са съществени. На г-н Петров схемата не съм я слушал, само си поиграх да видя какво показва симулаторът:

- ще има осезаема разлика в басите, не в нейна полза. "Моята" схема (в която има незначителен мой принос) има особеност в ООВ, която донякъде компенсира закъснението на басовите говорители, т.е. ще е по-пъргав и стегнат баса й, като вероятно ще ви се стори и "по-дълбок" по тази причина.

- на Петров схемата ще топли значително повече, главно в драйверното стъпало;

- и двете схеми са достатъчно бързи, но "особената" компенсация на прага на отпушване (на нормално-запушените крайни транзистори) в неговата схема може да предизвика "особено" поведение във високите честоти, ако настройката й не е съобразена с конкретният тип крайни транзистори и захранващо напрежение - подобно на QUAD.

- всеки, който е любопитен да чуе сам разликите - налепете ги и ги сравнете. Аз нямам негово стъпало и не се каня да го правя. 8)

andro
7 January 2007, 01:40
Голям проблем :twisted: Налепих схемата обаче при първия пуск крушката въобще не присветна , а мултицета ми дава 3 милиампера ток на покой, който не се влияе от въртенето на тримера :twisted: .
R10 ми е 10 килоома. Входа е окъсен, изхода-свободен, а релето е шунтирано. Сега като гледах снимките на Concord видях че при него тримерите са обратно. Сега ще пробвам дали ще тръгне с обърнати тримери.Ако не- започвам да колекционирам пощенски марки- явно това не е за мене :evil: [/url]

Angel
7 January 2007, 13:59
Андро - май имам обяснение на ситуацията:
Ако си монтирал QTH и RTH, но не си окъсил изводите за термо-релето TSW, схемата ще си стои в "stand-by" режим и ще консумира ток само във веригата на светодиода през R10.

Защитата по температура предполага нормално-ЗАТВОРЕНО термо-реле, което разпада веригата при съответната температура (или скъсване на кабел..)

Ако обърнеш тримерите - ще се обърне поведението на врътките - при завъртане обратно на часовниковата стрелка ще се увеличава тока на покой, респективно офсета ще отива към плюса. Схемата пак ще работи, но поведението на врътките ще е обратно на очакваната логика.

Angel
7 January 2007, 19:39
На всички транзистори квадратният пад съответства на 1-во краче - лявото, когато гледаш транзистора откъм надписа и с краката надолу. :!:

ОПАА!! Горното твърдение е грешно! Квадратният пад навсякъде е ЕМИТЕРА (без драйверите и крайните - там всички падове са кръгли).

Дали е пробил - съмнявам се. Ползвай уред и проследи дали си монтирал верните транзистори на верните места. Ако си опукал нещо - "нормално" е - да знаеш аз каква планина от негоден силиции съм произвел през годините... :lol:

- И пази платката при монтаж/демонтаж! Тя е най-скъпата част в схемата.

Angel
12 January 2007, 03:43
М.Д. Ангел е голяма работа!
- поне колкото две по-малки! :lol:

Най-често срещаният "гаф" при монтажа е да се обърка посоката на светодиода. Катода му (по-дългият извод) влиза в квадратната площадка. Ако при подаване на захранване диода не светне - веднага изключете и проверете!

При обърнат светодиод той не светва, а тока на празен ход е неограничен :!: Ако първото пускане става през крушка в първичната страна на трафа - няма фойерверки.

Друго важно нещо е посоката на тримерите: врътките им трябва да са от страната на мощните транзистори за логично поведение. Ако се обърнат - със завъртане наляво се увеличава тока, респективно става положителен офсета в изхода, което е наопаки на очакваното.

UPDATE на стойности:
* Ако ползвате потенциометър за регулиране на входното ниво със стойност над 10kohm - намалете стойността на C2 до 100pF. С високоомни потенциометри сегашната стойност би внесла лек завал за най-високите честоти. Пробата си струва и с по-нискоомни потенциометри - чуйте сами. :wink:
* Резистори R28, R29 може да са 68-150 ома, което променя единствено режима на драйверите - не е критична.
* R30-R33 могат да бъдат увеличени до 0.27 ома, като с увеличаване на стойността им се понижава прага на сработване на защитата.
* R26, R27 могат да бъдат намалени до 10 ома.
* R6=150-180 ohm ако ползвате тримери 100 ома (евтините 500 ома свършиха в Комет, общата стойност на тримера + R6 е около 220 ома или 3хR12 по-конкретно).
* добра идея е да сложите обратни диоди от изхода към всеки полюс на захранването, за защита на крайните от обратно напрежение (1N5402 или по-високоволтови)

Ако захранването ви е до +/- 45V,
* На входа (Q1, Q3) можете да сложите BC556B, или произволни други с Ucbo>65V; H21>150; Ft>100MHz.
* За крайни може да ползвате BD911/BD912, или дарлингтони BDW93C/BDW94C или TIP142/TIP147 (пак по 2 в паралел!). Ако слагате дарлингтони - отпадат драйверите - запоява се мостче на платката между отворите за база-емитер където би трябвало да се монтират драйверите, а R28, R29 не се монтират.
* R9=1.8k, C1=470nF; C3=22uF за усилване ~ 32 (другите елементи на ООВ без промяна).
* Q2, Q4, Q5, Q9, Q10 могат да бъдат BD139/BD140 вместо KSE340/KSE350 съответно. Пластината може да не я монтирате, ако D1 бъде допрян до корпуса на Q5 ( за минимален температурен дрейф на офсета).

Venelin
12 January 2007, 14:46
...Катода му (по-дългия извод) влиза в квадратната площадка.

Точно обратното - по-късия е катода.

Тук е момента да кажа как е по стандарт:

- електролите кондензатор - квадратен пад показва (+) извод
- диод - квадратен пад показва катода (К)
- транзистор - квадратен пад показва 1-во краче (като гледаме транзистора от към надписа)
- SIP или DIP чипове - квадратен пад показва 1-ви пин.

Angel
12 January 2007, 16:31
Дааааам... Прав си! В 2.40 май съм бил доста разсеян, а и нямах светодиод "под ръка". :lol:

Жоро
12 January 2007, 17:40
Някой може ли да ми каже модела на DCSYM-тримера на платката,за да знам какво да кажа утре на мацето в магазина, че тя много не разбира :D

Angel
13 January 2007, 01:30
Тримерите са вертикални, марка "BARONS", от КОМЕТ (~0.65лв). Изводите им са в редичка със стъпка 2.54мм, плъзгача в средата. Сини на цвят, стойност 100 ома или 500 ома.

Angel
16 January 2007, 02:48
Еййй, ама голем мързел пада! Получавам питания на лични, та ето го списъка на чарколяка, "на готово"...ТУК. (http://www.bgaudioclub.org/uploads/docs/Exc_bom.gif)

Повечето неща са от КОМЕТ, високоволтовите керамични от ПУЛАСТОР, транзистори KSExxx пак КОМЕТ, 2Sxxxxx - бъдете предпазливи - има бая ментета по пазара.
Кондензатора C_C (4.7-10p) се монтира паралено на R14 - за устойчивост срещу самовъзбуждане.
Емитерни резистори - за мощности до 100 вата при домашно ползване - подходящи са и 1 ват ЖИЧНИ, каквито има в КОМЕТ. Не слагайте "тукмаци" по 5 вата...

Неотбелязаните кондензатори са 63V или 50V - няма значение.

Термо-ключа - търсете "CLICKON" за кафеварка, не повече от 105оС. Оптимално 95оС температура на отваряне.

Пълният комплект можете да купите и от мен, ако ви мързи да се разхождате по магазините. Цената с платките е 45 лева за канал, платките са по 8.50 всяка. Скоро ще предложа и радиатори, височина 80мм вероятно ще излезе около 5-6 лева, анодиран в черно, но НЕ СЕ АНГАЖИРАМ с тази цена - колкото излезе - толкова.

Мога да предложа и тороидални трафове, навити машинно по всички правила на занаята. Не са евтини, но не са и скъпи.

п.п. Има и грешка, разбира се: конектора FB_MODE (JFB) е 3 пина! Sorry! :wink:

Жоро
16 January 2007, 12:29
....за мощности до 100 вата при домашно ползване - подходящи са и 1 ват ЖИЧНИ, каквито има в КОМЕТ...
В моя случай мощността ми е над 100w,3-ватови резистора немога да открия затова взимам 2-ватови, пък каквото стане :D

Angel
16 January 2007, 13:24
Сумарната разсейвана мощност се пресмята по закона на Ом: еквивалентното изходно съпротивление на схемата е 0.05 ома.

Ако допуснем +/-40 волта синусоида в изхода, 4 ома товар (~200 вата) - това прави пик 10 ампера или средно 7 ампера ток. Мощността, която се пада на резисторите (4-те общо!) е 7*7*0.05 = 2.45 вата, което "на калпак" прави ~ 0.6 вата. И понеже се съмнявам да слушате синусоиди на max - с реална музика реалната топлина в резисторите ще е още по-скромна. :wink:

Жоро
17 January 2007, 23:09
Защо в схемата липсва преходен процес :?:

Angel
17 January 2007, 23:24
Защото са синхронизирани токовете в двете рамена, от които зависи баланса на режимите като функция на захранващото напрежение: общият ток на ДУ и токът през Усилвателя по напрежение. Те нарастват или спадат синхронно при пускане/спиране, с което не възниква дисбаланс и съответен "преходен процес".

В допълнение, единствената остатъчна причина да има съвсем плавен и незначителен по амплитуда преходен процес е избора на времеконстанти във веригата на обратна връзка и входната верига, през които се поляризират базите на диференциалния усилвател при подаване на захранване. Изборът на именно тези времеконстанти е по други съображения, а остатъчният преходен процес е със спектър много под звуковите честоти и с малка амплитуда. :wink:

Жоро
30 January 2007, 22:52
За тези, които ще правят Ексела:
Сравнявах различните режими и стигнах до извода:
При Special режим-се чуват по-отчетливо високите и средните честоти,ниските се по-''отрязани''
При Normal режим-Басите са по детайлни и бързи,средите-са доста по-отчетливи,високите-са по-звънливи
Моето мнение е, че при Normal варианта усилвателя свири по-детайлно и естествено :wink:

Angel
2 February 2007, 03:35
Монтаж на едно стъпало "стъпка по стъпка" в картинки:

*ползвайте поялник минимум 30, максимум 50 вата, за предпочитане с регулиране на температурата. Експериментирайте при каква температура тинолът ви се разлива най-добре.*

Направете първо всички мостчета и монтирайте всички резистори. Мощните и 'разкрачените' резистори да не опират в платката.
http://img530.imageshack.us/img530/7930/image1yq6.th.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=image1yq6.jpg)

Не режете изводите им. Запоявайте внимателно първо от горната страна - припоя трябва да се разлее по цялата площадка и около извода в отвора. Изводите поддържат платката в удобно положение за монтаж. Щом монтирате и запоите всички резистори отгоре, обърнете и изрежете изводите им.
http://img249.imageshack.us/img249/9445/image2fw6.th.jpg (http://img249.imageshack.us/my.php?image=image2fw6.jpg)

Монтирани всички кондензатори, без "допълнителните".
http://img522.imageshack.us/img522/2703/image3ej6.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=image3ej6.jpg)

Монтаж на транзисторите - изглед 1
http://img522.imageshack.us/img522/8761/image4al1.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=image4al1.jpg)

Монтаж на транзисторите - изглед 2
http://img530.imageshack.us/img530/2124/image5pp8.th.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=image5pp8.jpg)

Монтаж на транзисторите - изглед 3
http://img522.imageshack.us/img522/4022/image6fh2.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=image6fh2.jpg)

Монтаж на транзисторите - изглед 4
http://img522.imageshack.us/img522/9595/image7tu9.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=image7tu9.jpg)

След изрязване на изводите повторете спойките от долната страна:
http://img249.imageshack.us/img249/8554/image8fr6.th.jpg (http://img249.imageshack.us/my.php?image=image8fr6.jpg)

Завършена платката, изглед 1. Допълнителните кондензатори са монтирани върху съответните резистори.
http://img249.imageshack.us/img249/2504/image9rr4.th.jpg (http://img249.imageshack.us/my.php?image=image9rr4.jpg)

Завършена платката, изглед 2
http://img522.imageshack.us/img522/692/image10ln1.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=image10ln1.jpg)

Финален изглед с мощните транзистори на радиатора. Транзисторите се нареждат и закрепват към радиатора, но не се затягат докато не ги запоите, защото ако са стегнати - радиаторът ще охлажда колекторния извод и спойката ще стане некачествена.
http://img522.imageshack.us/img522/6005/finalrz5.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=finalrz5.jpg)
Термо-изключвателят е монтиран, но не е свързан още. Вместо него е сложен временно белият джъмпер.

Актуализация на стойности:

1. При ползване на тример 500 ома за DC_SYM - резистор R6 е ненужен. Вместо него има шунт на платката.
2. Кондензатора С2 на входа е променен - от 470pf ->100pF.
3. Пластина не е необходима за малките транзистори - в конкретната реализация (+/- 32V) и до +/- 50V при заложените в конкретната реализация токове (3mA). Tоплината, разсейвана от тях и дрейфът на офсета са незначителни.

Angel
11 February 2007, 13:10
Когато схемата се ползва за sub-woofer, може да се въведе известна компенсация на завала в долния край на АЧХ.
Ето един вариант, настройка Q~1.8 @ F=26Hz:
12627

МД, подобна хватка може да се прилага и в други ситуации, защото повечето ОТ имат проблеми в тази зона и биха спечелили от подобно повдигане, с известна уговорка, че стаята също може да причини подобен ефект, с което да се 'пресоли гозбата'.. :wink:

kalinskiaaa
28 May 2007, 15:00
Искам да попитам, Excela с крайните транзистори и драйвери към тях посочени тук http://img365.imageshack.us/my.php?image=excbomtl1.gif , на какво най-високо напрежение може да работи(без да се застрашава здравето му), и колко вата най-много може да се очаква с тези транзистори?

Angel
28 May 2007, 17:44
Надявам се, чели сте това? (http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?145) Ако има неясни моменти - питайте. :wink:

С два транзистора в паралел (150-ватови, от посочения тип) спокойно се постигат 200 вата изходна мощност, но ако ще се ползва в 'дискотечен' режим - охлаждането става първостепенна грижа. :!:

tan55
15 August 2007, 23:03
След доставката за РМ останаха 3 платки - сини. Заминават при първия заявител. :wink:
Ангеле!Вземам ги,че друг приятел ме изнуди и от моето квадро остана само стерео.Но до 24.08 съм в отпуск за ремонт в къщи,затова чак на края на месеца ще дойда в София да ги взема и да си изпълня обещанието/не съм забравил/.Или пък синът ми ще свърши тази работа.Но за това по телефон или на лични.
За всички колеги -"Ексела": страхотен звук и повторяемост,пускане
без проблем с много аналози на дадените транзистори.Чакам следващо
развитие на платката.Цената няма значение.Изисква се много стабилно захранване.Първите платки ги тествах и със стабилизирано 2х45в/6А,звукът стана още по-детайлен/макар че някъде по форумите срещах други мнения/.Пробвах и със изнесени крайни ТО-3 MJ15003/4 с дължина на проводниците от 5....та чак до 30см.Осцилоскопът не показа разлика,но колкото по-къси,толкова по-добре.Входният диф. у-л стана най-добре с BF423-H21e около 120.
Това от мен колеги!Успех!
п.п.За любителите на големи мощности:Направих опит с по 4бр.крайни на рамо/емитерните резистори задължително 5 вата/.При 2х75в/25А захр.блок Екселката даде 500вата чиста синусоида,но без вентилатори няма да се мине.а и кутията ще е доста сериозна.Пък и какви кондензатори ще трябват........мани мани?

Onepamopa
23 September 2007, 11:50
ще го напиша и тук, нищо че го пратих и като лично съобщение на Ангел:

интересува ме следното:
мисля да направя примерно 5.1 (6 стъпала по твоята схема)
всяко да си взима сигнал от пц-то по реда си там
та, могат ли всичките да се вържат към едно захранване, което да е
примерно +/- 45-50 волта и да отдава съответната мощност за всички стъпала
(и другото, може ли да се ползва псевдомаса? имам един траф със 110В
вторична намотка, кубатурата не я знам точно, ама не е тънка... но няма изведена
маса, а не ми се играе да развивам и да навивам наново.
дали ще стане моята работа?

Angel
23 September 2007, 12:08
Ще стане, но трябва да се балансира консумацията :!: Сега не е така заради начина, по който е захранен светодиода (признавам си - по-лесно ми бе така на платката :oops: но не е правилно).

Промяна на капацитета не следва от изкуствената маса, но "колкото повече, толкова повече". Тук (http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?1657) пише точно колко повече. :wink:

п.п. И още нещо ВАЖНО: всички леви канали можеш да ги пуснеш ИНВЕРТИРАЩИ, за да дърпат от (-) полюса при синфазни пикове. Така си гарантираш и симетрично натоварване на полюсите при сигнал. :!: :wink:

Сфазирането на изходите става на куплунзите - (+) клемата е маса, а (-) клемата е изхода на инвертираното стъпало.

DLS
23 September 2007, 12:24
Дали има собственик на exela, който да е дублирал крайните? Освен допълнителните транзистори и емитерните резистори да са отстрани на радиаторите и свързани с подходящи, възможно най-къси проводници, друго не се сещам за момента :roll:
Малко естетиката ще куца, но впредвид потенциалните плюсове ще се струва...

lozef
23 September 2007, 15:24
Няма смисъл от много транзистори ако ползваме по ниски напрежения.Повечето мощни съвременни транзистори са най линейни от 200-300 до 2-3 ампера.Като накачим много и ги ползваме за малки мощности използваме началната им крива. За товар 4 ома и мощности до 30-40 вата няма смисъл от опаралеляване .Пиковия ток ако е до 5-6А по един транзистор на рамо е достатъчен.
http://download.siliconexpert.com/pdfs/2004/09/01/semi_ap/2/tos/transistor/en_20040804_2sc5200_datasheet.pdf

andro
23 September 2007, 15:50
Я сега аз да попитам, значи при 60-70 вата на 8 ома, има ли смисъл да слагам по 4 на всяка платка или мога да мина и с по 2 на платка. И какво ще се изгуби от тази икономия? Няма ли да може да понесе по-нисък импеданс или какво?

mbg
23 September 2007, 16:22
Някъде бяхте писали че като са повече транзисторите има положително влияние за демпинг фактора на стъпалото...

tan55
23 September 2007, 17:32
Милене,става въпрос за големи мощности/пр. 500вт/.За 100-200вт схемата си е музика.
Лозев,така и така си тук да искаш случайно:PCM56P-2бр,PD0036-1бр,PD0026A-1бр CXA1081-1бр?
Аз се боря за възможност за работа до поне 2 ома при ~60V Uc.
Мощността ще ми трябва само за тест на по-сериозни субове, което е много рядко и реално няма да имам никакви проблеми с охлаждането.
Все пак мисля, че при работа с по-големи товари дори мощността да е по-малка от запаралелването само може да се спечели.

Свързващите проводници какъв тип е най-добре да бъдат? Нещо едножилно дали ще е добър избор?
До 200вт и товар над 4 ома схемата няма нужда да се модва.Изпитана е от автора и от някои от нас вече достатъчно пъти.За под 100вт и 8ом една двойка е достатъчна/няма нужда човек да се охарчва/.За по голям товар/ 2--1ом /4 и нагоре при мощност над300вт,макар че и оригиналът ги понася при добро охлаждане,но ще започне да чука защитата,което не е много приятно при басите,а пищялките ги "жените " директно.При 2ом се изисква и много сериозно захранване.Свързващите проводници над 4 кв,многожилни,усукани със стъпка 3--5см.

tan55
23 September 2007, 17:51
Дам, забравих са спомена, че защитата е другия фактор, който ме кара да добавям транзистори.
Относно проводниците, говорим за късите такива свързващи допънителните транзистори с основната платка нали?

И въпрос към Angel : Направих една симулация на multisim 9 pro, но ТХД при каквато и честота да задавам остават около и над 1%.
Много странно... Предполагам грешката е в мен или софтуера, но искам да попитам при теб какво се получава на оркада?
Грещно съм разбрал.Мислех си за боксовете.За доп. т-ри каквото имаш над 1кв.

Goro
24 September 2007, 06:40
Някъде бяхте писали че като са повече транзисторите има положително влияние за демпинг фактора на стъпалото...
Не Милене. Изходното съпротивление остава същото, независимо от броя на запаралелените транзистори. Ако транзисторите са "n", то всеки от тях ще работи с n-пъти по-малък ток, n-пъти по-малка стръмност и n-пъти по-високо изходно съпротивление.
При запаралелване се намалява разсейваната мощност върху всеки транзистор n-пъти.

Angel
24 September 2007, 06:57
Жоро, прав си, но ставаше дума за собствения импеданс на изхода преди въздействието на ООВ. С ООВ нещата изглеждат уж еднакви, но звучат различно, когато са повечко транзисторите. :wink:

Goro
24 September 2007, 07:06
Жоро, прав си, но ставаше дума за собствения импеданс на изхода преди въздействието на ООВ. С ООВ нещата изглеждат уж еднакви, но звучат различно, когато са повечко транзисторите. :wink:
Да, съгласен съм. При запаралелване, всеки транзистор е натоварен n-пъти по-малко и съответно изкривява по-малко. Особено при големи нива изкривяваниата нарастват експоненциално от тока. От тази гледна точка, запаралелването е желтелно, но при подбрани транзистори.

Angel
24 September 2007, 07:10
Не само затова. :)
Върху активен товар поведението на две схеми, които се различават само по броя на паралелните транзистори в изхода е практически идентично, но когато е реактивен.. нещата стават много различни. Това при допускане, че емитерните резистори са еднакви и в двата случая.

Относно симулациите на THD:

- Избира се "Transient response";
- подаваш сигнал с "Transient sinewave voltage source"

За 1кHz:

- Final time = 10ms
- Step ceiling = 1us

От изключително голямо значение е да измерваш в интервал, равен на точен брой периоди на сигнала. 10 периода стигат.
Ако искаш да измериш клирфактор при други честоти, спази съотношението step size/F, примерно

За 10kHz:

- Final time=1ms
- Step ceiling = 100ns

При горните настройки на Orcad резултатите са много близки до реално измерените.

crazy-master
21 October 2007, 19:51
можете ли да препоръчате схема на еквалайзер или някакъв кит и някакви други ефекти/екстри, които да са подходящи за Ексела-та?
Разни индикатори които да светят със сигнала и подобни

П.С.
Сега я пуснах с захранването от уредбата си +/-76V и съм удивен, просто много добър звук и мошност, е радиатора едва издържа :lol:
Ако някой има траф от порядака на поне 2x30V(променливо) или хубави радиаторчета, нека драсне едно ЛС

Едит:
Може би ще е добре да се направи нова тема само за тези екстри, но оставям модераторите да решат ;)

Angel
21 October 2007, 21:06
@crazy-master: надявам се, че си донастроил тока на празен ход след като си свързал по-високото захранване.. Настройката зависи от напрежението.

Борислав Йорданов
30 October 2007, 23:46
Кои компоненти трябва да заменя от този списък
http://img365.imageshack.us/img365/7820/excbomtl1.th.gif (http://img365.imageshack.us/my.php?image=excbomtl1.gif), ако искам да го захранвам с напрежение +/-50V, и каква максимална мощност може да изкара с 2SA1934/2SC5200?

Angel
31 October 2007, 01:02
Само R10 трябва да стане такъв, че при избраното захранване да пропуска около 3mA ток. Сметни си го, както и мощността, която ще отделя... :wink:

За 50 волта, ватове, транзистори и прочее - има отделни теми:
http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?3
http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?145
http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?1657

SlowDead
11 November 2007, 20:03
Центъра на звездата е средната точка между филтровите кондензатори в захранването.

Един 'лъч' отива към входната букса, по оплетката на кабела от там отива към входа на съответния канал;
Един лъч към платката - на клемата в средата - 1.5мм2;
Един лъч към изходната букса - 2.5мм2.

При такава топология гарантирам демпинг фактор >400 за 8 омов товар.

Ако захранването е общо за двата канала, схемата се повтаря и за другият канал, но е желателно двете входни букси да са една до друга.

Ако е разделно, всеки канал се опрододява за себе си, като между тях може и да НЯМА обща точка, или ако има - да е само една - между масите на входовете.

От маса към шаси - задължително резистор 100кОм, а шасито - към "земя" на Шуко щепсела, за безопасност.
Направих това опроводяване на догс-а които ми е в колата...
Направих го главно защото имаше един кофти шум едвам се долавяше при много тих звук.
Старото опроводяване беше следното :
масата за колоната се взимаше от платката ...
масата от входа отиваше директно в платката без да има "лъч" до буксата на входа.
Масата на платката беше нормално както е при опроводяването написано от Ангел...
промених тези неща и сега шума го няма...
предполагам за екселата сущо ще е така...
Благодарности на Ангел :)
И имам едно въпросче към него ...
в предни постове беше писал ,че баса при схемата на Даниел Петров ще е по неотчетлив в сравнение с екселата...
При нея щял да бъде по-стегнат и плътен което дава илюзията за по-голяма мощност....
За коя точно схема на Даниел Петров става въпрос.. защото аз имах една негова схема която свиреше много кофти баса... направо си изкривяваше нормалната синусоида в триъгален вид но след една не много малка корекция на схемата свирна доста по-добре и доста по-плътен стана баса...
Ако имаш интерес да видиш преправената схема моля те пиши ми на лично да ти я пратя за да не разводняваме темата за екселата :)

Angel
12 November 2007, 12:30
Не, схемата на ДОГК не ме интерсува. Радвам се, че си решил проблема си. Топологията на опроводяване на масите е общоприложима към всички устройства, не само към звуковите. :wink:

HIVE
14 November 2007, 15:27
Не е ли по добре от средната точка н звездата да се подаде директно маса към шасито без да минава през 100 килоома, като при необходимост шасито черпи зануляване през ширмовката на кабелите от източника на сигнала, като само той е занулен, а щепсела на усилвателя е включен в отделен незанулен разклонител.Когато източника на сигнал няма възможност за зануляване (например касетофон), тогава усилвателя се включва в занулен разклонител.

Angel
14 November 2007, 16:00
При "звезда" няма значение къде ще бъде свързано шасито към маса, но по правило е най-добре да е непосредствено при входовете.

GieLoc
21 November 2007, 15:49
Решил съм да направя Екселата като усилвател за този суб (http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?1943) Интересува ме при 2х70vdc какви промени на елементите трябва да се направят?

Magnus
22 November 2007, 11:49
партида не се каня да пускам. Ако все пак има мераклии - споделете. Минимум 12 бройки, иначе цената е х2.[/size]
А какво става с Excela v2.0?
Беше споменал, че

Скоро започвам работа с едни нови платкаджии, които предлагат и насищане с елементи на повърхностен монтаж, та себестойността на платка с монтирани всички пасивни компоненти, както и маломощните транзистори ще излезе почти на цената на гола платка.

Аз съм мераклия за 4 бр. ако има такава възможност.
Ако не съм внимавал и някъде е имало повече информация за статуса на този проект се извинявам предварително!

Angel
22 November 2007, 12:55
2.0 все още е на виртуален макет. Други задачи я предхождат...

Надявам се, че ме разбирате: и тази версия си има своите достойнства, просто се изчерпаха наличните платки, а за нови не е ставало дума. Ако се съберат желаещи за поне 6-8 платки - ще пусна нова партида и ще са готови след седмица.

Кога точно ще успея и с другата версия - трудно ми е да прогнозирам.

lozef
22 November 2007, 14:20
Аз имам четири платки от Екселата.Ако някой е преритал мога да му ги дам :lol:

GieLoc
3 December 2007, 20:29
За захранващо напрежение +-70V избрах тези крайни транзистори - MJ15004/MJ15003. Искам да попитам дали са подходящи.

П.П. Питам за да не стане някой гаф.

Bis
3 December 2007, 20:34
На границата си. Ако имаш достатъчно бройки ги провери по пробивно.
Важно е и да са добре охладени за да не прегряват. Тогава пада още пробивното.
http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MJ15003-D.PDF

GieLoc
3 December 2007, 21:01
Благодаря за отговора! Забравих да попитам дали е одачно да използвам посочените за драйвърни 2SA1837/2SC4793 или да ги сменя с други. Сега преизчислих и напрежението не е 70 а +-63V при което креините не са на ръба.

Angel
3 December 2007, 22:06
За драйверите - зависи с какъв товар се каниш да ползваш усилвателя. Смущаващо е, че в каталога на тези транзистори не е показана зависимостта на усилването от колекторния ток. Пише само лаконично 25-100, но не е указано при колко ампера.

Ако се каниш да включиш товар 2 ом на захранване +/-63V, с по два паралелни транзистора - всеки от тях ще трябва да осигури по 16А. При подобен ток мога да се обзаложа, че усилването им ще е дори под 20, което ще натовари сериозно драйверите. Въпреки това - ще издържат. :)

п.п. Ако се каниш да ползваш именно такива режими, тогава драйвери би трябвало да са 2SA1943/2SC5200.

tan55
3 December 2007, 22:21
Ники! За сега получи необходимите отговори,но ще има още много въпроси.Ще ти кажа аз какво направих,когато започнах Екселата,а пък ти ако имаш време и решиш,че си заслужава,направи същото.Прочетох внимателно всички постове в темата и всичко полезно извадих в отделен файл.Така синтезирана,информацията е по-малко и върши прекрасна работа.Нямах проблеми с пускането на схемата.
Успех,момче!!!

GieLoc
3 December 2007, 22:30
Бате Жоро аз до сега само избирателно преглеждах, но ще послушам съвета ти. А иначе усилвателя ще се ползва с 8 омов subwoofer. Благодаря за отговорите на всички!

emilmix
6 December 2007, 01:08
Здравейте,най-накрая и аз сколосах да изпробвам моите платки но бях споходен от неуспех!Пуснах го при 2х55v,и крайни 2SC3281/2SA1302,останалите елементи като на схемата.Настройката премина идеално без проблеми,оставих го около 5 мин.със шунтиран вход,и след това го пуснах на 8ома товар но след няколко минути изгоряха R27 и 29+3бр крайни транзистори без да изгори дори предпазител(на +и-55V) и почти без изменение температурата на кр.транзистори!Втората платка изгоря по същия начин,и също толкова ефектно :( Възможно ли е да съм попаднал на ментета транзистори,и от къде мога да взема свестни транзистори?

Angel
6 December 2007, 01:16
Хаха - дали е възможно - а ти откъде ги купи и за колко..? :lol:

п.п. ако ти е останал някой, на който му е здрав корпуса - направи хубава снимка на лице и гръб и я пусни да видим.. Почисти надписа грижливо с тампон, напоен в спирт, за да се чете добре.

emilmix
6 December 2007, 02:13
Хаха - дали е възможно - а ти откъде ги купи и за колко..? :lol:

п.п. ако ти е останал някой, на който му е здрав корпуса - направи хубава снимка на лице и гръб и я пусни да видим.. Почисти надписа грижливо с тампон, напоен в спирт, за да се чете добре.

Те като корпус са си здрави всичките но някои пробиха а други прекъснаха,а предпазителите бяха 5А и си останаха здрави.Мисля че бяха към 3,50лв бройката,ето и самите траззистори:
http://www.postimage.org/Pq21QGTJ.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq21QGTJ)
http://www.postimage.org/Pq21R4Q9.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq21R4Q9)

emilmix
6 December 2007, 20:47
Днес пробвах единия канал с една двойка MJ15024/MJ15025 и работи чудесно,така че мися че проблема са крайните транзистори!Също така си набавих 8бр.2SC5200/2SA1943 и смятам да направя втори опит с пластмасов корпус!

Angel
7 December 2007, 00:54
Транзисторите на твоата снимка са менте, 100% гаранция. Ако можеш, върни ги. При желание от негова страна да бъде убеден, че са ментета - счупете един и вижте размера на кристала: оригиналните са 4.5х4.5мм. Ако не ги приемат - замери продавача с тях, или с някоя тухла. :lol:

А можеш и да споделиш кой е, да го впишем в списъка на Заслужилите.

http://www.postimage.org/Pq248hbr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq248hbr)

Тези са оригинални. Обърни внимание колко добре е оформено засичането по горния ръб на подложката, както дължината на дебелата част на изводите, която се показва от корпуса. Също и на надписите, макат, че съм виждал и оригинални с друг шрифт.

Най-същественият критерий е размера на кристала. В ментетата типично е 2х2мм, рядко 3х3мм.

web
7 December 2007, 16:22
Кажете от кои магазини могат да се купят истински части и къде продават боклуци, да не се набутват хората ?

mbg
7 December 2007, 17:37
Има една темичка "Ментета" - поразгледай я :D

bojidar8601
9 December 2007, 18:07
платките вече са свършили и така аз искам 3 броя казваите кои друг иска че трабва да се саберат поне 12 броя инъче не си струва да се порячва

tan55
14 December 2007, 12:31
Пешо Лозев писа,че има 4броя "свободни".И аз имам някоя, но са полуналепени/поради финансова закъсвация/.Мога да ги дам на някой,само при много голям зор, а не "за спорта".Мохабет на лични,да не пълним темата с излишни приказки.

bojidar8601
8 January 2008, 16:19
да попитам има ли значение какви са точно крайните транзистори тоест променя ли се звука на усилвятеля яко е със смотани транзистори

mbg
8 January 2008, 20:52
Нормално е да се промени, това е звено от веригата през която минават :) И какво имаш впредвид "смотани" ?

bojidar8601
9 January 2008, 12:51
под смотани имам предвид TIP147 за 1.5 лева
като знам че един нормален струва 5-6 лева
това ме притеснива
а искам да знам защото вече имам 3 платки и трабва да купувам краини а не искам за 10 лева да направия глупости

mbg
10 January 2008, 14:50
Би трябвало да стане, ще спестиш и драйверни транзистори :roll:

tan55
10 January 2008, 17:01
Божко, доколкото знам, за платките имаш необходимите транзистори, без крайните, и то за екстремни стойности на захранващите напрежения. За напрежения до +/- 40в, можеш да ползваш като крайни TIP35/36С / даже и BD911/912/
. За универсалност, обаче си вземи препоръчаните MJL,2SA1302/MJL,2SC3281, или подобрените 2SA1943/2SC5200. Дарлингтоните 142/147 не са лоши, ако са истински, но за 1.50лв ще си вземеш направо скраб. Явно не си ме послушал, да си направиш отделен файл с всичко полезно по темата, а и не само ти, та продължаваме да дъвчем едни и същи, вече казани, неща, но нейсе,ще се помага, колкото трябва.

aaaaz
14 January 2008, 13:34
Най-после и моята ексела проработи 'toothy:
Имах малко проблеми ,но всиско вече е точно .
Моя е сигурно най-бюджетно скалъпения усилвател ,но въпреки това свири много по добре от колкото очаквах.
Навсъкеде съм ползвал bd139 и bd140 включително и за драйверни. :oops:
Крайните са само 2 броя KD503 за в бъдеще се предвижда да си стана 4.
Това ми е първия транзисторен усилвател и щом аз го сглобих значи всеки може :!:

radev
14 January 2008, 21:30
Поздравления за постигнатото :) Да си го слушаш с кеф. И ти пожелавам да има и следващ проект,
да не спираш до тук :wink:

mirich_84
19 January 2008, 19:21
Здравейте, решил съм да си прая "Екселата" , но незнам от каде да си купя платките и от толкожа схеми , коя е последната (реалната). :D

Николов
20 January 2008, 01:46
партида не се каня да пускам. Ако все пак има мераклии - споделете. Минимум 12 бройки, иначе цената е х2.[/size]
А какво става с Excela v2.0?
Беше споменал, че

Скоро започвам работа с едни нови платкаджии, които предлагат и насищане с елементи на повърхностен монтаж, та себестойността на платка с монтирани всички пасивни компоненти, както и маломощните транзистори ще излезе почти на цената на гола платка.

Аз съм мераклия за 4 бр. ако има такава възможност.
Ако не съм внимавал и някъде е имало повече информация за статуса на този проект се извинявам предварително!

Мнението е от предишната страница. Поне можеше да прегледаш темата преди да попиташ. Иначе за схемите, платките и май всичко по тази схема можеш да се обърнеш към този (http://www.bgaudioclub.org/member.php?4) човек.

Angel
20 January 2008, 01:56
Успокойте топката - започнах работа по тази платка. Надявам се да има образци до 2-3 седмици. Ще е за компоненти с изводи - конвенционален монтаж. :!:

п.п. Няма да отговарям на лични по горния въпрос - когато са готови - ще пиша тук.

mirich_84
20 January 2008, 02:02
Здрасти , решил съм да си правя усилвател и съм се спрял на Ексела самоче от каде мога да си взема платки, пък и ако може схема ще съм благодарен.

Angel
20 January 2008, 02:06
Братле - прочети поне последния пост... аман от спамене!

Rado
20 January 2008, 10:19
Та значи ще има версия 2 супер когато проекта е на финиш най вероятно ще взема 4 платчици и в стерео режим по две на канал на мост
незнам далие наи удачният вариант специално за тая схема ама така си мисля поне
с оделни захранвания на всеки канал

okito
9 March 2008, 16:54
Имах проблеми, защото съм объркал една връзка в групичката за настройка на тока на покой. Сега всичко е наред, както се вижда.
100 вата при +- 35 волта с крайни тип35 36 и драйвери бд139 140
симулацията реших да направя с тези транзистори. перфектни резултати
http://img119.imageshack.us/img119/9944/67921075ef3.th.jpg (http://img119.imageshack.us/my.php?image=67921075ef3.jpg)

DLS
9 March 2008, 17:30
И аз най-накрая намерих време да подкарам моята ексела на тестово захранване 3х36V/300VA. Схемата тръгна от първия път, което леко ме учуди (нямам вяра в прекалено лесните неща :) ), настройката стана бързо и лесно. И най-хубавото - абсолютно никакъв шум дори с някой пропуски в опроводяването, които ще бъдат отсранени по-късно. За звученето още нямам изградени впечатления, но на първо четене (15-20мин слушане) не открих явен недостатък, машинката не набляга на никоя част от звуковия спектър, картината е цялостна и ''свежа''. Ще се слуша по-сериозно в скоро време :)

@оkito може ли едно линкче към софтуера, който ползваш?

okito
10 March 2008, 13:17
http://www.mediafire.com/?3esqoyjafx4

Angel
20 March 2008, 23:26
Стойности на елементите в ООВ за коефициент 20х (26dB):

R14=22k
R9=1.2k (оптимално 1.15kOhm)
C6=1uF (като входния, неполярен)
C3=22uF (+100nF)

Другите стойности остават непроменени.

Графични оригинали на слоевете за мераклиите на "ЮЛТ": боц! (http://www.bgaudioclub.org/uploads/docs/excela.1_0.pcb.rar)

Concord
20 March 2008, 23:50
Един FISHER претърпя 'пълна промяна' след като му интегрирах 2хExela :) Може да видите снимки ТУК (http://store3.data.bg/borisantipov/Samodelki/FISHER/) Сега гали ушите на един меломан от моята околия - да му е честит! :)

Niks
21 March 2008, 00:01
Графични оригинали на слоевете за мераклиите на "ЮЛТ": боц! (http://www.bgaudioclub.org/uploads/docs/excela.1_0.pcb.rar)
Долният е добре, но горният слой трябва да се обърне огледално. Също така ще можеш ли да ги пуснеш без солдер маската...всмисъл да си се личат дупките. И един дрил-файл с легенда...нещо подобно на това (http://jymbo.data.bg/Electronics/drill.pdf) ? :roll:

EDIT : ...иии ако може и да се личат очертанията на платката, да я огражда един правоъгълник, за да е по-удобно за нагаждане. Мисля да пробвам да наставя една за да видя какво ще излезне, че до сега не съм пробвал двуслойна. Пък и ще е интересно да я чуем със Слав отдавна сме се наканили, обещал ми е насищането ако му направя платка. :roll:

web
21 March 2008, 12:00
Един въпрос, има ли отвори по платката които да играят ролята на мост между двете страни и в които да не се слагат елементи ? Понеже няма как да се метализират отвори в домашни условия, евентуално да се запои по едно пинче което да служи за мост там където няма елементи, а трябва да има връзка.

vankataruse
23 March 2008, 00:42
Добър вечер. До сега само съм чел в форума. Запалил съм се по този проект и искам да попитам господин Ангел дали скоро ще пуска платки и дали вобще мисли да го прави.
Защото е писал че мисли за версия две, но преди доста време .
Позрави на всички. Ванката.

pnp
23 March 2008, 23:43
И аз съм мераклия за 2 броя!! 'bow:

Angel
24 March 2008, 02:38
Платки ще има когато ги направя. Дотогава - имате схемите, дерзайте. :)

b0bbymtx
14 April 2008, 20:31
Имам няколко въпроса относно схемата на Excela-та :)

1.Съпротивленията R5 и R8 които са на емитерите на транзисторите във диференциалния усилвател, за изравняване на токовете ли са ?
2.За свързването на колектора на Q3 към емитера на Q5, това със цел намаляване на НЛИ ли е ?
3.Повечето от транзисторите във предусилвателната част (преди крайните) са KSE340/KSE350, със тази еднаквост какво се постига ?

Angel
14 April 2008, 22:28
1. Емитерните резистори подобряват термостабилизацията и регулират коефициента на усилване на диференциалния усилвател;
2. Колектора на Q3 е свързан там, защото така се повишава коефициента на усилване без ООВ;
3. Еднаквите транзистори улесняват снабдяването, освен, че са съвсем подходящи за приложението. Тези типове са с изолирани корпуси, което също е удобство.

Niks
14 April 2008, 22:56
Ммм...един малък (тъп? :oops: ) въпрос и от мен ...
Каква е реалната полза от това преминаване на горният слой и връщане на долният, след като под това "мостче" има свободно място и може да си се прокара пистата от долу ? :roll:
http://i.data.bg/08/04/14/905845_orig.jpg

Angel
15 April 2008, 10:10
Беше оставена възможност за добавяне на един "секретен" компонент на мястото на мостчето... от който се оказа, че няма нужда.

Thunderpld
25 May 2008, 11:20
Подкарах екселата на тестова платка!Дори при сигнал от радио много ми хареса как звучи.Схемата наистина тръгва от рас при правилно поставени елементи.Дълго време е мъчих докато не установих,че съм разменил Q4 и Q5.

zpower
27 May 2008, 11:32
Искам и аз да направя Excela, та ако на някой са му останали две голи платки ги взимам или поне да се смили да пусне едно pcb :)

zpower
28 May 2008, 13:19
няма ли кой да пусне две платчици бре?

Thunderpld
28 May 2008, 21:29
Пробвай да си начертаеш една със софтуер и да си я направиш.Нали можеш...?Ако не ще се научиш :lol: Или ползваш това наготово:
Графични оригинали на слоевете за мераклиите на "ЮЛП": боц! (http://www.bgaudioclub.org/uploads/docs/excela.1_0.pcb.rar)

Gazara_aa
28 May 2008, 21:58
Ммм да и аз бих си закупил 2 платчици нямам време за чертаене затова предпочитам готови и аз бих искал да чуя тая ексела тръпката си е тръпка 'groucho:

zpower
29 May 2008, 14:40
Ако ми дадете протелски фаил ще се опитам да изкарам повече бройки но какви ще бъдат цените още незнам. Така че за всички които искат ше се опитам да изкарам но ми трябва .pcb файл. Като разбера цената веднага ще пиша.

Lovediy
29 May 2008, 21:05
в момента правяв принципната схема скоро ще изкарам pcb фаил просто ми трябва малко време само ако някоу може да изреди частите в ексела ще съм много благодарен. Поздрави !

mbg
29 May 2008, 21:21
Има един хубав списък на предните страници... Погледни малко

zpower
31 May 2008, 12:03
Така, цените, които взех за фабрично изработване на печатни платки от моите бивши колеги в сградата на института по микропроцесорна техника са 15лв /дм2, включващо разпробиване, солдер маска и т.н. Това е цената до 10 бр. платки. Ако ви харесва цената да се съберем всички желаещи и да уточним бройката. Ако pcb-то е на Prortel трябва да се генерира .gbr файл.

Angel
31 May 2008, 13:14
Юнаци, ако текущата версия на платката ви устройва, мога да пусна поръчка и да има бройки след седмица. Цената на една платка е 8.50 лв.

viktor
31 May 2008, 15:40
Аз ще искам 2бр.Като си готов да ги пращаш,ще ти дам адреса на лични ;)

denis_stoyanov
31 May 2008, 16:06
За мен 4-ри броя ако може. Ще пратя координати на лични.

Петър Велков
31 May 2008, 17:08
За мене също смятай 2 бройки, ще дойда да си ги взема когато му дойде времето :D

zpower
31 May 2008, 20:14
Е...хей, да не забравите и мен - 2 броя. Адреса пращам на лични или ако е удобно мога да ги взема и от място.

Thunderpld
31 May 2008, 20:21
И за мен 2 броя!

Angel
31 May 2008, 20:41
ОК, ще поръчам 21 бройки, да има, щото са по 3 на шаблон. Ще пиша тук като ги получа.

Gazara_aa
31 May 2008, 20:59
пу за мен 2 броя от партидата да пробвам и аз екселата

malin_83
1 June 2008, 10:39
И Аз искам 2 бройки. Като са готови ще пратя адрес на лични.
Поздрави и успех на всички!

Lovediy
1 June 2008, 10:59
ангел да не забравиш и за мен 2 поздрави сашката

GieLoc
1 June 2008, 13:04
И за мен ако може 3 броя :D

web
2 June 2008, 20:47
Айде и аз да се наредя за 2 бройки :).

sunn
2 June 2008, 21:15
Ако може и аз желая 2 бр.

kabel
3 June 2008, 14:48
4 броя адрес на лични да пратя пари предварително

lubovan
3 June 2008, 14:51
Ако все още може и за мен 2бр.

masterrichi
4 June 2008, 15:15
и за мен 2 бройки

zpower
15 June 2008, 22:30
Хей, какво става с платките. Да не би нещо да съм изпуснал? :roll:

Thunderpld
15 June 2008, 23:09
Според мен бройката надвиши броят на шаблоните и затова явно се е удвоило времето за изработка.

ko-pach
15 June 2008, 23:22
Забравил съм да се запиша, ако не е късно и аз искам 2 бр. ;)

Lovediy
16 June 2008, 16:32
платки нема ли ? леле искам 2 броя дано не е късно знам пак пиша за платки ама не мога да заспя

Lovediy
16 June 2008, 21:50
така понеже ми бавят трафовете коуто исках значи кажете вие кои от тези трафове е наи добър за ексела

Мрежов трансформатор
Напрежения - 2 x 42 волта променливо на празен ход
Мощност : минимум 500 вата
габаритни размери - диаметър - 155 мм/ височина -100 мм ?? кг

Мрежов трансформатор - 48 лева
Напрежения - 2 x 32 волта променливо на празен ход
Мощност : 390 вата
габаритни размери - 140/95/105 мм (ш/д/в) 4,5 кг

Мрежов трансформатор
U1 - 27 волта на празен ход. Диаметър на проводника 0,44 мм.
U2 - 2 х 32 волта със средна точка на празен ход. Диаметър на проводника 1,5мм.
U3 - 2 х 32 волта със средна точка на празен ход. Диаметър на проводника 1,5мм.
U4 - 2 х 10,5 волта със средна точка на празен ход . Диаметър на проводника 1,81 х 5,1 мм.
Мощност : 480 вата. Габаритни размери - 200/160/120 мм (ш/д/в)

Поздрави !

Стефан
16 June 2008, 21:56
взимай тороида от денона (първия траф) и мирясвай ;)

Angel
17 June 2008, 11:54
Платките са тук - цена 8 лв/бр. Моля пратете име, адрес и телефон за доставка - с ЕКОНТ. Който иска да си ги получи лично - пак да драсне едно лично съобщение, да се уговорим. :wink:

п.п. и една молба - моля да си допълните профилите с "местожителство" - спестява излишни въпроси и обяснения. :wink:

Angel
17 June 2008, 19:05
Пратки заминаха за:
- Райчо Райчев (няма указан телефон!)
- Денис Стоянов (до поискване)
- Жоро Танев (до поискване)
- Никола Памуков (до поискване)
- Любо Христов (на адрес)
- Виктор Митев (на адрес)
- Христо Ръсовски (на адрес)

Утре можете да ги получите. (ЕКОНТ)

zpower
17 June 2008, 21:49
Да благодарим всички на Ангел за усилията които прави и времето, което отдели, за да ни снабди с платките :wink:

lubovan
17 June 2008, 23:43
Искрени благодарности.

viktor
18 June 2008, 00:28
:gott:

malin_83
18 June 2008, 17:22
Ангеле имаш л.с. с данни за изпращането на платките.

Благодаря за усилията които полагаш за да ни снабдиш с платки!
В България трябва да има повече хора като теб! :gott: :gott: :gott: :gott: :gott:

denis_stoyanov
18 June 2008, 17:47
Платките пристигнаха и изглеждат превъзходно. Хиляди благодарности за положения труд и организация :wink:

ko-pach
19 June 2008, 01:57
... и каса бира от мен :prost:

П.П. за инициатора, не за всички :D

Angel
19 June 2008, 10:33
Брейй, интересни хора сме се събрали тук! :D

Предварителните заявки бяха за около 16 платки. Поръчах 30, "за всеки случай". Свършиха! :shock:

По реда на заявките, платки от тази партида ще има за:
Gazara_aa (2), Lovediy (1), sunn (2), malin_83 (4)

Ще поръчам нова партида днес - още 21 бр, които ще са при мен след 2 седмици, за tonto (2) и bojidar8601 (6).

Други желаещи, за да не се окаже пак, че 2+6>21? :roll:

web
19 June 2008, 10:40
Да аз 2 броя, да се доредя на следващата партида :wink:.

Lovediy
19 June 2008, 20:57
златен си :hug:

Lovediy
19 June 2008, 21:18
и горе долу колко пари
ще излезнат с доставката ?

Thunderpld
19 June 2008, 21:29
Цената на платките + 4,50лв за доставка до офисът им.

tan55
19 June 2008, 21:57
Анчо, сложи си една "ушанка", че ушите.......... :D :D :D И един маааааалко неудобен въпрос, да не оставяме Пешо сам в мъката си...........Ексела 2.0 :group3g: :jg:

sunn
19 June 2008, 23:44
Ачо,предварително ти благодаря.Чакам платките с нетърпениие :D

Angel
20 June 2008, 01:13
Платки заминаха за:
Gazara_aa (2), Lovediy (1), sunn (2), malin_83 (4)

Утре трябва да са при вас, освен ако курерската услуга не предвижда други срокове за конкретното населено място. Платката е 8 лв за бройка, а доставката - според мястото.

Gazara_aa
20 June 2008, 13:57
Мерси Ангеле да си жив и здрав да те питам телефония номер от които звънна оня ден твои ли е или?

Vlaad
20 June 2008, 14:26
Брейй, интересни хора сме се събрали тук! :D

Други желаещи, за да не се окаже пак, че 2+6>21? :roll:

И аз се нареждам на опашката за две платки.
Пращам ЛС и Благодаря предварително !!

zerhan.zenun
20 June 2008, 20:36
Ангеле изпратих ти л.с. и аз искам 2 платки.Поздравления.

Lovediy
22 June 2008, 00:11
добър вечер хора вчера се замислих много докато се опитвах да заспя и се сетих нещо търсих търсих но не намерих монтажна схема тоя звяр има ли ? и малко ме е срам ама колко Вата е кондензатори набавих трафа набавих интересувам се ако е над 500 Вата да сменям трафа щото трафа е толкова мн благодаря на ангел за платките и благодаря на всички хора от този форум ! Благодаря.

Николай
22 June 2008, 00:33
Абе, човек, ти мачове не гледаш ли? Защото току що завърши най-добрия мач досега. А относно въпросите ти, просто прочети началото на темата.

Lovediy
23 June 2008, 19:57
здравеите ! ами пъво да благодаря на ангел платките са перфектни но имам малък проблем със елементите защото някои нещо не се намират та ангел както каза ти нали можеш да ми пратиш и елементи ? Поздрави

Angel
23 June 2008, 20:05
Ще се наложи да разделя темата на две - "Excela 1.0" и "Лафче около пускането й и снабдяване с компоненти". :lol:

Принципно нямам излишно време. Всичко без драйверите и крайните се продава в КОМЕТ, а те изпълняват доставки с куриер. Имат сайт и система за поръчки. Дал съм пълен списък с частите.

Драйвери и крайни - каквито са ви на сърце според желаното приложение/мощност.

По изключение съм пращал китове заедно с платките на някои хора, както и транзистори, но много моля да бъда разбран правилно - това ми губи времето, особено неоправдано за единични бройки.

п.п. Термо-релето не се продава там, а в N-N electronics, но и те нямат редовно. Стават и всякакви типове за бойлери, кафеварки и пр., ако са за 85-100 градуса. Ако не можете да ги намерите - сори. Ще се наложи да приложите друго решение - електроника (има такава тема във форума) или да се застраховате с по-добри радиатори.

Gazara_aa
24 June 2008, 13:08
Мерси още веднъж Ангеле днес получих и аз платките сега да доидат и компонентите и започваме да деистваме

ko-pach
26 June 2008, 23:05
Вече оживих две платки благодарение на бате Ангел. Усилвателя свири перфектно, много съм доволен. Вече два дни нон-стоп го слушам.

Допуснах грешки, които ще споделя, но основната е: мързеливото четене ;)

1. Задължително масата при входа да е включена към маса (където е обозначено GND), иначе се получава положително напрежение в изхода.
2. Наблегнете внимателно на мостчетата. За кьоравите мързели като мен прилагам една снимка с пропуснатите [от мен] мостчета. Останалите ги има описани и на платката.

http://www.postimage.org/gx1jWGs9.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=gx1jWGs9)

Схемата наистина тръгва от раз (стига елементите да са изправни). Успехи на всички с платките !

lozef
26 June 2008, 23:27
Да не забравиш да замасиш **входния** радиатор :lol:

ko-pach
26 June 2008, 23:37
Едитнах си съобщението, забелязах какви пак съм ги натъкмил :)

И входния радиатор ще замасим :lol:

Angel
26 June 2008, 23:40
Мдааа, без тези мостчета все едно няма драйвери и крайни от едната страна.

Щом платката/схемата понесе и подобен "тест", след което оживява и работи нормално.. я да се поизпъча малко! :lol: :lol: :lol: :lol:

Сър Пешо, не занасяй човека! :twisted:

ko-pach
26 June 2008, 23:59
Работи екстра (да не споменавам с какво съм "лепил" частите :lol:). А на сър Пешо не му се хващам, така или иначе ако тази малка пластинка е броим за входен радиатор - тя няма контакт с нищо. Транзисторите прикрепени към нея са досущ от пластмаса :)

Yassen
27 June 2008, 00:15
Що не си стегнал с болт 3-ка диференциалния усилвател? :shock: :roll: :lol:

ps: Ангеле, бива ли при таква опция да пропускаш да я казваш? 8)
ps: Входния радиатор задължително да се замасява с термомост алуминии-мед към главния :roll:

Само гледай със Лозев колко кусури ша ти намерим :twisted: :lol: :wink:

ps: Защо не си изкарал извод за SPK в края на платката, шината ти върви и има място? Да не се преплитат по средата на патката кабеле :lol:

ps: Лозев, кажи още някоя скрита опция :lol: аз виждам още няколко :lol:

Niks
27 June 2008, 07:19
Транзисторите прикрепени към нея са досущ от пластмаса :)
Не баш ... по тая логика би трябвало всичките да са 'досущ от пластмаса' - друг материал е, но не знам какъв. А на теб така ти се струва защото KSE-тата са със изолирани колектори и не се личи къде е охлаждащата пластина... ;)

Angel
7 July 2008, 15:23
Поредната партида платки току-що пристигна.

Моля, потвърдете поръчките, докато не са свършили пак.

Цената остава 8 лв/бр.

п.п. който желае доставка на китове с части - да се въоръжи с търпение. Тази седмица очаквам и поредната партида мощни транзистори. Комплекта вкл.платка е 44лв/канал, АКО успея да набавя и термо-релето. Ако е без него - 40лв./канал. Цената НЕ ВКЛЮЧВА радиатори и НЕ ДОСТАВЯМ засега.

МД, схемата е проектирана да работи с практически всякакви части. Вярно е, че платката е за конкретни корпуси, но става и с други - с жички. Конкретно крайните транзистори МОЖЕ да са и дарлингтон, като се спестяват драйверите и се окъсят отворите за съответните им изводи база-емитер. За "умерени" мощности може и с BD911/BD912; BDW93/94; TIP142/147 и т.н., като методиката за изчисляване е описана в статия в този раздел.

Vladimir_Krystev
7 July 2008, 20:20
Потвърждавам за 2бр. платки.

zerhan.zenun
8 July 2008, 01:13
И аз за 2 бр. платки.

Lovediy
8 July 2008, 10:53
a aнгеле само частите колко пари без радиаторите имам вече че по тоя скапан град няма никфи части благодаря

Angel
8 July 2008, 10:59
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Прочети пак какво написах горе, а и си оправи профила: местожителство липсва.

п.п. И някой друг препинателен знак няма да е излишен. Извинявай за забележките, но инженерите сме педанти, защото разсеяността струва скъпо в нашето занимание. :wink:

Lovediy
8 July 2008, 11:09
оправих го... та чарстите без платките,и радиаторите. Е е това е от мен приятен ден ! :)

web
8 July 2008, 15:36
И аз съм на линия за платките 2бр. :wink:.

Angel
8 July 2008, 17:04
Дотук поръчките са следните:

1. Божидар Костов - 6бр. - лично
2. Иван Иванов - 2бр. - лично
3. Николай Радев - 3бр. - куриер
4. Христо Елефтеров - 2бр. - куриер
5. Владимир Кръстев - 2бр. - лично
6. Петър Енчев - 2бр. - куриер
7. Владимир Попов - 2бр. - лично
8. Владимир Янчев - 2бр. - куриер
9. Петър Велков - 2бр. - лично

Някого изпускам ли?

Пак свършиха! :shock:

EDIT: където пише "куриер" - заминаха. Утре са при вас. :wink:

zerhan.zenun
8 July 2008, 21:04
Мене ме забрави.Свършихали ли платките?Аз исках 2 бр.

Angel
9 July 2008, 00:26
Добре, ще преговарям с един от списъка гире да изчака още малко и пускам нова поръчка. :wink:

п.п. разноглед ставам с тия ваши "засукани" никове... :shock: :? :lol:

GieLoc
9 July 2008, 12:59
Току що получих платките. Благодаря на Ангел. Скоро почвам работа. :D

DemonCry
9 July 2008, 18:15
Хех и аз докато се натуткам платките свършиха освен този Иван Иванов да не съм аз :D

renegadel
10 July 2008, 18:54
Моля за малко помощ, някой щте може ли да ми сметне стоиноста и мощността на R10 захранването ми е +/- 45V.

Angel
10 July 2008, 19:04
15k. :evil:

Еееех, толкова ли е трудно деленето на 3, +/- 20%, за да се получи стандартна стойност..?

МД, този резистор определя единствено яркостта на светене на диода. :lol:

renegadel
10 July 2008, 21:38
Благодаря, бярно че имаше написани формулите ся се сетих, R=U/I и P=U^2/R. Не е важно колко акал имам а да иде навреме. :roll:

Gazara_aa
12 July 2008, 13:50
Здр мога да се похваляче и аз вече стартирах екселата и моито впечатление е че свири мн отчетливо и има стегнат хубав бас абе с 2 думи перфектно усилвателче.При правилен монтаж схемата тръгва от раз не че при мен тръгна от парвия път ама аз си бях виновен успех на тези които те първа ще си правят усилвателчето.

Angel
14 July 2008, 00:46
1. Божидар Костов - 6бр. - лично
2. Петър Велков - 2бр. - лично

Платките са още тук, ако и утре не си ги вземете или не укажете конкретен срок, в който имате такова намерение - давам ги на желаещите по реда на заявките. :wink:

kabel
16 July 2008, 10:18
Купувам 2 платки за ексела

Angel
16 July 2008, 10:35
бутонче "лс", пусни ми име, адрес и телефон. :wink:

Angel
17 July 2008, 08:54
Поредната партида ще е при мен към края на този месец. Моля не забравяйте (1) име, (2) адрес за доставка и (3) телефон в поръчките - на лични съобщения. :wink:

Gazara_aa
20 July 2008, 14:16
Ами само пробване му е маиката аз като сглобих първият път Екселата не тръгна взех и разпоих всичко и пак наново след което втория път тръгна от раз сега си свири перфектно на -/+36в с дарлингтони BDX66/67C очаквам и трафа с ~2x56в/500W да пробвам с него как ще се държи едно ми направи впечатление че при еднакви настроики Дарлингтоните BDX66/67C греят по малко отколкото 2SC5200/2SA1943

mbg
20 July 2008, 14:27
Какво имаш впредвид под "еднакви настройки"? Сменяш 2-то чифта транзистори без да въртиш тримера за настройка, или ги тестваш при един и същ ток на покой? Ако е второто няма никаква логика в това дето казваш :confused:

botzko
27 July 2008, 13:38
Здравейте и от мен.да се похваля и аз с моята работеща ехцела. :D.тръгна от раз.с изправни елементи и правилен монтаж няма проблеми.по късно ще пусна снимки :D

crazy-master
27 July 2008, 14:07
Аз пък очаквам версия 2.0 :)

PicMaster
27 July 2008, 14:43
Първо Ангел трябва да маркира Ексела като "NRND" (Not Recommended for New Design), чак после ще обяви Ексела v2.0 ;).

Angel
27 July 2008, 15:57
Ще го направя, когато автомобилните фирми започнат да произвеждат само по един "текущ" модел. :lol:

Версия 2.0 няма много общо с тази, въпреки, че има известна прилика. И цената й ще е различна, с оглед повечето части. Всеки сам да си решава. 8)

@ боцко, честито!

botzko
27 July 2008, 17:45
Благодаря Ангел :D не сам я слушал все още но и това ще стане :lol: направих снимки,скоро ще ги видите,и да си кажете мнението си :oops:нямах много свободно време,затова се позабавих.

PicMaster
28 July 2008, 01:23
Версия 2.0 няма много общо с тази, въпреки, че има известна прилика. И цената й ще е различна, с оглед повечето части.
Ще следим с интерес развитието покрай новата Ексела. Единственото нещо което можем да направим е да пожелаем успех на автора й.

Поздрави.

Николай
29 July 2008, 16:09
Може ли някой да ми каже от какво понякога нагряват R34, та чак пушат.Не чувам да има самовъзбуждане. Или пък силен входен сигнал?

Angel
29 July 2008, 17:47
Ако си монтирал кондензатора С_С в обратната връзка - махни го.

masterrichi
30 July 2008, 10:58
Здравей Ангеле дойде ли ти пратката на екселата с частите имам поръчани 4 броя с частите

renegadel
2 August 2008, 20:33
Здравейте, намерих потенциометрите BARONS обаче 100к някои може ли да ми кажи какви промени трябва да прая на околните елементи и с какви стойности.

Angel
3 August 2008, 02:01
Здравейте, намерих потенциометрите BARONS обаче 100к някои може ли да ми кажи какви промени трябва да прая на околните елементи и с какви стойности.

Запази тези за някой друг проект и "намери" нужните стойности в КОМЕТ или на друго място. Оригиналът е на фирма BOURNS. 100, 200 или 500 ома са подходящи. :wink:

п.п. платките са тук, в понеделник ще се опитам да разпратя поръчките.

renegadel
3 August 2008, 11:57
Ok аз бях намерил 500к обаче кра4етата бяха извити от страни и не бяха в редичка май трябваше да зема тях и да им изправя крачетата.
п.п. Комет работят ли с еконд.

Angel
3 August 2008, 12:05
Приятелю, правиш ли разлика между 500 и 500к? :roll:

Angel
9 August 2008, 08:52
Само подсещанка, че платки има в момента. На мен не ми трябват... :lol:

renegadel
9 August 2008, 21:43
Платките са чудесни ама елементите от 1 месец ги събирам, май трябваше от тебе да ги купя. Случайно да иамш кондензаторите в наличност, само те ми останаха. Ако да може да ти пусна лично съобщение за 2 комплекта кондери и една платка. Че вече нямам търпение да си ги зглобя.

Angel
9 August 2008, 21:50
Всички ползвани кондензатори са от КОМЕТ (май ще се наложи да преговарям с тях за агентска комисионна :lol: ).

Друго място, от което можеш да ги намериш е МТ1, както и Pulsator, но последните продават твърде скъпо.

Виж в раздел "Онлайн магазини за компоненти" - има сайтове и адреси.

renegadel
9 August 2008, 23:27
ок значи от сайта на комет ще ги поръчам.

Angel
9 August 2008, 23:39
Ако все пак имаш затруднения, драсни ми едно лично и мога да ти дам от моите запаси. :wink:

lonatika
11 August 2008, 13:52
някой може ли да ми даде линк с тази схема .PLS

Thunderpld
11 August 2008, 14:16
PLS виж първата страница на темата. :wink:

Angel
13 August 2008, 13:14
Последно подсещане за платки - ако има желаещи, моментът за поръчка е сега. В петък мандалото лопва, до септември. :lol:

PicMaster
13 August 2008, 14:43
Ъъъ, то се е видяло, че не мога да устоя на изкушението - Ачо, ще ми заделиш ли 2 платки, може и да не ми ги увиваш поотделно :).

Благодаря предварително.

renegadel
13 August 2008, 21:35
Момчета помагайте, днес пуснах да настроя единия канал, крушката пресветна и угасна ледчето си свети, обаче като вартя тримера за начален ток "bias", мултицета стои на 26мА и не се променя, подадох сигнал усилвателя свири но много тихо и има лек брум. Захранването ми е 45V изправено. Масата на сигнала сам я подал директно към средната точка на захранването а от нея към входа на масата на платката, вазможно ли е да съм объркал някои резистор спрямо това захранване ако трябва щте кача списъка с елементите които сам ползвал.

Angel
13 August 2008, 21:42
Провери монтажа - дали си сложил всички мостчета по платката на верните места и дали си подал маса към входа.

renegadel
14 August 2008, 18:19
Забравил съм да запоя мостчетата на Q6 и Q11. След като ги запоих тръгна от раз. Това е третият или четвъртият усилвател, който правя. Предишните са тда7294, quad 405 на hobbikyt и на млад конструктор, но тоя ги бие по всички показатели, баса е стегнат и ясен без никакво заглъхване или бучене като при другите.
Радвам се много, защото не съм учил електроника никъде, просто като хоби се занимавам и успях без практическа намеса да подкарам тоя прекрасен усилвател. Мисля, че всеки начинаещ също би се справил, достатъчно е да се прочете внимателно темата и няма да има проблеми. Благодарност на Ангел за снабдяването с кондензаторите и платките. Като подкарам и другите две стъпала и ги наглася в кутия ще пратя снимки, барабар и на два чифта колонки, които съм правил.

:nose:

renegadel
15 August 2008, 18:11
Ако може някой да поясни как се нулира офсета в изхода, и какво представлява офсета, каква стоиност е добре да сложа неполярни кондензатори с електолитните 10 000uF в захранването, и нужно ли е да добавя и резистори за разтоварване на кондерите след изклучване на усилвателя, ако да каква стоиност е добре да бъдат.

Angel
15 August 2008, 18:21
"Офсет" се нарича постоянното напрежение в изхода. Измерва се с волтметър, без сигнал, спрямо маса. В тази схема офсета се нулира с тример 1 "DC_SYM", като се изчаква няколко минути, за да се установи топлинния режим на частите. Нулира се грубо при първоначално пускане и се коригира фино след това, при нужда. При всяко следващо пускане, първоначално ще има малък офсет, докато схемата достигне работната температура, за която е нулиран офсета.

Напрежение до +/- 100mV в изхода няма никакво практическо значение.
:wink:

- неполярни - "на вкус", около 1uF.

- разрядни резистори - пак на вкус, не по-малко от 10Kohm, защото ще нагряват околните части ненужно. МД, и те за малко излишни, защото самата схема разрежда кондензаторите при изключване.

renegadel
15 August 2008, 19:29
Oк благодаря за разяснението.

renegadel
17 August 2008, 13:00
Елемента C_C (4.7-10p) се монтира паралено на R14 - за устойчивост срещу самовъзбуждане, значи е по добре да го монтирам защото не съм?

h1ho
17 August 2008, 17:32
Някои може ли да ми даде разположението на пистите на платката за да си я направя

mbg
17 August 2008, 17:38
Няколко страници назад имаше едно архивче...

renegadel
17 August 2008, 19:46
Момчета кажете да слагам ли C_C (4.7-10p).

ko-pach
17 August 2008, 19:49
Момчета кажете да слагам ли C_C (4.7-10p).

Слагай де, какво чакаш?! Германците ли да дойдат? ;)

mbg
17 August 2008, 19:52
По-напред в темата писаха че не е нужно, за всеки случай са оставили отвори за тоя кондензатор...

alfons
18 August 2008, 01:28
Възможно ли е вместо термо реле да се използва биметална пластина със същия температурен коефициент тъй като тя също е с Н.З.К.?

TexHoTpoHuk
18 August 2008, 01:49
стига да ти е удобно да я захванеш към радиатора... с добър термо контакт .

alfons
18 August 2008, 10:00
стига да ти е удобно да я захванеш към радиатора... с добър термо контакт .

Термо контакт?Нищо не ми говори в момента това.
Питах за пластината тъй като имам една с т.к. 95оС и тя има отвор за закрепване.Може ли да се захване чрез болт и една слюдена(силиконова) подложка към радиатора?

TexHoTpoHuk
18 August 2008, 18:19
имах предвид да има добър контакт към радиатора - да не е някоя пръчка 50 сантима .......

mbg
7 September 2008, 20:13
Някой може ли да ми помогне със сметките за +-67 волта на ония резистори? Или да ползвам примерните от първата страница като променя само резистора към светодиода с нужната стойност...

Thunderpld
7 September 2008, 23:18
R10 = 22-23k

Стойности на елементите в ООВ за коефициент 20х (26dB):

R14=22k
R9=1.2k (оптимално 1.15kOhm)
C6=1uF (като входния, неполярен)
C3=22uF (+100nF)

Някъде пишеше и за 38х пъти,но нямам спомен къде. :roll:

mbg
8 September 2008, 00:56
На мен ще ми трябва към 65 пъти, това ми обърква сметките, не мога да влезна в препоръчителните времезакъснения :(

Angel
8 September 2008, 12:28
На мен ще ми трябва към 65 пъти, това ми обърква сметките, не мога да влезна в препоръчителните времезакъснения :(

R14=R2=68K
R9=1K
C3=33uF
-----------
Ku~69.5

Останалите стойности без промяна.

EDIT: моля повторете поръчките за платки, за да не станат грешки след дългото ми отсъствие.

ko-pach
9 September 2008, 18:44
Потвърждавам 2 броя платки ;)

Angel
9 September 2008, 19:36
Платки заминаха за:
- Салих Айров - 2бр;
- Иван Иванов - 2бр;
- Петко Стоянов - 2бр.

Който е заявил и части - ще се наложи още малко търпение. Запазил съм платките по досегашни поръчки за:
- Петър Велков - 2;
- Олег Кьосев - 2;
- Станислав Хаджиниколов -2;
- Радослав Радев -2.

Да напомня - не пазя досиета или архив на доставките, затова моля - пращайте ми лични съобщения с пълни данни за доставка: име, адрес, телефон, количество. :wink: